Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Krzesło w SON - Szczyrk


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądając kamerę na hali skrzyczeńskiej zauważyłem dziwną rzecz; lampę (oświetlenie) na wyciągu do Bieńkuli, kiedy kamera powiększyła obraz. Kiedy byłem w lecie spojrzeć na krzesło na tym wyciągu, na dole też były lampy. Kamera powiększa tylko kiedy idzie od wyciągu na małe skrzyczne, a nie powiększa idąc od czwórki.

Oto link do kamery na hali skrzyczeńskiej:

Link: www.skionline.pl/pogoda/?co=kamery&id_kamery=1011

Edytowane przez Konrad Biały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich krzeseł póki co nie da się np postawić w miejscu istniejącego orczyka na Golgocie bo zwyczajnie nie ma miejsca na dolną stację. Krzesła wyprzęgane zajmują o wiele więcej miejsca.

da sie bez problemu. Wystarczy posłać wiekszą koparke i 'zniknąć' obecną dolna stację na Golgocie... 2-3 dni roboty z pozamiataniem.

--

Pozdrawiam

michał

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod tym co mówi mig12345, stację wyciągu wyprzęganego można zmieścić wszędzie, choć do małych nie należy. Małe terminale robi Leitner i Poma, te Doppelmayera są już z reguły większe, a zresztą niwelacją gruntu można osiągnąc dużo :)

dokładnie-wiele takich krzesełek startuje w kierunku betonowej ściany oporowej by 2 m przed nią pojechac stromo w góre......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś mówił, że pod orczykami np w Szczyrku nie da się ratrakować....????!

A ciekawe jak to robią Słowacy w Oravskiej Polhorze... Orczyki takie same jak w Szczyrku. Ba, są nawet ciutkę węższe (podpory portalowe) niż te w GAT... Jednak można i z tego co widziałem na kamerze web robią to standardowym ratrakiem. Widoczne na fotce wyciągi to wyprodukowane w 1974r. orczyki Transporta Chrudim VL500 - protoplasta naszych orczyków na Golgotę, Suche i krótkiego Juliana.. (kiedyś wszystkie takie były oprócz długiego Juliana).

8494818000_1324337098_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś mówił, że pod orczykami np w Szczyrku nie da się ratrakować....????!

A ciekawe jak to robią Słowacy w Oravskiej Polhorze... Orczyki takie same jak w Szczyrku. Ba, są nawet ciutkę węższe (podpory portalowe) niż te w GAT... Jednak można i z tego co widziałem na kamerze web robią to standardowym ratrakiem. Widoczne na fotce wyciągi to wyprodukowane w 1974r. orczyki Transporta Chrudim VL500 - protoplasta naszych orczyków na Golgotę, Suche i krótkiego Juliana.. (kiedyś wszystkie takie były oprócz długiego Juliana).

Raz już nie GAT.

Dwa mają kupiony "ekstra ratrak" na ten sezon i będzie ratrakowane pod orczykami.

Btw ta górka jest idealnie płaska nie wszędzie taki teren występuje w Szczyrku pod wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz już nie GAT.

Dwa mają kupiony "ekstra ratrak" na ten sezon i będzie ratrakowane pod orczykami.

Btw ta górka jest idealnie płaska nie wszędzie taki teren występuje w Szczyrku pod wyciągiem.

w Szczególności miejsca brak pod wyciągiem SUCHE-SOLISKO. Na polchorze wjazd ratrakiem w poprzek wyciągu nie jest problemem.

Z tego co pamiętam lata temu GAT miał taką ciekawa machinę do wyrównywania pod wyciągiem z rozdrabniaczem którą podczepiało się za orczyk.

Edytowane przez KubaBB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Po miesiącu z okładem najnowsze wieści...

I to prosto ze źródła czyli samego p. Richtera prezesa SON.

Informuję zatem co następuje:

Wiosną po sezonie wykopany zostanie najdłuższy "górnik" czyli wyciąg II/X biegnący wzdłuż Bieńkuli. Latem w tym miejscu postawiona zostanie 4 osobowa wyprzęgana kanapa Doppelmayr. Większej nie pozwolono postawić bo jak wiecie jest sprawa przepustowości tras. Wyprzęgana "czwórka" jest na tyle szybka i pojemna, że i tak znacząco poprawi komfort i czas przejazdu na górę. Wyciąg będzie stał w miejscu istniejącego orczyka czyli w lesie, zatem nie są potrzebne osłony (jak u Sobiesiaka) i zapewne ich nie będzie.

Wyciąg I/XI (krótszy "górnik") pozostaje bez zmian. Na wieki.

