Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 2013/2014


McKaczka

Rekomendowane odpowiedzi

Janek - to by się zgadzało - dziś rano Cezary Orzech mówił, że z prognoz numerycznych tak do 20-21 stycznia pogoda bez zmian - może temperatura spadnie w ciągu dnia do -1, -2 ale opadów śniegu na horyzoncie nie widać.....

Zdjęcie Johnnego mówi wszystko za siebie - 2 dni temu w Żywcu było +12 a wczoraj w Aktualnościach pokazywali kwitnące bazie w Beskidach ..... - cud, że w ogóle są jeszcze takie miejsca, gdzie można w tych warunkach pojeździć

Taka pogoda w tym roku. Już pisałem co niektórzy uznali za spam. Przewaga cyrkulacji południowej w Beskidzie śląskim od początku grudnia i co się z tym wiąże często słaby lub mocny halny i ogólnie średnio 3 stopnie powyżej średniej wieloletniej od początku grudnia w rejonie np. Szczyrku. To nie wina kierownictwa COS czy SON. Sam mam zamiar przynajmniej jeden dzień pojeździć nową kanapą i przebieram nogami ,ale trzeba w tym tygodniu odpuścić. Stawiam na przełom lutego i marca a może już w drugiej połowie lutego tzn. opad 30-50 cm śniegu i lekki mróz całą dobę w całych Beskidach w okresie około 7-10 dni.Wtedy sobie pojeżdżę nowa kanapą na Skrzyczne. Przepraszam niektórych za spam.:smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiosna-lato-jesień pogoda kaszana :eek: :tongue:

Już napisałem kilka postów poniżej , spamowałem nawet kilkakrotnie ,kiedy nasze góry pokryte będą świeżym śniegiem a na trasach warunki super. Cezary Orzech dużo wie na temat pogody (lotnictwo to jednak jego domena i w tym temacie rzeczywiście jest dobry) ,ale nie dorasta mi do piet mówiąc nieskromnie:applause:Zapraszają do Złotego Gronia ,ale 4 razy na sztucznym już jeździłem i teraz tylko sceneria prawdziwie zimowa w górach mnie interesuje. Na te doskonałe warunki w najbliższą sobotę w Istebnej wziąłbym poprawkę i to dużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był ktoś na Złotym dzisiaj lub ostatnio ?? Jakie warunki, bo chciałbym jechać dziś na noc :) z góry dziękuje za info :)

Byłem w niedzielę, pod cukrem warstwa wiążąca lodowa, tylko z ostrymi krawędziami. Później pod koniec sportowego karnetu zaczęło puszczać, wtedy trochę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Brennej dość ciężko na WegierSKIm tylko Borynia i Mini czynne na Świniorce podobnie 1-mini i 2 :) dziś byłem i warunki dobre ale kasza na stoku i dość ciężko się zjeżdżało.

Co lepiej wybrać - Świniorkę czy WęgierSki w obecnych warunkach? Jestem na weekend w Brennej, więc tylko te górki wchodzą w grę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś maraton dwustokowy. Porannie Limanowa Ski, a następnie Laskowa Kamionna. :wink:

Poniżej fotorelacja:

Limanowa Ski

Przyjechałem na stok przed 9, co prawda niebo przykrywały chmury, ale pogoda zapowiadała się całkiem znośnie.

Temperatura +2.

Pierwszy wyjazd krzesłem i jest! nowość sprawdzona naocznie, stoi - sauna a obok bania.

limanowa_1.jpg

Ale do rzeczy:

Stok po nocnym ratrakowaniu przygotowany i wygląda zachęcająco:

limanowa_2.jpg

limanowa_3.jpg

Śnieg mocno zmrożony, twardy na całej długości trasy. Przy łączeniu niebieskiej z ostrzejszym odcinkiem lekko przylodzone, dalej twardo ale dobrze. Na wysokości orczyków warunki bardzo dobre, mimo zwężenia jest szeroko i dużo miejsca. Ludzi niewiele.

limanowa_4.jpg

limanowa_5.jpg

Przed 11 mocniej pojawia się słoneczko, na południowym szczycie śnieg już bardziej miękki, na północnym stoku wciąż trzyma twardo. Pojawia się też więcej narciarzy w tym dzieci ze szkółki narciarskiej, ale o kolejki nie trzeba było się obawiać.

