Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze butów


Czaban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długim odkładaniu w czasie decyzji o zmianie butów zostałem do tego ostatecznie zmuszony po pierwsze przez słabe parametry mojego dotychczasowego obuwia oraz zakup nowych nart - Head Monster 83. Oczywiście wynikły pewne problemy i tutaj zwracam się o pomoc do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Mam dość krótką a jednocześnie dość szeroką stopę i  wysokie podbicie, szukając butów chodzi mi przede wszystkim o precyzje czyli buty dość sztywne ale jednocześnie pozwalające na parogodzinną codzienną jazdę. Parametry mojej stopy powodują, że potrzebuję butów o szerokości 100-102mm natomiast mam problem z doborem długości mierząc but o rozmiarze 26,5 wydaje mi się że w środkowej części stopy powyżej drugiej klamry wszystkie mierzone buty mocno lub bardzo mocno uciskają a w pozostałych miejscach trzymają idealnie. Z kolei mierząc buty w rozmiarze 27,0 nie czuję dyskomfortu w środkowej części stopy ale mam luzy mniejsze lub większe w pięcie oraz w palcach. Problem ten pojawiał się w wszystkich mierzonych butach a były to dalbello pantera 120, head vector evo 120s oraz 130s, salomon x pro 120 oraz head edge 125. Wydaje mi się że bez indywidualnego dopasowania butów się nie obejdzie, mam wrażenie, że potrzebuje czegoś pomiędzy 26,5 a 27.Dodam jeszcze, że cywilne buty kupuje o rozmiarze 42 i mają one dość spory luz oraz że w jednych sklepach z pomiaru wychodziło 26,5 a w innych 27. I teraz reasumując spotkałem się w sklepach z dwoma różnymi "szkołami" w jednym powiedziano mi aby brać 26,5 bo powinny się ułożyć a tam gdzie będzie jeszcze ucisk można uformować termicznie i że poza tym but podczas jazdy się "rozszerza". Z kolei w drugim sklepie powiedziano mi, że powinienem brać buty 27 i nie przejmować się luzami szczególnie w pięcie, gdyż można je zlikwidować dodatkową wkładką oraz klinem (rzeczywiście facet wymienił wkładkę na sidasa i buty rzeczywiście lepiej trzymały) i że nie powinniśmy z buta robić "imadła". A jaka jest Wasza opinia drodzy forumowicze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz spotykam się ze szkołą dwa. Ogólnie obowiązująca procedura to odbarczanie buta mniejszego. Zresztą indywidualna wkładka (której używam) przytrzyma do pewnego stopnia  tylko dół stopy - luzy pozostaną. Przed wszystkim to spróbuj sprawdzić buty o dużym v (objętość). Oprócz powszechnie znanej długości i szerokości producenci podają też ten parametr i gdzieś można do tego dotrzeć. Być może są modele, które od razu Ci przypasują. Np na rynku skiturowym takim producentem jest Scarpa robiąc modele według stopy północnej (takiej jak Twoja).

Słyszałem, że w Wintersporcie w Krakowie są fachowcy co to wiedzą.

 

Pozdro

Wiesiek

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wujot za szybką reakcję i podpowiedź. Takie stawianie sprawy też mnie trochę dziwiło szczególnie że chcę sztywny but a przez takie podejście jak w szkole numer dwa mam wrażenie but traci swoje atuty. Jestem z Poznania i we wszystkich większych sklepach, które odwiedziłem butów o parametrach dla mnie jest niewiele praktycznie wszystkie dostępne mierzyłem. Oprócz podanych w poprzednim poście mierzyłem jeszcze atomici hawx 2.0 130 oraz jakiś model k2 o flexie 130.odczucia podobne. Do Krakowa trochę daleko. a na narty w Polsce to tylko rejon Brenna-Wisła-Szczyrk.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujot ma rację. W grę powinno wchodzić tylko odbarczenie buta mniejszego, a raczej dobranego idealnie do długości i szerokości stopy, a potem dopasowanego termicznie, co dzisiaj jest już standardem i zbawieniem dla wielu narciarzy. Jak ma być 26.5 to ma być 26.5 (dobrze zmierzone?). A pięta nie powinna w ogóle latać. Ja mam podobną stopę, ale z niskim podbiciem. Mi panowie dobrali Salomon XPro100 (na moje potrzeby, po obejrzeniu moich stóp i wywiadzie środowiskowym w grę wchodziły jeszcze Dalbello, ale ostatecznie padło na te) i po wygrzaniu stopy siedzą idealnie. Dobrane mam też odpowiednie wkładki. A żeby tego było mało, mimo że pięta nie lata, to i tak używam jeszcze takich "wypełniaczy":

http://www.skiequipmentuk.co.uk/product/spares/ski-boot-liners/nordica-ski-boot-heel-retainers-and-volume-reducers/

 

A na tej stronie powinieneś znaleźć informacje dotyczące twardości, szeokości czy pojemności butów - fajnie mają opisane i wyrysowane wszystko.

https://www.skis.com/Salomon-X-Pro-100-Ski-Boots/446455P,default,pd.html

Jednak najlepiej oddać stopy w dobre ręce i od razu nastawić się na termoformowanie.

Jakoś nie pasuje mi stwierdzenie, że but się rozszerza podczas jazdy. Owszem, pewne części mogą robić się bardziej elastyczne, stąd wielu z nas po kilku przejazdach dociąga klamry, a producenci stosują różne rodzaje plastiku, ale podstawowa część skorupy, ta najważniejsza, to już nie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki paolomario rzeczywiście na tej stronie do której podałeś link fajnie opisują parametry butów. Myślę, że stopa dobrze zmierzona, gdyż zakładając but 26,5 na wyprostowanej nodze dotykam palcami czubków buta, jak ugnę kolana już nie czyli długość raczej ok. Ale uwaga na miarce Fischera wyszło Panu sprzedawcy 27 i buty fischera oraz atomica mam wrażenie że wypadają trochę mniejsze niż pozostałe.  Martwił mnie jedynie ten ucisk, który oczywiście nie jest z tych  nie do wytrzymania ale bałem się czy na stoku nie  spowoduje bólu, szczególnie podczas jazdy orczykami tak jak przy poprzednich butach, które były zwykłymi kapciami dla początkujących a i tak podczas dłuższej jazdy orczykiem szło oszaleć. Dzięki waszej pomocy decyzja raczej zapadła będę się rozglądał za butami 26,5. Też mierzyłem dalbello i salomona x pro 120. Najbardziej podeszły mi na razie właśnie salomony oraz heady vectory. Heady nawet bardziej ale z kolei salomony mogę kupić w świetnej cenie i pobawić się wtedy  z termoformowaniem. Zastanawiam się jeszcze nad poszukaniem butów o większej szerokości ale u nas w Poznaniu niestety problem z tym.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozszerzania się buta to wg mnie jest to trochę naciągane - plastikowa skorupa buta zimą cały czas jest bardzo zimna, przez co but, który jest miękki podczas mierzenia w sklepie, na śniegu zachowuje się zupełnie inaczej... Jedyne co może się "rozciągnąć" w trakcie jazdy to "kapeć"/liner/but wewnętrzny. Jednak w przypadku liner'a, jego ugięcie/dopasowanie do stopy jest mocno ograniczone. Przede wszystkim im twardsze są buty, tym liner jest cieńszy - w butach sportowych to jest kilka milimetrów maksymalnie. Powoduje to, że but nie ma gdzie się rozbić podczas jazdy za bardzo.

Tak jak koledzy powyżej już pisali - pozostaje Ci zakup butów termoformowalnych i to zarówno wewnętrznego buta, jak i skorupy zewnętrznej. Odbardzanie i frezowanie to też obecnie żadna trudność dla dobrych sklepów z butami. Osobiście polecam Super Serwis NTN (Warszawa, ul. Potocka 1) albo Ski Fanatic (Warszawa, Aleja Komisji Edukacji Narodowej 51/4) - w obu tych sklepach robiłem moje buty (w Ski Fanatic wyłącznie modyfikowałem już posiadane ATOMIC RT140, natomiast w Super Serwisie NTN tydzień temu nabyłem nowe HEAD RAPTOR 120S RS wraz z frezowaniem pięty - tych jeszcze nie testowałem na śniegu).

Ogólnie to zapomnij o zakupie zbyt dużych butów, bo i tak będziesz niezadowolony. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artix masz rację bo mierzylem wcześniejszy model tylko flex 110 i myślałem że zejdę. Z kolei tegorocznym model 120 i 130 był ok. Tajemnica polega na tym że tegoroczne modele head zrobił szersze i to jest teraz trochę inny but. Lokibalboa dzięki za celne uwagi. Zwyczajnie nie mam doświadczenie z twardym obuwiem dlatego moje początkowe wątpliwości i pytania.

Pozdrawiam

Edytowane przez Czaban
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaban weź pod uwagę Fischer i któryś z model Vacuum Fit. Ja mam krótką, szeroką i z wysokim podbicie stopę i z Fischera Vacuum jestem zadowolony. W dobrych sklepach z Fischerami mają 2 maszyny tej firmy. Jedna do dokładnego skanu stopy, a druga do wygrzewania skorupy Vacuum. W Poznaniu masz przedstawiciela na Polskę m.in. Dalbello/Völkl/Marker. Widziałem co potrafią, na Snow Expo 2016. Godne też, polecone sklepy przez Wujota i Lokibalboa. Na Snow Expo 2017 Nordica zaprezentowała też ciekawe rozwiązania z możliwością indywidualnego dopasowania butów. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marionen ale widzisz mierzylem Fischera co prawda tylko jeden starszy model ale miałem problem w wbicie się w ten but i od razu odpadł w przedbiegach, można zażartowac co noga to inne preferencje. O przedstawicielstwie dalbello wiem bo pochwalili się w jednym ze sklepów ale chyba raczej nie obsługują detalu. Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...