Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W ucieczce przed niekorzystną aurą udałem się do Gruzji.Mam sentyment do tego kraju,od kiedy pierwszy raz w końcu lat 70tych trafiłem tam w ramach sportu akademickiego.Obok nas w Bakuriani odbywały się mistrzostwa świata dziennikarzy w narciarstwie,byli red.red.Iwaszkiewicz i ś.p. Zielonacki.Pomagaliśmy im sprzedać narty i kupić białe wojskowe kożuchy,bo byli bardziej niż my pod nadzorem KGB.

Wracałem tam wielokrotnie,w zeszłym roku na weekend narciarski w Goderdzi,teraz znowu Bakuriani i Gudauri.

W Gudauri jeżdzi się do 3200 n.p.m. większość tras śnieg naturalny,choć jest trochę naśnieżania.To taka nasza Białka,tłum Rosjan,Arabów i innych.Wszystkie trasy schodzą się z jednej góry w jedno miejsce.Kwintesencja komercji,górale gudauryjscy tym tylko różnią się od rekina,że nie wytrzymują tak długo pod wodą.Trasy głównie niebieskie,bardzo skromny wybór trudniejszych.Wyciągi i kolejki doinwestowane przez Austriaków,gąszcz apartamentowców u podnóża jak we Francji doinwestowany przez oligarchów i mafię.

W Bakuriani 2 góry,jedna niestety jak Kasprowy z ciągłym wiatrem,więc nie wjechaliśmy.Drga z trasami w lesie,prawie wszystko tam dośnieżane,czerwone i czarne,dobrze przygotowane.

O ile ruch na trasach w dół ruch mniej więcej standartowy,w górę już nie.Dawno temu w Bakuriani jednoosobowe krzesełko nie miało poręczy,a  miejscowi jeżdzili we dwóch,drugi siedział na bocznej krawędzi.Teraz w Gudauri na nowym krześle 6 osobowym,ci którzy zorientowali się,że nie wsiadł kolega,nie jadą samotnie,tylko czekają na niego,nawet jak już ustawiło się 6 osób następnych,i usiłują wsiąść w 7 lub 8,staczając walkę o miejsce,a obsługa przygląda się temu z śmiechem,chyba typują zwycięzcę.

Warunki drogowe to już inna bajka,mogę tylko podać,że parkingów nikt nie odśnieża,pokryte są półmetrowym lodem z tak głębokimi  dziurami,że   udało mi się usadowić w środku miasta w  jednej z nich całego  SUVa Hondy 4x4,koledzy musieli wysiąść i wypychać...

I taki genialny mural w Tbilisi,na Walentynki jak znalazł...

 

IMG_20240210_111949.jpg

IMG_20240210_112858.jpg

IMG_20240210_171522.jpg

IMG_20240210_171527.jpg

IMG_20240209_141757.jpg

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 14
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lski@interia.pl napisał:

W ucieczce przed niekorzystną aurą udałem się do Gruzji.Mam sentyment do tego kraju,od kiedy pierwszy raz w końcu lat 70tych trafiłem tam w ramach sportu akademickiego.Obok nas w Bakuriani odbywały się mistrzostwa świata dziennikarzy w narciarstwie,byli red.red.Iwaszkiewicz i ś.p. Zielonacki.Pomagaliśmy im sprzedać narty i kupić białe wojskowe kożuchy,bo byli bardziej niż my pod nadzorem KGB.

Wracałem tam wielokrotnie,w zeszłym roku na weekend narciarski w Goderdzi,teraz znowu Bakuriani i Gudauri.

W Gudauri jeżdzi się do 3200 n.p.m. większość tras śnieg naturalny,choć jest trochę naśnieżania.To taka nasza Białka,tłum Rosjan,Arabów i innych.Wszystkie trasy schodzą się z jednej góry w jedno miejsce.Kwintesencja komercji,górale gudauryjscy tym tylko różnią się od rekina,że nie wytrzymują tak długo pod wodą.Trasy głównie niebieskie,bardzo skromny wybór trudniejszych.Wyciągi i kolejki doinwestowane przez Austriaków,gąszcz apartamentowców u podnóża jak we Francji doinwestowany przez oligarchów i mafię.

W Bakuriani 2 góry,jedna niestety jak Kasprowy z ciągłym wiatrem,więc nie wjechaliśmy.Drga z trasami w lesie,prawie wszystko tam dośnieżane,czerwone i czarne,dobrze przygotowane.

O ile ruch na trasach w dół ruch mniej więcej standartowy,w górę już nie.Dawno temu w Bakuriani jednoosobowe krzesełko nie miało poręczy,a  miejscowi jeżdzili we dwóch,drugi siedział na bocznej krawędzi.Teraz w Gudauri na nowym krześle 6 osobowym,ci którzy zorientowali się,że nie wsiadł kolega,nie jadą samotnie,tylko czekają na niego,nawet jak już ustawiło się 6 osób następnych,i usiłują wsiąść w 7 lub 8,staczając walkę o miejsce,a obsługa przygląda się temu z śmiechem,chyba typują zwycięzcę.

Warunki drogowe to już inna bajka,mogę tylko podać,że parkingów nikt nie odśnieża,pokryte są półmetrowym lodem z tak głębokimi  dziurami,że   udało mi się usadowić w środku miasta w  jednej z nich całego  SUVa Hondy 4x4,koledzy musieli wysiąść i wypychać...

I taki genialny mural w Tbilisi,na Walentynki jak znalazł...

 

IMG_20240210_111949.jpg

IMG_20240210_112858.jpg

IMG_20240210_171522.jpg

IMG_20240210_171527.jpg

IMG_20240209_141757.jpg

da się pojeździć tak jak w Alpach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Sławek Nikt napisał:

Pisz na temat tego wypadu ile tylko będziesz mieć ochotę. Dzięki. A na priv koszty poproszę. 

Nie mam się czego wstydzić,nie lubię po prostu prowadzić księgowości wyjazdów,bo co to zmieni?.5 dni w Gruzji,z tego 3 na nartach,bo czwarty wiało,wyszło chyba ok. 2500 /osoba,zależy,ile osób do podziału kosztów auta i innych wspólnych , jak bagaż lotniczy ,i jaki lot się trafi...

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Jeeb napisał:

da się pojeździć tak jak w Alpach ?

To skomplikowane,zależy od oczekiwań.Trasy przygotowane,długość i trudność w poszczególnych stacjach masz na stronie skiresortinfo.pogoda i wiatr rzecz decydująca.Nie gorzej niż w Polsce się da.Strona kulturowo-eksploracyjna na pewno ciekawsza,ja to łączę,bo czystą jazdę mam jutro na Jaworzynie...Raj dla freeridu,skiturowców ,akrobacji i jazdy po muldach w Bakuriani,gdzie był w tym Puchar Świata.Mi został jeszcze czwarty ośrodek w Mestii,może uda się znaleźć czas jeszcze w kwietniu...

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jeeb napisał:

byłem tam latem i trochę przeraża cała logistyka dojazdowa

Masz rację,ale gdy sie jest elastycznym czasowo i ma już z Gruzją doświadczenie,to wiele ułatwia.Ja leciałem z Budapesztu,dokąd mam jak do Warszawy,a loty są codziennie,wiec można się było wpasować w prognozę.Buty własne,narty wypożyczone,następnym razem wezmę własne.Itp,itd...

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...