skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Rodzaje nart zjazdowych

2010.01.01
fot. skionline.pl
fot. skionline.pl
Kolejny krok w doborze odpowiednich nart, to określenie twojego stylu jazdy. Dziś w sklepach dostępny jest cały wachlarz nart, zaprojektowanych i skonstruowanych specjalnie do danego stylu jazdy, różnych umiejętności, wagi, wzrostu, etc. To właśnie styl jazdy powinien być jednym najważniejszych czynnikiem powinien determinującym o zakupie, jak również to, w jakich warunkach jeździmy. Tylko w ten sposób zaopatrzysz się w sprzęt, który naprawdę będzie ci służył, pozwoli rozwijać umiejętności i nie pozbawi przyjemności z jazdy. Poniżej, krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów nart, co powinno pomóc w określeniu własnego stylu.


Race
Narty z grupy "race" są przeznaczone dla narciarzy preferujących szybką i agresywną jazdę na stromych dobrze przygotowanych trasach. To także sprzęt dla osób biorących udział w amatorskich zawodach. Stabilność i kontrola toru jazdy są niezwykle istotne. Narty te gwarantują doskonałe trzymanie krawędzi nawet na bardzo twardych, oblodzonych stokach, ale wymagają dużego nakładu energii, doskonałej techniki i jazdy na krawędzi narty. Inaczej nie słuchają i nie pokażą, co potrafią. Sprzęt dla zawodników i ekspertów. W kolekcjach występują dwie narty: slalomowa (o małym promieniu skrętu ok. 11m) do krótkiego skrętu i gigantowa (o promieniu skrętu ok. 17m) do długich skrętów.
Cross
Konstrukcja podobna do nart z grupy race. Promień skrętu 13-17 m. W zależności od modelu narty są poszerzone pod butem. Deski gwarantujące doskonały poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Niezwykle sterowne i stabilne, nawet na bardzo twardym śniegu i oblodzonych trasach. Dzięki dość dużej powierzchni, narty również dobrze spisują się podczas jazdy poza trasami.
Allround
Najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj nart. Przeznaczona dla narciarzy szukających uniwersalnej narty, która sprawdzi się na trasach o rożnym stopniu trudności i przygotowania. Narty, które uprzyjemnią naukę i udoskonalą technikę jazdy na przegotowanych trasach…
All Mountain
Ta grupa nart zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy. Przeznaczone do jazdy na i poza trasami. Dobrze czują się na trasach, zwłaszcza gdy warunki nie są idealne - śnieg jest mokry, lub teren nierówny. Gdy zabierzemy je poza trasy odnajdą się z tą samą łatwością. Doskonale spisują się podczas jazdy w kopnym śniegu, jak i na twardym dobrze przygotowanym stoku. Przez zwiększoną szerokość narty na całej jej długości, są bardzo stabilne, a zarazem skrętne..
Freeride
Dla amatorów jazdy tam, gdzie wzrok (lub narty) poniesie. Narty stworzone do jazdy poza trasami, w puchu i głębokim śniegu. Dzięki niskiej wadze i szerszemu profilowi nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Gdy jednak trafią na trasę, nie panikują.
Freestyle
Freestyle to jedna z dyscyplin zaliczanych do "new school", czyli najmłodszego i najbardziej awangardowego stylu. Piętki i dzioby nart wyglądają dokładnie tak samo - są lekko podgięte do góry. Taką konstrukcję, umożliwiającą efektowną jazdę w tył, lub odważne triki na stoku, określa się jako "twin - tip". Zabierz je tylko do parku z przeszkodami, a zobaczysz co potrafią. Najnowsza generacja nart freestyle’owych nadaje się również do jazdy poza trasami, w głębokim śniegu.
Ski-touring
Sprzęt dla amatorów narciarstwa, którzy nie przepadają za wyciągami. Dzięki specjalnym taśmom, wykonanym z tworzywa sztucznego (tzw. "foki"), które zaczepiamy na całej długości ślizgów podchodzenie jest dużo łatwiejsze, bo narty nie zsuwają się w tył. Dodatkowym udogodnieniem są również wiązania z ruchomą piętą. Typowe narty tourowe sa bardzo lekkie - ważą poniżej 2,5 kg (para). Wiązania to dodatkowe 600 - 1800 gr.
Telemark
Narty o konstrukcji zbliżonej na nart tourowych. Wyróżnia je dość szeroki profil (ok. 75 mm pod stopą) i promień skrętu 15 - 20 m. To dość elastyczne i lekkie deski, choć bardzo wytrzymałe. Najważniejszą jednak cechą nart do telemarku są specjalne wiązania z ruchomą pietą, co umożliwia jazdę z przyklękiem.


Short Skis
Narty z tej grupy, jak sama nazwa wskazuje są bardzo krótkie - nie przekraczają metra i mają zintegrowane wiązania. To dobra "zabawka" na stok, pomagająca doskonalić technikę carvingową i poczucie równowagi. Mówi się, że "shorts" to sprzęt będący połączeniem nart i snowboardu. W zależności od marki, narty z tej grupy mają różną nazwę (Salomon - Blade, Fischer - Web Pale-mini carve).

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt