Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty w kwietniu i maju - gdzie najlepiej?


Aressi

Rekomendowane odpowiedzi

Góry fajne. Wiadomo Alpy. Trasy zapewne też ,ale te budki szpecące krajobraz i jakieś orczyki czy też talerzyki. Mnie te zdjęcia nie zachwyciły. Marcin dalej podziwiam Twoją formę . 52 dni na nartach w jednym sezonie. Chyba rekord wśród narciarzy rekreacyjnych. Ja od paru dni na rowerku, prawie dziennie.

Janku, oby nie bylo tak ze niedlugo zbojkotujesz elektryczne wyciagi i wystrugasz sobie narty z jakiegos przewroconego drzewa, bo te kupne to kompozyt i nie sa ekologicznie :rolleyes::

produkowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź Szpary jest chyba potwierdzeniem moich przypuszczeń. A w Soelden chyba długo nie byłeś bo na Tiffenbachu jest gondola. Poza tym co innego jest postawić gondolę z ciężkimi wagonikami przewożącymi po 8 osób lub tą co była na Pitztalu 18*4 z peronami pośrednimi. A co innego krzesło 6 osobowe, gdzie tylko podpory pośrednie stoją na lodzie. Peronów to na pewno nie postawili by pływających. Ponadto zauważcie jaka jest gęstość tych podpór, więc musi być coś na rzeczy.

Pozdrawiam.

...no jest coś na rzeczy - to oczywiste :)

Co do Stubaia to szczegółów nie pamiętam, ale z wygooglanych fotek wynika, że podpory są tam różne.

Być może niektóre "pływają" (?).

...ale wątpię... :) gdzieś tam jednak wypatruję solidnego fundamentu :)

http://www.visualphotos.com/image/2x4450457/austria_tyrol_stubai_glacier_fernau_ski_lift

http://www.visualphotos.com/image/2x4450458/austria_tyrol_stubai_glacier_fernau_ski_lift

http://ski.inmontanis.info/d/104045-3/P1440114.JPG

W Sölden byłem faktycznie parę lat temu - i jednak gondola była - sprawdziłem, nie pamiętałem :) Nie pamiętam szczegółów ale z tego co widzę na mapce idzie jednak trochę bokiem chyba (?) ;)

Nie wiem jak jest ale najsłuszniejszą koncepcję ma Artix :)

Za 10 godzin sprawdze to organoleptycznie w Stubai , juz w drodze :)

...i to jest słuszna koncepcja :) Jechać, pojeździć, sprawdzić przy okazji - wiosna kalendarzowa jakby od parunastu dni dopiero ale zima wcale się nie skończyła naprawdę :)

Teraz górach pada śnieg - o ile wiem - w Alpach na pewno, a w Tatrach pewnie też :)

Edytowane przez gajowy01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitztalera na tegoroczną majówkę nie polecam - zdecydowanie.

To jest bardzo piękne miejsce ale w trakcie przebudowy - w przyszłym sezonie będzie nieco inaczej ten ośrodek wyglądał.

Z tego powodu w połowie kwietnia wyłączają ważny wyciąg, gondolę na sam szczyt, a ok. 22.04 długi orczyk (a nawet chyba oba na dole) obsługujący dolną/prawą część tras.

Zostaje b. mało - jedna gondola - nie na szczyt, co oznacza, że odpada choćby taki atut jak przepiękne widoki z tego najwyższego z austriackich lodowców. Trasy w tej części - u góry trochę płaskie, jest tam też snowpark, w niższej części bardziej "ambitne" - ale mało tego w sumie zostaje :/ Krzesełko jest to taki bardziej łącznik pod górną stację kreta, krótki i mało atrakcyjny do jazdy.

Porównywanie do innych lat, do kwietnia kiedy wszystko działa w tym Rifflsee (druga część, pod lodowcem) trochę mija się z celem. Kolejny ośrodek w dolinie czyli Hochzeiger działa do 15.04.

W wypadku krótszego wyjazdu Austria ma sens, niekoniecznie lodowce. Na podobne pytanie odpowiadałem dziś na innym forum - przekleję więc po prostu - i tak to wygląda do końca sezonu:

"Tam gdzie lodowce (kolejność przypadkowa):

Kitsteinhorn - całkiem fajny ale tam będzie pewnie sporo ludzi

Möltaller - do 13.05, dobre warunki gwarantowane, działa niemal cały rok (jest jakiś miesiąc przerwy)

Tux - 365 dni w roku działa

Sölden - nawet 2 lodowce (do 6.05)

Kaunertal - sezon do połowy czerwca

Stubai - niestety popularny, sezon jw.

Pitztal - piękny, ale w połowie kwietnia wyłączają najważniejszą gondolę (wymiana na nową), chyba nie warto, za to w przyszłym roku ...

inne (warto):

Obergurgl-Hochurgl - wysoko, niby do 1.05 ale mogą przedłużyć, w ub. sezonie działało nawet o kilka/kilkanaście dni dłużej niż sąsiednie lodowcowe Sölden

Ischgl - też wysoko, działa do 1.05 ale powinno być OK

Jeszcze do 1.05 mają działać wg planu:

Obertauern - no, być może... ale to może być 1 wyciąg, 1 trasa,

Hochkar, Turracher - wielce wątpliwe"

Mało tego - na samym lodowcu nie ma innej możliwości niż orczyk, czyli lekka konstrukcja.

Gondole czy krzesła muszą być posadowione na skale, na ogół są w sąsiedztwie lodowca, często go okrążają itp.

Lekkie bramki orczyków można postawić bezpośrednio na lodowcu, ale czasem trzeba je przestawiać w trakcie sezonu - bo lodowiec "żyje". W folderze Pitztalera właśnie jest informacja, że z góry przepraszają jeśli wypadnie to podczas pobytu :)

Nie wymieniłeś Sulden w IT.

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/14276-Zdjęcia-z-Sulden?highlight=sulden

To zdjęcia z jesieni.Kolega bedzie tam w przyszłym tygodniu , wiec będzie info aktualne.

Trzeba sprawdzić do kiedy chodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymieniłeś Sulden w IT.

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/14276-Zdjęcia-z-Sulden?highlight=sulden

To zdjęcia z jesieni.Kolega bedzie tam w przyszłym tygodniu , wiec będzie info aktualne.

Trzeba sprawdzić do kiedy chodzą.

Wymieniałem wyłącznie ośrodki austriackie :)

Faktycznie Sulden am Ortler działa do 1.05, ale mam też niedawne info od przyjaciółki - spędziła tam parę dni w połowie marca, było wg niej ...hmm, umiarkowanie ;)

To jak już o IT: Schnalstal do 15.04, teoretycznie jest też Presena - do końca kwietnia chyba :)

Marmolada wcześnie kończy, z resztą szkoda gadać :) ale jest też przecież Cervinia/Zermatt - ale nie wiem, nie chce mi się sprawdzać - daleko i raczej drogo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem wyłącznie ośrodki austriackie :)

Faktycznie Sulden am Ortler działa do 1.05, ale mam też niedawne info od przyjaciółki - spędziła tam parę dni w połowie marca, było wg niej ...hmm, umiarkowanie ;)

To jak już o IT: Schnalstal do 15.04, teoretycznie jest też Presena - do końca kwietnia chyba :)

Marmolada wcześnie kończy, z resztą szkoda gadać :) ale jest też przecież Cervinia/Zermatt - ale nie wiem, nie chce mi się sprawdzać - daleko i raczej drogo :)

Tak do 01.05.

