skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nordica 07/08: buty Gransport - nowe pokolenie

2007.09.18
W zeszłym sezonie Nordica wypuściła na rynek linię nart i butów narciarskich Gransport. Wspólną cechą tych produktów było nienaganne wykonanie i komfort użytkowania. Dużo ciekawych rozwiązań, mających zapewnić użytkownikowi jak największą wygodę, zastosowano zwłaszcza w modelach butów. Kolekcja Gransport sprawdziła się na tyle, że producent postanowił ją poszerzyć. Dzięki temu u progu sezonu narciarskiego 07/08 mamy do wyboru już nie jedną, a dwie linie butów narciarskich Gransport: EASY i DUAL
W linii Gransport EASY Nordica położyła akcent na wygodę użytkowania i łatwość obsługi. Podobnie jak było to w modelach ubiegłorocznych, nadal wyróżnikiem butów Gransport pozostaje odchylany do tyłu mankiet, ułatwiający zakładanie buta oraz automatyczny system SKI-WALK, uruchamiany zapinaniem/odpinaniem jednej z klamer. Dzięki temu systemowi w butach Gransport można wygodnie chodzić.

Aby but zablokował się w pozycji SKI, a noga ustawiła się pod właściwym kątem do zjazdu wystarczy zapiąć górne klamry i pochylić się do przodu. Rozpięcie górnych klamer powoduje z kolei automatyczne rozchylenie się buta do pozycji STEP IN/WALK. Noga ma wówczas więcej przestrzeni w bucie, dzięki czemu łatwiej się chodzi. Możliwość takiego "otwarcia" buta ułatwia włożenie stopy. Nawet w pozycji stojącej nie nastręcza to trudności. Z pozycji STEP IN/WALK do pozycji SKI but wraca za jednym trzaśnięciem klamry.
Wygodzie i łatwości wkładania i zdejmowania buta towarzyszy jednocześnie dobre dopasowanie do stopy i łydki.

Aby odpinanie i zapinanie buta stało się jeszcze łatwiejsze Nordica w linii EASY powtórzyła rozwiązanie znane już z zeszłorocznych modeli Gransport: klamrę Servolock. Ostatnia, najwyżej położona klamra, mająca zapewnić stabilizację łydki, dzięki specjalnej konstrukcji zapina się leciutko, praktycznie bez użycia siły.
Wszystkie klamry posiadają mikroregulację, umożliwiającą dopasowanie docisku buta do stopy.
Linia EASY, gwarantująca użytkownikowi w pierwszym rzędzie wygodę, zaprojektowana została - jak sama nazwa wskazuje - z myślą o początkujących narciarzach.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zobacz test butów Nordica Gransport 14 - sezon 06/07

Można by sądzić, że erę butów "tylno wejściowych" mamy już za sobą. Wsuwane "od tyłu" buty narciarskie były wygodne przy zakładaniu i zdejmowaniu, ale nie zapewniały właściwego trzymania stopy podczas jazdy. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy rok temu na targach ispo winter 06 w Monachium na stoisku firmy Nordica zobaczyłem nowy model butów ze skorupą odchylaną do tyłu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do narciarzy średnio zaawansowanych i zaawansowanych skierowana jest linia DUAL. To buty nadal bardzo wygodne, jednak tutaj projektanci większy nacisk położyli na techniczny potencjał sprzętu.
Podwójny zawias mocujący mankiet na wysokości kostki zapewnia doskonały transfer energii przy ugięciu w przód, stabilizując jednocześnie goleń.
DUAL to buty dla wymagających narciarzy, którzy bardziej niż wygodę cenią sobie dobrą stabilizację stopy i wyższy flex, umożliwiający rzeczywiście precyzyjną jazdę.

Do butów z obu linii Nordica proponuje narty Gransport. Ich wyróżnikiem jest oryginalne wzornictwo, ale przede wszystkim duży potencjał, łatwość kontroli i wszechstronność (narta sprawdza się dobrze na różnych rodzajach pokrywy śnieżnej). Swoje zalety narty zawdzięczają nowej konstrukcji ścian bocznych w strefie płyty montażowej pod wiązanie. Nowe cechy konstrukcyjne pozwoliły udoskonalić jakość transferu sił, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności dziobów i tyłów nart.

Parametry techniczne:

Gransport Easy 14

Skorupa: materiał - trójpoliolefin, wykonana w technologii podwójnego wtrysku
Mankiet: trójpoliolefin
System Ski-Walk: automatyczny
Górna klamra: Servolock
Klamry: 4 ALU Micro
Regulacja mankietu: Multimacro/6 ząbków w górnej klamrze, 7 ząbków w dolnej klamrze
But wewnętrzny: termoformowalna wkładka PFP Precision Fit Heat Ready
Wkładka: Precision Fit
Pasek Velcro: 35 mm
Tylny spojler: profil M’s
Flex (twardość): 65
Rozmiary: 24.0 - 32.5Gransport Dual 14

Skorupa: materiał - trójpoliether, wykonana w technologii podwójnego wtrysku
Mankiet: poliolefin
Podeszwa: antypoślizgowa
System Ski-Walk: automatyczny
Górna klamra: Servolock
Klamry: 4 ALU Micro
Regulacja mankietu: regulacja Multimacro w górnej klamrze
But wewnętrzny: termoformowalna wkładka PFP Performance Fit Heat Ready
Wyścielenie: futro syntetyczne
Wkładka: Performance Fit
Pasek Velcro: 35 mm Power Driver
Tylny spojler: wyjmowany
Flex (twardość): 100
Rozmiary: 24.0 - 31.0


Joanna Wrona
skionline.pl

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 22/23
Porady
WorldSkitest 19/20