skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Oceń umiejętności

2010.01.01
fot. skionline.pl
fot. skionline.pl
Chcąc ocenić własny poziom umiejętności narciarskich, można skorzystać z tabeli zawierającej skalę od 1 - 10. Wspomnianą skalę dodatkowo podzielono na trzy poziomy zaawansowania narciarskiego, czyli narciarzy początkujących, narciarzy średnio - zaawansowanych i narciarzy zaawansowanych.
Tak więc precyzując poziom własnych umiejętności, określimy do jakiej grupy należymy.

Narciarz początkujący

fot. skionline.pl
fot. skionline.pl
1. Nigdy wcześniej nie miałeś nart na nogach, jesteś nowicjuszem.
2. Potrafisz zatrzymać się na płaskim terenie, wiesz jak używać pługu. Od czasu do czasu uda ci się skręcić, ale manewr wymaga sporego skupienia.
3. Swobodnie skręcasz w prawo i w lewo, za pomocą pługu i kontrolujesz swoją prędkość, potrafisz zatrzymać się na niebieskich trasach, na widok których już nie bierzesz nóg, albo nart za pas.
4. Narciarstwo w twoim wykonaniu zaczyna już jakoś wyglądać. Potrafisz kontrolować tor jazdy i wykonywać płynne skręty na niebieskich trasach. Pług nie jest już na stoku niezbędny. Zdarza się inicjować skręt pługiem, ale w ostatniej fazie prowadzisz już narty równolegle.

Narciarz średnio zaawansowany


fot. skionline.pl
fot. skionline.pl
1. Coraz częściej wybierasz czerwone trasy, skręty wychodzą ci coraz lepiej i coraz płynniej. Sporadycznie, inicjując skręt używasz pługu. Fakt ten zaczyna cię wyraźnie denerwować. Oznacza to, że czas zainwestować w kilka lekcji z instruktorem.
2. Na nartach czujesz się już całkiem pewnie, co sprawia, że rozwijasz coraz większe prędkości, a narciarstwo zaczyna cię naprawdę kręcić. Czujesz głód narciarskiej wiedzy, więc nerwowo poszukujesz instruktora, by narty w skręcie prowadzić płynnie i równolegle. Wybierasz przygotowane, czerwone trasy, choć od czasu do czasu robisz wypad na trasy czarne, z muldami, lub próbujesz umiejętności w głębokim śniegu poza trasą.
3. Płynnie wykonujesz skręty równoległe, pewnie poruszasz się po czarnych trasach. Na stromych i oblodzonych trasach może trochę kaleczysz, ale na dół docierasz w całości. Właśnie odkrywasz znaczenie słowa "carving, co rzuca zupełnie nowe światło na twoje narciarskie wyczyny.

Narciarz zaawansowany

skionline.pl
skionline.pl
1. Swobodnie poruszasz się po wszystkich trasach, zachowując odpowiedni styl i technikę jazdy. Opanowałeś strome zjazdy, oblodzone trasy, muldy i zaczynasz czuć niedosyt.
2. Wierz co to jazda na krawędziach Zaczynasz myśleć o freeride’dzie. Ślęczysz przed telewizorem w poszukiwaniu narciarskich filmów akcji.
3. Na początku nieźle się męczysz w puchu, ale takie są właśnie początki freeride’u.
4. Poza trasami jeździsz, a nie walczysz. Czujesz skręty carvingowe małe i duże, nie boisz się prędkości. Rozważasz skorzystanie z wiedzy trenera, myślisz o zawodach, freeride’dzie i doskonaleniu techniki.
5. Jesteś wytrawnym narciarzem. W każdych warunkach, na każdej trasie i poza trasami jeździsz z gracją, stylem i nienaganną techniką. To poziom, który prezentują instruktorzy, lub byli zawodnicy.

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt