Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Przed wyjazdem - czy wymieniać pieniądze w internecie?


bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze się nigdy nie zdarzyło, abym płacąc kartą, czy korzystając z bankomatu, wymienił złotówki na inną walutę, taniej niż w kantorze.Mówię to na podstawie co najmniej 25 letniego doświadczenia. A już szczególnym zdzierstwem banków jest przeliczanie np. koron czeskich na euro a potem euro na złotówki! W przypadku euro liczy się od razu na złote, co trochę poprawia relację. Zadałem kiedyś "mojemu bankowi" pytanie, dlaczego nie liczy; koron na euro, z euro na dolce, z dolców na franki, z franków na złote, poprawiając swoje dochody. Odpowiedzi nie dostałem. :smile: Mam nadzieję że jasno udzieliłem porady co robić dla zaoszczędzenia trochę kasy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nigdy nie zdarzyło, abym płacąc kartą, czy korzystając z bankomatu, wymienił złotówki na inną walutę, taniej niż w kantorze.Mówię to na podstawie co najmniej 25 letniego doświadczenia. A już szczególnym zdzierstwem banków jest przeliczanie np. koron czeskich na euro a potem euro na złotówki! W przypadku euro liczy się od razu na złote, co trochę poprawia relację. Zadałem kiedyś "mojemu bankowi" pytanie, dlaczego nie liczy; koron na euro, z euro na dolce, z dolców na franki, z franków na złote, poprawiając swoje dochody. Odpowiedzi nie dostałem. :smile: Mam nadzieję że jasno udzieliłem porady co robić dla zaoszczędzenia trochę kasy?

To nie bank tak postępuję tylko visa,mastercard itd i niestety 2x płacisz za przewalutowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bank z reguły stosuje marże 6% tzn. ustala kurs średni i kupuje walutę po kursie o 6% nizszym od średniego a sprzedając o 6% wyższym od średniego. Tak więc na np na koronach czeskich tracisz min 12% a to uzasadnia zakup nawet w kantorze przy granicy. Wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie bank tak postępuję tylko visa,mastercard itd i niestety 2x płacisz za przewalutowanie

Wydaje mi się że jesteś w błędzie. To, w jakiej walucie jest prowadzona karta i jak jest przeliczana, ustala wydawca karty, czyli bank, a nie VISA lub MC.

Przykładowo, w przypadku prowadzonej w euro karty MC banku BZWBK, jeśli płacisz rachunek nominowany w koronach czeskich lub kunach chorwackich to transakcja jest przeliczana bezpośrednio na EUR po bardzo korzystnym kursie MC, ale jeśli płacisz rachunek w USD lub GBP, to transakcja jest najpierw przeliczana po bardzo niekorzystnym kursie banku na PLN, a potem również po kursie banku na EUR.

Generalnie należy dążyć do tego, żeby bankowi nie dać szansy na żadne przewalutowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris-M masz rację. Przypominam sobie jak kiedyś podróżowałem z kolegą, takim co to po świecie w interesach gania, i jak on kombinował z kartami różnych banków i miał ich kilka. W Czechach za benzynę płacił jedna kartę, w Austrii (były jeszcze szylingi) drugą, Szwajcaria jeszcze inna karta. Bankomaty w różnych krajach też rzadziły sie swoimi prawami. Nie wiem jak on się w tym nie pogubił? Aha, zapomniałem dodać że zarabiał w złotówkach (oficjalnie na konto w "polskim' banku) i w markach niemieckich na konto banku kij wie gdzie. Wiekszość z nas nie ma takich mozliwości, tak jak ja, więc kupuję od znajomych lub w kantorze euro i "będzie pan zadowolony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, zapomniałem dodać że zarabiał w złotówkach (oficjalnie na konto w "polskim' banku) i w markach niemieckich na konto banku kij wie gdzie. Wiekszość z nas nie ma takich mozliwości, tak jak ja, więc kupuję od znajomych lub w kantorze euro

Zarabianie w złotówkach w niczym nie przeszkadza. Zdecydowanie najbardziej opłacalne jest wymienianie waluty w internecie. Przy mniejszych kwotach mogę polecić internetowykantor.pl , przy większych walutomat.pl . Zresztą niedawno obie te firmy połączyły się.

i "będzie pan zadowolony".

