Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skitury dobór sprzętu - raki, czekan...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś polecić plecak na skitury lub może ma do odsprzedania w dobrej cenie :), co mnie interesuje nie mniejszy niż 30l może być więcej, odpinane plecy, system nośny boczny mocny z racji nie lekkiego zestawu, przynajmniej dwie komory. mocowanie czekana. Szuka czegoś w miarę taniego tak około 350zł

Zastanawiam się tez nad tym modelem LINK może ktoś ma i mógłby podzielić się opinią.

pozdrawiam Rafał

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sklep specjalistyczny którego nie znałem.

Skusiłem się na lekki plecak ARVA PATROLLER 18

Kontakt telefoniczny po polsku, przesyłka 26zł za pobraniem Pocztą Polską -wysyłają paczki z Ustronia.

@Nurek1974, w tej cenie to chyba lepszego dużego plecaka z tyloma patentami to nie kupisz.

Edytowane przez surfing
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sklep specjalistyczny którego nie znałem.

Skusiłem się na lekki plecak ARVA PATROLLER 18

Kontakt telefoniczny po polsku, przesyłka 26zł za pobraniem Pocztą Polską -wysyłają paczki z Ustronia.

@Nurek1974, w tej cenie to chyba lepszego dużego plecaka z tyloma patentami to nie kupisz.

Co do sklepu to absolutnie mogę go polecić wydałem tam pewnie parę K złotych. Co do plecaka - potężne wątpliwości.

- brak komina a życie pokazuje, że to element niezbędny

- słaby system nośny (będzie niezbyt wygodny)

Nie jest dla mnie jasne jak ma być mocowana narta przy skośnym ustawieniu (no bo nie przez te pętle pod zamkiem)

Najogólniej ten plecak nie wypełniony sprzętem będzie zachowywał się jak ścierka a jak będziesz coś musiał dopchnąć to się to okaże niemożliwe.

Pozdro

Wiesiek

Z moich obserwacji wynika, że łatwo plecaki do pojemności 30 litrów przerobić na to "sportowe" mocowanie Dynafita a wtedy reszta jest po prostu niepotrzebna. Podejrzewam, że Dynafit mógł opatentować to swoje rozwiązanie i dlatego reszta go nie stosuje. Ale nas to nie dotyczy.

Na szybko tutaj są dwa ciekawe plecaki w dobrych cenach. Pierwszy znam (bo kumpel używa)

https://www.decathlon.pl/plecak-do-narciarstwa-skiturowego-20-l-szary-id_8226727.html

Gdyby nie brak komina i paru litrów pojemności to byłby rewelacyjny. Ale system mocowania, "szybka" kieszeń na raki czy harszle są świetne

https://www.decathlon.pl/plecak-do-narciarstwa-skiturowego-30l-matrix-mbs-id_8286692.html

Jest jeszcze w ofercie plecak Dynastara Cham 40 litrowy ale tego bym absolutnie nie polecał

Plecak skiturowy powinien być przede wszystkim bardzo dobrym plecakiem trekkingowo-wspinaczkowym. Z reguły nie ma tam problemów z dopinaniem nart. Skośny układ łatwo można dorobić w mniejszych plecakach. Na husara jest wszędzie (w większych). Bez dokładnej kontroli "organoleptycznej" nie widzę szans na dobry zakup.

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sklepu to absolutnie mogę go polecić wydałem tam pewnie parę K złotych. Co do plecaka - potężne wątpliwości.

- brak komina a życie pokazuje, że to element niezbędny

- słaby system nośny (będzie niezbyt wygodny)

Nie jest dla mnie jasne jak ma być mocowana narta przy skośnym ustawieniu (no bo nie przez te pętle pod zamkiem)

Najogólniej ten plecak nie wypełniony sprzętem będzie zachowywał się jak ścierka a jak będziesz coś musiał dopchnąć to się to okaże niemożliwe.

Pozdro

Wiesiek

Z moich obserwacji wynika, że łatwo plecaki do pojemności 30 litrów przerobić na to "sportowe" mocowanie Dynafita a wtedy reszta jest po prostu niepotrzebna. Podejrzewam, że Dynafit mógł opatentować to swoje rozwiązanie i dlatego reszta go nie stosuje. Ale nas to nie dotyczy.

Na szybko tutaj są dwa ciekawe plecaki w dobrych cenach. Pierwszy znam (bo kumpel używa)

https://www.decathlon.pl/plecak-do-narciarstwa-skiturowego-20-l-szary-id_8226727.html

Gdyby nie brak komina i paru litrów pojemności to byłby rewelacyjny. Ale system mocowania, "szybka" kieszeń na raki czy harszle są świetne

https://www.decathlon.pl/plecak-do-narciarstwa-skiturowego-30l-matrix-mbs-id_8286692.html

Jest jeszcze w ofercie plecak Dynastara Cham 40 litrowy ale tego bym absolutnie nie polecał

Plecak skiturowy powinien być przede wszystkim bardzo dobrym plecakiem trekkingowo-wspinaczkowym. Z reguły nie ma tam problemów z dopinaniem nart. Skośny układ łatwo można dorobić w mniejszych plecakach. Na husara jest wszędzie (w większych). Bez dokładnej kontroli "organoleptycznej" nie widzę szans na dobry zakup.

Witam dzięki za przedstawienie kilku możliwości, niestety Arvy 38L już nie produkują od chyba dwóch lat i nowa jest nie do dostania a i używek nikt nie chce się pozbyć, może to i dobrze bo dopadłem w dobrych pieniądzach OSPREY kode 42 moim zdaniem bardziej wszechstronny plecak, czyli do wypadów trekingowych czy wspinaczki będzie lepiej się sprawdzał.

Pojemność też taką chciałem bo trochę tych klamotów ze sobą zabieram więc będzie teraz gdzie to upakować miałem do tej pory 35L i było ciężko się zmieścić czasami, dodatkowo pomyślę nad plecakiem do 20L w przyszłym sezonie na szybkie wypady i myślę że będzie to optymalne rozwiązanie.

pozdrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nurek1974, w tej cenie to chyba lepszego dużego plecaka z tyloma patentami to nie kupisz.
Oczywiście pisałem o Arva 32
- słaby system nośny (będzie niezbyt wygodny)Nie jest dla mnie jasne jak ma być mocowana narta przy skośnym ustawieniu (no bo nie przez te pętle pod zamkiem)Najogólniej ten plecak nie wypełniony sprzętem będzie zachowywał się jak ścierka a jak będziesz coś musiał dopchnąć to się to okaże niemożliwe.
Właśnie otrzymałem czerwoną Arvę 18:happy:

P1030470.jpg

@Wujot miałem podobne wątpliwości ale jestem bardzo mile zaskoczony. Plecak mimo że waży 0,6kg jest sztywnyma chowane zapinane i zaciągane pętle do przypięcia ukośnie nart (dlatego ich nie widać na foto) i parę fajnych patentów:- regulowana wysokość pasa piersiowego,pas zapinany klamrą z gwizdkiem - usztywniony, pas biodrowy zapinany na sprzączkę- usztywnione, regulowane pasy ramienne- usztywniony panel tylny z wentylacją pleców - chowane pętle do przytroczenia nart i czekanów- duża kieszeń przednia zapinana na zamek – wewnątrz kilka kieszonek – kieszeń na bukłak z wyjściem- spora komora główna zapinana na zamek.Do tej pory używałem 30l ale często wydawał mi się za duży.Myslę że Arva 18 spisze się nie tylko na skiturach, a sklep skialpshop polecam.

P1030470.jpg.4825fd933e6cdaf99594eb1163040861.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze ściągam,na czym miałby polegać ten patent?

Tak wygląda uchwyt górny

[ATTACH=CONFIG]29526[/ATTACH]

Możliwość założenia nart bez zdejmowania plecaka jest po prostu megawygodą.

W tym plecaku 20 litrowym z Decathlonu możesz to obejrzeć.

Pozdro

Wiesiek

Na PW wyślę Ci jutro linka do mojej galerii foto (na innym forum :) :) :) ) gdzie mam to pokazane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym plecaku założysz narty bez zdejmowania plecaka?

Coś mi wygląda, że nie...

Pozdro

Wiesiek

A do czego to potrzebne?

Rozumiem,że w zawodach znaczenie ma każda sekunda,ale do codziennego spaceru?

Mam z Decathlonu jeden plecak,w którym dało by się to zrobić,tylko po co?

Mam też fajny plecak Karrimora,w którym też by się dało...

Według mnie,to wcale wygodniejsze nie jest.

Pozdro.

Johnny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego to potrzebne?

Rozumiem,że w zawodach znaczenie ma każda sekunda,ale do codziennego spaceru?

Mam z Decathlonu jeden plecak,w którym dało by się to zrobić,tylko po co?

Mam też fajny plecak Karrimora,w którym też by się dało...

Według mnie,to wcale wygodniejsze nie jest.

Pozdro.

Johnny.

Kończysz zjazd, na końcu jest breja lub rozmoknięta ziemia. Wypinasz buty, ściągasz plecak, szukasz kawałka miejsca gdzie możesz go położyć, udaje Ci sie dostrzec odpowiednie choć też brudne miejsce 20 m dalej, idziesz tam i działasz. Czyli kładziesz go na ziemi starając nie upieprzyć i kucając dopinasz. Teraz wrzucasz na plecy.

Twój kumpel kończy jazdę wypina narty, podnosi je, staje na 10 s wsuwa narty w pionową pętle a górną zakłada już idąc.

Tobie zajęło to 2 min, jakiegoś wysiłku i masz uwalony plecak. Jemu 10 s.

Raz spróbujesz i nie będziesz mógł wyjść z zadziwienia jaki to sensowny patent.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kombinowałem taki patent przy małym plecaku biegowym 9-14l, ale strasznie źle mi się z nim chodzi na skiturach :) może za dużo upycham :P

Przy większych plecakach bardziej wypchanych zapinanie tak nart jest uciążliwe, a w wielu sytuacjach wręcz niemożliwe chybaże narty wyjdą w pionie a nie po skosie :), po prostu narty odstawały na tyle dużo od pleców, że nie byłem ich w stanie sięgnąć ręką. Wydaje mi się, że w plecakach do 20-25l jest to fajny patent i tak jak Wiesiek opisuje bardzo ułatwia użytkowanie. A w większych pozostaje ściąganie plecaka, ewentualnie patent z przełożeniem plecaka na brzuch :)

Natomiast nie jest on możliwy do wykonania w plecakach lawinowych :P, a z ciekawości podam, że w 2017r będzie dostępny plecak Mammuta 20l z całym systemem (poduszka + butla) w wadze... 1,5kg! :o, obecnie najlżejszy plecak z całym systemem waży 2,4kg. Sporo wyprzedaży było na sport-conrad i teamalpin za ok 300e można było już kupić mały plecak, a 350e większy.

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisałeś to szybkie zapinanie tak do maks 30 litrów (czyli 1-2 dniowe tury). Rzecz jest w tym aby pętla była pionowa a nie pozioma i zlokalizowana blisko pasa biodrowego. Wtedy to działa.

Tak sie zastanawiam czy nie dałoby radę zastosować tych pionowych pętli w dużych plecakach. Wkładasz łatwo jedną nartę, stabilizujesz na górze i to samo po drugiej stronie. Na końcu ewentualnie na husara. Będzie chwila czasu to poeksperymentujemy. Może coś z tego wyjdzie...

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość założenia nart bez zdejmowania plecaka jest po prostu megawygodą.W tym plecaku 20 litrowym z Decathlonu możesz to obejrzeć. PozdroWiesiekNa PW wyślę Ci jutro linka do mojej galerii foto (na innym forum :) :) :) ) gdzie mam to pokazane.
Od czasu gdy zawody skiturowe polegają na lataniu w koło kilka razy tej samej trasy- odpuściłem zawody i nie znam tych wszystkich nowinek.Dla mnie skitury to zimowa wycieczka w góry a ścigać się wolę z własnymi słabościami :)Ps. Już wiem co to za patent, a na link czekam.

patent.jpg

patent.jpg.546bec2cd6415c3398d4d0a7b70a9caf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończysz zjazd, na końcu jest breja lub rozmoknięta ziemia. Wypinasz buty, ściągasz plecak, szukasz kawałka miejsca gdzie możesz go położyć, udaje Ci sie dostrzec odpowiednie choć też brudne miejsce 20 m dalej, idziesz tam i działasz. Czyli kładziesz go na ziemi starając nie upieprzyć i kucając dopinasz. Teraz wrzucasz na plecy.

W takich warunkach dopinam plecak do stojących nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Podrzucam przegląd aktualnych modeli butów do freetour/freeride

http://www.powder.com/gear-locker/best-hybrid-ski-boots/

 

Te modele można podzielić umownie na dwie kategorie:

 - Freetour - cięższy sprzęt turowy (około 1400-1700g na jeden but) - zgodny tylko z wiązaniami skiturowymi

 - Freeride 2-systemowy - ciężki sprzęt hybrydowy (zgodny z wiązaniami alpejskimi i skiturowymi) - około 1800-2000g

 

Dodam jeszcze fajny link z wagami butów

http://www.evo.com/guides/alpine-and-backcountry-ski-boot-weights

 

 

Buty Freetour

 

Dynafit Beast Carbon - 1460g

Dalbello Lupo Carbon TI - 1650g

 

Scott Cosmos II - 1.43kg

Scott Superguide Carbon - 1.42kg

 

Salomon MTN Explore - 1462g

Salomon MTN lab - 1550g

 

Scarpa Maestrale - 1.53kg - realnie 1.8kg

Scarpa Maestrale RS - 1.56kg - realnie 1.8kg

Fischer Transalp Vacuum - 1.55kg

Fischer Transalp Thermoshape - 1.74kg

 

Tecnica ZERO G GUIDE PRO

 
Freeride 2-systemowy
 
Tecnica Cochise 130 Pro Ski Boot
Black Diamond Factor 130

Lange XT130 FREETOUR / LOW Volume

Lange XT110 FREETOUR / LOW Volume

Salomon QST PRO 120

Atomic Waymaker Carbon

Atomic Waymaker FR Tour

 

Część modeli hybrydowych sprzedawanych jest od razu z dwiema podeszwami (alpine i touring).
Niektóre jednak domyślnie mają tylko jedną podeszwę (np. alpine).
Wówczas tą drugą dokupuje się osobno, warto przy zakupie to zweryfikować!
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z butami do skiturów  to jest tak ( wg mnie ofkors :) )  , że te 100 czy 200g w jedną lub drugą stronę jest mniej istotne od tego jak one nam się zgrały z naszymi nogami . Nic po bucie , chociażby najlżejszym w swojej klasie  , jak daje nam w kość przy każdym podejściu . A najgorsze jest to , że wszystkie plusy i minusy  wychodzą dopiero podczas pierwszej tury .......:|

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post wynika z tego że prywatnie dostaję pytania o buty skiturowe z tych właśnie kategorii. Nie jest do końca takie oczywiste co na rynku jest wogóle dostępne.
Podczas swojego rozeznania w poprzednim sezonie zrobiłem sobie listę takich butów, teraz ją troszkę uzupełniłem o nowości. Jak ktoś szuka, to ma gotowy materiał, który może sobie bardziej szczegółowo już sprawdzać, przeglądać i przymierzać.  Nie zawarłem tutaj lekkich butów skiturowych (< 1400g), bo ich lista jest już dosyć dobrze znana i nie ma sensu powtarzać (np. Dynafit TLT5/TLT6/TLT7, Atomic Backland)

Ja się całkowicie zgadzam że kwestia dopasowania buta jest kluczowa. Dlatego warto kupować buty, które mają możliwość nie tylko formowania botka, ale też skorupy w pewnym zakresie.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
On 11.02.2017 at 23:49, andy-w said:

Buty

Buty Atomic Backland, które dzisiaj miałem pierwszy raz na nogach - wg mnie rewelacja.

Waga piórkowa, w rozmiarze 26,5 ważą 1,140 kg (Nordica alpejskie 2,4 kg). I tą wagę (raczej niedowagę ;)) stanowczo czuje się przy podchodzeniu.

Nigdzie mnie nie obtarły. Po personalizacji poprzez wygrzanie skorupy i dopasowaniu do stopy są bardzo wygodne (jak na razie).

Przed personalizacją stanowczo gniotły mnie w wewnętrzne kostki.

Zakres ruchu cholewki to 74 stopnie w trybie "walk". W trybie zjazdowym są sztywne. No ale dzisiaj to ledwie kilka km w nowych butach. Zobaczymy jak będą się spisywać na dłuższych dystansach.

Skrzyczne, dzisiaj skusiłem się na testy butów Atomic Backaland, powiem tak - ten but to mistrzostwo świata.

Mam pytanie @MarioJ zakładasz przednie wkładki do zjazdu, bo dla mnie okazały się zbędne, pół trasy zjechałem z wkładką na Grzebieniu wyjąłem wkładki i było ok.

Też mnie gniotły lekko w kostki ale nie obtarły, @andy-w gdzie robiłeś wygrzewanie?

P1010431.JPG.5263e12c1a4016bf04eae6ad3caad0f3.JPG

P1010438.JPG.e61e25108ae0c33c1cd13d33a2352d63.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12.03.2019 at 20:38, surfing said:

testy butów Atomic Backaland

Dodatkowo sprawdziłem że do butów Atomic Backaland pasują raki automaty oraz pasują do moich wiązań szynowych Diamir Fritschi Freeride.

Był to test sprzętu z wypożyczalni ale myślę o kupnie nowych butów, @andy-w gdzie robiłeś w Bielsku wygrzewanie, bo gość w Szczyrku jakoś dziwnie mówił że wygrzewają tylko wkładkę !?

 

@MarioJ czytałem o Twoich butach, pech że popsuły się zaraz po gwarancji, ale nikt nie sygnalizował drugiego takiego przypadku, może Twoja wersja light była bardziej delikatna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, surfing said:

 

@MarioJ czytałem o Twoich butach, pech że popsuły się zaraz po gwarancji, ale nikt nie sygnalizował drugiego takiego przypadku, może Twoja wersja light była bardziej delikatna?

 

Może tak. W modelu 2018/19 kilka korekt zrobili: materiał inaczej zamocowany, magnesy zamiast rzepów.

Generalnie buty są wygodne i dość twarde z grubszymi językami.

Ale się trochę sypią. Znów na koniec skitury tygodniowej pękła mi śrubka mocująca gniazdo tylnych pinów.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, surfing said:

@MarioJ jak oceniasz rozmiarówkę Atomic, mam Salomon QST Pro 27, Atomic musiałem wypożyczyć 28 bo w 27 czułem palce - kupować 27, wygrzewanie da radę?

Znasz kogoś co nie używa języków w tych butach? 

nie mam porównania, na pewno są elastyczne i formowalne, więc można buta rozciągnąć

Kamil twierdzi że może jeździć bez języków i jest ok,

ja uważam że bez języków nie ma dobrego i szybkiego zjazdu, ale jakieś zsuwanie się i spokojne skręty jak najbardziej można uskuteczniać

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...