skionline.plsprzęt porady wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Rodzaje nart zjazdowych

2010.01.01
fot. skionline.pl
fot. skionline.pl
Kolejny krok w doborze odpowiednich nart, to określenie twojego stylu jazdy. Dziś w sklepach dostępny jest cały wachlarz nart, zaprojektowanych i skonstruowanych specjalnie do danego stylu jazdy, różnych umiejętności, wagi, wzrostu, etc. To właśnie styl jazdy powinien być jednym najważniejszych czynnikiem powinien determinującym o zakupie, jak również to, w jakich warunkach jeździmy. Tylko w ten sposób zaopatrzysz się w sprzęt, który naprawdę będzie ci służył, pozwoli rozwijać umiejętności i nie pozbawi przyjemności z jazdy. Poniżej, krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów nart, co powinno pomóc w określeniu własnego stylu.


Race
Narty z grupy "race" są przeznaczone dla narciarzy preferujących szybką i agresywną jazdę na stromych dobrze przygotowanych trasach. To także sprzęt dla osób biorących udział w amatorskich zawodach. Stabilność i kontrola toru jazdy są niezwykle istotne. Narty te gwarantują doskonałe trzymanie krawędzi nawet na bardzo twardych, oblodzonych stokach, ale wymagają dużego nakładu energii, doskonałej techniki i jazdy na krawędzi narty. Inaczej nie słuchają i nie pokażą, co potrafią. Sprzęt dla zawodników i ekspertów. W kolekcjach występują dwie narty: slalomowa (o małym promieniu skrętu ok. 11m) do krótkiego skrętu i gigantowa (o promieniu skrętu ok. 17m) do długich skrętów.
Cross
Konstrukcja podobna do nart z grupy race. Promień skrętu 13-17 m. W zależności od modelu narty są poszerzone pod butem. Deski gwarantujące doskonały poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Niezwykle sterowne i stabilne, nawet na bardzo twardym śniegu i oblodzonych trasach. Dzięki dość dużej powierzchni, narty również dobrze spisują się podczas jazdy poza trasami.
Allround
Najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj nart. Przeznaczona dla narciarzy szukających uniwersalnej narty, która sprawdzi się na trasach o rożnym stopniu trudności i przygotowania. Narty, które uprzyjemnią naukę i udoskonalą technikę jazdy na przegotowanych trasach…
All Mountain
Ta grupa nart zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy. Przeznaczone do jazdy na i poza trasami. Dobrze czują się na trasach, zwłaszcza gdy warunki nie są idealne - śnieg jest mokry, lub teren nierówny. Gdy zabierzemy je poza trasy odnajdą się z tą samą łatwością. Doskonale spisują się podczas jazdy w kopnym śniegu, jak i na twardym dobrze przygotowanym stoku. Przez zwiększoną szerokość narty na całej jej długości, są bardzo stabilne, a zarazem skrętne..
Freeride
Dla amatorów jazdy tam, gdzie wzrok (lub narty) poniesie. Narty stworzone do jazdy poza trasami, w puchu i głębokim śniegu. Dzięki niskiej wadze i szerszemu profilowi nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Gdy jednak trafią na trasę, nie panikują.
Freestyle
Freestyle to jedna z dyscyplin zaliczanych do "new school", czyli najmłodszego i najbardziej awangardowego stylu. Piętki i dzioby nart wyglądają dokładnie tak samo - są lekko podgięte do góry. Taką konstrukcję, umożliwiającą efektowną jazdę w tył, lub odważne triki na stoku, określa się jako "twin - tip". Zabierz je tylko do parku z przeszkodami, a zobaczysz co potrafią. Najnowsza generacja nart freestyle’owych nadaje się również do jazdy poza trasami, w głębokim śniegu.
Ski-touring
Sprzęt dla amatorów narciarstwa, którzy nie przepadają za wyciągami. Dzięki specjalnym taśmom, wykonanym z tworzywa sztucznego (tzw. "foki"), które zaczepiamy na całej długości ślizgów podchodzenie jest dużo łatwiejsze, bo narty nie zsuwają się w tył. Dodatkowym udogodnieniem są również wiązania z ruchomą piętą. Typowe narty tourowe sa bardzo lekkie - ważą poniżej 2,5 kg (para). Wiązania to dodatkowe 600 - 1800 gr.
Telemark
Narty o konstrukcji zbliżonej na nart tourowych. Wyróżnia je dość szeroki profil (ok. 75 mm pod stopą) i promień skrętu 15 - 20 m. To dość elastyczne i lekkie deski, choć bardzo wytrzymałe. Najważniejszą jednak cechą nart do telemarku są specjalne wiązania z ruchomą pietą, co umożliwia jazdę z przyklękiem.


Short Skis
Narty z tej grupy, jak sama nazwa wskazuje są bardzo krótkie - nie przekraczają metra i mają zintegrowane wiązania. To dobra "zabawka" na stok, pomagająca doskonalić technikę carvingową i poczucie równowagi. Mówi się, że "shorts" to sprzęt będący połączeniem nart i snowboardu. W zależności od marki, narty z tej grupy mają różną nazwę (Salomon - Blade, Fischer - Web Pale-mini carve).

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021