Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Chamonix - Aiguille du Midi


WOjtas^

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji o zjeździe z Mt Blanc, a konkretniej z Aiguille du Midi (gondola z Chamonix wjeżdża na ten szczyt w masywie Mt Blanc).

Wiem, że można wynająć przewodnika, ale jest to dosyć drogie. Zjeżdżał ktoś bez przewodnika? Jak to wygląda?

Jak jest z wjazdem gondolą? Można zrobić wcześniej rezerwacje za 2 czy 3 euro - jest sens? Jak to działa (płacone z wyprzedzeniem, czy w momencie kupowania "biletu" dopłaca się te 2 euro?

I ogólnie - jakie wrażenia? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest sens zrobienia rezerwacji.

Bedziesz tez potrzebowal bilet powrotny na tramwaj z Mer de Glace (19E za krotka gondole i pociag w dol).

Jesli masz doswiadczenie, sprzet do ski alpinizmu to zaden problem bez przewodnika. Zakladajac oczywiscie ze sa dobre warunki do zjazdu i znasz trase (jest kilka wariantow Valle Blanche).

Ubezpieczenie oczywiscie wykup na jazde poza trasa, bo rozne rzeczy sie tam zdarzaja, a helikopter, szpital etc sa dosc kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...
W dniu 17.01.2011 o 19:52, WOjtas^ napisał:

Szukam informacji o zjeździe z Mt Blanc, a konkretniej z Aiguille du Midi (gondola z Chamonix wjeżdża na ten szczyt w masywie Mt Blanc).

Wiem, że można wynająć przewodnika, ale jest to dosyć drogie. Zjeżdżał ktoś bez przewodnika? Jak to wygląda?

Jak jest z wjazdem gondolą? Można zrobić wcześniej rezerwacje za 2 czy 3 euro - jest sens? Jak to działa (płacone z wyprzedzeniem, czy w momencie kupowania "biletu" dopłaca się te 2 euro?

I ogólnie - jakie wrażenia? :)

Już zjechałeś ?

Jakie wrażenia ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jeeb napisał:

Już zjechałeś ?

Jakie wrażenia ?

Ufff kiedy to było.

Prób dostania się na górę zaliczyliśmy 4 albo 5. Przez kilka lat jeździliśmy w tamte okolice. W sensie - w dniu powrotu z 3 Dolin albo Espace Killy sprawdzaliśmy jakie są warunki pogodowe i kolejkowe (na dolnej stacji z tego co kiedyś znalazłem czasem stoi się kilkadziesiąt minut, a mając przed sobą jeszcze 14-15h jazdy do domu to trochę za dużo).

W końcu w bodaj 2016 roku wszystko się dobrze poukładało. Pogoda była dobra, a na stacji dolnej AdM nie było kolejek.

Widoki fantastyczne. Przeszklony balkon niektórych cwaniakujących twardzieli pokonał. Pionowe skały i urwiska robią duże wrażenie, a panorama Alp jest cudna.

Niestety zjazd na nartach ze względów czasowych i finansowych musieliśmy odpuścić (o ile pamiętam tylko mała część dużej grupy była chętna, a cena przewodnika jak na ówczesne warunki nie zachęcała).

Generalnie - wjazd na szczyt Aguille du Midi polecam, ale pod warunkiem dobrej pogody. W chmury nie ma co wjeżdżać.

 

PS Jak żeś odkopał ten temat? :D

Edytowane przez WOjtas^
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu zjeżdząłem  w marcu  żoną z Aiguille du Midi. Napisałem na temat pobytu w Chamonix post na "skiforum", pt. "Impresje z Chamonix". Jest tam sporo zdjęć z tego zjazdu z opisami pejzażu.  Przewodnikiem byłem sam. Ale przygotowywałem sobie trasę zjazdu prawie przez rok wbijając sobie charakterystyczne cechy terenu do głowy.  By być pewnym  wybranej trasie zjazdu, nawet, gdy ew. pogorszy się widoczność. Zejście bezpieczne na miejsce, gdzie zakłada się narty wymaga raków.  Są liny ograniczające zejście, ale  lepiej jest być asekurowanym dodatkowo liną przez przewodnika, lub kogoś kto ma takie umiejętności.  Można bez raków poślizgnąć się i 'wyjechać" pod liną poręczową w stronę doliny Chamonix.  Należy jechać w uprzęży biodrowej. To na wszelki wypadek, gdyby się wpadło do szczeliny lodowca.  Jak zaczepić linę, gdy ratownik zjedzie do nieszczęśnika?

Zjazdy są cztery. Trzy absolutnie niemożliwe bez przewodnika. Przez "Valle Blanche". Tu są ogromne szczeliny i strome ścianki między nimi, z dziewiczym śniegiem.  Czwarty, najłatwiejszy, przez lodowiec "Geant"(Giganta), tzw. "klasyczny".  Ten zjazd nie wymaga specjalnym umiejętności, typowo narciarskich. Trasa może być przetarta przez zjeżdżających.

Trudności zjazdu z Aiguille du Midi(czwarty wariant) nie polegają tylko na umiejętnościach narciarskich. Głównie na bezpieczeństwie. Pierwsza trudność to zejście granią,  dalsze to orientacja. Jest tu mnóstwo śladów narciarskich. W razie mgły, zawiśniecia jakiejś chmurki, jest się w ogromnym niebezpieczeństwie. To ogromny teren lodowcowy z mnóstewm szczelin. Widoczne są tylko te szersze. Ale jest ich znacznie więcej tylko węższych, zasypanych śniegiem. Na lodowcu tworzą się szczeliny w krztałcie litery "A"". U góry wąska, potem się rozszerza. Narty dają pewne bezpieczeństwo, ponieważ ciężar rozkłada się na większą powierzchnie. Chodzenie w tym terenie jest możliwe tylko z asekuracją.

Zjazd jest piękny, wyjątkowy na świecie, ze względu na panoramę. Ale to nie jest typowy offpiste.  Tu jest wysokość,  niebezpieczeństwo czychające pod nartami, orientacja.

Zjechaliśmy do samego Chamonix.  Dojeżdża się do końca lodowca i trzeba podejść ok. sto metrów w górę do małej przełączki, gdzie stoi budka i jest picie(głównie w lecie, z pięknym widokiem na słynną Dru). Stąd leśna drogą(musi być śnieg). Sześć set metrów w dół(jak z Hali Gąsienicowej do Kuźnic). Przekraczając tory kolejki, dojeżdża się do miasta.

 

Parę zdjęć ze zjazdu.

Na zdjęciu nr pięć jest skała szczyt Gross Rognon. Na nim są podpory kolejki, która jeździ w lecie z Aiguille du Midu na stronę włoską, gdzie jest kolejka z Courmayeur. Widać wiszące w górze wagoniki. Tak wisza całą zimę. Trafienie na przełęcz po prawej stronie Gross Rognon jest bardzo ważne. Zjechanie w lewo przed tym szczytem to tylko z przewodnikiem i umiejętnością dobrej jazdy po dziewiczych, stromych  śniegach. Za przełęczą jest lodowiec  Giganta. Mający tu ok czterech km szerokości.

f_c07_d_wyjście na grań AdM.jpg

f_c08_d_J_Epaule.jpg

f_c13_d_Epaule_zwijanie liny.jpg

f_d03_d_Col du Midi.jpg

f_d04_Col du G Rognon.JPG

f_d09_d_Wsch Sc MB duTacul.jpg

f_d14_d_La viergeGiganta.jpg

f_d17a_d_Gros Rognon.jpg

f_d18_d_la Bediere.jpg

f_e09_d_Ząb Giganta.jpg

f_d_d_Petit Rognon.JPG

f_e06_d_refuge du Requin.jpg

f_e09a_d_trawers z R du Requin.jpg

f_e09b_d_seraki Giganta.jpg

f_e12_d_Przejazd przez Tacul.jpg

f_e15_d_płaski MdG.jpg

f_e16_d_Dru z MdG.jpg

  • Like 8
  • Thanks 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 22:19, Jeeb napisał:

widzę pokrewną duszę lubiącą narty w Alpach Francuskich i wkurzam się że najprawdopodobniej w tym sezonie nie otworzą wyciągów

