Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Freeride Skrzyczne, Pilsko


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was ma pewne miejsca na freeride na Skrzycznem lub Pilsku? Chodzi mi o porady gdzie zacząć, w którym kierunku jechać, żeby się nie... zgubić :wink:

Skrzyczne.

Często wybierana opcja,to skręt w lewo przed ścianką na Kaskadzie,przebicie się przez lasek i dalej pod krzesełkiem.Niektórzy od samej góry jadą pod krzesełkiem.Można też odbić przy samej górze Ondraszka w stronę krzesełka,wycięli tam lasek,ale... pieńki i trochę zwalonych drzew zostało!

s3.jpeg

Niektórzy jeszcze jeżdżą przez las pomiędzy FIS-em a orczykiem,ale tam to chyba tylko slalom między drzewami.

Poniżej Jaworzyny często widzę jeżdżących pomiędzy krzesłem a Kaskadą,ale to krótki odcinek,bo tam wpadniemy zaraz na trasę.Niektórzy uciekają bardziej w bok,lub znów pod krzesełkiem.Praktycznie wszędzie,gdzie są większe polany,możemy się spodziewać pod śniegiem niespodzianek pod postacią pni... :eek:

Można jeszcze spróbować w dolinach,tak jak kończy się Fis,bywa tam często trochę nieprzygotowanej połaci śniegu,sam próbowałem! :wink:

Możesz też uciec w dzicz,kierując się w stronę... Lipowej,Godziszki itp..Jest tam wiele polanek i niezłe nachylenie,ale tego jeszcze nie testowałem... jeszcze! :biggrin:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pilsku czarna trasa (chyba nr 7) jest prawie zawsze zamknięta i jak napada trochę wiecej śniegu to może byc to jakaś namiastaka freeride. Małem okazję tam jechać po obfitych opadach i nawet można się zmęczyć. Pamietam, że jak zaliczyłem wywrotkę to kijka chyba z godzinę szukałem, ale było to dosyć dawno, jak jeszcze śniegu po pas potrafiło z dnia na dzień napadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pilsku czarna trasa (chyba nr 7) jest prawie zawsze zamknięta i jak napada trochę wiecej śniegu to może byc to jakaś namiastaka freeride. Małem okazję tam jechać po obfitych opadach i nawet można się zmęczyć. Pamietam, że jak zaliczyłem wywrotkę to kijka chyba z godzinę szukałem, ale było to dosyć dawno, jak jeszcze śniegu po pas potrafiło z dnia na dzień napadać.

Z tego co zaobserwowałem,to w ostatnich kilku sezonach,nawet jak dosypało,nigdy jej nie otwierali.Tylko raz widziałem,że przygotowali trochę z góry,do ścianki i na dole,poniżej ścianki.Też raz ją pokonałem,ale moja slalomka tonęła w tym puchu i trochę rozpaczliwie to wyglądało... Niewątpliwie to taka traska freeride.

Można też pojechać trasą 5a,ona też rzadko jest przygotowywana.Jak nie,to trochę z boku.Niektórzy jeszcze uciekają za wyciąg (zamiast w stronę trasy 5) i tam chyba jest przecinka między drzewami,która dochodzi z powrotem pod wyciąg.

Raz też ktoś mi mówił,że można wyjść na szczyt i pojechać grzbietem (patrząc z dołu na szczyt w lewo).Są tam nawet polanki,ale później coraz więcej drzew... Tak można dojechać nawet do Szczawin. :rolleyes:: Mój Szwagier-alpinista kiedyś przeszedł się tam z buta,jak było dobre 2 metry śniegu.

Można też pojechać obok 5 od jej startu na górze po lewej stronie (patrząc w dół),tam normalnie jest szlak,więc i ryzyko niewielkie,ale krótko,do Kopca.

Więcej mógłby powiedzieć Gregor_g4 - chyba dobrze zna teren. :wink:

JC,a nie myślałeś o Szyndzielni?Już sama Sahara to piękna szeroka polana do freeridu.Obecnie da się nią zjechać chyba pod samą gondolkę!Oprócz tego masz wiele miejsc,gdzie las nie jest zbyt gęsty i da się pojechać - trochę szlakiem (czerwonym lub niebieskim),trochę z boku.Jeszcze spod schroniska idzie szlak w stronę (docelowo) Cygańskiego Lasu,tam też może być ciekawie,ale nie wiem czy wyjedziesz pod gondolkę,czy... "nieco" dalej. :tongue:

Do tego masz fajną gondolkę,gdzie raczej kolejek nie będzie,podobnie na stoku. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam teraz ograniczone mozliwosci pisania i cza, wiec wkleje to co kiedys pisalem na innym forum, delikatnie przerobione:

co do tras FR na Pilsku, to zdecydowanie polecam trasę o której pisze xed.

Ciężko na nią trafić, ale jak się trafi to jazda przednia. Przecinka, o której mowa to pas graniczny, odbijając w odpowiednim momencie w lewo mamy ok 200-300 metrów zjazdu po niezbyt gęstym lesie, nachylenie cięzko mi określić ale wydaje mi się że ok 30-35 stopni. Kijkami napewno nie trzeba się odpychać

Raz próbując najechać na tą trasę pobłądziliśmy ze znajomymi w lesie, i trafiliśmy na Słowacje, po kiludziesięciu minutach dotarliśmy do żółtego szlaku i nim na sam dół na tym filmiku chłopaki zjeżdżają właśnie tym żółtym szlakiem.

[video=youtube;rcn6eh-HBpQ]

Aby sie tam dostac, z ostatniego wyciagu(na szczyt) wysiadamy w lewo i ruszamy ok 100 metrow po skosie do gory. w momencie gdy bedzie widac w kierunku Babiej grzbiet, kierujemy sie w jego strone, a stamtad pomiedzy drzewa w dol, po jakis 200 m powinno sie natrafic na ten pas wlasnie, jednak jak ktos nigdy tam nie byl, to nie polecam, latwo sie zgubic, wyjechac na slowacji albo gdzies na dole w korbielowie... ja zwykle mam klopoty by tam dobrze najechac, dzisiaj wyskoczylem na polanie Strugi, zamiast na Szczawinie...

Kolejna warta polecenia trasa i chyba najbardziej popularna, to "dziewiątka" wiedzie ona między drzewami po zboczu widocznnym po lewej stronie wyciągu na szczyt. tutaj wystarczy wysiasc z ostatniego wyciagu i trawersowac na maksa w lewo. po jakims czasie bedziemy przed soba miec na prawde zacne nachylenie. stamtad juz w dol. wypadamy po srodku miedzy miziowa a szczawinami

następna to trasa z Pilska na Kopiec. Po wejściu na sam szczyt należy się udać w prawo, aż na skraj zbocza, stamtąd w dół kierując się właśnie na Kopiec, jednak nie polecam jej gdy nie ma dobrej widoczności, można pobłądzić. Jednak trasa na prawde fajna - mało drzew, a te które są, to i tak są przysypane śniegiem, bardzo fajny spad szczególnie w początkowej fazie, na koniec trzeba podejśc kawałek pod kopiec.

Ciekawy fragment jest też zjeżdzając z trasy nr 6 w prawo, tuż poniżej polanki, która wpada do lasu. jedzie się tam w małej dolince na dnie której płynie potok. Po drodze można fajnie poskakać na zwalonych konarach drzew. wyjazd z trasyok 50 metrów od Szczawin, też na niebieskiej 6.

podobnych wariantow jest bardzo duzo, miedzy czarna a niebieska trasa, wystarczy z miziowej, kierowac sie w strone czarnej, a przed nia odbijac w lewo w las. tylko ostroznie, bo duzo pni i powalonych drzew

Generalnie tras Fr jest na Pilsku na pewno dużo więcej, poprostu jak się zna góre to można właściwie wszędzie wjechać w las.

Poza jednym nieplanowanym wypadem w strone Słowacji, nigdy nie jeździłem po tamtej stronie Pilska, a tereny są tam napewno przednie.

to tak na szybko z tego co mi przyszlo do glowy :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku uważaj z tym free na Skrzycznem...

W dwumetrowej zaspie utknął 26-letni snowboardzista, który zjechał z trasy na Małym Skrzycznem i zapragnął pojeździć po świeżym puchu. Omal nie skończyło się to tragicznie. Wyziębionego mężczyznę znaleźli policjanci – podała w poniedziałek bielska policja.

Snowboardzista był przekonany, że pokrywa śniegu nie przekracza 40 cm. Nie sądził, że nocą spadło aż półtora metra świeżego puchu. Gdy wjechał do lasu zapadł się w śniegu. Kiedy próbował wrócić na trasę i odpiął deskę, utknął w zaspach na dobre. Wówczas poprosił telefonicznie o pomoc ratowników GOPR.

Na ratunek wyruszyli goprowcy i policjanci z bielskiego pododdziału prewencji, którzy pełnią służbę w patrolu narciarskim. Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz poinformowała, że akcję utrudniały trudne warunki pogodowe: mgła ograniczała widoczność do zaledwie pół metra. Po blisko godzinnych poszukiwaniach policjanci odnaleźli zziębniętego już mężczyznę i sprowadzili go do doliny.

Jurasz przypomniała, że każdy narciarz powinien przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stoku. Przede wszystkim musi zjeżdżać tak, by nie stwarzać zagrożenia dla innych. Należy też dostosować prędkość do umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.

„Każdy narciarz powinien ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się przed nim, a przy wyprzedzaniu zachować bezpieczną odległość od innych. Rozpoczynając jazdę należy sprawdzić, czy można to uczynić bez zagrożenia. Należy też unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w przewężeniach i tam, gdzie widoczność jest ograniczona. W razie upadku, jak najszybciej trzeba zejść z toru jazdy” - przypomniała rzecznik bielskiej policji.