Następną inwestycją i być może równoległą, jak twierdzi p. Richter wszystko zależy od tej zimy i wpływów do kasy, zostanie zamontowany w miejscu jednego z orczyków na Julianach, opisywana na początku tego wątku 3 osobowa kanapka wyprzęgana która leży na terenie dolnej stacji w Czyrnej. Zdemontowany zostanie wewnętrzny wyciąg orczykowy nr V i w jego miejscu zamontowana będzie 3 osobowa kanapka. Ten wyciąg również jest produkcji DM lecz pochodzi z demobilu. Jego wiek i stan w niczym nie przeszkadza, ponieważ był niewiele używany.

To inwestycje najbliższe, jedna z nich na bank na następny sezon.

Bez zmian pozostaną orczyki na suche i golgotę. Tymczasem nie ma możliwości zamiany ich na krzesła. Jedyna opcja to nowy wyciąg z Soliska bezpośrednio na Halę Skrzyczeńską. To oczywiście pieśń przyszłości, choć wcale nie odległej.

Pozostanie również nietknięty (jedynie odświeżanie i nowe orczyki) wyciąg nr. III/XIII na Małe Skrzyczne. Okazuje się, że 2/3 trasy wyciągu jest na terenie Natura 2000 co uniemożliwia jakiekolwiek większe remonty a zupełnie wyklucza wymianę na inny wyciąg. Na zasadzie że jak jest to jest i stoi póki się nie rozleci. Z tego powodu jest on oczkiem w głowie prezesa SON. Istnieje natomiast możliwość poprowadzenia nowego wyciągu z Czyrnej bezpośrednio w rejon Małego Skrzycznego. Stacja dolna znajdzie się powyżej wyciągów w Czyrnej sporo powyżej wylotu Bieńkuli i poprowadzona zostanie lasem w okolicy żlebu na przełęcz miedzy Małym i Dużym Skrzycznem.

Stamtąd niemal tą samą zieloną trasą będzie można zjeżdżać do Akwarium i dalej w dół do Soliska, Cielętnika czy Czyrnej. Planowany jest tam wyciąg krzesełkowy 6 osobowy, wyprzęgany lub ew. gondola (ale ze wskazaniem jednak na ten pierwszy). To fakty żelazne.

Z innych nowinek chodzą słuchy o jakimś wspólnym przedsięwzięciu Hotelu META z COSem. Na razie zrobiono wielgachne parkingi powyżej hotelu, częściowo przykryte namiotowym dachem. Hotel miałby partycypować w zakupie 6 osobowej kanapy na Jaworzynę oraz 4 osobowej na Skrzyczne. Modernizacji maiłyby ulec także wyciągi na Kaskadzie i Dolinach z tym, że mój głośny protest przeciw likwidacji najstarszego zabytkowego orczyka na Dolinach (Doliny II) zdaje się odniesie sukces. Zainteresował się tym wyciągiem konserwator zabytków woj. śląskiego i w krótkim czasie może się on stać nietykalnym.

Ewentualna modernizacja Dolin miałaby polegać i tak nie na likwidacji tego wyciągu a na postawieniu 2 lub 3 osobowego krzesła po drugiej stronie polany, z górną stacją powyżej dolnej stacji orczyka Kaskada.

Niestety.. na złom idzie Beskidek (lina podcięła podporę w górze wyciągu o TDT nie da żandgo przeglądu), Beskid (podobna historia, z tym, że tam spadła lina z bloków i dosłownie wyciągnęła podporę z fundamentem z ziemi. Nie do naprawy. Ewentualna wymiana na inny wyciąg jest możliwa ale tu znów trzeba inwestora.

Podobny los, niestety spotka wyciąg orczykowy (pierwszy prototyp Mostostalu WN750 z 69r) na Zapalenicę. Wyciąg ten ma nowego właściciela, prywatnego, który w nosie ma jego wyjątkowy zabytkowy charakter.

Wracając do SONu. Wiele dowiedziałem się o nowym bardzo bezpiecznym i uszczelnionym systemie kart magnetycznych. Wreszcie może skończy się cwaniactwo i zwykła kradzież tak ze strony narciarzy jaki i obsługi. Przyszły sezon to także kompletne naśnieżanie wszystkich już tras. Być może oświetlenie którejś z tras w Czyrnej lub Cielętnika.

Na pewno będzie też otwarte akwarium. W tym roku nie wyrobiono się z tym z powodu zasypania śniegiem ale widać już, że środek posprzątany i coś się dzieje.

