Narty - skionline.pl
Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Witam,

Wraz z żoną tej zimy wybieramy się na narty w Alpy w połowie lutego. 
Do tej pory jeździliśmy głównie w Czechach(Jańskie Łaźnie,Pec pod Śnieżką,Spindlerowy Młyn) i w Polsce (Szklarska Poręba).

Chcemy wyjechać w Alpy myślimy o Szwajcarii , natomiast moja żona naczytała się informacji o lawinach,że zbierają śmiertelne żniwo i co roku w Alpach ginie dużo ludzi przez lawiny.
Nie zamierzamy uprawiać freeride i będziemy jeździć na wytyczonych trasach narciarskich czy na takowych również mogą zejść lawiny ? Czy są one bezpieczne ?
Jak wygląda ryzyko zejścia lawin na wytyczonych trasach zjazdowych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Alpach w lawinach ginie naprawdę mało (do 100 osób rocznie) w stosunku do ruchu jaki tam jest. Z tego zdecydowana większość to skiturowcy (daleko od ON), giną też freeriderzy (często w ON). Narciarzom na trasach raczej nic nie grozi choć czasem można znaleźć foty jak to czołówka obsuwu wtargnęła na kawałek trasy. 

W ON po opadach często odstrzeliwuje się lawiny, niektóre jak np Ischgl mają zbudowane całe rozległe systemy armatek.

Czyli Wasze obawy są niepotrzebne.

Pozdro

Wiesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się troszkę nie zgodzę. W Szwajcarii  są wysokie i strome góry. Po świeżych dużych opadach (powyżej 50cm) warto omijać trasy które leżą przy stromych zaśnieżonych zboczach. Ryzyko nie jest duże, tak jak Wujot napisał, ale takie wypadki się zdarzają.

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Bogdan B-13 napisał:

Jeśli rzeczywiście będziecie trzymać się wytyczonych i otwartych tras to nie ma żadnego ryzyka, niezależnie od tego jakie akurat w pobliżu są stoki. 

 

Ryzyko jest zawsze. Góry zawsze ze sobą niosą ryzyko i zagrożenie. Dla wielu osób to jest element zagrzewający do "walki". 

 

Jako przykład - chyba warto tutaj przypomnieć słynną lawinę, która świetnie to obrazuje. Pamięta ktoś - 1968 rok na Kubińskiej Holi?

Niepozorna mała górka, na której lawina pogrzebała 53 osoby znajdujące się na wyciągu oraz na trasie narciarskiej (zginęło 6 osób). Pewnie dzisiaj nikt nie jest sobie w takim miejscu wyobrazić takiej katastrofy, i niewielu osobom które tam dzisiaj jeżdżą, mówi stojący tam pomnik. 

Ale to nie o to chodzi, żeby straszyć.

 

Warto wiedzieć jak zachowywać się w terenie wysokogórskim, poczytać trochę, poszerzyć wiedzę. W przypadku kiedy nie będziecie wyjeżdżać z trasy, to ryzyko jest mniejsze. Ale nie przeszkadza to temu żeby poszerzać swoją wiedzę na wypadek gdyby się coś stało.

Ja to mogę podsumować tak. Jak bym wiedział że się przewrócę - to bym sobie usiadł. Ale że nie wiem, to jeżdżę :-)

Także, udanego wyjazdu w Alpy.

 

Edited by Gerald
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By JC
   Trzeci dzień mojego pobytu w Tyrolu. Zabieram Was do najmniejszego, liczącego tylko 41 km tras ośrodka See. Polecam Wam odwiedzić to miejsce. Mały region, ale ma wiele bardzo mocnych stron. Ciekawe trasy, urozmaicone, tereny dla dzieci oraz doskonale miejsce dla miłośników jazdy poza trasami.. Sam miałem okazję zakosztować jazdy w puchu, ale jak nie spróbować kiedy w nocy spadło prawie pół metra świeżego puchu!
   Zapraszam też do restauracji Panorama, gdzie pysznie zjecie, a ja miałem okazję rozkoszować się olbrzymią porcją Kaiserschmarrn! Palce lizać!
    
  • By Wujot
   Przypadkiem (bo czytałem o starym górnictwie na Dolnym Śląsku) trafiłem na:
   http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=544
   Tekst o rozwoju narciarstwa w Karkonoszach i Izerach w XIX wieku. Widać z tego, że już wtedy nowe idee błyskawicznie rozpowszechniały się po Europie. W Szklarskiej powstała np pierwsza w Europie (poza Skandynawią  ) sekcja narciarska. Na zachętę taka perełka - i kto tu mówi, ze skitury się rozwijają teraz dynamicznie???
   Dom Śląski!

    
    Pozdro
   Wiesiek
  • By JC
   Przed Tobą pierwszy z serii kilku vlogów jakie nagrałem w trakcie mojej podróży do Tyrolu. Odwiedziłem dolinę Paznaun, w której znajdują się takie ośrodki narciarskie jak: Kappl, See, Galtuer i najsłynniejszy Ischgl. W pierwszym vlogu, zobaczycie jak dostałem się do Paznaun, ile czasu zajmuje dojazd, oraz gdzie warto zjeść kolację.
    
  • By Arek1982
   Z informacji które znalazłem w sieci, kilka ośrodków w tym roku planowało nowe inwestycje ( nowe wyciągi ), Flachau miało lub ma  połączyć się z Kleinar, nowe wyciągi planowali w Ischgl, Schladming,  Reiteralm i pewnie gdzieś jeszcze.
   Pytanie, czy wcześniejsze zamknięcie ośrodków nie wpłynie na kondycje finansowe ośrodków, a co za tym idzie wstrzymanie nowych inwestycji.
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...