Ja mam opłacony, przełożony wyjazd w Trzy Doliny z marca poprzedniego roku. Niby  na stronie 3V napisali, iż 13.03 otwierają, ale...coś im nie wierzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Zagronie napisał:

Kilka lat temu zjeżdząłem  w marcu  żoną z Aiguille du Midi

Fantastyczna wyprawa - Biała Dolina ma w sobie coś magicznego.

Pamiętasz jeszcze w którym to było roku ?

 

 

5 godzin temu, channel napisał:

Niby  na stronie 3V napisali, iż 13.03 otwierają, ale...coś im nie wierzę...

Miałem rezrwację na Wielkanoc w Les 2 Alpes i hotel przysłał informację że niestety jest nieaktualna bo decyzją rządu regionalnego wszystkie objekty noclegowe muszą zostać zamknięte

Edytowane przez Jeeb
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jeeb napisał:

Fantastyczna wyprawa - Biała Dolina ma w sobie coś magicznego.

Pamiętasz jeszcze w którym to było roku ?

 

 

 

Te kilka lat to 2016. Ale mieliśmy farta.  Było wtedy na Aiguille du Midi 6,5 m nowej pokrywy.  Marzec dwunastego.  Siedem stopni  munus na górze i lampa. Śnieg praktycznie skończył padać prze naszym przyjazdem. Pokrywa od dwóch tygodni siadała.  To wszystko bardzo ważne szczegóły.  Ponieważ małe opady to lodowiec Mer de Glace może być słabo przykryty. Obserwuję pokrywe śnieżną w tym rejonie i były zimy, gdy się nie dało dojechać do końca. Tam musi być dużo śniegu ponieważ na lodowcu jest mnóstwo kamieni. Jest bardzo nierówny.  No i ta pewna pogoda, bez  zagrożenia lawinami. Miałem zdjęcie z lata, z lotni całego tego terenu. Wszystko jest popękane. Więc duże opady zatykają mniejsze szczeliny.

Jeszcze parę zdjęć. Troszkę pomieszane.

 

f_c07a_d_zejście na lodowiec.jpg

IMG_2270.JPG

IMG_2271.JPG

IMG_2275.JPG

IMG_2276.JPG

IMG_2277.JPG

IMG_2278.JPG

IMG_2281.JPG

IMG_2288.JPG

IMG_2289.JPG

IMG_2290.JPG

IMG_2291.JPG

IMG_2293.JPG

IMG_2295.JPG

IMG_2298.JPG

IMG_2299.JPG

IMG_2308.JPG

IMG_2309.JPG

IMG_2310.JPG

IMG_2316.JPG

IMG_2318.JPG

IMG_2319.JPG

IMG_2340.JPG

IMG_2341.JPG

IMG_2345.JPG

IMG_2349.JPG

IMG_2357.JPG

IMG_2361.JPG

IMG_2363.JPG

IMG_2366.JPG

IMG_2367.JPG

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dorzucę parę fot z Valle Blanche z końca maja 2012 roku. W jeden z dni byliśmy tam dosłownie sami (z kumplem). W drugim paru narciarzy. Pusto.

Jedna  z fot jest z tury do Rifugio Torino którą zrobiliśmy z Cosmiques. 

ChamonixP1090990.thumb.jpg.451e7c4e7c208afa50180cd131d9991e.jpg

ChamonixP1090708.thumb.jpg.e67fc7d434283b6835c0befff1deee6d.jpg

ChamonixP1090712.thumb.jpg.a580b21b16c6554774d3e5b02d4df013.jpg

ChamonixP1090842.thumb.jpg.4ada8fcc5cc88c79d35caae8f53fbe5b.jpg

P1090962.thumb.JPG.4ec8a0418f21af652694bc2656160d56.JPG

P1090965.thumb.JPG.adcc40663bbc3e7ffb5c73badf733f9a.JPG

P1090959.thumb.JPG.a815ad98f88c9a6a95692e31814efb99.JPG

ChamonixSWJA03909.thumb.jpg.5cd18cf0eee4f26bb91f84dda0e5dfc4.jpg

ChamonixSWJA03938.thumb.jpg.419e22548220e19bdc757f3b653fe344.jpg

ChamonixSWJA03947.thumb.jpg.657ddd7f9a0bca5ed5783d67f0214691.jpg

ChamonixSWJA04001.thumb.jpg.46b6d12ff7fe316a7e290542bc6bec78.jpg

ChamonixSWJA03692.thumb.jpg.ec2d2eb2772146f5913d9c3d1beb441a.jpg

ChamonixSWJA04045.thumb.jpg.07d03ad816fd82329eb28d5ad04ce896.jpg

P1090967.thumb.JPG.5b01d965b21a9996d4cb48782a773be5.JPG

 

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 6
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też choruję od dawna na Valle Blanche, swojego czasu pewne biuro podróży miało w ofercie narty z lotem do Turynu i hotel w Courmayeur, już miałem zaplanowane ale przestali latać, w zeszłym roku byłem przez tydzień 43km od Chamonix ale bez samochodu (jechaliśmy busem z lotniska w Genewie) i mimo że blisko nie miałem jak się tam dostać na rano. Ja bym się bał bez przewodnika, z mojego rozeznania wynika, że startując z Courmayeur jest znacznie taniej, http://www.guidecourmayeur.com/en/escursioni.php?macro=12&diver=1&id_prg=&id_stag=2&settore=Vallée+Blanche&ctmz=0. 

Tylko że wjeżdża się na Punta Helbronner zamiast Aiguille du Midi czyli trochę niżej i dla niektórych to już może być minus. Ja ciągle choruję na ten zjazd, ale jeżdżąc z dość małymi dziećmi ciężko to dopiąć, ale jak mówią góra nie ma nóg nie ucieknie.

Pozdrawiam

Marcin

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marcin.S. napisał:

Też choruję od dawna na Valle Blanche, swojego czasu pewne biuro podróży miało w ofercie narty z lotem do Turynu i hotel w Courmayeur, już miałem zaplanowane ale przestali latać, w zeszłym roku byłem przez tydzień 43km od Chamonix ale bez samochodu (jechaliśmy busem z lotniska w Genewie) i mimo że blisko nie miałem jak się tam dostać na rano. Ja bym się bał bez przewodnika, z mojego rozeznania wynika, że startując z Courmayeur jest znacznie taniej, http://www.guidecourmayeur.com/en/escursioni.php?macro=12&diver=1&id_prg=&id_stag=2&settore=Vallée+Blanche&ctmz=0. 

Tylko że wjeżdża się na Punta Helbronner zamiast Aiguille du Midi czyli trochę niżej i dla niektórych to już może być minus. Ja ciągle choruję na ten zjazd, ale jeżdżąc z dość małymi dziećmi ciężko to dopiąć, ale jak mówią góra nie ma nóg nie ucieknie.

Pozdrawiam

Marcin

1. Wydaje mi się, że z Punta Helbronner to będzie jednak wejście skiturowe. Tam jest chyba trochę pod górę. Szczególnie jakby chcieć zjeżdżać ciut ciekawsze linie.

2. Poziomu trudności to tam nie ma. Mam na myśli oczywiście zjazdy na wschód. Jeśli jeździsz normalne freeride to spoko.

3. Problemów nawigacyjnych też nie ma bo w sezonie są tam stada ludzi i wszystko widać. Wystarczy patrzeć co robią inni. 

4. Oczywiście ABC plus uprząż (raki i czekan) są konieczne

5. Jakieś awaryjne obycie nawigacyjne (na wypadek mgły) warto mieć. Czyli smartfon z wgranymi drogami.

6. To jest po prostu trasa widokowa, narciarsko przeciętna bardzo, ale "okoliczności" rzeczywiście wbijają. Cały czas mówię o zjazdach na wschód bo północne to zupełnie inna para kaloszy.

