Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk


SB

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, WojtekM napisał:

Gdybyś sekundę pomyślał, zamiast być z zasady na nie, to zauważyłbyś, że praktycznie żaden mieszkaniec Sosnowca (oprócz pasjonatów tematu) nie nazwie się Małopolaninem, ani nie czuje żadnego związku z Małopolską (historycznego, geograficznego). I nic tego nie zmieni. Czegokolwiek byś nie napisał. Podobnie jest ze Szczyrkiem - to aktualnie w świadomości ludzi woj. śląskie (potocznie, w codziennych rozmowach Śląsk) i też tego nic nie zmieni.

Całe te bezsensowne bicie piany w wątku, i pokazywanie jak historycznie przebiegały kiedyś granice (czego nikt tutaj nie neguje), ma się nijak do życia realnego i rozumieniu słów w sensie potocznym, codziennym (a nie przez historię i dawne podziały na krainy). Nie wierzysz - wybierz się za granicę Katowic Szopienic (do Sosnowca) i zobaczysz jaka to Małopolska w wyglądzie ulic i świadomości.

Ktokolwiek w tym wątku napisał wcześniej, że Szczyrk to Śląsk, na 100% nie myślał od starych podziałach, tylko o tym jak Szczyrk funkcjonuje w świadomości dzisiaj (czyli część woj. śląskiego). To oczywiście rozumieją wszyscy czytelnicy tego wątku, tylko zwyczajnie niektórzy chcą pokazać (z tych, czy innych przyczyn), że jest inaczej.

Podsumowując w skrócie dyskusję:

-przeniesienie na rozkaz Gierka (1973) wydziału filologicznego UŚ do Sosnowca spowodowało, że Sosnowiec stał się Śląskiem.

- Jesli ktoś pracuje w Mysłowicach to oczywiście jest  obligatoryjnie Ślązakiem.  

- Małopolskę poznaje się po wyglądzie ulic.

- Wszyscy też wiedzą, że jeżeli coś administracyjnie wstawiono do  województwa śląskiego to jest Śląskiem.

- zgrabnie unikasz - jak nazwać mieszkańca Rzeszowa? 😉

Szanuję Twoje wyobrażenia, pewnie bardzo ułatwiają życie. Mimo to proszę, by w ten sposób nie trywializować 700 lat historii. Rzeczywistość wcale nie jest tak prosta. 

P.S. Jesteś na pewno fajnym facetem. Będę jutro też w Szczyrku i zapraszam na wspólną jazdę i pogaduchy... może być ciekawie pogadać o tożsamościach w miejscu ich styku.....

Tu już EOT ode mnie. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mig12345 napisał:

Podsumowując w skrócie dyskusję:

-przeniesienie na rozkaz Gierka (1973) wydziału filologicznego UŚ do Sosnowca spowodowało, że Sosnowiec stał się Śląskiem.

- Jesli ktoś pracuje w Mysłowicach to oczywiście jest  obligatoryjnie Ślązakiem.  

- Małopolskę poznaje się po wyglądzie ulic.

- Wszyscy też wiedzą, że jeżeli coś administracyjnie wstawiono do  województwa śląskiego to jest Śląskiem.

- zgrabnie unikasz - jak nazwać mieszkańca Rzeszowa? 😉

 

W żadnym miejscu nie napisałem tego co piszesz powyżej

Ale tak - jestem fajnym facetem, to się zgadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, fredek321 napisał:

Altreich, tak mieszkańcy Śląska nazywają Zagłębiaków. Pewnie coraz rzadziej, ale jeszcze czasami to słyszę, zwłaszcza po 4 stabilizujących pięćdziesiątkach.

Ciekawy artykuł na ten temat https://dziennikzachodni.pl/list-do-dz-jak-to-naprawde-z-altreichem-bylo/ar/461462

Nie Altreich (stary kraj), tylko ANDREICH (inny kraj).

Od "andere Reich", czyli inny kraj, inny świat, gorszy świat, gdzie nie ma porządku i gdzie ludzie mówią innym językiem (po części nadal tak jest).

Różnice kulturowe są nadal mocno zakorzenione u mieszkańców takich od lat, nowi się tego nie trzymają i nie rozumieją.

Ale nie znam w swoim otoczeniu wśród kumpli nikogo, kto pojechałby np. na zakupy do Zagłębia Dąbrowskiego (tak to się oficjalnie nazywa). Sam nie mam aż takich uprzedzeń, ale do Warszawy jeżdżę A1 (przez Pyrzowice), aby ominąć Zagłębie. Bo co by było, gdyby mi się tam auto zepsuło, przecież nikt by mi nie pomógł, wśród tych napisów na murach: ŁOWCY HANYSÓW! Zresztą babcia ostrzegała, aby nigdy tam nie jechać, nie mówiła dlaczego, ale to mądra kobieta była, z pewnością miała rację.

Dobra, koniec żartów, ludzie to ludzie, gdziekolwiek nie żyją i skądkolwiek nie pochodzą (aczkolwiek w Sosnowcu matki mordują swoje dzieci), odjechaliśmy tą dyskusją od nart zupełnie.

Szczyrk to Małopolska i dziękuję!

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, fredek321 napisał:

Wdziałem jak dzisiaj znaki stawiali. Najlepiej - jebnąć znak i problem z głowy. We wtorek parkingi przy drodze wyglądały tak: 20190108_072928.thumb.jpg.99a6ca196c9acbf2a79b50eacf123e2d.jpg

Dzisiaj, tj. w piątek wyglądały dokładnie tak samo. Szczyrk nie zrobił nic aby polepszyć sytuację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, fredek321 napisał:

Sarkazm, kpina, ironia, złośliwość - zapoznaj się ze znaczeniem tych słów.

ok :D też cytuję często cytuję tego klasyka powyżej. Ale tak szczerze to widać, że włodarze SZczyrku mają wywalone. 
Mnie to ryba bo i tak parkowałem pod kanapą na COS (tam gdzie przez mostek się na trasę wychodzi) mimo, że byłem o 7:30 i pod gondolą było pusto (tam jednak nie lubię przez tłumy), ale rozmawiałem z ludźmi na wyciągu co przyjechali w zeszłym weekend na urlop i mówili, że trzeba było ulicami chodzić bo chodniki to była zaspa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechałem do Szczyrku na weekend po 18 latach nieobecności (ostatni raz grudzień 2000 na otwarcie sezonu). Ciekawość moja była ogromna co i jak się zmieniło (mając nadzieję, że na lepsze). Jakież było moje zdziwienie, gdy "lokalni" właściciele przydrożnych parkingów przekazywali mi komunikat, że ""na narty do Szczyrku to się przyjeżdża busem a po Szczyrku to się chodzi piechotą, a nie samochodem". Tylko jak tu się przemieszczać "piechotą", gdy tydzień po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej" nie ma komu usunąć zwałów śniegu wzdłuż głównej ulicy Szczyrku, o chodnikach wzdłuż nie wspominając. Parkingi pod wyciągami nieodśnieżone, parkingowi mają przyjezdnych w głębokim poważaniu, itd. na BUSa trzeba czekać pół godziny, a gdy przyjeżdża to jest pełen narciarzy. Na razie nie wygląda to dobrze, tym bardziej, że opadów ma być jeszcze więcej a ferie zimowe właśnie się rozpoczęły. A Policja poluje na kierowców zamiast ukarać Zarządcę Drogi za nieusunięcie śniegu co zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

System GOPASS też nie działa perfekcyjnie, zakupione skipassy zamiast aktywować się automatycznie 15 minut po zakupie, trzeba potwierdzać w biurze TMR.

Mój przyjazd nastąpił chyba o kilka lat za wcześnie.

 

 

 

 

IMG_4751.jpg

IMG_4752.jpg

IMG_4753.jpg

IMG_4754.jpg

Edytowane przez kawalczewskip
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...