Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pozasezonowy przegląd infrastruktury narciarskiej 2024


Rekomendowane odpowiedzi

Pozasezonowy przegląd infrastruktury narciarskiej. Wycieczki wiosną, latem, jesienią ze zdjęciami wyciągów, tras i opisem, co się dzieje!

Oto 1. temat:

 

P1070838.JPG

  Co robić między sezonami? Otóż między sezonami trzeba sprawdzać, czy wyciągi i trasy stoją, jak stały. 
 
Zwykle magnesem są też (często nowe!) wieże na szczytach gór, na które przeważnie wjeżdżają też wyciągi. 
 
Można też przy okazji zrobić sobie wycieczkę kondycyjną, czyli wejść, a nie wjechać. Wycieczka kondycyjna jest potrzebna, abyśmy mieli siły na kolejny sezon zimowy.

 

AVvXsEh9mZdkTORPbIsSrCAkfxYdjoVSFeZN6AIwNo to ja pochwalę się Wam dwiema wycieczkami tego typu.

Na 1. ogień idzie wejście na szczyt i na wieżę na Mosornym Groniu w Zawoi. Machnąłem taką trasę w ostatnią niedzielę. Przy okazji sprawdziłem, czy wyciągi stoją, a trasy istnieją. Potwierdzam: stoją i istnieją. Nawet mam wrażenie, że trasa na Mosornym (niestety, jest tam tylko jedna) została znacząco poszerzona. W każdym razie w trakcie pieszej wycieczki widać było, że jest tam praktycznie na całej długości trasy bardzo szeroko. Wycieczka liczyła niecałe 7 km, była dość atrakcyjna widokowo, a na szczycie... niemiłosiernie wiało!

Wycieczka dookoła (wejście żółtym szlakiem, zejście trasą narciarską i drogą techniczną) jest bardzo ciekawa. Szlak żółty nie przynosi spektakularnych widoków, ale jest za to przyrodniczo bardzo interesujący, w dodatku wejście nie jest jakoś spektakularnie trudne, co czasem ma miejsce na górach narciarskich.

P1070807.JPG
 

Zaś na samym Mosornym Groniu mamy infrastrukturę narciarską. Wyciąg (4os. krzesło niewyprzęgane) ma już 21 lat, gdyż powstał w 2003 r. Jest długi: ma 1328 m długości (co oznacza, że trasa narciarska biegnąca nieco po łuku ma ponad 1,5 km) oraz 335 m różnicy poziomów (nieźle). Wadą wyciągu jest długa jazda. Przy nominalnej prędkości 2,5 m/s trasa wjazdu jest pokonywana w czasie 9 minut, ale bywalcy wiedzą, że realny czas wjazdu oscyluje wokół ok. 10-12 minut. Za to trasa narciarska wygląda (nawet teraz, jak jest zielona!) naprawdę imponująco!

P1070834.JPG
 
P1070835.JPG
 
P1070837.JPG
 
P1070839.JPG

Warto odwiedzić wieżę na szczycie. Wejście jest bezpłatne, natomiast zamontowany jest na schodach licznik wejść w postaci fotokomórki. Widoki z wieży są imponujące, a bohaterką główną jest oczywiście Diablak, czyli Babia Góra!

P1070810.JPG
 
P1070816.JPG
 

Po wycieczce warto coś zjeść!

 
P1070844.JPG

No to do następnej relacji!

P1070842.JPG
 

Twój instruktor

Maciek

P1070815.JPG

 

Link do pełnej treści artykułu:
Między sezonami. Wyciągi, trasy i... wieże: Mosorny Groń | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładam ze środy:

 

P1070848.JPG

 Kontynuuję wątek przeglądu stacji narciarskich i wież. 

 

Wieżę na Kamionnej odwiedziłem w świąteczną środę. Wieża ma 25 m wysokości i bez niej... ze szczytu nie byłoby nic widać. Jest on bowiem gęsto zalesiony.

Do wieży można dojść z Żegociny (najdalej), z Pasierbca (tam jest solidny parking) oraz z widokowego Rozdziela, konkretnie z przystanku Rozdziele Widoma. Wczoraj z tego miejsca było widać Tatry!

P1070853.JPG
 
P1070854.JPG

Wadą miejsca startu wycieczki, wydawałoby się idealnie położonego, jest praktyczny brak miejsc parkingowych, no może poza ok. dziesięcioma na małym parkingu widokowym. Miałem to szczęście, że znalazłem tam jedno miejsce. Ale gdyby wieża spowodowała jakiś nawał turystów, tenże nawał nie miałby gdzie stanąć przy drodze głównej, co już dziś powoduje, że mnóstwo turystów parkuje... w lesie. Podobno ma powstać jakiś parking położony blisko górnej stacji wyciągu. Na razie jeśli więc nie masz pojazdu marki BMW [Przypominam: tej marki nie obowiązują w ogóle przepisy drogowe, w tym wszelkie zakazy parkowania!], to masz problem.

P1070870.JPG

P1070866.JPGNatomiast właśnie niejako pod wieżą (dobre 50 m pod) mieści się ośrodek narciarski Laskowa-Kamionna. Trzeba trafu - mimo, że gmina (w zasadzie kilka gmin) wybudowała wieżę turystyczną, to (na razie?) wyciąg krzesełkowy z górną stacją poniżej wieży nie działa dla celów turystycznych. Działa tylko zimą do celów narciarskich. Wyciąg (niewyprzęgane czteroosobowe krzesło) jest jedno z dłuższych w Małopolsce i na pewno najdłuższe w okolicy. Liczy sobie 1544 m długości (co przy braku wyprzęgania skazuje na długi czas wjazdu: na pewno ponad 10 min.) i 299 m różnicy poziomów. Trasy (po prostu raczej warianty zjazdu) tamże powinny więc liczyć ok. 2000 m. U góry można zjechać na trzy warianty (dość szerokie), na dole na dwa (w tym mamy też fragment czarnej trasy). Infrastruktura powstała kilkanaście lat temu nie wygląda dziś imponująco, ale muszę przyznać, że nie jeździłem jeszcze tam zimą na nartach, więc co ja tam wiem. Z kolei trasy wyglądają godnie, na pewno są odpowiednio długie, nie wyglądają natomiast na przesadnie trudne, pomijając wspomniany fragment czarnej.

 

 
 
P1070864.JPG
 
P1070872.JPG
 
 
 
P1070896.JPG
 
 

Oczywiście warto też wejść na samą wieżę i na 25 m nad ziemią!

P1070877.JPG
 
P1070880.JPG
 
 
 
 
 
P1070886.JPG
 
P1070887.JPG
 
 
 
 

To do następnej wycieczki!

Twój instruktor

Maciek

Pełny link: Między sezonami. Wyciągi, trasy i... wieże: Laskowa Kamionna | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Pozasezonowy przegląd infrastruktury narciarskiej. Wycieczki wiosną, latem, jesienią ze zdjęciami wyciągów, tras i opisem, co się dzieje!

Oto 1. temat:

 

P1070838.JPG

  Co robić między sezonami? Otóż między sezonami trzeba sprawdzać, czy wyciągi i trasy stoją, jak stały. 
 
Zwykle magnesem są też (często nowe!) wieże na szczytach gór, na które przeważnie wjeżdżają też wyciągi. 
 
Można też przy okazji zrobić sobie wycieczkę kondycyjną, czyli wejść, a nie wjechać. Wycieczka kondycyjna jest potrzebna, abyśmy mieli siły na kolejny sezon zimowy.

 

AVvXsEh9mZdkTORPbIsSrCAkfxYdjoVSFeZN6AIwNo to ja pochwalę się Wam dwiema wycieczkami tego typu.

Na 1. ogień idzie wejście na szczyt i na wieżę na Mosornym Groniu w Zawoi. Machnąłem taką trasę w ostatnią niedzielę. Przy okazji sprawdziłem, czy wyciągi stoją, a trasy istnieją. Potwierdzam: stoją i istnieją. Nawet mam wrażenie, że trasa na Mosornym (niestety, jest tam tylko jedna) została znacząco poszerzona. W każdym razie w trakcie pieszej wycieczki widać było, że jest tam praktycznie na całej długości trasy bardzo szeroko. Wycieczka liczyła niecałe 7 km, była dość atrakcyjna widokowo, a na szczycie... niemiłosiernie wiało!

Wycieczka dookoła (wejście żółtym szlakiem, zejście trasą narciarską i drogą techniczną) jest bardzo ciekawa. Szlak żółty nie przynosi spektakularnych widoków, ale jest za to przyrodniczo bardzo interesujący, w dodatku wejście nie jest jakoś spektakularnie trudne, co czasem ma miejsce na górach narciarskich.

P1070807.JPG
 

Zaś na samym Mosornym Groniu mamy infrastrukturę narciarską. Wyciąg (4os. krzesło niewyprzęgane) ma już 21 lat, gdyż powstał w 2003 r. Jest długi: ma 1328 m długości (co oznacza, że trasa narciarska biegnąca nieco po łuku ma ponad 1,5 km) oraz 335 m różnicy poziomów (nieźle). Wadą wyciągu jest długa jazda. Przy nominalnej prędkości 2,5 m/s trasa wjazdu jest pokonywana w czasie 9 minut, ale bywalcy wiedzą, że realny czas wjazdu oscyluje wokół ok. 10-12 minut. Za to trasa narciarska wygląda (nawet teraz, jak jest zielona!) naprawdę imponująco!

P1070834.JPG
 
P1070835.JPG
 
P1070837.JPG
 
P1070839.JPG

Warto odwiedzić wieżę na szczycie. Wejście jest bezpłatne, natomiast zamontowany jest na schodach licznik wejść w postaci fotokomórki. Widoki z wieży są imponujące, a bohaterką główną jest oczywiście Diablak, czyli Babia Góra!

P1070810.JPG
 
P1070816.JPG
 

Po wycieczce warto coś zjeść!

 
P1070844.JPG

No to do następnej relacji!

P1070842.JPG
 

Twój instruktor

Maciek

P1070815.JPG

 

Link do pełnej treści artykułu:
Między sezonami. Wyciągi, trasy i... wieże: Mosorny Groń | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

Faktycznie żółty szlak fajny (fajniejszy niż ten z parkingu we wsi) ale warto iść dalej niż na Mosorny ..np. na Śmietanową - z tamtąd inna perspektywa widokowa na Babią. A co do wieży to spełnienie marzeń jakiegoś chorego lokalnego kacyka ..bo ani ona tam potrzebna ani też nic więcej z niej nie widać - następne straszydło.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lexi napisał:

Faktycznie żółty szlak fajny (fajniejszy niż ten z parkingu we wsi) ale warto iść dalej niż na Mosorny ..np. na Śmietanową - z tamtąd inna perspektywa widokowa na Babią. A co do wieży to spełnienie marzeń jakiegoś chorego lokalnego kacyka ..bo ani ona tam potrzebna ani też nic więcej z niej nie widać - następne straszydło.

W porównaniu z tą w Krynicy jest malutka i nieingerująca tak mocno w krajobraz. Ale racja: i bez wieży widać tyle samo (tam, bo np. na Kamionnej - nie), tyle, że wieża działa jak magnes na turystów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...