Śniegu wizualnie 30-70cm. Brakuje tylko otwartego FISu....:sorrow:

limanowa_7.jpg

limanowa_8.jpg

I jeszcze na koniec piękny obrazek ukazujący czym się różni stok północny od południowego - coś dla przyszłych inwestorów narciarskich :wink:

limanowa_6.jpg

Przed wyjazdem ok. 12 na parkingu przy dolnej stacji termometr w samochodzie wskazuje 2,5`C

W następnym poście opiszę jak wyglądała dziś Laskowa.

Edytowane przez shuger
  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej wybrać - Świniorkę czy WęgierSki w obecnych warunkach? Jestem na weekend w Brennej, więc tylko te górki wchodzą w grę...

Zależy gdzie nocujesz :) bo warunki chyba podobne nwm jak tam Wegierski ale na kamerce widać już przetarcia, na Świniorce przetarć na razie nie ma ale nwm czy nie pojawią się na week. Jesli nocujesz bliżej Świniorki to w week dojezdza do niej Ski bus więc może cię dowieść pod sam stok. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laskowa Ski:

Pod stokiem stawiłem się zaraz po 12. Sąsiednie usytuowanie stoków to duży plus.

Niebezpiecznie na duży plus skoczyła też niestety temperatura, w drodze przez centrum Limanowej skoczyła aż +9`C. W Laskowej na parkingu termometr samochodowy wskazuje 7,5`C, ale śnieg jest, przetarć nie widać więc jest ok, zakup karnetu i na górę.

Niestety słoneczko specjalnie już nie dopisuje, za to jest ciepło. Potoczek pod krzesłem przyjemnie szumi.

Warunki:

Mimo wysokich temperatur jest dobrze, nawet bardzo, śniegu podobnie 30-70cm. Stok jest wyraźnie bardziej miękki z wierzchu, ale to jeszcze nie "cukier" a pod spodem w miarę twarda pokrywa. Jeździ się bardzo dobrze, zwłaszcza na ostatnim odcinku do krzesła (za wypłaszczeniem).

Ludzi więcej, zwłaszcza młodzieży szkolnej (ferie małopolskie).

laskowa_1.jpg

Po prawej widoczny jeden z 2 zbiorników na wodę w tym miejscu - oba całkowicie opustoszałe.

Podobnie jak w Limanowej największy kłopot to zapewnienie odpowiedniej ilości wody do naśnieżania.

laskowa_2.jpg

Wypłaszczenie dobrze zacienione, stąd też tutaj pokrywa twarda i bardziej zmrożona.

laskowa_3.jpg

Najciekawszy dla mnie (ze względu na nachylenie) odcinek trasy:

laskowa_4.jpg

laskowa_5.jpg

Ze szczytowych 3 wariantów zjazdu udało się przygotować tylko jeden i chyba nie zanosi się że uda się w tym sezonie uruchomić pozostałe, podobnie jak i trasę czarną, która dziś też niedostępna.

laskowa_6.jpg

I na koniec inny zbiornik na wodę do naśnieżania. Po ostatnich roztopach widać że zdążył się już ładnie zapełnić.

laskowa_7.jpg

Podsumowując - bardzo udany dzień spędzony na szusach.

Dobre doświadczenie mówiące że dla chcącego bez problemu można tutaj sobie zrobić "dwie doliny - limanowa-laskowa"

TYLKO WSPÓLNEGO KARNETU BRAK!!!!

Warunki całkiem niezłe, szczególnie jak na tą pogodę w ostatnich dniach.