Chwilowe problemy z naśnieżaniem które miały miejsce w grudniu, mają związek z kilkudziesięcioma nielegalnymi studniami pobierającymi wodę wprost z Żylicy. Stąd też nowa fala nieprzychylności wobec SONu i p. Richtera.

Po 2 tygodniach spędzonych w Szczyrku jeszcze bardzie wierzę w to miejsce. Nadmienię, że tak przygotowanych tras jak w tym roku nie widziałem wieki a Polsce chyba w ogóle. Dla porównania, byłem w Wiśle na Nowej Osadzie... beton pod warstewką śniegu... bardzo paskudnie się jeździło. Soszów - szkoda gadać jeszcze gorzej. Korbielów.. jak zwykle za GATu.

Oravska Polhora bardzo dobrze ale co to za górka... Podobne to do naszego Przywidza choć orczyki o niebo lepsze.

Na dodatek powiem, że w Szczyrku są do zrobienia jeszcze dwie sprawy. Parkingi i sanitariaty. Pierwsze muszą doczekać się współpracy SON z właścicielami gruntów pod nimi. Albo będą dostawać od SONu działę za parking albo dalej będziemy obcować z podpitymi panami w kufajkach operującymi niewybrednym językiem. Życzę p. Richterowi aby wykupił te pola pod parkingi i będzie po krzyku. Z drugie zaś strony opłaty 5 do 8 zł za dzień (umówmy się za pół dnia bo po 13 - 14 ciężko o parkingowego) nie jest jakimś wielkim wydatkiem zważywszy na to, że SON jest i tak sporo tańszy od innych stacji narciarskich a oferuje najlepsze trasy i przygotowanie.

Druga sprawa czyi sanitariaty mogą powstać dopiero po zbudowaniu kanalizacji w Górnym Szczyrku ale dopóki sami mieszkańcy nie są nią zainteresowani i wolą pić wodę z Żylicy ze szczynami sąsiada z wyżej położonego budynku to ich po prostu nie będzie.

Sumując. Wierzę w to, że w niedługim czasie będziemy się bić o miejsca w pensjonatach w Szczyrku. Powoli wygrzebuje się on z zapaści. Plany są szczytne zapewne można by je brać przez pół ale z rozmów z SONem i COSem wnioskuję, że obie te firmy mają dość tego co było. Determinacja jest pełna, jeśli sezon i narciarze dopiszą to wróżę jak najlepiej.

  • Like 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostostal,po prostu jednym tchem przeczytałem!Fajnie i ciekawie piszesz,no i ta wiedza na temat każdego z wyciągów. :applause:

Nie zgodzę się tylko z jednym - przygotowanie tras w Korbielowie.Może i Szczyrk jest teraz "przodownikiem",ale ja GAT-owi nie mam nic do zarzucenia.

Teraz byłem też na Kasprowym i tam też pięknie przygotowane trasy,nie miałem się do czego doczepić. :smile: Chyba trochę koloryzujesz ten Szczyrk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy koloryzuję... Nie ukrywam, że kocham Szczyrk jak własne gniazdo (sic!) ale umiem być krytyczny. Zauważ, że nie wszystko mi w Szczyrku pasuje. Jestem jednak dobrej myśli i wierzę, że im się uda wrócić na top.

Co do Korbielowa to wrażenia są subiektywne. Moim zdaniem nieco gorzej niż w Szczyrku ale tragedii oczywiście nie ma. Tragedia to Nowa Osada czy Soszów gdzie trzeba było czekać do w kolejce jakieś 20 min, marznąc okrutnie a potem ten zjazd po betonie w towarzystwie nieokrzesanych parapetów i tłumu kapeluchów, którzy tam jeżdżą głównie dlatego, że nie ma orczyków.

Co do Zakopanego to powiem krótko. Nigdy nie byłem na Kasprowym (na innych stokach owszem) i nigdy nie zawitam. Póki nie zrobią dogodnego dojazdu samochodem pod KL z darmowym parkingiem a i sama kolej nie będzie przynajmniej 1/3 tańsza to moja noga tam nie postanie. Jak mam jechać na Kasprowy to wolę w Alpy pojechać. Mam podobne góry (nieco lepsze) i pełną super infrastrukturę. bez łaski i płacenia za rzeczy, które powinny być za free.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję porozmawiać dłużej z Panem Richterem, a przy okazji zapoznać się z planami rozbudowy jakie miał GAT kilka lat temu. Krótko rzecz ujmując była to radosna twórczość, bez uzasadnienia ekonomicznego, o logice nie wspomnę.