Pozdro

Wiesiek

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin.S. napisał:

Ja ciągle choruję na ten zjazd, ale jeżdżąc z dość małymi dziećmi ciężko to dopiąć, ale jak mówią góra nie ma nóg nie ucieknie.

Moim zdaniem najlepiej pojechać na urlop do Chamonix na przełomie marca i kwietnia conajmniej na tydzień,

zaaklimatyzować się w ośrodkach trasowych  i poczekać na odpowiednią pogodę

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

Moim zdaniem najlepiej pojechać na urlop do Chamonix na przełomie marca i kwietnia conajmniej na tydzień,

zaaklimatyzować się w ośrodkach trasowych  i poczekać na odpowiednią pogodę

Byliśmy 12 dni. Tydzień jest bez sensu. Trzeba pojeździć w miejscowych ośrodkach- Balm, Brevant, Flegere, Les Grandes Montets, ew. Megeve. Zaklmatyzować się. Mieć rezerwę na gorsza pogodę.

Jeszcze parę zdjęć.

Dojazd i widoki  z  Aiguille du Midi. 

Ośrodki - Balm, Brevant,  Flegere, Les Grandes Montets.

Zdjęcie nr 3_Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit, Mont Blanc, Dom.

Z6-ośrodek Les Houches(Zjazdy i slalomy PŚ)

Z7- Masyw Aiguilles Rouges, ośrodki narciarskie Brevant i Flegere

Z8,9,10 -Balm na początek

Z11-Widok z Flegere  na trasę kolejki z lodowca Mer de Glace. I niżej leśna droga do Chamonix, którą można zjechać od lodowca, gdy jest wystarczająco dużo śniegu. Z lewej ośrodek w Argentiere, Les Grandes Montets.

Z12-Kolejka na Les Grandes Montets(3270 m). Stąd trasy frirajdowe do lodowca Argentiere, lub nawet na Mer de Glace.

Z13- widok z górnej stacji kolejki Bochard na Igły Chamonix, otoczenie lodowca Geant, masyw Mont Blanc

Z14-21-ośrodki Brevant i Flegere.

Z22-25- zjazd z Les Grandes Montets. Wstępne przygotowanie do zjazdu z Aiguille du Midi. 

Z26-widok "gigantów" alpejskich Grande Combin i Matterhorn z tarasu Aguille du Midi. 

Z27- Grand Plateau. Trasa zjazdu fri z kopuły Mont Blanc do Chamonix przez lodowiec Bosson.

DSC08247a.jpg

DSC08266.JPG

DSC08275a.jpg

DSC08321.JPG

DSC08322.JPG

DSC08328.JPG

DSC08313a.jpg

DSC08007a.jpg

DSC08006a.jpg

DSC08016a.jpg

Aig Verte, Drus.jpg

Aiguille des GM.jpg

DdG, Geant, MB.jpg

c01c_d_Igły Chamonix.jpg

c02_d_początek tr Cornu.jpg

c13_d_Brevent_Parsa.jpg

c21_d_wid na masyw MB z Flegere.jpg

c24_d_Z widokiem na MB.jpg

c32_d_Flegere.jpg

c42_d_Lachenal.jpg

c43_d_Lachenal_a.jpg

e13_d_Pointe de Vue.jpg

e15_d_Lod Argentiere.jpg

e16_d_Pointe de Vue_muldy.jpg

e17_d_Muldy P de V.jpg

Grand Combin, Matterhorn.jpg

MM, MB, Gr Plateau.jpg

  • Like 3
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Zagronie napisał:

Byliśmy 12 dni. Tydzień jest bez sensu. Trzeba pojeździć w miejscowych ośrodkach- Balm, Brevant, Flegere, Les Grandes Montets, ew. Megeve. Zaklmatyzować się. Mieć rezerwę na gorsza pogodę.

Jeszcze parę zdjęć.

DSC08016a.jpg

 

pięknie uchwycona w locie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...