skionline.plsprzęt serwis sprzętu narciarskiego Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dobór nart dla dzieci

2010.01.01
WIEK 3 - 5 LAT

fot. zoom/Dynastar
fot. zoom/Dynastar
Zacznijmy od naszych maluchów, dla których możemy kupić teraz prawie wszystko i to dobrej jakości. Uważam, że jeżeli dziecko jest w miarę sprawne fizycznie, to możemy postawić je na nartach w 3-cim roku życia.

Narty - jak najkrótsze czyli 60-80 cm i oczywiście wytaliowane.

Wiązania - dziecinne, bezpiecznikowe, lekkie, ze ski-stopami o skali wypięcia od 0,5 do 2,5.

Buty - dziecinne, ale "prawdziwe narciarskie", niewysokie cholewki i przede wszystkim miękkie skorupy, wystarczy jedna klamka - mogą być ok.1-1,5 cm większe niż stopa dziecka.

Kije - na etapie "zerowca" malucha kije nie są potrzebne. Polecam za to zakup kasku i gogli (w żadnym wypadku pod kask nie zakładamy czapki). Główną zaletą kasku jest bezpieczeństwo dziecka, stała temperatury wewnątrz niezależnie od wiatru, mrozu lub opadów śniegu.

STARSZE POCZĄTKUJĄCE: WIEK 6 - 12 LAT

Narty - wytaliowane dziecinne lub młodzieżowe o długości: wzrost minus 5-10 cm.

Wiązania - dziecinna skala 1-4,5. Dla cięższych 2-6, bardzo polecam wiązania Salomona - są mądrze skonstruowane i bezpieczne.

Buty - dla mniejszych lekkich dzieci - miękkie dziecinne na 1 lub 2 klamry, dla starszych (10 - 12 lat) mogą to być już buty z grupy "junior". Nie kupujmy butów większych niż numer. Zdaję sobie sprawę, że jest to często zakup na sezon, ale za duże buty są nie do przyjęcia. Mogą mieć za dużo luzu i powodować dyskomfort, a co za tym idzie gorszy efekt w nauczaniu.

DZIECI ZAAWANSOWANE: WIEKU 6 - 12 LAT

Tutaj zależnie od stopnia zaawansowania, proponuję troszkę dłuższe narty, ale nie wyższe od dziecka. Można kupić lepszy model nart np. sportowy, to samo dotyczy wiązań i butów. Znane firmy dysponują sprzętem dla juniorów wysokiej jakości i w tym przypadku dobry sprzedawca powinien dobrać odpowiedni sprzęt. Przykład: dziecko w wieku 11 lat, dobrze jeżdżące o wzroście 147 cm i wadze 40 kg: ja dobrałbym: slalom carvery 140 cm i buty juniorskie (w moim sklepie byłyby to: narty - Atomic 9.16 Junior 140 cm lub Salomon X-Scream Team 140 cm, wiązania - Salomon S708, buty - Salomon Performa Junior). Przy dzieciach i młodzieży starszej, przyjmuję podobne zasady. Narty na pewno o przeznaczeniu juniorskim i nie wyższe od narciarza. Wiązania dobrane do wagi ciała, też w wersji junior. Najczęściej kupujecie Państwo buty za duże, tak "żeby wystarczyły na kilka sezonów". To błąd, który odbija się na jakości jazdy. Polecam buty typu "junior", dlatego, że są zaprojektowane specjalnie dla dzieci i młodzieży. Tzn., że np. przy rozmiarze 35 mają niską miękką cholewkę i są w środku odpowiednio wąskie, specjalnie na drobne dziecięce nogi.

Marek Żurawiecki

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt