Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Stromizny - bardzo krótkie skręty, wąski tor jazdy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak widze tych szurajacych po stoku jak panienki, z jedna narta docisnieta do drugiej i lekkim pochyleniem do tylu, to mnie obrzydzenie bierze. Zalozyc im jeszce jaskrawe kombinezony, i zrobic mokre wloszki :stupid:

To masz problem.... Tylko jakbys nie zauważył, ci szurający pojadą swobodnie i 'z palcem' tam gdzie Ty bedziesz wystraszony na sam widok trasy.... ;)

a esencja przyjemności w stylu klasycznym wychodzi właśnie na ściankach z nachyleniem od 60 stopni.

Jak ja lubie te opowieści.... warto tylko dodac, ze taki stok nazywa sie 'urwisko' i jest ogrodzony siatkami... mam nadzieję, że chodziło Ci o %

niektórzy robią to tak:

a niektórzy tak:

Edytowane przez mig12345
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to bicie piany, każdy stromy stok można zjechać za pomocą różnych technik i różnej strategii, zależy to w dużej mierze od warunków, widoczności, zatłoczenia, rodzaju śniegu i zmęczenia podłoża, inaczej pojedzie się na lodzie, inaczej na miękkim, inaczej w tłoku a inaczej na zamkniętej trasie "Pucharu czegośtam", inaczej w puchu czy po topniejącej brei, do tego jest kwestia celu jazdy czyli : - jeden chce tylko zjechać w jednym kawałku i przeżyć, inny mieć z tego przyjemność i dostosowuje technikę do jazdy jaką lubi bez dywagacji o czystości stylu czy skuteczności, inny chce być jak najszybciej na dole a jeszcze inny ćwiczyć poprawę jazdy. Techniki tu pokazane na filmach czy w opisach są fajne ale często nie do zastosowania z uwagi na warunki, najczęściej zarówno zdeklarowani ortodoksyjni carvingowcy jak i klasycy będą na bardzo stromym i twardym stoku zmuszeni podpieraniem się technikami oporowymi, o których nikt tu nie wspomina - każdy gdzieś ma swój limit zarówno w technice jak i w psychice.

  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez porównania lepiej radzą sobie na stromym stoku "szuracze". Narty carvingowe lubią szuranie jak kierowca fotoradary, poza tym są krótkie i mniej stabilne. Oprócz tego jest pytanie, co nazwać stromizną? Nie bez znaczenia jest także problem długości tej stromizny no i oczywiście stan nawierzchni (sztruks, kasza i muldy czy lód). Jeśli stromizna ma 50-100m i kończy się wypłaszczeniem, to mam ją w d...Szurnę 2 razy lub przytnę na krechę i po stromiżnie. Co innego jak jest to dłuższy odcinek i kończy się np.barierą czy lasem! A tak w ogóle, stromizna to taki stok, o takim nachyleniu, że jak padniesz, nie masz prawa się zatrzymać. Jedziesz na d... i basta! Takich stoków nienawidzę i omijam je szerokim łukiem,np na samym szczycie Kitzsteinhorn, obok kolejki tej po torach..Nie będę kusił licha.

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ludzi którzy w ogóle nie szurają, to tylko kwestia warunków i stromizny oraz potrzeby. Ludzie którzy w ogóle nie szurają to zawodowi demonstratorze, zawodnicy na bardzo wysokim poziomie.... oraz tacy, którzy nie potrafią jeździć dobrze na nartach - obie umiejętności i tak w zakresie pewnych warunków. Większość ludzi chcąc nie chcąc bardzo często łączy te techniki bo to jest bardzo naturalne i wynikać może zarówno z potrzeby chwili jak i z braku techniki oraz charakterystyki samego sprzętu. Choćby jazda krótkim skrętem na długich nartach o sporym promieniu będzie "mieszana" - i szacun jak ktoś tak potrafi. Najczęściej jadę carvingiem i do tego szuram, lubię narty potraktować dosyć brutalnie wiec jak nimi "trzepnę" na stromym to łapią jakiś tam ześlizg - na filmie poniżej gdy koleś jedzie po stromym ale miękkim to on też łaczy techniki - carvingową, ześlizg i nawet oporową bo to mocne zakrawędziowanie w prawym skręcie wygląda nieco jak skręt stop - on musi gdzieś zgubić energię spadku i kontrolować prędkość, gdyby na stromym zrobił taki skręt na bardzo twardym to by ze 3m ześlizgu złapał a nogi po 3 skrętach miałby wybrane - pewnie jechałby inaczej - tak przypuszczam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość tu piszących chyba nie zjeżdżała po naprawdę stromym stoku - po takim jedzie się jak się da, często "walcząc o życie"

Nie masz racji bo większość tutaj piszących ma za sobą minimum kilka zjazdów po trasach bardzo stromych, nawet ja z kilkuletnim zaledwie stażem narciarskim. Nie wiem ile jeździło w Bormio ,ale ścianka na czerwonej trasie przy zjeździe z Bormio 2000 ,już stosunkowo blisko dolnej stacji wagonika robi wrażenie . Gdy dojeżdżałem do niej stało nad ,,przepaścią" kilku narciarzy zastanawiając się co dalej. Trzeba było się powoli zsunąć i to mi się udało bez ,,gleby '' . Jak jechałem?Po swojemu:skręty z ześlizgami na szeroko rozstawionych nartach. Nawet kontrowane dwie krótkie przerwy sobie zrobiłem .Nie wiem dlaczego ta trasa nie była oznaczona jako czarna

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ta trasa nie była oznaczona jako czarna

Podobno z górnej stacji kazdego wyciagu musi sie dać zjechać co najwyżej czerwoną... ;) nie wiem ile w tym prawdy....

wiec czasem jedyne czarne bywaja 'na siłę' czerwone....

Edytowane przez mig12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno z górnej stacji kazdego wyciagu musi sie dać zjechać co najwyżej czerwoną... ;) nie wiem ile w tym prawdy....

W połowie grudnia nie były czynne w Bormio wszystkie trasy, między innymi niebieska trasa , oznaczona na mapce jako trasa I omijająca tą ściankę ,która to ścianka znajdowała się na trasie G lub A na mapce S.N.Bormio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja lubie te opowieści.... warto tylko dodac, ze taki stok nazywa sie 'urwisko' i jest ogrodzony siatkami... mam nadzieję, że chodziło Ci o %
no faktycznie przesadziłem z tym nachyleniem, że od 60 stopni raczej powinno być około 60 stopni i stopni zaznaczam, a żeby nie być gołosłownym załączam fotkę z jednej z takich ścianek, kolegę zamazałem bo nie wiem czy zgadza sie na publikacje wizerunku :happy:

moto_0517.jpg

moto_0517.jpg.cc88f5b8b236f5db9e36ff229969e71d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, bez przesady, 100% nachylenia to kąt 45 stopni. Praktycznie nie jest mozliwe aby na takim stoku utrzymał się śnieg. Zjedzie pod własnym ciężarem. Oczywiście można robić jakieś kołki itp., ale komu by się chciało, i dla kogo?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gładko przeszło?! :eek: :confused:: :biggrin: A może to cisza przed burzą? :confused:: Bo jednak Kolega BuenosAires pojechał carvigowo czyli na krawędziach! Albo raczej "po krawędziach"! :eek:

:laughing:

Z kim chcesz dyskutować?

Ja tylko wyraziłem swoje zdanie.

Na szczęście zauważyłem, że niektórzy lepiej jeżdżą niż piszą.

"znafcuw tematu" w naszym narodzie więcej niż tematów do opisania.

Polecam zjazd czystym carvingiem w tłoku, nieprzygotowana trasą na Nosalu.

A zdjęcie Michasia jest spreparowane (obrócił kadr po po prostu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja skromna rada dla założyciela wątku:

Sam określiłeś swoja jazdę jako 4/10,więc na Nosal przyjdzie jeszcze czas.Bez obrazy,ale na razie najbezpieczniej dla Ciebie będzie zjechać z Nosala krzesełkiem.

Mediator :laughing:

A swoja drogą zastanawiam się po co zamieszczać sfałszowane zdjęcie.

Kłamstwem warto imponować?

I tak oto odeszliśmy od meritum sprawy.

Prawie jak zwykle :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdjęcie Michasia jest spreparowane (obrócił kadr po po prostu).

uważasz, że robiłem to zdjęcie żeby przydało mi się w tej dyskusji?:laughing: oświadczam zatem publicznie, że nie preparowałem go ani nie photoszopowałem itp ale oczywiście nie mówię, że jest idealne i dokładnie (co do jednego stopnia) oddaje nachylenie i faktycznie pewnie jest trochę przechylone (choć nie specjalnie tylko tak wyszło bo robiłem z komórki) lecz nieznacznie, myślę, że korekta johnnego_narciarza jest właściwa.

