skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Buty

2010.01.01
fot. Fischer
fot. Fischer
Jak wspomniano w paragrafie dotyczącym doboru wiązań, dopasowanie tych dwóch elementów ekwipunku biegowego (buty, wiązania) jest ściśle ze sobą powiązane. Nowa generacja wiązań (system SNS i NNN) wymaga użycia kompatybilnych z wiązaniem butów.
W przypadku jednoczesnego kupna całego kompletu (buty + wiązania) nie powinno być problemu. Uważać trzeba dokonując zakupu "partiami", zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt używany. Wtedy szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby i wiązania i buty należały do jednego systemu.

Przy doborze butów w pierwszej kolejności określić należy ich przeznaczenie, czyli odmianę biegów narciarskich, której mają one służyć (czy ma to być obuwie stricte wyczynowe, czy sportowe o dużych możliwościach, czy turystyczno-rekreacyjne, czy w końcu sprzęt z przeznaczeniem typowo do backcountry).

fot. Fischer
fot. Fischer
Generalnie buty wyczynowe są niskie, lekkie, o sprężystej podeszwie (technika klasyczna) lub posiadają wyższą cholewkę i są sztywniejsze, stabilizują dobrze staw skokowy, umożliwiając efektywne odbicie z krawędzi narty (technika łyżwowa). Takie buty nie nadają się do turystyki narciarskiej przede wszystkim dlatego, że są za lekkie i nie mają wystarczającej izolacji. Buty do turystyki są bowiem wyższe, cięższe i specjalnie ocieplane. Jeśli chodzi o sztywność, to posiadają parametry uśrednione między powyższymi.

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt