skionline.plsprzęt przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130

2019.01.23
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Kliknij, aby powiększyć.
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Wraz ze wzrostem zainteresowania skituringiem i szerzej rozumianym narciarstwem pozaprasowym, coraz więcej firm oferuje narciarzom buty, w których można zarówno podchodzić do góry, jak i dynamicznie zjeżdżać z dala od utartych (czytaj - przygotowanych) tras. Po latach dominacji na rynku produktów firm Dynafit, La Sportiva i Scarpa, do "ataku" przystąpili także główni producenci sprzętu zjazdowego, oferując obecnie bardzo konkurencyjne produkty. W tym roku tego rodzaju produkty znajdziemy u Fischera w nowej kolekcji Ranger Free. Oto krótki przegląd "pierwszego spojrzenia" na najsztywniejszy i najlżejszy but z tej linii - Ranger Free 130.
Buty linii Ranger Free, mimo, że wywodzą się ze skiturowej rodziny Transalp, nie są typowymi butami skiturowymi. Bardziej trafne wydaje się ich nazwanie butami do turystyki wysokogórskiej. Zostały stworzone nie tylko do podchodzenia, ale także do zjazdu, czasami w dość wymagających warunkach. Dlatego muszą łączyć wiele cech - przede wszystkim muszą być wygodne, zapewniać dobre usztywnienie kostki w płaszczyźnie bocznej, przy jednoczesnym zapewnieniu zginania stawu skokowego przy podejściu, do tego powinien być jak najlżejszy, a przy tym dobrze przenosić siły, i w końcu - powinien być równie wygodny przy podejściu z odpiętymi nartami, czyli mówiąc wprost - musi mieć dobrą, przyczepną podeszwę. Waga i sztywność wydają się przy tym cechami najbardziej kluczowymi w charakterystyce Fischer Ranger Free 130.

Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130

Komfort i dopasowanie


Na początek zajmijmy się dopasowaniem i komfortem jazdy. Buty narciarskie Fischer Ranger Free130 są bardzo wygodne. Przy zasadniczo niskiej masie, są odpowiednio sztywne, w rzeczy samej flex 130, którym markowany jest produkt odpowiada faktycznej sztywności skorupy, co ma znaczenie przy stromych zjazdach w zróżnicowanym terenie i przy różnych rodzajach pokrywy śnieżnej. Istotną cechą jest wysoki mankiet cholewki, wyższy niż w większość butów typu backcountry, znakomicie trzymający nogę, dobrym rozwiązaniem jest także dołączony spoiler, który zapewnia komfort także osobom o szczupłych łydkach.

But jest dość wąski, i charakteryzuje się raczej mniejszą objętością stopy wewnątrz linera, charakterystyczny jest dość wąski "obcas", który zapewnia znakomite trzymanie pięty, co ma ogromne znaczenie przy podchodzeniu w górę. Język wykonany jest ze sztywnego plastikowego wzmocnienia jak w typowym bucie zjazdowym, co zapewnia większy komfort i wsparcie przy zjazdach. Jak już wspominano - całkowita objętość buta jest dość skromna, ale zapewnia ciepło i komfort, bez odczuwania dyskomfortu nawet przy całodziennych wyprawach w teren.Cztery klamry zapewniają idealne dopasowanie i dobre trzymanie stopy w czasie zjazdu. Dodatkowo stabilizację stopy zapewnia dobrze wyprofilowana wkładka, choć oczywiście polecamy "dopracowanie" indywidualne buta w czasie krótkiej sesji z bootfeeterem…

Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130

Przy wspomnianych powyżej wielkich walorach jezdnych, buty Fischer Ranger Free130 charakteryzują się bardzo małą masą - przy rozmiarze 27,5 but waży 1656 g to jest prawie 300 gramów mniej niż poprzednie produkty Fischera z linii Transalp.

W górę i w dół


Jak już wspomniano na początku - buty Ranger Free 130 maja ruchomą cholewkę, umożliwiającą podchodzenie. Producent podaje zakres jej ruchu do 55º w trybie podchodzenia. Jako, że nie są to typowe buty skiturowe, przy podchodzeniu wymagają sporo siły. Przy dużym nachyleniu podejścia, dolna klamra cholewki może zahaczać delikatnie o górną klamrę skorupy, przy nachyleniu stoku większym niż 20 stopni. Wtedy warto rozważyć już podchodzenie z odpiętymi nartami, korzystając z bardzo dobrych właściwości podeszw Grip Walk, wykonanych przez uznaną na rynku markę Vibram.

Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130

Bardzo dobrze rozwiązany jest przełącznik trybu podejście/zjazd. Można go łatwo uaktywnić za pomocą małej metalowej dźwigni, która leży tuż pod górną klamra cholewki, i jest prze nią ochraniana. Nie stwierdziliśmy żadnych problemów związanych z trybem chodzenia lub jazdy na nartach, szybkie przełączanie trybów jest ważne szczególnie przy urozmaiconym terenie i wędrówkach grzbietowych - zdecydowanie jest to mocna strona butów Fischer Ranger Free 130.

Po przełączeniu dźwigni w tryb jazdy, buty natychmiast przyjmują walory dobrego, sztywnego buta zjazdowego, co pozawala na dynamiczną jazdę zarówno w zróżnicowanym terenie i pokrywie śniegowej, jak i na przygotowanym stoku. Fischer Ranger Free1300 można spokojnie wpiąć do typowych zjazdówek linii CURV i korzystać z ich wszystkich walorów. To najlepiej świadczy o zjazdowej charakterystyce przedstawianych butów.

Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130
Test - buty narciarskie Fischer Ranger Free 130

Wykonanie i design


Pod względem jakości wykonania buty Fischer Ranger Free130 to naprawdę produkt z wysokiej półki. Wszystkie elementy są wykonane starannie i precyzyjnie, z najwyższej jakości materiałów. Tworzywo skorupy jest nie tylko estetyczne ale i dość odporne na zarysowania i uderzenia kawałków lodu. Klamry działają bardzo precyzyjnie, a przy tym lekko, podobnie jest z paskiem cholewki.

Jeśli chodzi o design, but ma bardzo nowoczesną, dynamiczną stylizację i dostępny jest w typowym dla Fischera, czarnym kolorze z niewielkimi dodatkami żółtymi. Cóż - nadeszły takie czasy, że nawet w modelach męskich, coraz większą uwagę przywiązuje się do estetyki i wzornictwa. Nie zmienia to co prawda w żaden sposób jakości sprzętu i doznań w czasie jazdy, choć jak wiadomo w estetycznie i nowocześnie zaprojektowanym sprzęcie każdy czuje się ciut lepszym narciarzem niż jest w rzeczywistości ;-)


Podsumowanie


Buty narciarskie Ranger Free Fischera nadaje się doskonale do dwóch zastosowań - zarówno zjazdów pozatrasowych typu freeride, oferując maksymalną sztywność i niską wagę, ale także i dla narciarzy, którzy preferują trasy przygotowane, a od czasu do czasu zapuszczają się w backcountry i wolą mieć tylko jeden w miarę uniwersalny but. W porównaniu z produktami freeride-touring innych marek, Ranger Free jest bardzo "alpejski" pod względem wyglądu i funkcji.
Podsumowując, trzeba przyznać, że jakość wykonania i dopasowanie buta, przy zachowanej sztywności i niskiej masie (ok., 1,6 kg przy rozmiarze 27,5) decyduje o świetnych wrażeniach z jazdy i użytkowania butów Fischer Ranger Free 130
Dostępne rozmiary buta: 23,5-24,5...30,5

skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #test butów narciarskich #buty #fischer #ranger #free ride #bardzo dobre buty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 23/24
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: