Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Bezpieczny kask


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin Szafrański został zaproszony na konferencję prasową firmy POC, połączoną z prezentacją nowego kasku Race. Ambasadorami, gwiazdami i prowadzącymi imprezę byli Julia Mancuso oraz Patrik Jaerbyn. Tłumaczyli wprost: bezpieczny kask nie może być lekki!!! Dopasowując kask w sklepie kierujemy się rozmiarem, wyglądem. Mało kto zastanawia się nad zastosowaniem w praktyce.

Zapraszam do zapoznania się z tekstem oraz do dyskusji na temat doboru kasków narciarskich

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Szafrański został zaproszony na konferencję prasową firmy POC, połączoną z prezentacją nowego kasku Race. Ambasadorami, gwiazdami i prowadzącymi imprezę byli Julia Mancuso oraz Patrik Jaerbyn. Tłumaczyli wprost: bezpieczny kask nie może być lekki!!! Dopasowując kask w sklepie kierujemy się rozmiarem, wyglądem. Mało kto zastanawia się nad zastosowaniem w praktyce.

Zapraszam do zapoznania się z tekstem oraz do dyskusji na temat doboru kasków narciarskich

To cała formuła 1 jeżdzi w fatalnych kaskach.Okazuje się ,że kaski narciarskie dla amatorów to typowy produkt marketingu jak nordic walking.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia dlaczego ktoś jeszcze nie zastosował poduszek powietrznych w kaskach i laserowych dalmierzy które przy odległości powiedzmy 30 cm nie odpalałyby poduszek, tylko trzeba by uważać przy drapaniu się w nos na przypadkowe uruchomienie systemu :D

Zamiast powiększać kaski na głowie spróbujmy pofałdować to co mamy w głowie i sprawnie tego używać na stoku to będzie bezpieczniej.

Dlaczego nikt w super kaskach dla zawodowców nie wprowadził stref kontrolowanego zgniotu które pochłaniają energię, zresztą pewnie i tak by nie zdały egzaminu bo uderzenie z prędkością 150 km/godz to nie tylko uraz głowy i ciekawe który kark przyjmie takie uderzenie nawet jeżeli kask uratuje czaszkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt w super kaskach dla zawodowców nie wprowadził stref kontrolowanego zgniotu które pochłaniają energię, zresztą pewnie i tak by nie zdały egzaminu bo uderzenie z prędkością 150 km/godz to nie tylko uraz głowy i ciekawe który kark przyjmie takie uderzenie nawet jeżeli kask uratuje czaszkę.

Z tekstu wnioskuję, że kolega motocykla nie posiada. Polecam więcej poczytać, wszystkie definicje które wymieniłeś są stosowane, włącznie z coraz częściej stosowanymi poduszkami powietrznymi. Sport, to sport... urazy zdarzają się wszędzie. To, że kiedyś skoczkowie skakali w czapkach, nie oznacza że dzisiaj ich kaski to pomysł marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tekstu wnioskuję, że kolega motocykla nie posiada.

Mam tylko bike'a na pedały :) od biedy to i piankę/styropian w kasku można uznać za strefę kontrolowanego zgniotu, o ile w sportach motorowych poduszki powietrzne można uznać za "wysoce" przydatne to ja prosiłbym o link do kasku z poduszką i strefami zgniotu dla narciarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale badania POC pokazują ,że kaski są nieprzydatne i tak naprawdę nic nie chronią i tylko dają złudne poczucie bezpieczeństwa co prowadzi do niebezpiecznej jazdy i zwiększenia liczby wypadków. Teraz gwiazdy marketingu "wylobowały "ustawę i zacierają ręce czytając posty zmanipulowanych"szczęśliwych posiadaczy superkasków".

Pozdrowienia dla wszystkich "jeleni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko OK, tylko, że oczywiście rzeczywistość wydaje się być bardziej skomplikowana.

Nie mówię, że POC nie ma racji, ale z innego poletka (motocykle) producenci walczą z wagą kasku nie tylko ze względu na wygodę użytkownika. Okazuję się, że w przypadku dużych przeciążeń ciężki kask może po prostu powodować ciężkie urazy odcinka szyjnego kręgosłupa. Więc nie można argumentować 'lepszej' niż u konkurencji konstrukcji tylko wagą. Trzeba znaleźć złoty środek.

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zrozumieć przydatność kasku, bez względu na dyscyplinę sportową czy wykonywany zawód, czy cokolwiek innego trzeba widzieć na własne oczy ( żadna inscenizacja ) jak wyglądają takie głowy po uszkodzeniach. Miałem okazje zobaczyć urazy zaczynające się od rozległych ubytków skóry z włosami, po parujący na świeżo jak lane kluski mózg :eek:

Najważniejsze aby kask był używany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o kasku, warto też zauważyć, że rodzaj wypadków na stoku się zmienił. Dawniej, główną przyczyną były urazy kończyn po upadku. Narciarzy było mniej a trasy nie przypominały betonowych autostrad.

Dziś, z racji nowego rodzaju nart i lepszych wiązań, zmniejszyła się liczba urazów kończyn na rzecz zderzeń narciarzy na stoku.

Nowy sprzęt pozwala na szybsze wyruszenie na stok a braki w doświadczeniu zastępuje młodzieńcza potrzeba prędkości.

Coraz więcej słabo jeżdżących ludzi jeździ po stokach coraz szybciej. To i zderzenia są nieuniknione. W takich przypadkach kask może okazać się bezcenny, bo to wtedy głowa drugiego uczestnika zdarzenia jest najtwardszym przedmiotem, w którą uderzasz swoją głową. Przy klasycznym totalu też uderzasz głową, czasem o dość twardy śnieg. Oczywiście, tak jak i w sporcie samochodowym, w przypadku poważnego zdarzenia kask nie zapewni osłony, ale i nie jest od tego. Kaski są od tego, aby przy niewielkich zdarzeniach nie doznawać urazu głowy.

Tak wynikało ze słów spotkanego w lecie na trasie ratownika i dlatego kupiłem kask po 40 latach jeżdżenia w czapce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że marketing zrobił swoje , jego ofiary będą bronić wmówionych korzyści, aby nie wyjść na frajerów.

Lepiej być ofiarą marketingu niż własnej głupoty. Brałem udział w wypadku na stoku (wjechał we mnie facio), drugi takowy widziałem, widziałem skutki nie posiadania kasku oraz sam na sobie odczułem skutki jego posiadania kosztem jedynie zniszczonego kasku - jeśli brakuje ci wyobraźni albo doświadczeń to nie prezentuj tego jako objawione mądrości bo jest to żałosne nawoływanie do obniżenia pewnych standardów. Urazy głowy w narciarstwie zdarzają sie statystycznie rzadko, nie ma co porównywać do urazów kończyn czy stawów niemniej jak już się coś trafi to skutki są nieciekawe.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyobraź sobie,że dostałeś krawędzią w krocze.

Bez jaj:biggrin: Zakończmy tą dyskusję i niech każdy sobie sam wyciągnie wnioski - za kaskiem jest wiele argumentów, przeciwko tylko takie na tym poziomie lub wynikające z wieloletniego doświadczenia ludzi, którzy twierdzą, ze już wszystko w życiu widzieli i kask to bzdura bo przecież nic się nie może stać. Niestety może i czasami się dzieje - nie ma co obrażać ludzi zapobiegliwych, dbających o swoje i innych bezpieczeństwo. Ty możesz jak dla mnie jeździć nawet w kapeluszu - to na razie nie jest niezgodne z prawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre!!!

To może zamiast poważny temat dotyczący bezpieczeństwa i manipulacji zamieniać w żart , wymieńmy plusy i minusy używania kasku.

Ja zacznę od minusów; waga kasku powoduje działanie niepożądanych sił na kręgosłup szyjny , co może doprowadzić do kalectwa lub nawet śmierci,ogranicza słyszalność i widoczność,powoduje złudne poczucie bezpieczeństwa, jest mało komfortowy termicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacznę od minusów; waga kasku powoduje działanie niepożądanych sił na kręgosłup szyjny , co może doprowadzić do kalectwa lub nawet śmierci,

Podobnie jak i czapka oraz asymetryczna fryzura.

Z minusów dołożyłbym, że nie da się na nim usiąść np. na mokrej lub brudnej ławce w parku/kościele, a przynajmniej jest to niewygodne w porównaniu do już wspomnianej czapki.

Serio.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...