Na stoku narciarze powinni podchodzić lub schodzić tylko poboczem trasy. Muszą też bezwzględnie przestrzegać znaków i sygnalizacji na trasie, której wybór powinien mieć związek z umiejętnościami: zielona jest łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, a czarna – bardzo trudna.

W razie wypadku należy udzielić pomocy poszkodowanemu. Trzeba powiadomić GOPR (numer alarmowy 601 100 300) lub służby ratunkowe dostępne pod europejskim numerem alarmowym 112.

Źródło: Onet.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abyłby ktoś wstanie nanieść na mapkę w paincie czy czymś innym mniej wiecej gdzie te trasy przebiegają ?

normalnie wyjeżdżasz na samą górę , ładujesz się w las i już :smile:

jak jest dużo śniegu to praktycznie można jeździć wszędzie .Np. z Miziowej lecisz po lewej stronie wzdłuż orczyka ,przed dojazdem do czarnej odbijasz jeszcze bardziej w lewo i wjeżdżasz w las . Początek w miarę łagodny ale później zaczyna się naprawdę stromo plus drzewa:eek: , więc trzeba się sprężać , wybierasz swoją linię i jazda super:smile: .Na koniec robi się znowu łagodnie i wylatujesz z lasu na dojazdówce do Szczawin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Skrzyczne od strony Żywca,czy jak wcześnie pisałem,Lipowej:

p10_442353.jpeg

Są tu spore polany i niezłe nachylenie.Od jakiegoś czasu w naszych głowach (mojej i jednego Przyjaciela) rodzi się pomysł,żeby tam trochę pozjeżdżać. :wink:

A gdyby tak tam puszczono nowe trasy?Skrzyczne i Szczyrk mają spory potencjał... :rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
14 godzin temu, mamad napisał:

Góralu swego czasu na Pilsku była trasa nr 7 jak pamietasz. Zjazd w dół ścianą to było coś. Rumowisko to przy tym pikus. Tam nawet chyba ziemia płynęła i goła skała była. Ratrak na linie miał problemy.

 

14 godzin temu, mysiauek napisał:

Nie, tam normalnie byla ściółka i jagody. Oraz samosiejki. Dopiero akcja nowego inwestora z niwelacja i wyrównywaniem spowodowala katastrofe.

Może jestem za młody, ale nie przypominam sobie na samej ściance ratraka na linie. Może @gregor_g4 wie coś więcej. Ale to i tak nie na ten temat.

 

13 godzin temu, Spiochu napisał:

Ona cały czas tam jest. Co roku po niej jeżdżę. ;)

 

13 godzin temu, mamad napisał:

Oficjalnie to już tam jest bardzo dużo samosiejek i jak ktoś tego nie ogarnie to eko szybko to uznają za las. Ja pamiętam w liceum jak tam na gołej skale trzeba było sobie poradzić. Skok bo po nartach. To było za GAT i rok chyba 2002. Dwa tygodnie ferii wtedy tam spędziłem w goprówce.

Na Pilsku ostatnio jeździłem czarną 7 (oficjalnie zamkniętą) w lutym 2017

IMG_20170212_090557.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Pilsko Wielki Piątek 2019

P1020024.thumb.JPG.3227e08cf3b9a162a3e6bd34d077741a.JPG

 

Spokojnie, śniegu nie ma tylko na samym szczycie, narty można zapinać przy górnej stacji krzesełek, do Szczawin zjeżdżać można czarną i czerwoną, dziś rano beton i trzymało do 10:00, mogą przydać się harszle a w Tatry obowiązkowo raki. Jak zjeżdżałem ratrak pracował intensywnie, szykują się od jutra super warunki.

P1020037.thumb.JPG.c4e8906f418caddcced02480459a334f.JPG

Trasa zjazdu z jednym odpięciem nart.

1582167344_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2019-04-19131249.thumb.jpg.d34e7b1468e9ef164be5f844c8e9b9f8.jpg

P1020029.thumb.JPG.abb83b78111110644a5ca26b36be77f2.JPG

P1020028.thumb.JPG.9ce5ef6059db8568d2a0052abb5424bc.JPG

P1020033.thumb.JPG.cf7adbc41926ff5d8550970d830add73.JPG

P1020034.thumb.JPG.02c9f0bdac0818bf00ce71f0843a0773.JPG

Podejście

1460781780_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2019-04-19130934.thumb.jpg.a0e9ad9b4fb0a729c26ac0c5d62849bb.jpg

P1020003.thumb.JPG.f762cd712ff0d803a11902f79f2a0ae1.JPG

P1020005.thumb.JPG.8674e88ab6d301c350d1f04d45455dce.JPG

P1020010.thumb.JPG.a63b78ee5a97ed6fd7623afb55e6a14e.JPG

P1020012.thumb.JPG.5facf62192264932d59f55e5dd3563dd.JPG

P1020025.thumb.JPG.5b8f05e2ca2876fd00ec8651a2afa9fc.JPG

 

  • Like 6
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...