skionline.plsprzęt testy Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

TEST - Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape - załóż i jedź

2017.02.17
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Kliknij, aby powiększyć.
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Znalezienie idealnego buta za rozsądną cenę, to stan pożądany przez każdego narciarza. Poszukiwania modelu, który będzie maksymalnie wygodny, a przy tym zapewniał będzie dobrą kontrolę nad nartami w zróżnicowanych warunkach najczęściej rozpoczynamy na wyższej półce cenowej, gdzie dominują technologie termoformowalnych skorup. Coraz częściej jednak buty w przedziale cenowym oscylującym wokół 1000 PLN zapewniają komfort i dobre możliwości kontroli jazdy. Przetestowaliśmy pod tym względem buty Fischer RC Pro 100 Thermoshape, które reprezentują nowe podejście firmy do sprawy personalizacji buta narciarskiego.
W konstrukcji butów narciarskich trendem ostatnich lat jest możliwość maksymalnie dużego dopasowania do zindywidualizowanych cech stóp narciarza. Najczęściej uzyskiwane jest to metodami formowania termicznego linera i skorupy, w czym zresztą Fischer przoduje od kilku lat. Termoformowanie buta ma jedna dwie cechy, które nie zawsze podobają się narciarzom. Po pierwsze - buty wykonane z materiałów nadających się do formowania w wygrzewarkach są dużo droższe, choć w większości przypadków odczuwalny wzrost komfortu postępuje wraz z ceną. Druga kwestia związana jest z naturą współczesnych realiów - czyli z czasem. Bardzo duży odsetek narciarzy, którzy spędzają na stoku kilka, kilkanaście dni w sezonie, potrzebuje dobrego buta zapewniającego komfort i dobrą kontrolę nad torem jazdy, bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu oraz ponoszenia dodatkowych kosztów na dopasowywanie.

Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape

Idea modelu RC Pro jest więc prosta - jak w tytule - kup but, wyciągnij z pudełka, załóż na nogi i… baw się dobrze na stoku. Brzmi pięknie, choć wielu narciarzom może wydawać się to mało wiarygodne. Buty RC Pro 100 Thermoshape testowałem przez trzy dni, bardzo intensywnej jazdy, podczas naszego ostatniego pobytu w Trentino. Jeździłem w zdecydowanej większości po przygotowanych stokach, twardych, głównie po sztucznym śniegu, dających duże możliwości dynamicznej jazdy. Oto główne spostrzeżenia dotyczące modelu Fischera z kolekcji na sezon 16/17.

Komfort i precyzja


Model RC Pro 100 Thermoshape zaprojektowany został do jazdy na przygotowanych trasach, dla osób, które potrzebują buta dobrze przenoszącego siły, ale na tyle wygodnego, by można na nartach spędzać cały dzień. Flex 100 (twardość buta), a także szerokość skorupy (100 mm) w zupełności sprostają tym potrzebom, natomiast za komfort jazdy odpowiada przede wszystkim botek wewnętrzny, wykonany w nowatorskiej technologii AFZ (Active Fit Zones) . Dzieli ona liner na trzy strefy odpowiadające za komfort, przenoszenie sił i elastyczność.

Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape

Power Zone to specjalnie usztywnione strefy botka, dzięki którym stopa jest odpowiednio unieruchomiona, a przenoszenie siły jest wystarczająco dobre by precyzyjnie wycinać zakręty (mówimy tu o jeździe na poziomie zaawansowanym, ale nie eksperckim).

Flex Zone to specjalnie ukształtowana strefa w miejscach, gdzie podczas jazdy noga pracuje - w okolicach pięty i środkowej części stopy. Odpowiada ona za płynne przejście od strefy sztywnej do strefy komfortu, a dzięki możliwości natychmiastowego dopasowania do aktualnego ułożenia stopy, praktycznie eliminuje jakiekolwiek otarcia.

Trzecia strefa Comfort Zone zajmuje obszary, w których stopa jest najbardziej zindywidualizowana i wymaga najbardziej precyzyjnego dopasowania - w okolicach kostki i najszerszego miejsca stopy. W tych miejscach tworzywo linera jest dużo miększe i elastyczniejsze, co powoduje, że bardzo szybko (naprawdę odbywa się to w ciągu kilku-kilkunastu minut) dopasowuje się to kształtu stopy.

Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape

Zróżnicowanie botka na wspomniane strefy powoduje, że jest on naprawdę wygodny praktycznie od samego początku po włożeniu na nogi. W czasie trzech dni intensywnej jazdy nie odczułem żadnego dyskomfortu w czasie jazdy we wspomnianych newralgicznych miejscach, mimo że mam stopę dość szeroką i najchętniej jeżdżę w butach o szerokości 102 mm. Było to pewnego rodzaju ryzyko, bowiem wyjazd miał charakter roboczy, a nie relaksacyjny, jednak muszę przyznać, że but spisał się pod względem komfortu bardzo dobrze. Także sztywności i precyzja przenoszenia sił na narty jest w pełni zadowalająca, oczywiście biorąc pod uwagę przedział cenowy i wspomnianą już uwagę, że nie jest to but dla ekspertów.

Jedyna niewygoda, której po dłuższym czasie doświadczyłem, choć nie było to uczucie dokuczliwe, to zmęczenie stopy w środkowej części, wynikłe zapewne z przyczyny zupełnie płaskiej wkładki w botku. Nawet lekkie jej wysklepienie zapewne wykluczyłoby ten problem. Oczywiście zawsze można to zrobić za pomocą odpowiednio dobranej dodatkowej wkładki (o roli jaką pełni dobrze dobrana wkładka możecie dowiedzieć się z jednego z odcinków naszego cyklu o bootfitingu.

Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape

Jeśli chodzi o możliwości precyzyjnego dopasowania buta -wyposażony jest w cztery klamry z możliwością mikroregulacji, a także możliwość podwójnego "cantingu" (śruby z obu stron buta). Szeroki pasek z rzepem, zapewnia dodatkowe dopasowanie, jest wygodny w użyciu, dając odpowiednią możliwość usztywnienia górnej części języka. Bardzo dobrą cechą buta jest łatwość wkładania i wyjmowania stopy, którą "przerobiłem" zarówno w warunkach komfortowych (czyli w pomieszczeniu zamkniętym z ławeczką) jak i na stoku. Z innych elementów warto też wspomnieć o wysokim, wygodnym tylnym spoilerze cholewki, wykonanym z materiału Vacuum, który daje możliwość idealnego dopasowania go do kształtu łydki.

Wykonanie i design


Buty są wykonane bardzo solidnie i estetycznie. Na tle czarnej skorupy uwagę zwracają jaskrawoczerwone elementy klamer, a także podeszwy. Materiał, z którego wykonano skorupę, jest bardzo dobrej jakości, matowy, w tylnej części but pokryty jest delikatną siateczką karbów, co z jednej strony nadaje mu elegancji wygląd, z drugiej strony - powoduje, że zarysowania i obicia nie są widoczne.

Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape
Buty narciarskie Fischer RC Pro 100 Thermoshape

Bardzo mocną stroną butów są podeszwy, które wykonane są z materiału bardzo dobrze trzymającego się nawet dość śliskiej powierzchni. Warto w tym miejscu dodać, że w butach tych można zamocować (opcjonalnie) jeszcze wygodniejsze w użyciu podeszwy Grip Sole, zapewniającym znakomitą przyczepność. Zaletą buta jest także wyposażenie w "uszy" zarówno przy językach, jak i z tyłu cholewki, co mocno ułatwia włożenie i ściągnięcie buta. Wszystkie obszycia i wykończenia są wykonane bardzo precyzyjnie i starannie.

Jeśli chodzi o design buta, to śmiało można by go nazwać "klasycznym", a może nawet nieco konserwatywnym. Jednolita barwa całej skorupy jest tylko nieznacznie ożywiona jaskrawymi elementami klamer. Solidność bez zbędnych fajerwerków.

Podsumowanie


Po trzech długich dniach na stoku spędzonych w Fischerach RC Pro 100 Thermoshape, muszę przyznać, że jest to faktycznie but bardzo wygodny, a hasło "włóż i jedź" nie jest tylko sloganem handlowym, ale faktycznie sprawdza się w zbytkowaniu. Właściwości jezdne buta są dobre i odpowiadają butom innych producentów z tej półki cenowej, natomiast komfort jest ponadprzeciętny. Są to z pewnością najwygodniejsze buty z półki cenowej w okolicach 1000 PLN w jakich ostatnio jeździłem. Zdecydowanie model wart polecenia narciarzom, dla których dzień nartach to jazda do ostatniej minuty.

Dostępne kolory: czarny matowy (z jaskrawoczerwonymi elementami klamer)
Dostępne rozmiary: 25,5 - 26,0 - 26,5-… -30,5

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #buty narciarskie #fischer #test #rc pro #thermoshape

powrót

Zobacz
ispo 2017 - Fischer kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Fischer kolekcja nart na sezon 17/18
ispo 2017 - Fischer kolekcja nart na sezon 17/18
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Testy 21/22
Inny sezon:
WorldSkitest 19/20