Czy to jest cytat z jakiegoś kultowego dzieła?

Bo już kilka razy się z nim spotkałem, a co najlepsze, zamiast szczegółowego opisu to samo (tylko po angielsku) napisał mi pewien gazda z Południowego Tyrolu gdy go rozpytywałem o kwaterę i po przyjeździe faktycznie byłem bardzo zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś podróżuje po krajach strefy euro i nie chce mieć sporej gotówki przy sobie to chyba najlepszym rozwiązaniem jest konto w euro. W M banku godzina formalności, 30zł rocznej opłaty za kartę i wszystkie transakcje i wyciągi z bankomatów za darmo :smile:

Edytowane przez cysiu
dodanie nazwy banku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba przesadziles z tym spreadem, normalnie to 3,5 na sprzedazy i 3,5 na kupnie, ale tego sie nie sumuje bo przeciez wykonujesz transakcje tylko w jedna strone,

tym niemniej na male kwoty w kantorze jest taniej, ale w internetowym bym nie ryzykowal - nie ma zadnej gwarancji ze sie kase dostanie,

jesli juz kantor to tylko stacjonarny,

przy wiekszych kwotach banki stosuja kursy preferencyjne, np od 10T PLN mozna wynegocjowac cene lepsza niz w kantorze,

oczywiscie nie we wszystkich bankach.

ja zwykle mam jakis drobny cash, a reszta karta, np karta w euro i wtedy zero kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem w kantorze internetowym i udało sie ;) znacznie lepszy kurs niż w banku. Mój bank ma zawsze maksymalny dozwolony spread czyli 6%.

Kantor z którego korzystałem działa dosyć szybko, w przeciągu ok 2 godzin miałem kasę na koncie walutowym.

Najlepiej wybrać taki kantor który ma konto w twoim banku wtedy transakcja trwa szybko, w przeciwnym razie trzeba czekać nawet 1 dzień.

Nie wiem co jeszcze chciałbyś wiedzieć.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś podróżuje po krajach strefy euro i nie chce mieć sporej gotówki przy sobie to chyba najlepszym rozwiązaniem jest konto w euro. W pewnym banku godzina formalności, 30zł rocznej opłaty za kartę i wszystkie transakcje i wyciągi z bankomatów za darmo :smile:

Jak już tyle napisałeś, to podaj chociaż nazwę tego banku, bo bez niej ta informacja jest całkowicie bezużyteczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba przesadziles z tym spreadem, normalnie to 3,5 na sprzedazy i 3,5 na kupnie, ale tego sie nie sumuje bo przeciez wykonujesz transakcje tylko w jedna strone,

tym niemniej na male kwoty w kantorze jest taniej, ale w internetowym bym nie ryzykowal - nie ma zadnej gwarancji ze sie kase dostanie,

jesli juz kantor to tylko stacjonarny,

przy wiekszych kwotach banki stosuja kursy preferencyjne, np od 10T PLN mozna wynegocjowac cene lepsza niz w kantorze,

oczywiscie nie we wszystkich bankach.

ja zwykle mam jakis drobny cash, a reszta karta, np karta w euro i wtedy zero kosztow.

spread to ostre k****stwo ..... przykład z ostatniego tygodnia ----- popatrz na kurs ..... kolega nie przesadził .....

Miejsce transakcji

APART SIEGLINDE

SOELDENAT

Kwota w walucie oryginalnej-190,00 EUR Kwota w walucie rozliczeniowej-190,00 EUR Zastosowany kurs waluty 4,305 EUR/PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. w ING można mieć konto w € i do tego kartę Maestro rozliczana w €, płacisz karta bez prowizji. Za bankomat prowizja jest.

W paru krajach możesz miec problemy w płatnościach Maestro. Na przykład w Skandynawii jest z tym ogólny problem.

Trochę ostatnio podróżuję i stosuję konto w ojro i drugie w $ w ingu + wymiane w cinkciarzu. Plus jest taki, ze jak gdziekolwiek zabraknie kasy, szukamy wifi (chyba że mamy prepaida) i w 15 minut możemy zapewnić sobieżdopływ gotówki.