Polecam korzystać z warunków bo jeśli sprawdzą się prognozy mówiące o opadach deszczu to może być ciężko z warunkami na stokach.

Miejmy nadzieję że sztuczny śnieg to przetrzyma albo jednak wreszcie coś porządnie dosypie tej zimy :wink:

Edytowane przez shuger
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja narciarska Kazimierz Dolny nad Wisłą - zmiany, zmiany, zmiany...

Po wczorajszym wspólnym nartowaniu z Andrzejem i Marcinem dzisiaj przyszedł czas na odwiedzenie, drugiego, po Rąblowie Ośrodka Narciarskiego na Lubelszczyźnie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

http://stacjakazimierz.pl/

Nadmienię, że to moje ulubione miejsce z klimatem.

Już wjazd na parking jest dla mnie zaskoczeniem...

...pełno samochodów, ludzi - tak jakby, to nie był środek tygodnia, tak jakby to nie był późny wieczór. Dlaczego?

Zaraz będzie odpowiedź.

Na miejscu jestem przed 19. Temperatura +3.

Zaskoczenie numer 1 - cena karnetu dwugodzinnego: 25zł. To naprawdę mało, biorąc pod uwagę ośrodki narciarskie w promieniu 100km, od mojego miejsca zamieszkania.

Zaskoczenie drugie...i to chyba jedna rzecz, ze zmian, która mi się nie spodobała - zniknęła nazwa zmodernizowanego baru przy stoku...kiedyś to był "Bar pod Psem" i ta nazwa niezwykle przypadła mi do gustu - teraz nie ma żadnej nazwy. W środku zmiany: przebudowany bar i jakby wszechstronniej (wystrój i układ stolików).

Pojawiła się druga część baru - na zewnątrz, w "wyciętej skarpie".

Oczywiście jak zawsze - pali się ognisko, i w powietrzu unosi się woń palonego drzewa...

...klimat w dolinie znajdującej się przy stacji - rodem z "Wiedźmina" Sapkowskiego.

Pierwszy rzut oka na jedną z tras:

94f870494ada5a1amed.jpg

Zakładamy narty i w górę.

Jest podobnie jak w Tumlinie wczoraj - mega twardo i sporo lodu - szczęście, że krawędzie mam jak brzytwy.

Krótka rozgrzewka i szuuuuu

Pierwsza najostrzejsza i najkrótsza trasa została podniesiona jakieś 1,5 metra - niby nic, ale wyraźnie ta niewielka wysokość ma wpływ na prędkość początkową.

bd45dd407ad14c84med.jpg

Kolejna zmiana:

c20d414369a9e1ffmed.jpg

Druga stacja również została podniesiona. I to sporo - jakieś 3m.

Najdłuższa trasa, łącząca się z pierwszym orczykiem została przeprofilowana i jest wyraźnie sprzyjająca zyskaniu większej prędkości przy dojeździe do największej "stromizny" ośrodka.

Zbliżenie, tej niezwykle pożytecznej zmiany na najdłuższej trasie:

a796e73b7f89ab9emed.jpg

Pojawiły się nowe nasadzenia drzew - zniknął niewielki fragment niezagospodarowanego stoku za nimi - została wybrana z niego ziemia, by podnieść poziom trasy. Spojrzenie ze szczytu:

48130da7d5c63d39med.jpg

Jadę do drugiego, głównego wyciągu w głębi ośrodka.

A tu super kolejna niespodzianka - zamiast jednego orczyka, są dwa i zmieniony, wyprofilowany został teren przed i za bramkami.

7c97ba691b95f3cbmed.jpg

Tym samym zmieniła się na plus - i to znacznie, przepustowość, która była w tym ośrodku zdecydowanie za mała w tym miejscu.

Spojrzenie ma trasę zieloną, najszerszą tutaj i najłagodniejszą:

836c857af38dbcffmed.jpg

Jak widać na zdjęciu...po lewej stronie - kolejna mega niespodzianka! Nowa trasa.

caa0b05f0bcd4b4bmed.jpg

Powstała w groźnym jarze, który znajdował się przy wyciągu.

