Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody sezon 15/16


janek57

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba zależy od tego, na ile mocny byłby łotewski niż. Jeśli byłby silny, to Polska byłaby podzielona na pół - zachód i Sudety ciepłe, a wschód i środkowe Pomorze zimne. A w centrum burze? :)
Niż baryczny ze swojej natury nie jest stabilny ,w przeciwieństwie do mocnego wyżu np. syberyjskiego i dosyć szybko przemieszcza się.. Od dobrych kilku dni z Atlantyku przez północną Europę wedrują coraz to nowe niże a na południu Europy stoi ciepły wyż rozbudowany aż nad północna Afrykę . Fatalny dla Nas układ baryczny, ale to sie wkońcu zmieni.Czasami niż zostaje zablokowany od wschodu i zachodu nad środkową Europą przez wyże i jak to jest niż Genueński to mamy ulewy i nawet powódź.Zimą czekały by nas rekordowe śnieżyce. Taka sytuacja niewykluczona nawet tej zimy.Niż musiałby przywędrować z rejony Morza śródziemnego i utknąć nad Łotwą np. i tam się stopniowo wypełnić (zaniknąć). Po jego zachodniej stronie spływało by powietrze arktyczne a od południa na nie wślizgywało sie powietrze ciepłe. Wtedy na południu Polski temperatury około -2do -5 i na dobę 30-50 cm sniegu przez 3-5 dni . Tylko wtedy znowu byłby paraliż śnieżny to może lepiej jak zimy nie ma i juz nie będzie:biggrin::eek:
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamad mozesz zdradzic na podstawie jakich informacji i skad czerpanych tak prognozujesz? Chcialbym sie podciagnac troche, widze, ze z duza pewnoscia siebie piszesz o prognozach dlugoterminowych (dla mnie 2-3 tygodnie to po prostu wielka niewiadoma). Wdzieczny bede za kilka linkow i wskazowek. Sledze prognozy, ale jakos nie moge trafic na informacje, ktore dawalyby wiarygodny obraz pogody na kilka tygodni do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do naszych metorologów. Kiedy przewidujecie jakieś większe opady w Alpach? Chodzi mi konkretnie o Sestriere, bo tam ze śniegiem "lipa", a 22.01 udaję się w tamtym kierunku.
Ja 08.01.16 jadę do Doliny Aosty a tam tylko w Cervinii jest słabo bo w pozostałych 4 czterech S.N. , w których mam jeżdzić czyli:Courmayeur,Pila, Monterosa i Lathuile tragicznie!!!. To ma być wyjazd narciarsko- turystyczny . Chyba będzie tylko turystyczny. Do 08.01.16 szansa na konkretne opady w Alpach mała ,ale liczę po cichu ,że to się jednak zmieni. Do 22.01.16 masz szmat czasu. Po dłuższej suszy musi kiedyś popadać. Teraz to tam ,,wiosna'' cieplejsza niż u nas.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoterminowe prognozy widzą możliwość ochłodzenia na przełomie roku 2015/2016 ale to wróżenie z fusów. Jedyne co to trzeba trzymać kciuki z wyż nad Wyspami Brytyjskim który zablokuje na jakiś czas atlantyckie ciepłe i deszczowe niże.

więcej tutaj -> http://lowcysniezyc.pl/articles/?sa=view&article=232+#disqus_thread

Edytowane przez Mixxxser44
-
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mamy 3. kolejną marną zimę. Śnieg jest sympatyczny dla amatorów sportów wszelakich, ale ważniejszy dla powstrzymania stepowienia naszego kraju. W pradolinie Narwi, nad którą mieszkam i która w marcu/kwietniu zwykle przypominała jezioro, od 2 lat wiosną jest sucho, wysychają kolejne starorzecza - bez śniegu tej zimy bedzie jeszcze gorzej.

Ale wierzę że w końcu coś się zmieni... Młodzieży (poniżej 50-tki :smile:) przypomnę że zimy lat 70tych były wyjątkowo ciepłe. Nie wiem jak to wygląda historycznych danych meteo, ale kilkukrotnie byłem w tym czasie na zimowiskach w Rabce i Świeradowie i śniegu nie było nawet w górach... a potem przyszedł Sylwester i Nowy Rok 1978/1979; sporo mieliśmy też tęgich zim w latach 80-tych i po 2000r. Tak więc czekajmy spokojnie - będzie lepiej, czyli zimniej. Jak bowiem podkreślają meteorolodzy dyżurni (meteo.pl) Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych zmianach pogody i wszystkiego możemy się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognoza.Zmiany w pogodzie od 30-31.12.15. Osłabienie wyżu na południu Europy a wzmocnienie wyżu wschodnioeuropejskiego, czyli mrozy powrócą do zachodniej Rosji i jest szansa na kilka mroźnych dni mróz calą dobę we wschodniej i pólnocnowschodniej Polsce:Suwałki, Białystok, chyba Lublin i Rzeszów. Mroźne noce równieź w południowej Polsce a nawet na zachodzie kraju. We wschodniej części polskich Karpat zimniej , w Sudetach mniejszy mróz . W dzień na południu poniżej 700-500m.np.m. powyżej zera.Na południu Europy przejdą niże to sypnie w wyższych partiach Alp i warunki na stokach alpejskich znacznie sie poprawią!:smile:Między 5-7.01.16 niż z deszczem,śniegiem z deszczem i śniegiem przejdzie też przez Polskę.Po 30.12 nie powinno byc już takiej patologii w pogodzie jak teraz : wczoraj w Rudzie śląskiej +10,5 w cieniu , dzisiaj będzie 11-12 C. To tylko prognoza . OBY było zimniej.Grudzień 15 zdecydowanie cieplejszy od ciepłych dwóch poprzednich grudni 13,14 bo około 4-5 stopni powyżej sredniej za lata 1981-2010.Tak ciepło przeciętnie w grudniu według zwolenników AGW (też do nich należę) będzie dopiero za ponad 200 lat. Przed nami jeszcze sporo fajnych narciarskich zim. No niestety jestem 20 lat za stary i kazdy tak marny sezon mnie wkurza!

Życzę Wszystkim Zdrowych ,Spokojnych i Wesołych Świat Bożego Narodzenia

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam dla Nas wszystkich prezent na Nowy Rok. Sprzęt wyszykowany to od 05-07.01.2016 na karpackie ,sudeckie i nizinne stoki:cheerful: Wyż rosyjski ,,krzepnie''. Od 29.12.16 przynajmniej 7 nocy mroźnych ( bardzo możliwy całodobowy mróz) , a może i 10 ,a może i 15 dni Mróz ,raczej bez opadów, ale w razie podejscia nizu z południowej Europy może w górach sypnąć:cheerful:05.01.16 poczatek mojego sezonu w Szczyrku ?! Oczywiście to może sie jeszcze zmienic na gorsze,ale obstawiam mrożną prognozę na 70 procent. Jutro i w niedzielę jeszcze ciepło bo nawet 10-12 stopni na plusie.

DOBREGO ŚWIĘTOWANIA.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągając średnią z 4-5 prognoz, które właśnie przejrzałem, można spodziewać się śniegu od 4 - 5.01Wesołych Świąt jeszcze raz!

Widzę, że przebierasz nogami tak jak i ja! :crazy: Fajnie, że nadchodzi to ochłodzenie!

Również Wesołych Świąt Tobie i wszystkim forumowiczom !

Ps. Janku, najlepszy prezent jaki dostałem w tym roku :applause:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądał 25 grudnia 2013 w Bielsku-Białej

Chyba pomyłka w dacie bo 25.12.13 było w Bielsku-Białej plus 10 stopni bez opadów

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12600&ndays=30&ano=2013&mes=12&day=28&hora=06&ord=REV&Send=Send

W kolumnach od lewej:data;temp.max;temp.min.;temp.śred.....w 11 kolumnie suma opadów doby.

Edytowane przez janek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomyłka w dacie bo 25.12.13 było w Bielsku-Białej plus 10 stopni bez opadów

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12600&ndays=30&ano=2013&mes=12&day=28&hora=06&ord=REV&Send=Send

W kolumnach od lewej:data;temp.max;temp.min.;temp.śred.....w 11 kolumnie suma opadów doby.

To zdjęcie wstawiłem na FB dwa lata temu, ale odszukam oryginał i sprawdzę datę. :).

Nie mniej chciałbym dzisiaj odśnieżać samochód :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 08.01.16 jadę do Doliny Aosty a tam tylko w Cervinii jest słabo bo w pozostałych 4 czterech S.N. , w których mam jeżdzić czyli:Courmayeur,Pila, Monterosa i Lathuile tragicznie!!!. To ma być wyjazd narciarsko- turystyczny . Chyba będzie tylko turystyczny. Do 08.01.16 szansa na konkretne opady w Alpach mała ,ale liczę po cichu ,że to się jednak zmieni. Do 22.01.16 masz szmat czasu. Po dłuższej suszy musi kiedyś popadać. Teraz to tam ,,wiosna'' cieplejsza niż u nas.

wiem, że trochę nie na temat ale mozesz napisać jak mozna pojechac do Cervinii czy kupisz wycieczkę czy jednak samochodem? jestem z północnej Polski więc mam kawałek. z góry dziękuję,

wszelkie wskazówki mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamad wszyscy wrzucają linki, więc prośba o poparcie prognozy żródłami. Naprowadź trochę proszę skąd taka interpretacja rozwoju wydarzeń. Pisałem wcześniej, że ciekaw jestem Twoich źródeł, bo jako jedyny z dużą pewnością piszesz o prognozie na ponad miesiąc (a wszystko co widzę w sieci zmienia się praktycznie cały czas już w ujęciu ponad 7 dni). Chyba, że prognozujesz na podstawie bólów krzyża, albo ciągnięcia w kolanie to wtedy rozumiem, że się nie ujawniasz:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...