skionline.plsprzęt porady Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Rodzaje nart biegowych

2010.01.01
fot. Fischer
fot. Fischer
Biegówki
Poszczególne firmy oferują w tej grupie zarówno sprzęt wyczynowy, jak i do biegania rekreacyjnego.

Charakterystyka:
- narta wyczynowa - prosta, bez taliowania (ewentualnie zwężająca się w przednim i tylnym odcinku, nie szersza niż 49 mm, najszersza pod butem - tzw. profil ujemny. Wiązania: system NNN lub SNS.
- narta rekreacyjna - prosta, bez taliowania (szer. 50 mm). Wiązania: system NNN, SNS, NN75.

Przeznaczenie: biegówki (wyczynowe i rekreacyjne) nadają się wyłącznie do biegania po przygotowanych trasach (poza trasą nie sprawdzają się - są zbyt wąskie, zbyt niestabilne, mają za nisko uniesione dzioby, zakopują się w śniegu). Podobnie buty i wiązania biegowe nie nadają się na wędrówki poza trasami - wiązania są za słabe, mogą nie wytrzymywać obciążeń (zwłaszcza bocznych), a buty typowo biegowe są najczęściej nieocieplane, te do stylu klasycznego mają dodatkowo niską cholewkę.
Biegówki rekreacyjne mogą służyć do lekkiej turystyki na ubitych, łatwych, raczej płaskich trasach, jednak znacznie lepiej do tego celu nadają się narty śladowe.fot. Fischer
fot. Fischer
Narty śladowe, tzw. śladówki
Charakterystyka: cięższe, szersze od biegówek (szer. 50-70 mm), o mocniejszej konstrukcji, z wyżej uniesionymi dziobami, często z łuską na ślizgu w strefie mostu. Narta śladowa może być prosta lub taliowana (jeśli taliowana, to - inaczej niż w biegówkach - profil jest dodatni - najwęższe miejsce znajduje się pod butem).
Wiązania stosowane do tego rodzaju nart: system NN75, NNN lub SNS w wersji backcountry (BC).

Przeznaczenie: śladówki to narty przeznaczone do turystyki narciarskiej. Sprawdzają się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza szlakiem, szczególnie w terenach nizinno-pagórkowatych.

Odmianą nart śladowych są narty typu backcountry. Są one jeszcze szersze niż zwykłe śladówki, mocniej taliowane (profil dodatni), z reguły wyposażone w metalowe krawędzie, z łuską na ślizgu lub bez.
Wiązania do nart z grupy backcountry: NNN BC, SNS X-Adv, lekkie telemark 3pin (np. SuperTelemark).

Przeznaczenie: wędrówki poza przygotowanymi szlakami, również w trudnym terenie.

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Technologie
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt