Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Krzesło w SON - Szczyrk


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki....

Przeryłem sieć w poszukiwaniu zdjęć z Andaluzji ale na żadnej fotce wagonika nie dostrzegłem. Kiedy ostatni raz go tam widziałeś..? Czy to jest element "infrastruktury" wyciągów..?

Nic.. w poniedziałek zadzwonię tam i się popytam.

A tymczasem znalazłem taki oto obrazek:

8973751900_1321752304_thumb.jpg

Wagonik KL Szyndzielnia z ostatniej serii był produkowany w PZL Mielec!

Nie wiedziałem o tym! Pierwsze wagony były austriackiej firmy Swoboda (Traunsteinwerkstadten Joseph Swoboda / Schloss Oberweis).

Siecher te same są do dziś na Zwoelferhorn. Druga generacja też nie wiem jakiej była produkcji. Ponoć czeskiej ale to tylko plotki. Być może jednak też mieleckie.

Nota bene stąd właśnie kontakty, które zaowocowały orczykami Swobody stosowanych we wszystkich GON/GATowskich wyciągach.

8053120400_1321752570_thumb.jpg 4592881800_1321752570_thumb.jpg 8624438100_1321752571_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Z Sahary mam jeszcze dwie fotki robione w 1989r i chyba jeszcze wtedy działała bo orczyki wisiały na linie. Niestety wtedy nie było cyfrexów i szlag mnie trafia ile wspomnień poszło do kibla wraz z nieudanymi kliszami... :angry:

I KTO TO MÓWI! :eek:

Nie chcę żeby to zabrzmiało złośliwie,bo nie ma być złośliwie,ale...

-stare samochody są lepsze od nowoczesnych

-stare orczyki lepsze od nowych szybkich kanap

...ale aparaciki cyfrowe to są lepsze od starej poczciwej kliszy.Tak!

:cheerful::angel:

A te fotki wstawiłeś fajne z tych starych klisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I KTO TO MÓWI! :eek:

...ale aparaciki cyfrowe to są lepsze od starej poczciwej kliszy.Tak!

:cheerful::angel:

Łoł, to tak jak ta pani co tu ze mną pomieszkuje, nic tylko żeby te zdjęcia z komputera na papier wrzucić, bo to lepsze.

Właśnie Mostostal, a może bym Ci pozbył coś:biggrin:, będzie Pan zadowolony, model już nie najnowszy:biggrin:, ale w dobrym stanie:cheerful:, normalne ślady użytkowania:tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł, to tak jak ta pani co tu ze mną pomieszkuje, nic tylko żeby te zdjęcia z komputera na papier wrzucić, bo to lepsze.

Właśnie Mostostal, a może bym Ci pozbył coś:biggrin:, będzie Pan zadowolony, model już nie najnowszy:biggrin:, ale w dobrym stanie:cheerful:, normalne ślady użytkowania:tongue:

Ja bym się z tą panią zgodziła w 100%.

Jeśli tylko ta pani pokryje koszty w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł, to tak jak ta pani co tu ze mną pomieszkuje, nic tylko żeby te zdjęcia z komputera na papier wrzucić, bo to lepsze.

Właśnie Mostostal, a może bym Ci pozbył coś:biggrin:, będzie Pan zadowolony, model już nie najnowszy:biggrin:, ale w dobrym stanie:cheerful:, normalne ślady użytkowania:tongue:

Gdybym nie wiedział ,że chcesz zamienić swój aparat na nowszy model,pomyślałbym,że masz jakiś stary wagonik na pozbyciu.

Bo tego co tak naprawdę pomyślałem to lepiej nie napiszę.:stupid::laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą to sam poszukuję wszelkich zdjęć (zwłaszcza tam gdzie widać wyciągi) z Czyrnej, Julianów, Szyndzielni i innych miejsc w Polsce. Interesują mnie wszelkie zdjęcia sprzed modernizacji Czyrnej w latach 80. A może ktoś ma zdjęcia z czasów przebudów..?

Hmmm sporo tego u rodziców było. Lata 70,80 i chyba jeszcze 90.

Spróbuję w święta przeszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "mysiauek": Super by było. Nadziejam się, że im bliżej źródła tym więcej takich zdjęć będzie. Zimą byłem w UM Szczyrk i niestety... nic.. Nie wierzę, żeby nie mieli... ale twierdzą, że nie. Byłem latem w SONie (GAcie) i też ponoć nic nie mają. Jakoś w to nie wierzę.. przecież taki GON za komuny to było coś. Sztandarówka.. i co..? Nie robili zdjęć np z otwarcia ośrodka czy któregoś tam kolejnego orczyka..? Na pewno robili. Przypuszczam, że szukać im się po prostu nie chce.

Wiem np, że zdjęcia z otwarcia dawnego "krótkiego górnika" robił niejaki p. Stobik, znany fotograf. Co ciekawe był nawet na Alledrogo taki album z tymi fotkami... czarno białymi oczywiście. Miód malina.. ale znalazłem go już zakończonych. Niestety sprzedawca za nic w świecie nie chciał mi powiedzieć kto to kupił.. nawet skanów mi nie podesłał, a przecież miał bo na aukcji wsadzał.

Co do cyfrexów...

Cóż.. akurat w tym przypadku (ale też np w sprawie telefonów, audio, video, komputerów itd) mam właśnie takie zdanie. Oczywiście że stare nawet najlpesze analogowe aparaty są dla mnie gorsze od dobrej cyfry. Oczywiście, bo ja cenię ponad wszytko święty spokój i możliwość decydowania o tym co robię. A w starym aparacie to i prześwietlić się mogóo i nie wyjść i jeszcze trzeba było latać do jakiegoś Labu albo kiedyś samemu wywoływać.. upierdliwe to jak dla mnie.

Jeśli chodzi o wyciągi itd... to nigdzie nie stwierdziłem, że są one lepsze od nowoczesnych kanap czy gondoli. Mnie one przypominają szczenięce lata i stąd moja miłość do tych urządzeń, tak jak i do samochodów. Jeśli o auta chodzi to tu akurat wolę stare proste konstrukcje, na miękkim zawieszeniu (bo lubię komfort) i koniecznie z gaźnikiem bo nie lubię gdy fabryka dyktuje mi jak ma moje auto pracować i ile palić. A to też jest tak, że wolę mieć stare auto np z LPG bo tym samym mniej się do polskiego grajdoła dokładam niż jeżdżąc nową beemą którą muszę serwisować, do której muszę lać drogie dobre paliwo itd... nawet za cenę bezpieczeństwa i komfortu ale mniej do warsiawki odprowadzam. Ciężko mnie zrozumieć, wiem ale taki już ze mnie anarchista i koniec.

Jak mam na końcu miasta paliwo tańsze o 2 grosze to tam po nie pojadę, choć suma sumarum więcej wydam... ale to Ja jadę i Sobie sprawiam tą jazdą frajdę.. a tak mniej frajdę i kilka groszy więcej na "wiejską".

Wracając do modernizacji GATu to jasne, że fajnie byłoby wjeżdżać na M.Skrzyczne Telemixem jak na NovejHoli czy inną dupogrzałką, ale w moim przypadku, chciałbym patrzeć na stojący obok alternatywny zabytkowy orczyk Transporty... Tylko tyle.

Po prostu wiem że jak pojadą to po całości i wytną wszystko. to co złe razem z tym dobrym. Jak to u nas. Dlatego na prawdę zamierzam powalczyć o nietykalność Mullera na Dolinach i np krótkiej MostoSwobody na Julianach czy oryginalnej Transporty w Huzelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do modernizacji GATu to jasne, że fajnie byłoby wjeżdżać na M.Skrzyczne Telemixem jak na NovejHoli czy inną dupogrzałką, ale w moim przypadku, chciałbym patrzeć na stojący obok alternatywny zabytkowy orczyk Transporty... Tylko tyle.

Po prostu wiem że jak pojadą to po całości i wytną wszystko. to co złe razem z tym dobrym. Jak to u nas. Dlatego na prawdę zamierzam powalczyć o nietykalność Mullera na Dolinach i np krótkiej MostoSwobody na Julianach czy oryginalnej Transporty w Huzelach.

Twoje podejście do tematu jakichkolwiek modernizacji po prostu mnie przeraża... Po co mają te antyki stać koło nowych lub "nowych" kolejek? Po to żeby zagracać otoczenie? Rozumie, można mieć sympatię do starych sprzętów, ale niech one sobie stoją w skansenach/muzeach przeznaczonych do tego (nie mówię tutaj o Szczyrku jako właśnie takim skansenie, a oddzielnych budowlach:wink:) Zostawianie tego sprzętu w normalnie funkcjonującym i stawiającym na jako taki rozwój ośrodku jest bezsensowne. Jedną z przyczyn budowy krzeseł jest nie tylko zwiększenie przepustowości ale też zwiększenie bezpieczeństwa i ilości miejsca na stoku, bo taki łorcyk zawala nam często część trasy i dodatkowo mamy ryzyko zderzenia się z jadącymi nim ludźmi. Na przykładzie Szczyrku powiem, że utrzymanie tras pod wyciągami graniczy po prostu z cudem, gdyż nie są one połączone z trasą zjazdową, a zwykły ratrak (nie przeznaczony do ratrakowania tras pod orczyki, w domyśle ratrak normalniej szerokości) ze względu na zbyt wąski rozstaw podpór nie może pod nie wjechać. Naśnieżanie natomiast jest tylko "naturalne" co w Polsce chyba raczej się nie sprawdza... Nie mam nic do twojego sentymentu, ale jak już chcesz ratować starocie, zbuduj muzeum :wink:

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slash0r twoje podejście jest krótkodystansowe. Spróbuj spojrzeć na to z trochę innej perspektywy, mianowicie taki wyciąg, który jest z lat 70- tych z kilkanaście lat będzie na pewno więcej warty niż "dobra cena złomu". Jeśli ośrodek się zmodernizuje, a właściciel dobrze sprzeda hasełko pt. "Najstarszy wyciąg w Polsce/ Europie" to dostanie dodatkową pulę klientów. Analogicznie: któż z nas nie obejrzy się za Fordem Mustangiem z 1966 roku:tongue: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slash0r twoje podejście jest krótkodystansowe. Spróbuj spojrzeć na to z trochę innej perspektywy, mianowicie taki wyciąg, który jest z lat 70- tych z kilkanaście lat będzie na pewno więcej warty niż "dobra cena złomu". Jeśli ośrodek się zmodernizuje, a właściciel dobrze sprzeda hasełko pt. "Najstarszy wyciąg w Polsce/ Europie" to dostanie dodatkową pulę klientów. Analogicznie: któż z nas nie obejrzy się za Fordem Mustangiem z 1966 roku:tongue: ?

Nie uważam aby było krótkodystansowe. Dodatkowo nie napisałem, że takie wyciągi są nic nie warte, bo z pewnością są wartościowym zabytkiem techniki. Ich miejsce jest jednak w muzeum, albo w skansenie, ale nie takim poddanym do codziennej eksploatacji jak Szczyrk. Nie rozumiem, jak można modernizować ośrodek i sprzedawać hasło "najstarszy wyciąg w Polsce", skoro modernizacja to unowocześnienie. Na mnie takie hasło by nie zadziałało, co innego, jeśli właściciel napisałby "najstarszy ośrodek narciarski w Polsce/Europie" :wink: A za Mustangiem to bym się obejrzał :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, tyle że co to za frajda iść do muzeum i podziwiać wyciąg.. Prawdziwą frajdą będzie przejażdżka na takim wyciągu. Specem od marketingu nie jestem toteż hasło nie jest szałowe. Zauważam jedynie, że sektory które już unowocześniliśmy i nachapaliśmy się tą nowoczesnością coraz częściej uśmiechają się w stronę zabytków. Z wyciągami akurat mamy deficyt więc nie doceniamy tych starszych, a później ktoś za 20-30 lat będzie chodził po złomowiskach i szukał części :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostostal:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/njEEMsoMJZaofHzRO8VvNg?feat=directlink

wiesz może który to może być rok? pasowałoby mi na 1969. Zakup nart Rysy był wtedy wydarzeniem rodzinnym.... też takie chciałem a miałem drewniaki... ;)

Ja jestem za aparatem..... na fotce starszy brat z kolegami.

--

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki....

Przeryłem sieć w poszukiwaniu zdjęć z Andaluzji ale na żadnej fotce wagonika nie dostrzegłem. Kiedy ostatni raz go tam widziałeś..? Czy to jest element "infrastruktury" wyciągów..?

Nic.. w poniedziałek zadzwonię tam i się popytam.

Jak już ktoś wcześniej napisał,wagonik leży przy górnej stacji "dużego" wyciągu,chyba służy za schronienie dla obsługi... :tongue:

Także będziesz pewnie musiał im jakąś szopkę postawić w zamian. :wink:

Trochę off...

Akurat to,że kolega chwali sobie cyfrówki to nic dziwnego!W przeciwieństwie do nowoczesnych samochodów,aparaty cyfrowe spowodowały,że fotografia stała się tańsza i bezproblemowa. :rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to po wejściu nowych przepisów nowe wyciągi w Szczyrku nie będą potrzebne. Za GON-u przepustowość wynosiła 9000 osób na godzinę, a od pierwszego stycznia ma wynieść wg. Richera 3000 osób na godzinę:shocked:. Gorzej niż w komunizmie. Podobno o 90 procent zmaleje przepustowość na Bińkuli, czyli z 680, na 68 osób na godzinę.:shocked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to po wejściu nowych przepisów nowe wyciągi w Szczyrku nie będą potrzebne. Za GON-u przepustowość wynosiła 9000 osób na godzinę, a od pierwszego stycznia ma wynieść wg. Richera 3000 osób na godzinę:shocked:. Gorzej niż w komunizmie. Podobno o 90 procent zmaleje przepustowość na Bińkuli, czyli z 680, na 68 osób na godzinę.:shocked:

A czemu? :confused::

