Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

krop

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam dość spory dylemat oraz zagwozdkę. Ale od początku.

Teoretycznie jeżdżę od 10 roku życia, ale aktywnie sport uprawiam dopiero od początku 2015 roku. Od tamtego czasu jeżdżę na narty średnio raz tygodniowo, zdarza się częściej - głównie stoki w Wiśle, ale też Ustroń, Korbielów, Istebna, gdzie mam godzinę max półtorej drogi. Na nartach za dzieciaka uczył mnie jeździć instruktor, ale w zasadzie od tego czasu zdążyłem nauczyć się sam ponownie jeździć (takie mam wrażenie) całkiem sprawnie. W 2015 kupiłem sobie używane narty Volkl AC 7.4 Unlimited z wypożyczalni w mieście, na których całkiem nieźle mi szło. W miniony wtorek byłem jednak na Cieńkowie i narty zaczęły jeździć dość dziwnie - nie chciały się słuchać, często wypadały z toru jazdy a co najgorsze jadąc na wprost były bardzo niestabilne i wymagały ciągłej korekty toru. Poszedłem do wypożyczalni i gościu mi dał narty Volkl RTM 7.4, podobno roczne - ale twierdził, że to raczej nie jest wina sprzętu. Jednak okazuje się że na tych wypożyczonych Volklach jeździło mi się zupełnie inaczej - narty były znacznie stabilniejsze i bezproblemowo mogłem szybko jeździć.

No i teraz jest dylemat - serwis moich obecnych nart kosztuje ok. 100 zł bo w zasadzie tam jest wszystko do zrobienia ale nie mam pewności że narta będzie jeździć idealnie. Poza tym zauważyłem że narty wypożyczone były nieco innej konstrukcji - były twardsze i miały szersze dzioby. Nie wiem na ile zasługą nagłej odmiany w jeździe jest różnica konstrukcyjna pomiędzy nartami a na ile fakt że były po prostu nowe i przeserwisowane. Głęboko się zastanawiam nad tym, żeby po prostu kupić te same narty które mi gościu wypożyczył :D 

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 26

3. Waga - 110kg

4. Wzrost - 185cm

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonów (raz, dwa razy tygodniowo)

6. Moje umiejętności określam na 5

7. Moje buty to - flex 90

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Volkl AC 7.4 Unlimited 163cm

9. Preferuję styl jazdy rekreacyjny, długim skrętem

10. Upatrzyłem sobie narty - Volkl RTM 7.4 163cm

11. Mój budżet na narty to około - Do 1000zł

 

W Katowicach jest giełda zimowa, warto się tam przejechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, krop napisał:

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 26

3. Waga - 110kg

4. Wzrost - 185cm

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonów (raz, dwa razy tygodniowo)

6. Moje umiejętności określam na 5

7. Moje buty to - flex 90

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Volkl AC 7.4 Unlimited 163cm

9. Preferuję styl jazdy rekreacyjny, długim skrętem

10. Upatrzyłem sobie narty - Volkl RTM 7.4 163cm

11. Mój budżet na narty to około - Do 1000zł

Wyboldowałem najważniejsze dane i... kto Ci doradził 163 i w dodatku dość miękki model???

Odpowiednie byłyby RTM 84 w długości 177-182 cm. Jeśli masz tak fatalnie dobrane narty to jest duża szansa, że buty też są nieporozumieniem (dlatego Ci narty latają). Wtedy należy zacząć od wymiany tych ostatnich. Powinny być one dokładnie w punkt - tyle co zawsze nosisz lub kapkę mniej.  Przy takiej wadze mogą być solidniejsze (flex 110-120) ale co najważniejsze dokładnie dopasowane i z w miarę cienką wkładką.

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedź.

12 minut temu, Wujot napisał:

kto Ci doradził 163 i w dodatku dość miękki model???

Szczerze? Zazwyczaj o takiej długości dostawałem narty gdy jeszcze je wypożyczałem. Takiej długości narty dostałem też ostatnio i jeździło mi się całkiem nieźle.

12 minut temu, Wujot napisał:

Odpowiednie byłyby RTM 84 w długości 177-182 cm.

Nie będą nieco za długie? Zawsze mnie uczono żeby narty dobierać mniej więcej do wzrostu minus 15-20cm czyli takie 163 wg. takiego doboru rzeczywiście pasują choć faktem jest, że urosłem dość mocno wszerz :P

12 minut temu, Wujot napisał:

buty też są nieporozumieniem (dlatego Ci narty latają).

Jest jakiś jednoznaczny sposób po którym to mogę poznać? 

 

Mogę spróbować na następny wyjazd (czyli pewnie w sobotę) wypożyczyć nieco dłuższe narty zostając przy swoich butach i wtedy podzielę się spostrzeżeniami.

Edytowane przez krop
poprawki ortograficzne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, krop napisał:

W miniony wtorek byłem jednak na Cieńkowie i narty zaczęły jeździć dość dziwnie - nie chciały się słuchać, często wypadały z toru jazdy a co najgorsze jadąc na wprost były bardzo niestabilne i wymagały ciągłej korekty toru.

Poszukaj wątków o złym naostrzeniu nart. Skoro problem pojawił sie na ostatnim wypadzie, to tu moze być jego żródło.

Niemniej, popieram uwagi Wojut odnośnie doboru sprzętu!

8 godzin temu, krop napisał:

Zawsze mnie uczono żeby narty dobierać mniej więcej do wzrostu minus 15-20cm czyli takie 163 wg

Stare wytyczne - obecnie dobre dla slalomek. Poszukaj opisów jak dobierać długość nart zależnie od typu narty.

Dla potwierdzenia/porównania:

Moje parametry 182/97 (czyli podobne)

Narty podobne do RTM'ów - Quattro RX  - długość 181 - rewelacja!

22 minuty temu, Robur82 napisał:

Musisz mieć mocną pomkę

Wystarczy trochę pomyśleć - np: rozpinanie butów na wyciągu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór butów to zdecydowanie trudniejsza sprawa jak nart. I dużo ważniejsza. Dla mnie tak 5x ważniejsza. Albo bardziej. Temat jest obszerny można znaleźć całe długaśne wątki o tym jak dobrać prawidłowo buty. Skoncentruje się na kwestiach kluczowych.

1. But powinien być bardzo dokładnie dobrany. Powinien precyzyjnie obejmować stopę. Obecnie można to zrobić bardzo dokładnie. Np ja kupiłem długość na lewą stopę a prawy został troszkę wydłużony (o te 3-5 mm).

2. Jestem przeciwnikiem grubych wyściółek botka w których zapadasz się jak w kapcia. Pianka się ubija i zostajesz z nielikwidowalnymi luzami. Gruby botek dyskwalifikuje dla mnie buta

3. Cienki twardy botek nie daje przy mierzeniu wrażenia komfortu, raczej uwypukla miejsca gdzie coś ciśnie. Te miejsca poszerza się lokalnie (jeśli termoformowanie botka nie pomoże), kosztuje to 50-60 zł od punktu

4. Problemem może być komfort termiczny takich butów. Moje freeridowe Beasty Carbon są dużo zimniejsze od poprzedników (Factor BD) bo różnica w wadze jest ogromna 2900 vs 4500g. Problemy z termiką można rozwiązać trojako - nie przejmować się i ruszać palcami ( ;) ), poszukać efektywniejszych (ale nie bardzo grubych) skarpet albo zainstalować grzewcze wkładki ( np Therm-ic). Kwestie termiczne to bardzo indywidualna sprawa.

5. But powinien zapinać się na zewnętrznych ząbkach klamer (powiedzmy pierwszych dwóch) przejście dalej (w ogóle możliwość takiego zapięcia) powinno być znakiem ostrzegawczym - za duży but lub jego objętość. 

6. Najogólniej but za mały (trochę za mały) praktycznie zawsze da się dopasować, trochę za duży jest do wyrzucenia. Moje buty narciarskie to najmniejsze (numeracja) buty jakie używam.

7. Polecam też indywidualne wkładki Sidas (robione do kształtu stopy). Są twarde, świetnie trzymają a do tego komfortowe. Można ich używać wiele lat.

Podsumowanie - źle dobrane buty to chyba najczęstszy błąd w doborze sprzętu. Latająca noga skutecznie zahamuje możliwość postępów i precyzyjnej jazdy. Słaba narta (zbyt miękka, niereaktywna) w części warunków pozwoli normalnie jeździć. Zły but - nigdy. 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 trudno cos dodać do słów @Wujot, mam identyczne odczucia, w moim przypadku przy każdej wymianie butów schodziłem z numeracja, wynika to z większej świadomości co mi było potrzebne i doświadczenia co obserwować, od tego sezonu Dallbello Panterra o rewelacyjnej wadze 1800 i dokładnie jedyny problem to chłód w palcach, flex 130 a mimo to buty są wygodne, także większy flex nie oznacza braku komfortu (mam taki zwyczaj że jak zapnę buty to ich raczej nie rozpinam przez cały dzień i dlatego buty muszą pasowac)

 

co do nart, mimo ze jestem "genetycznym karwingowcem" i raczej preferuje krótkie narty, to jednak na mase trzeba tez zwrócic uwagę, ja waże 76 kg i jeżdże na 160 cm slalomkach, przy wadze ponad 100kg podane Voelkle to 170 będzie za mało

10 godzin temu, krop napisał:

Zawsze mnie uczono żeby narty dobierać mniej więcej do wzrostu minus 15-20cm czyli takie 163 wg. takiego doboru rzeczywiście pasują choć faktem jest, że urosłem dość mocno wszerz :P

to nie dogmat np cytat ze sklepu internetowego:

Proponujemy dobór długości nart do brody (od wzrostu narciarza odejmujemy ok. 20-15 cm), a w przypadku narciarzy o większej wadze zalecamy wybór długości do nosa (wówczas od wzrostu należy odjąć ok. 10 cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Dobór butów to zdecydowanie trudniejsza sprawa jak nart.........

Kompleksowa odpowiedz. Trudno coś dodać.
Z doświadczeń własnych (buty fllex 130 zjazdowe i 125 turowe) pozwolę sobie dopisać dwa zdania.

- buty oprócz długości posiadają też szerokość, zawsze jest podawana tak, że wstępna selekcja powinna uwzględniać budowę naszej stopy

- bardzo ważna jest odpowiednio dobrana skarpeta

 

Pozdrawiam

mirekn  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Byłem dzisiaj na Cieńkowie i w wypożyczalni poprzedniej nie mieli nic dłuższego niż 163... Ale w wypożyczalni obok mieli ten sprzęt:

https://www.narty.pl/sprzet/kolekcje-sprzetu/kolekcje-2015-2016/narty/volkl.html?tx_pbnartymodelenart_pi1[showUid]=10956&cHash=273cc0ae217c4923ab72d3268f23c9a2

W długości 177.

Więc go wziąłem i powiem tak - różnica w stabilności vs moje obecne narty jest OGROMNA. Ale zestawiłem te narty razem z moimi dość miękkimi butami i wyszło na to, że większą nartę ciężej kierować takim butem :) jednak normalnie dawałem radę i co najważniejsze nie odczuwałem braku stabilności.

Jedna sprawa - o ile narty doskonale radziły sobie z nierównościami to na lodzie były mocno średnie... 

I oczywiście każda wypożyczalnia sprzedaje sprzęt dopiero po sezonie.

Boję się zmiany butów, w tych obecnych po 4h muszę odpocząć i rozpiąć górę, bo mnie po prostu boli, poza tym to kolejny wydatek a raczej zbyt dużo nie chcę wkładać w sprzęt - mimo wszystko nadal jeżdżę amatorsko na 4 godzinki raz-dwa razy w tygodniu.

Jakieś modele innych marek podobne do tych Volkli RTM? Ciągle tylko Volkl i Volkl, a w okolicy za dużo używek tych akurat nart nie ma :P

Tak jeszcze jako ciekawostka- byłem ze znajomym który ma RTMki i wypożyczył Racetigery - powiedział że narta dość hardkorowa, nie chciałby jej mieć na codzień ale po lodzie jeździły jak łyżwy a na wybojach podskakiwał :) a po 3h jazdy był znacznie bardziej zmęczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...