http://www.seilbahnensulden.it/Deutsch/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no jest coś na rzeczy - to oczywiste :)W Sölden byłem faktycznie parę lat temu - i gondola była - sprawdziłem, nie pamiętałem :) Nie pamiętam szczegółów ale z tego co widzę na mapce idzie jednak trochę bokiem chyba (?) ;)
Gondola na Tiefenbach ma podpory w całości wzdłuż lodowca. Wydaje mi się że w kwestii mocowania podpór w lodowcu dużą rolę odgrywa obciążenie danego słupa. Na lodowcu Rettenbach w Soelden druga część gondoli ma tylko 1 podporę i w celu jej budowy "wycięto" spory fragment lodowca. Rettenbach jest na dodatek położony na bardzo stromym zboczu, co znacznie przyśpiesza jego ruch. Trawers w dolnej części trasy nr 33 co kilka sezonów zmienia położenie.

PICT2433.jpg

PICT2384.jpg

Znalazłem ciekawy artykuł o konstrukcji wyciągu na lodowcu.http://www.vaw.ethz.ch/people/gz/archive/gz_241_glac_invest_chair_liftCo do czynnych ośrodków narciarskich, to zawsze w maju sezon rozpoczyna włoska stacja Passo Stelvio. Niestety nie wiem kiedy dokładnie ma to nastąpić. Może ma ktoś takie informacje?

PICT2433.jpg.734fcffb30a5cab6b21ca33b1c6fd8f0.jpg

PICT2384.jpg.511e5c0c3a9764fd04c8002ebe2000bf.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co do czynnych ośrodków narciarskich, to zawsze w maju sezon rozpoczyna włoska stacja Passo Stelvio. Niestety nie wiem kiedy dokładnie ma to nastąpić. Może ma ktoś takie informacje?

Artykulik mały ale coś przynajmniej jednoznacznie wyjaśnia - da się postawić część słupów na lodzie - dzięki :)

Stilfserjoch (Passo dello Stelvio) zazwyczaj otwierają w samym końcu maja - w ub. roku było to chyba 28.05 ...w praktyce - jak odśnieżą drogę - być może na tym to polega ;)

Wow, właśnie odkryłem, że tegoroczne Giro d'Italia ma tam metę 20 etapu 26 maja 2012 - nieźle - etap 218 km, meta na przełęczy 2757 m n.p.m. ....cyborgi ;)

http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2012/it/tappa.shtml?t=20〈=en

http://www.steephill.tv/giro-d-italia/#summary

Kończąc offtop - od tego czasu powinien działać ośrodek narciarski wg mnie :)

Korci mnie bardzo to miejsce od lat, może w tym roku się uda.

Na Hintertux na sam szczyt prowadzi gondola, jest też tam takie stare dwuosobowe krzesełko.. No i orczyki.. A odnośnie podpór posłużę się cytatem z wywiadu z Matthiasem Danggiem z przedsiębiorstwa zarządzającego kolejkami wysokogórskimi w dolinie Zillertal - odnośnie Tux'a:

"..dzięki zdobyczom techniki jazda na nartach po lodowcu nie jest niebezpieczna. 64 podpory wyciągów stoją na lodzie lodowcowym, który przesuwa się roczne od 5 do 15 metrów. Podpory te są przestawiane 2-3 razy w roku, dzięki czemu możliwa jest bezproblemowa jazda na nartach. Ponadto stale mierzymy ruchy lodu i takie przestawianie trwa ok. 2-3 dni dla jednej instalacji. Jesteśmy przecież obeznani z tym procederem. A wyciągi orczykowe są naprawdę łatwe w utrzymaniu"

Wczoraj przegapiłem jakoś tego posta. Sorry i dzięki wielkie :) (jakieś źródło? tak dla porządku)

Z kontekstu wypowiedzi wynika chyba jasno, że chodzi o wyciągi orczykowe i o ich przestawianie - i to właśnie sugeruję od początku, że na lodzie głównie orczyki - m.in. dlatego, że się je łatwo przestawia :)

Edytowane przez gajowy01
post Szpaaary
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jest połowa kwietnia, a w Alpach pełnia zimy jakiej niebyło przez cały sezon.Dużo sniegu ,ale cały czas pełne zachmurzenie i opady.

