Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ochrona na plecy - czy warto?


San28

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jeździcie z żółwikiem na plecach?

Jestem średnio zaawansowanym narciarzem (5-6 w skali Forum), jestem na nartach kilkanaście dni w sezonie, rzadko jeżdżę na pełny gaz, ale pomyślałem sobie, że na stare lata może sprawię sobie jakiś protektor na plecy, bo wiadomo - strzeżonego...

Jestem ciekaw, czy sami korzystacie z takiej ochrony? Czy może kogoś żółwik wybawił z opresji? Słowem - czy warto coś takiego kupić, czy byłby to raczej przerost formy nad treścią? 

A jeśli tak - warto - co możecie poradzić? Gdzie kupić, na co zwrócić uwagę, jaką firmę polecacie? 

Pozdrawiam

Andrzej

 

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja jeżdżę! 

Bez kombinezonu i żółwia nie wsiadam na motor! :) 

Pozdrawiam. 

PS. ale na nartach? jeszcze nie. Choć co wyjeżdżam na poza-trasówkę czy żleby to o nim myślę ale... kto wie może zacznę... bo w moim podeszłym wieku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Gdybym regularnie startował w jakichś zawodach albo jeździł aktywnie poza trasą z pewnością rozważałbym taki zakup. Dla normalnego trasowego narciarza w miarę orientującego się technicznie i mającego pod sufite:Dm szare komórki to bzdura.

Pozdrowienia

No to Mitek podam Ci taki mój banalny (i dla czytających pewnie śmieszny ale prawdziwy)  przykład z życia narciarskiego jaki mi się przytrafił na Chopoku w zeszłym sezonie. Jadę sobie spokojnie kanapą ze słowakami i ... przy wysiadaniu gościu najeżdza mi na nartę tak niefortunnie, że zaliczam glebę do tyłu głową i plecami :( Na głowie był kask ale po plecach nieźle dostałem do tego stopnia , że zjechałem na dół z mroczkami w oczach i tyle było po jeździe :( Na następny dzień byłem już w sklepie po żółwika, którego notabene kupiłem za wartość przeciętnych rękawiczek :D:D Kiedyś jak widziałem gości w knajpach przy płaskich stokach w "tym czymś" to się śmiałem ale  po mojej przygodzie uważam , że najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo !!! Jeśli kogoś stać na wydanie parę tysi na narty to tym bardziej może zainwestować w "żółwika" , który naprawdę nie jest drogi. 

BTW   dziesięć lat temu jazda w kasku na stoku była odbierana jako szpan dopóki ludzie nie zrozumieli, że warto zainwestować we własne zdrowie

Pozdrawiam serdecznie kolegę

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dyskusję. Widzę, że głosy są podzielone, aczkolwiek z przewagą tych, którzy widzą sens w ochronie swoich pleców i kręgosłupa. :) 

Ciągle czekam na podpowiedź, gdzie lepiej kupić - w sklepie, gdzie można przymierzyć, dopasować, czy w internecie, gdzie taniej (kolega Moruniek podaje cenę 279 zł w TK Maxx, ja widziałem na Allegro za niecałe 100 zł)? I na co zwrócić uwagę - na firmę, konstrukcję, wagę, funkcjonalność, czy może to wszystko nie ma znaczenia, liczy się tylko fakt, że mamy jakąś ochronę?

Pozdrawiam.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja i mój Syn jeździmy w czymś takim i uważam, że się sprawdza, zwłaszcza przy upadkach na zlodowaciałym stoku.

Syn ubrał na naukę jazdy na snowboard i stwierdził,ze bez tego nie będzie jeździł.

Kupiłem 3 lata temu w Intersport po sezonie na wyprzedaży po 99zł - podejdź, zobacz, przymierz, upadnij na plecy i zobaczysz czy jest inaczej. 

Obecnie sa modele w formie kamizelki jako 2 warstwa ubraniowa - widziałem takie własnie TKMaxx od 199zł

A kupić możesz przez internet

Edytowane przez wojgoc
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojgoc napisał:

ja i mój Syn jeździmy w czymś takim i uważam, że się sprawdza, zwłaszcza przy upadkach na zlodowaciałym stoku.

Syn ubrał na naukę jazdy na snowboard i stwierdził,ze bez tego nie będzie jeździł.

Kupiłem 3 lata temu w Intersport po sezonie na wyprzedaży po 99zł - podejdź, zobacz, przymierz, upadnij na plecy i zobaczysz czy jest inaczej. 

Obecnie sa modele w formie kamizelki jako 2 warstwa ubraniowa - widziałem takie własnie TKMaxx od 199zł

A kupić możesz przez internet

Dzięki za podpowiedź.

Czy mam na coś szczególnie zwrócić uwagę (np. materiał, grubość warstwy ochronnej, firma), czy wszystkie są podobne?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, San28 napisał:

Dzięki za podpowiedź.

Czy mam na coś szczególnie zwrócić uwagę (np. materiał, grubość warstwy ochronnej, firma), czy wszystkie są podobne?  

Na wentylację, ale zależy to od osoby. Niektórym za ciepło z żółwiem na plecach niektórym odpowiednio.

Ja kupiłem parę lat temu taki za około 100zł, nie jest z wybitnie dobrą wentylacją ale jest raczej ok, na wiosnę nieraz trochę za ciepło w nim.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uważam, ze nie zaszkodzi a moze pomoc i dlatego od jakiegoś czasu używam Komperdell Airschock Vest. Wcześniej miałem żółwika w formie samego protektora z jakimiś paskami i gumkami firmy Uvex (dla której chyba robil to zreszta Komperdell) i było to na tyle denerwujące mnie rozwiązanie - niewygodne - ze jeździłem w tym bardzo rzadko. W jakimś Inter Sport w Zell am See zmierzyłem z głupia frant kamizelkę Komperdella i juz jej nie oddałem. O niebo wygodniejsze. Jeżdżę w tym praktycznie zawsze. Jedyny minus, ze gdy jest ciepło to plecy sie pocą, ale to ogólna przypadłość tego typu ochraniaczy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam w każdej sytuacji! Mojej żonie wpadł parapeciarz na plecy w Kamieńsku. Jego deska przecięła kurtkę i zostawiła głęboki ślad na żółwiku. Pomyśl, co by się stało, jak by go nie miała. Poza tym pozwala zdjąć jedna warstw ciepłego ubrania z pod kurtki.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2017 o 20:26, Mitek napisał:

Cześć

Gdybym regularnie startował w jakichś zawodach albo jeździł aktywnie poza trasą z pewnością rozważałbym taki zakup. Dla normalnego trasowego narciarza w miarę orientującego się technicznie i mającego pod sufitem szare komórki to bzdura.

Pozdrowienia

Mam identyczne zdanie. Jeśli nie próbuje się przekraczać granic to lepiej inwestować w orientację. Przecież ten deskarz o którym wspomniał W.W. Mógł deską przeciąć tętnicę udową, obciąć rękę, przeciąć twarz. Żona miała wielkie szczęście, że trafił akurat w to jedyne chronione miejsce. Pytanie jest jak do tego zdarzenia w ogóle doszło i czy szło to przewidzieć. I od razu napiszę, że pewnie szło się zabezpieczyć przez świadome jeżdżenie. I to jest kierunek bo inaczej po kupnie żółwia szybko dojdzie się do wniosku, że potrzebny jest kevlarowy kombinezon jak w żużlu. I będzie to koniec przyjemnej jazdy.

Co do jazdy pozatrasowej to też uważam, że przede wszystkim potrzebne są szare komórki ale jeśli już to przydatniejsza jest ewentualna ochrona twarzy, piersi. Na off piste zdecydowanie częściej upada się na przód (wjazd w rów, przechwycenie dziobów, gałęzie, druty) a koziołkowanie na stromym stoku - brr. Zresztą jeździ się z plecakiem.

Co innego free ski ale to w ogóle nie jest temat na amatorskie rady.

 

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić w 100% Panie Wieśku.

Jest dużo prawdy w Pana wypowiedzi, ale pominął Pan jedną istotną rzecz.

My możemy mieć "szare komórki" , ale zakładanie z góry, że mają je wszyscy może okazać się ryzykowne.

Ja mogę postępować według zasad, ale to nie daje mi gwarancji, że robią to wszyscy.

Należy chronić się nie tylko przed własnymi błędami, ale również pozostałych.

Pozdrawiam Serdecznie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Beata.Z napisał:

Nie mogę się zgodzić w 100% Panie Wieśku.

Jest dużo prawdy w Pana wypowiedzi, ale pominął Pan jedną istotną rzecz.

My możemy mieć "szare komórki" , ale zakładanie z góry, że mają je wszyscy może okazać się ryzykowne.

Ja mogę postępować według zasad, ale to nie daje mi gwarancji, że robią to wszyscy.

Należy chronić się nie tylko przed własnymi błędami, ale również pozostałych.

Pozdrawiam Serdecznie :)

Cześć

A jakie ma Pani doświadczenie - ogólnie mówiąc narciarskie? Proszę nie poczytywac sobie tego jako pytanie obraźliwe bo w kwestii tej dyskusji to rzecz bardzo ważna?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Beata.Z napisał:

Nie mam dużego doświadczenia. 

Moja wypowiedź jest raczej intuicyjna.

Zasada ograniczonego zaufania nie powstała bez powodu, a ja stosuję ją wszędzie.

pozdrawiam

Cześć

Dziękuję za odpowiedź. Kwestia ograniczonego zaufania nie podlega dyskusji. Ważne jest natomiast aby zdawać sobie sprawę z faktu, że wyposażenie się w środki zabezpieczające nie czyni nas w żaden sposób mniej narażonym na zdarzenia w których możemy ucierpieć.

Pisząc o bezpiecznej jeździe nie myślę o sytuacjach gdy robimy coś sobie albo (o zgrozo) komuś. Obie te sytuacje nie mogą mieć miejsca w normalnym ruchu narciarskim bo świadczą o tym, że nie kontrolujemy tego co robimy i jesteśmy po prostu niebezpieczni. Zapewniam, że stosując w odpowiedni sposób taktykę jazdy i dbając o naszą technikę jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed praktycznie każdym zdarzeniem wynikającym z czyjejś brawury, głupoty czy nieumiejętności po prostu.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...