Oczywiście zawsze można mieć kredytowkę... można ale nie trzeba :)

Spotkałem się raz z sytuacją, gdzie w ciut lepszej restauracji poproszono mnie o kartę kredytową lub gotówkę.

Zawsze przed zamowieniem warto zapytać, to jeszcze nie kosztuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W paru krajach możesz miec problemy w płatnościach Maestro. Na przykład w Skandynawii jest z tym ogólny problem.

Nie tylko tam. Pamietam, że przy kasach kolejki na Hintertuxer Gletscher była informacja, że nie przyjmują płatności kartami Maestro, podczas gdy ja tam normalnie płaciłem debetową kartą Master Card.

Spotkałem się raz z sytuacją, gdzie w ciut lepszej restauracji poproszono mnie o kartę kredytową lub gotówkę.

Z tym, że to wcale nie musiało im chodzić o stricte kartę kredytową. Z moich doświadczeń wynika, że w Zachodniej Europie większość ludzi (a nawet wiele instytucji) nie odróżnia karty debetowej od kredytowej i na każdą z nich mówią "credit card".

Przypuszczam, że w tym przypadku restauracja mogła nie mieć podpisanej umowy na akceptację kart Maestro i stąd odmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że to wcale nie musiało im chodzić o stricte kartę kredytową. Z moich doświadczeń wynika, że w Zachodniej Europie większość ludzi (a nawet wiele instytucji) nie odróżnia karty debetowej od kredytowej i na każdą z nich mówią "credit card".

Przypuszczam, że w tym przypadku restauracja mogła nie mieć podpisanej umowy na akceptację kart Maestro i stąd odmowa.

Nie, poprosili o wypukłą kartę. Zobaczyli w mojej ręce zwykła i nawet nie zdążyłem kelnerowi jej podać. Upewniłem się, czy na 100% chodzi o kredytową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, poprosili o wypukłą kartę. Zobaczyli w mojej ręce zwykła i nawet nie zdążyłem kelnerowi jej podać. Upewniłem się, czy na 100% chodzi o kredytową.

Sądzę, że raczej zobaczyli znak Maestro. Z tą kartą Maestro jest jakiś problem, bo swego czasu nawet w niemieckich Media-Marktach nie przyjmowali płatności tą kartą. Przypuszczam, że jakiś problem leży w rozliczeniach.

A poza tym, istnieją wypukłe karty debetowe, sam mam obecnie dwie takie: Master Card banku BZWBK prowadzona w euro oraz MC wydana przez Alior-Sync w PLN. Swego czasu miałem również wypukłą debetową kartę VISA prowadzoną w USD, wydaną przez bank Pekao SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie. Czy ktoś z Was już czegoś takiego próbował? Jakieś opinie, sugestie, rady? Pozdrawiam!

W kwestii wymiany walut - zdecydowanie preferuję e-kantory. Przekonałam się do nich, gdy w porównywarce kantorów StrefaWalut zobaczyłam, o ile niższe kursy oferują w stosunku do kantorów stacjonarnych czy banków

Sądzę, że raczej zobaczyli znak Maestro. Z tą kartą Maestro jest jakiś problem, bo swego czasu nawet w niemieckich Media-Marktach nie przyjmowali płatności tą kartą. Przypuszczam, że jakiś problem leży w rozliczeniach.

A poza tym, istnieją wypukłe karty debetowe, sam mam obecnie dwie takie: Master Card banku BZWBK prowadzona w euro oraz MC wydana przez Alior-Sync w PLN. Swego czasu miałem również wypukłą debetową kartę VISA prowadzoną w USD, wydaną przez bank Pekao SA.

W takich sytuacjach czasem chodzi o to, że w krajach, w których karty pojawiły się wcześniej niż u nas, zdarzają się dość powszechnie miejsca, w których transakcje autoryzowane są tzw. żelazkiem - spotkałam się z tym np. podczas narciarskiego pobytu w Szwajcarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem idź do najbliższego Praktikera lub Reala, załóż sobie kartę SygmaBank i za granicą płać za wszystko tą kartą. Nie ma przeliczników i spreedów. Euro jest przeliczane wg średniej stawki w NBP. To znaczy mniej więcej średnia cena między skupem a sprzedażą w kantorach. Do tego urlop spłacasz po przyjeździe, a właściwie co najmniej miesiącu po płatnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...