Nie widać końca takiej pogody.

Choc wciaz zima to wcale nie pomaga w nartowaniu , bylem troche zalamany slaba widocznoscia w pierwszy dzien na Stubai.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Chciałbym wrócic to sedna tematu. Gdzie na narty w "blizsze" Alpy od 13.4.13 na tydzień ??? Najchętniej Austria - 2 osoby. Myslałem o Molltal są tam rozsądne pakiety nocleg+ skipass. Chetnie pojechałbym do Lech ale tam niestety ceny kwater wysokie. Moze ma ktos jakąś sprawdzona miejscówkę w dobrej cenie ? Może jakieś inne propozycje???

Pozdr

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie na narty w "blizsze" Alpy od 13.4.13 na tydzień ??? Najchętniej Austria - 2 osoby. Myslałem o Molltal są tam rozsądne pakiety nocleg+ skipass....

Od Twojej strony to akurat Molltaler nie wypada jako "blizsze" Alpy, choć do całości ta odległość nie jest jakoś katastrofalnie większa, teren oczywiście godny uwagi jak najbardziej.

Z tymi pakietami w AT to jest tak że ja nie potrafię się zysku finansowego w tym dopatrzeć, a wręcz odwrotnie, zdarza się ze taki pakiet na pierwszy rzut oka wychodzi fajnie, ale jak się użyje matematyki to wychodzi to drożej niż z "klocków"(rezerwując samodzielnie kwaterę i kupując samodzielnie karnet).

Do 21.04 chodzą:

Hochfügen - Tirol

Hochzillertal - Tirol

Lech Zürs am Arlberg - Vorarlberg

St. Anton am Arlberg - Tirol

Stuben am Arlberg - Vorarlberg

Zauchensee - Flachauwinkl - Ski amade - Salzburger Land

Do 28.04 chodzi:

Obergurgl-Hochgurgl - Tirol

Do 01.05 chodzą:

Ischgl - Tirol

Kitzbühel-Kirchberg - Tirol

Obertauern - Salzburger Land

Turracher Höhe - Kärnten

Do 04.05 chodzi:

Stubai - Tirol(potem też chodzi chyba do czerwca no chba że wszystko spłynie)

Do 05.05 chodzi:

Soelden - Tyrol

No i jeszcze pozostałe lodowce kiedyś tam do czerwca, Tux tylko programowo cały czas, ale lato to weryfikuje.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ischgl byłem 2 razy - odpada. Co chodzi mniej więcej wiem. Pytanie brzmi : Gdzie? Tak żeby mozna pośmigać nie cały dzień pod jednym krzesłem.

Wyjazd dla 2 osob w apartamencie + 6 dni skipass. Moltal to ok. 330 EUR, Soldem od 400 EUR. W tych granicach chciałbym się zamknać.

Jeżeli byliby chetni moge zabrać 2 osoby w tym terminie. Wyjazd z Bydgoszczy / Citroen C5 kombi/

Pozdr

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 1 month later...
Hej, podpinam się :) może ktoś wie, gdzie jeszcze leży pokrywa śnieżna i gdzie można pojeździć, może jakieś konkretne miejsce, ośrodek narciarski? z chęcią wybrałabym się na majówkę na narty , może będzie to możliwe?

1. Ischgl

2. gurgle/Soelden

3. Espace Killy

4. 3V

5. lodowce austriackie - Tux, Stubai

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierałem sie na ten weekend do Ischgl,ale że jeżdżę tylko na dobrą prognozę,raczej rezygnacja,bo prognoza się wywraca.Potem jest mocno dynamiczna,ale to co pokazują w tygodniu od 27go kwietnia-bajka...Pełne słońce przy znacznym ochłodzeniu i zimnych nocach...

Tylko niestety wybór będzie już niewielki,zdaje się,że pozostanie któryś lodowiec.

Edytowane przez lski@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...