Cały teren został zniwelowany, poprawiony i wykorzystany na 200%.

Widok nowego zjazdu:

410315b8497a4088med.jpg

Na początku jest szeroko, a potem następuje zwężenie, tworzące nieckę.

Przygotowany jest tu nie tylko poziom, ale również boki, tworzące lej.

"Ścieżka" jest krótka, ale "wariacka" - można pojeździć jak w "beczce śmierci" - gratka dla lubiących "wyboje", poza trasówkę, i urozmaicenia.

Jedyny minus, że przy wieczornej jeździe jest tu ciemno:

d14101299220fe51med.jpg

Niby nic - a jak fajnie!

Trasa zielona w dolnej części została nieco wydłużona:

77b08083380ba230med.jpg

Podsumowując: Stacja narciarska Kazimierz ma już trzy wyciągi talerzykowe + wyrwirączkę oraz cztery urozmaicone, różnorodne trasy oraz "oślą łączkę".

Przeprowadzone zmiany z przeprofilowaniem i podniesieniem górnych stacji - zdecydowanie poprawiają jakość jazdy w tym miejscu, co powoduje, że wzrasta narciarsko jego atrakcyjność.

Na zakończenie...

...na dwie godziny, została przegrodzona najostrzejsza trasa i został ustawiony gigant, a potem slalom z pomiarem prędkości...

41270ccef0f1cdacmed.jpg

Za darmo!!!

Super zabawa.

Brawa, brawa i jeszcze raz brawa dla właścicieli, którzy najwyraźniej starają się, by miejscowość, w której zaczęli swój biznes - była znana, nie tylko ze względu na przepiękne walory samego miasteczka, jakim jest Kazimierz Dolny nad Wisłą - ale również jako centrum narciarskie w Regionie.

Pojeździłem dzisiaj wyśmienicie i z całą pewnością niebawem, tym razem w dzień odwiedzę to miejsce.

Polecam Stację narciarską Kazimierz.

pozdrawiam

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laskowa Ski:

Pod stokiem stawiłem się zaraz po 12. Sąsiednie usytuowanie stoków to duży plus.

Niebezpiecznie na duży plus skoczyła też niestety temperatura, w drodze przez centrum Limanowej skoczyła aż +9`C. W Laskowej na parkingu termometr samochodowy wskazuje 7,5`C, ale śnieg jest, przetarć nie widać więc jest ok, zakup karnetu i na górę.

Niestety słoneczko specjalnie już nie dopisuje, za to jest ciepło. Potoczek pod krzesłem przyjemnie szumi.

Warunki:

Mimo wysokich temperatur jest dobrze, nawet bardzo, śniegu podobnie 30-70cm. Stok jest wyraźnie bardziej miękki z wierzchu, ale to jeszcze nie "cukier" a pod spodem w miarę twarda pokrywa. Jeździ się bardzo dobrze, zwłaszcza na ostatnim odcinku do krzesła (za wypłaszczeniem).

Ludzi więcej, zwłaszcza młodzieży szkolnej (ferie małopolskie).

Kurcze Shuger, Ty zaczynales jazde a ja juz konczylem. Minelismy sie....

Ale zgadzam sie ze wszystkim co napisales.

Dzis ludzi zdecydowanie mniej niz wczoraj. No i o 9 stok dosc twardy i oczywiscie bardzo dobrze przygotowany. Do 10 pusto na stoku i mozna zapieprzac ile wlezie. Potem trzeba uwazac. Sporo dzieciakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Byłem w Kazimierzu w zeszły piątek i wypada potwierdzić opis Mariusza. Górka jest rzeczywiście bardzo dobrze zagospodarowana, warunki śniegowe idealne, ruch odbywa się płynnie, łączniki nie są zbyt kolizyjne choć wypada uważać na wyjeździe z "jaru". Do tego bardzo przystępne ceny!