Co do kanapy obok Bieńkuli, to faktycznie stanie, o tym informowałem wcześniej. Czy to będzie kanapa Doppelmayer, używana, czy nowa zobaczymy. To nie jest przesądzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy koloryzuję... Nie ukrywam, że kocham Szczyrk jak własne gniazdo (sic!) ale umiem być krytyczny. Zauważ, że nie wszystko mi w Szczyrku pasuje. Jestem jednak dobrej myśli i wierzę, że im się uda wrócić na top.

Co do Korbielowa to wrażenia są subiektywne. Moim zdaniem nieco gorzej niż w Szczyrku ale tragedii oczywiście nie ma. Tragedia to Nowa Osada czy Soszów gdzie trzeba było czekać do w kolejce jakieś 20 min, marznąc okrutnie a potem ten zjazd po betonie w towarzystwie nieokrzesanych parapetów i tłumu kapeluchów, którzy tam jeżdżą głównie dlatego, że nie ma orczyków.

Co do Zakopanego to powiem krótko. Nigdy nie byłem na Kasprowym (na innych stokach owszem) i nigdy nie zawitam. Póki nie zrobią dogodnego dojazdu samochodem pod KL z darmowym parkingiem a i sama kolej nie będzie przynajmniej 1/3 tańsza to moja noga tam nie postanie. Jak mam jechać na Kasprowy to wolę w Alpy pojechać. Mam podobne góry (nieco lepsze) i pełną super infrastrukturę. bez łaski i płacenia za rzeczy, które powinny być za free.

Też lubię Szczyrk i pewnie tam zawitam.

Natomiast Kasprowy to niestety,jak piszesz,spory wydatek i też mnie denerwuję drogi parking czy dodatkowe płacenie za busika.Ale mam tu niedaleko,jeżdżę głównie weekendowo,więc raz na czas się tam wybieram.Na jeden dzień w Alpy nie za bardzo opłaca mi się jechać.Poza tym mam słabość do Kasprowego... :redface:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kanapy obok Bieńkuli, to faktycznie stanie, o tym informowałem wcześniej. Czy to będzie kanapa Doppelmayer, używana, czy nowa zobaczymy. To nie jest przesądzone.

Już się mi podoba....:stupid:

Podoba mi się stwierdzenie że będzie to kanapa wyprzęgana 4 os nowa lub używana:rolleyes::. Z nową to raczej nie ma problemu, zamawia się w fabryce urządzenie w odpowiedniej konfiguracji i już, a używana? a jak się nie trafi taka/ no chyba że na allegro od takich urządzeń aż trzeszczy:applause:.

Nie wierzę, nie uwierzę dopóki nie zobaczę, a jak się to stanie na jesieni tego roku faktem, to idę na pierwsze krzesło od parkingu w Cyrnej na bosaka:angel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się mi podoba....:stupid:

Podoba mi się stwierdzenie że będzie to kanapa wyprzęgana 4 os nowa lub używana:rolleyes::. Z nową to raczej nie ma problemu, zamawia się w fabryce urządzenie w odpowiedniej konfiguracji i już, a używana? a jak się nie trafi taka/ no chyba że na allegro od takich urządzeń aż trzeszczy:applause:.

Nie wierzę, nie uwierzę dopóki nie zobaczę, a jak się to stanie na jesieni tego roku faktem, to idę na pierwsze krzesło od parkingu w Cyrnej na bosaka:angel:

Sławek Ty sceptyku! Jak można nie dać wiary sprawdzonemu wizjonerowi SZ.P. Richterowi?! Wstydziłbyś się!!

A kanapy w Korbielowie to nie ma? :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję porozmawiać dłużej z Panem Richterem, a przy okazji zapoznać się z planami rozbudowy jakie miał GAT kilka lat temu. Krótko rzecz ujmując była to radosna twórczość, bez uzasadnienia ekonomicznego, o logice nie wspomnę.

I kto to mówi chciałoby się powiedzieć...

Niewątpliwie za panowania pana Richtera w GAT,Szczyrk przeżywał największy rozwój w swojej historii...

Jak dla mnie,to on ma niezły tupet,żeby krytykować swoich następców. :stupid:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, nie uwierzę dopóki nie zobaczę, a jak się to stanie na jesieni tego roku faktem, to idę na pierwsze krzesło od parkingu w Cyrnej na bosaka:angel:

Już szykuję kamerę! Ale będzie jazda :laughing: nie wiem czy utrzymam nieporuszony obraz w kadrze :laughing:O żeby ta kanapa stanęła!

Powiem Ci Sławek, że ja już widziałem dokumentacje techniczną leżącą na biurku prezesa.

Wyobrażanie sobie SB ze swoimi nartkami na bosaka pomyka przez cały parking w Czyrnej aby zasiąść na włoskiej kanapie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...