Najlepiej jednak jak każdy, kto będzie miał okazje niech sam przekona się co do nachylenia tej ścianki, która znajduje się w Austrii w miejscowości Alpbach, patrząc z góry na prawo od wyciągu i czarnej trasy nr 10, wyżej nachylenie jest jeszcze większe i tez da się płynnie zjechać, w każdym razie w stopniach jest to na pewno około 60 stopni, a wyżej pewnie pod 70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno z górnej stacji kazdego wyciagu musi sie dać zjechać co najwyżej czerwoną... ;) nie wiem ile w tym prawdy....
"Do każdego urządzenia wyciągowego musi być przypisana niebieska lub zielona trasa" - mniej więcej tak to było w poprzednim polskim rozporządzeniu ministra, literalnie nie pamiętam ale sens na 100%; tak pewnie jest też teraz, i pewnie też w Alpach.
Ten temat to bicie piany, każdy stromy stok można zjechać za pomocą różnych technik i różnej strategii, zależy to w dużej mierze od warunków, widoczności, zatłoczenia, rodzaju śniegu i zmęczenia podłoża, inaczej pojedzie się na lodzie, inaczej na miękkim, inaczej w tłoku a inaczej na zamkniętej trasie "Pucharu czegośtam",(...)
To wszystko prawda - i dlatego po raz kolejny - ta terminologia "curving vs. classic" wprowadza mnóstwo zamętu i nieporozumień, porzućcie to, porzuć, proszę Ty Michale :)Jazda na nartach jest jedna i zna wiele technik, niektóre wzorcowe, jakoś tam nazywane - a w praktyce jazda jest zawsze mieszana łacząca różne techniki (nie style!) w różnym stopniu ...i umiejętność ich skutecznego wykorzystywania to jest krok w stronę "umiem" :)
większość tu piszących chyba nie zjeżdżała po naprawdę stromym stoku - po takim jedzie się jak się da, często "walcząc o życie"
Dla różnych ludzi, to będzie oznaczać coś innego - co dla ciebie? :)
Ludzie, bez przesady, 100% nachylenia to kąt 45 stopni. Praktycznie nie jest mozliwe aby na takim stoku utrzymał się śnieg. Zjedzie pod własnym ciężarem. Oczywiście można robić jakieś kołki itp., ale komu by się chciało, i dla kogo?
Czasem się chce, a może to jest niezbędne :) Na Strefie, na trawersie w dolnej części robi się takie właśnie kołkowania i szalunki, wypełnia śniegiem i potem chyba zalewa wodą, albo wodą z jakąś chemią (?). Mam tylko 2 fotki bo ktoś krzyczał, a ratraki wpychały do góry śnieg na wciągarkach. ...Hmmm, wiem, że w zasadzie chyba nie powinienem tam wjeżdżać, ale tak jakoś wyszło (początek stycznia tego roku).

DSCN3460 copy.jpg

DSCN3461 copy.jpg

(..)Najlepiej jednak jak każdy, kto będzie miał okazje niech sam przekona się co do nachylenia tej ścianki, która znajduje się w Austrii w miejscowości Alpbach, patrząc z góry na prawo od wyciągu i czarnej trasy nr 10, wyżej nachylenie jest jeszcze większe i tez da się płynnie zjechać, w każdym razie w stopniach jest to na pewno około 60 stopni, a wyżej pewnie pod 70 stopni.
OK, po prostu tak ci foto wyszło :) Uprzedzam, że ponieważ zajmuję się tym na co dzień, to nie narobiłem się wcale, po prostu obróciłem fotkę tak, by ten niewielki fragment horyzontu był poziomo, a przede wszystkim chmury - ich linia też powinna być pozioma. Efekt poniżej, wraz zaznaczonym kątem - starałem się być łaskawy i wybrałem dość "stromą" interpretację. Wychodzi 38 stopni, czyli faktycznie stromo, bez ironii.

moto_0517.jpg

Byłem w Alpbach i tam nie ma nigdzie na trasach 60 czy 70 stopni :) Oko ludzkie, czy błędnik, czy inne zmysły ludzkie mają ogromną trudność w ocenie wymiarów w pionie - stąd mnóstwo nieporozumień. Myślimy i postrzegamy płasko - widać dość dawno zeszliśmy z drzew ;)

57da81b065d25_DSCN3460copy.jpg.c6fd8b41ab621e69489c7cba4da6ce50.jpg

57da81b07416b_DSCN3461copy.jpg.3cd9ffb088ebf88bce2d2023b5efb5b3.jpg

moto_0517.jpg.f5bd56a79450af0b3251e81cc225a120.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...