Co mówią te nowe przepisy? :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to po wejściu nowych przepisów nowe wyciągi w Szczyrku nie będą potrzebne. Za GON-u przepustowość wynosiła 9000 osób na godzinę, a od pierwszego stycznia ma wynieść wg. Richera 3000 osób na godzinę:shocked:. Gorzej niż w komunizmie. Podobno o 90 procent zmaleje przepustowość na Bińkuli, czyli z 680, na 68 osób na godzinę.:shocked:

przecież na tym stoku przy obecnej przepustowości i tak są pustki.. Jeśli nie zlikwidują znacznej części orczyków co obniży przepustowość, to aż strach pomyśleć ile czasu będzie się wjeżdżać do góry :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zdjęcia. ...

Ten wyciąg na 100% to długi górnik. Czyli kompilacja czeskiej Transporty Chrudim z Napędami i orczykami TSW Swoboda okraszony wykonaniem Mostostalu Zabrze.

Na pewno jest to fotka sprzed 1974r. Mały byłem ale pamiętam że już wtedy był tam słup kratowy, o ten:

7086220400_1321824433_thumb.jpg

Budka "dróżnika" nieśmiertelna... stała jeszcze w późnych latach 90!

"Miś z okienka" także.. ;-)

Przed nową bramką widać jeszcze pozostałości po starej "transportowskiej".

Nie wyrabiała obciążenia. Poza tym przygotowane to już było pod bliźniaka z równoległego wyciągu.

1829273100_1321824788_thumb.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Muzeum....

W Szwajcarii i w Austrii mam znajomych którzy takie przedsięwzięcia prowadzą...

http://www.skilift-nostalgie.ch/galerie/index.php

ale u nich takie rzeczy są po pierwsze mile widziane, po drugie dotowane z kasy danego miasta czy wsi a także po części z UE (no może poza Swiss). Państwo nie doi takiego delikwenta na zus, srus i inne haracze. Można takie coś zrobić... tylko gdzie..?

Miałem już taki pomysł jakiś czas temu. Rozmawiałem z GLOBem (dawnym Polsportem) i z p. Markiem Baranem i innymi, którzy mieli coś wspólnego z Mostostalem Zabrze czy Czechowice. Odzew (poza Polsportem) zawsze podobny... " a po co..?"

Cóż... 20 lat temu też się ludzie w czoło pukali po co mi stara Zastava 750 czy inne auto.. za darmo oddawali bo to przecież obciach...

A dziś..? Mnóstwo ludzi chce to mieć, skupują stare maluchy itd.. Po prostu znak czasów.

Nie ukrywam, że pewne ruchy w kwestii eksponatów już poczyniłem, ba czynię je od wielu lat.

Mam kilka kompletnych orczyków ze Szczyrku, m. in. Swobodę z mojego avatara, Mostostala z Hondraskiego, jedyny jaki się ostał bęben z krótkiego górnika (Transporta Chrudim). Mam też kilka Polsportów i jednego Mullera.

Mam też baterie rolkowe, kilka drewnianych kotwic, jakieś talerzyki z pierwszej produkcji Polsportu itd..

Teraz kombinuję z tym wagonikiem z Szyndzielni a może też wyrwę stare jednoosobowe krzesło z dawnej KL na Skrzyczne.

Złomiarz..???

Nie ...

kolekcjoner.

Mało tego od jakiegoś czasu buduję w skali 1:24 kompletny model wyciągu orczykowego, właśnie tego "krótkiego górnika" co trafił do Huzeli.

Chcecie fotki i filmy..?

Stąd właśnie moje prośby o zdjęcia tego wyciągu. Nie wiele mam swoich, w zasadzie jedno + jakieś dalekie ujęcia z pocztówki.

4051444900_1321825891_thumb.jpg

Pomocne są wyciągi z Oravskeho Polhradka za Korbielowem bo to ta sama konstrukcja, ale to nie to.

9394777000_1321825981_thumb.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie chyba ten wyciąg co leży pod warsztatami GATu w Czyrnej. Nie wydaje mi się aby były jeszcze jakieś inne.

Z rozmowy z pracownikami warsztatów (latem) wynikało niezbicie, że jest jeden i tylko ten właśnie wyciąg.

Czemu nie montowali...?

A czy inwestuje się w coś co się sprzedaje...? Poza "picem"..?

Może ten wyciąg nie podlegał sprzedaży wraz z ośrodkiem Czyrna Solisko. Kto wie.

Pamiętam, że latem jeden z pracowników poddał w wątpliwość czy ten wyciąg stanie choć jak lokalizację wyraźnie podawał Juliany.

Cóż...

A może SON przygotowuje się do "ostrego uderzenie" i jeśli tam coś postawi to będzie to nowy wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...