Generalnie jest to świetne miejsce na chwile zabawy na nartach.

Jedno zastrzeżenie ale nie do samej górki tylko raczej do Mariuszowej relacji.

To jest jednak mala górka. Zjazd nie trwa dłużej niż 10-15 sekund, prędkości możliwe do uzyskania są niewielkie i większe być nie mogą i nie muszą bo miejsca na nie nie ma. To tylko tytułem urealnienia spojrzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce składa się z samych pozytywów a w połączeniu z atrakcjami rejonu jest znakomitym pomysłem na jednodniowy czy nawet weekendowy rodzinny wypad.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno zastrzeżenie ale nie do samej górki tylko raczej do Mariuszowej relacji.

To jest jednak mala górka. Zjazd nie trwa dłużej niż 10-15 sekund, prędkości możliwe do uzyskania są niewielkie i większe być nie mogą i nie muszą bo miejsca na nie nie ma. To tylko tytułem urealnienia spojrzenia.

Moja wypowiedź oczywiście była nieprecyzyjna.

Doprecyzował to świetnie Mitek - dziękuję.

Zastanawiając się nad tym, co napisałeś...

...ciekawe jaką prędkość osiągam na takim stoku? I ile długości, pochyłości potrzebuję, by jechać na tyle dynamicznie na ile jeżdżę w warunkach komfortu i maksymalnej przyjemności, bezpieczeństwa? I czy jest to dużo mniej niż na alpejskich stokach?

Odpowiedź brzmi - jadę na tyle szybko, że jestem mocno zadowolony, a po kilku zjazdach i takim treningu - nogi czują, że dostały odpowiednio, narciarsko w kość :happy:

Choć tylko przez chwilę i sekundy jadę w Kazimierzu z odpowiednią dla siebie prędkością - to, są to jednak prędkości zbliżone w tym momencie i ułamkach sekund do tych z dużych Gór.

Może w Alpach zwyczajnie nie jeżdżę szybciej?

Ciekawe jakby to ocenili Ci, którzy widzieli jak jeżdżę?

Powinno być: jak na warunki małego stoku, na nizinach o długości ok 300-500 metrów, jest szybko.

pozdrawiam serdecznie

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedź oczywiście była nieprecyzyjna.

Doprecyzował to świetnie Mitek - dziękuję.

Zastanawiając się nad tym, co napisałeś...

...ciekawe jaką prędkość osiągam na takim stoku? I ile długości, pochyłości potrzebuję, by jechać na tyle dynamicznie na ile jeżdżę w warunkach komfortu i maksymalnej przyjemności, bezpieczeństwa? I czy jest to dużo mniej niż na alpejskich stokach?

Odpowiedź brzmi - jadę na tyle szybko, że jestem mocno zadowolony, a po kilku zjazdach i takim treningu - nogi czują, że dostały odpowiednio, narciarsko w kość :happy:

Choć tylko przez chwilę i sekundy jadę w Kazimierzu z odpowiednią dla siebie prędkością - to, są to jednak prędkości zbliżone w tym momencie i ułamkach sekund do tych z dużych Gór.

Może w Alpach zwyczajnie nie jeżdżę szybciej?

Ciekawe jakby to ocenili Ci, którzy widzieli jak jeżdżę?

Powinno być: jak na warunki małego stoku, na nizinach o długości ok 300-500 metrów, jest szybko.

pozdrawiam serdecznie

marboru

Cześć

No niestety nie mieliśmy okazji nigdy spotkać się na stoku nad czym ubolewam.

W piątek było praktycznie pusto i jeździliśmy z rodziną na tej stromszej górce na zasadzie: parę odbić z łyżwy kije pod pachę i łagodnymi łukami w pozycji zjazdowej, tak jak na płaskich odcinkach giganta, na dół. Mam taki probież, że jak zwiewa mi czapkę to jest dość szybko - czapki nie zwiewało.:wink:

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...