Narty - skionline.pl
Jump to content
Gerald

Połonina Borżawa (Pilipiec, Podobowiec)

Recommended Posts

Temat ten, będzie ciągiem dalszym mojej wizyty w Sławsku, w lutym tego roku.

Po tygodniu spędzonym w Sławsku, przeniosłem się na oddaloną 50 km Połoninę Borżawę, będącą jedną z największych Karpackich połonin. Jest naprawdę imponująca.

Liczy sobie około 25 km, i rozciąga się pomiędzy miasteczkami Wołowiec i Miżhirija. Jest dużo mniej popularnym miejscem, od sąsiedniego Dragobratu. Widoki i zjazdy są równie ciekawe, choć sama połonina jest niższa. Znajdzie się tutaj też kilka trudniejszych żlebów (oczywiście nie takich jak w Tatrach). Jej najwyższy szczyt to Stij (Stoh) 1677 m.n.p.m. Na południowych zboczach połoniny wybudowano dwa ośrodki narciarskie - we wsiach Pilipiec oraz Podobowiec. Z tego pierwszego działa ratrak, i za 50-100 hrywien wywozi na górę Himbę (1491 m.n.p.m.). Daje to duże możliwości freeturowe i skiturowe. Przy dużej ilości śniegu, można zrobić zjazd (z pewną liczbą krótszych podejść) do sąsiednich miejscowości.

4 dni spędzone na połoninie wykorzystałem aktywnie. Jazda na wyciągach do południa, a po południu wycieczka skiturowa lub wyjazd ratrakiem na któryś ze szczytów i zjazd do doliny poza trasą.

52109956_787253148313204_278105111010476032_n.jpg

52184139_1968205099883722_1270542130355372032_n.jpg

52448042_1354719258003291_1708689538269839360_n.jpg

52694932_314221059442582_7112594493626384384_n.jpg

• Like 2
  • Thanks 5

Gerald - dzięki za merytoryczny i konkretny wpis co obecnie jest rzadkością na liczynych freerideowych "grupach" na FB.

Jest jakaś opcja schroniskowa gdzieś na górze jeżeli chodzi o nocleg ?

Pzdr

Piotrek

3 godziny temu, piciow napisał:

Gerald - dzięki za merytoryczny i konkretny wpis co obecnie jest rzadkością na liczynych freerideowych "grupach" na FB.

Jest jakaś opcja schroniskowa gdzieś na górze jeżeli chodzi o nocleg ?

Dzięki.

Niestety nie istnieje tam żadne schronisko górskie. W ogóle na Ukrainie one prawie w ogóle nie istnieją. Popularne są noclegi w betonowych zagłębieniach po dawnej stacji radarowej na najwyższym szczycie Borżawy - Stiju które ochraniają od wiatru. 

Jedyną z łatwiejszych opcji jest spanie w dolinach, we wsiach skąd można ogarnąć jednodniowe wycieczki.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• By JC
      Drugi dzień mojego pobytu w dolinie Paznaun. Pogoda postanowiła, że pozamyka trasy i wyciągi w Ischgl, zostawiając mi do dyspozycji tylko niewielką część ośrodka narciarskiego Kappl. To moja druga wizyta w Kappl i drugi raz śnieg próbuje mnie zasypać .
      Zapraszam także do Schatzi - najsłynniejszego baru ApresSki w Ischgl.

• By Shielded
      Jak w tytule kupię narty all mountain ok. 90mm pod butem. Inne propozycje prócz tych podanych również rozważę. Stan tylko bardzo dobry, celujący. Piszcie, na pewno się dogadamy 😛
      Pozdrawiam!
    • By pinky_ok
      Trasa: Złatna - Trzy Kopce - Hala Stefanka (zjazd) - Rysianka - Złatna
      Piękny zimowy krajobraz. 10 cm świeżego śniegu (poza górną częścią Rysianki - wywiane), zjazd do samego dołu (z 30 metrowym przejściem po drodze).

• By Wujot
      Ciągle staramy się dopracować "najlepszą" formułę wyjazdową. Kiedyś chodziliśmy trawersy (np Ortlera, Silvretty). W zeszłym roku zrobiliśmy parodniowy wyjazd w oparciu o jedno schronisko (Branca) co było bardzo wygodne. Tym razem wyjazd miał być długi i oparty o dwie doskonałe miejscówki. Pierwszą było bardzo znane schronisko Franz Senn Hutte. Można z niego zrobić pewnie z 6 doskonałych celów.
      Dzień 1 
      Ten pierwszy to był dojazd i dojście. Odległość jest bardzo zbliżona do lodowcowego ośrodka Stubai. W Neufstift skręca się do Barenband a dalej wąską drogą do parkingu gdzie trzeba założyć foki (i plecak)

Dojście jest całkiem konkretne -  740 m vertical i ponad 7 km. Trzeba liczyć 3 godziny. O schronisku napiszę innym razem.

Dzień 2
      Naszym celem będzie Hinterer bądź Vorderer Wilder Turm (ewentualnie Wildes Hinterbergl). To grupa leżących obok siebie szczytów zlokalizowanych na południowy-zachód od schroniska. Zrobimy to w formie pętli tak aby podchodzić łagodniej a zjeżdżać stromszym lodowcem Lisense. Od rana lampa i widoki na doskonałą jazdę.

Idzie się łagodną dość doliną z kolejnymi stromymi progami. W pewnym miejscu skręca w prawo dochodząc do skalistego brzegu kotła.

Najciekawsze jest wyjście na lodowcowe platou. Przyjemna ścianka do przejścia i otwierający się widok.

Z lewej strony kusi Hinterer Wilder Turm.

Z jego zbocza lodowcowe wypłaszczenie wygląda przepięknie...

Pora na przepinkę i jazdę. Z początku jest łagodnie ale później robi się w sam raz.

Tak jest do samego dołu do miejsca zamknięcia pętli gdzie wjeżdżamy w dolinę.

W statystykach wyszło 15 km (całość) i 1150 m vertical. Na mapie są obydwa dni.

cdn.

Pozdro
      Wiesiek
    • By nikdob
      Czołem, pomocy!
      Patrzę sobie na buty, szukam czegoś do tzw. freetouringu (flex załóżmy 100 i więcej) ale żeby było kompatybilne nie tylko z pinowymi ale także z "klasycznymi" wiązaniami (Np. Warden MNC). No i są normy:
      ISO 5355 - jasna sprawa, klasyczne narciarskie
      ISO 9523 - niby "tourowe", ułatwiające chodzenie ale chyba nie do końca - czy but spełniający tę normę będzie z założenia miał także dziury na piny?
      I dochodzą wiązania: ISO 13992  - czy to oznaczenie sugeruje, że wiązanie jest pinowe z przodu a z tyłu trzyma piętę buta ISO 9523 tak jak alpejskie (nie na 2 piny)?
       Producenci butów tak średnio to wszystko wyjaśniają niestety  I stosują swoje nazwy 
      Widziałem np. takie: https://www.top-narty.pl/alltrack-pro-110-lt.htm
      Ale też do "niższych" modeli Alltrack Rossignol sprzedaje podeszwy WTR: "WTR są zgodne z ISO 9523 oraz kompatybilne z wiązaniami tourowymi ISO 13992"  Czy to oznacza, że będą miały dziury na piny? Na obrazku oczywiście nie widać: https://www.rossignol.com/int-pl/rossignol-alltrack-wtr-rock-sole-w-archp-accessories-tech-equipment-rvflza0-0000tu-2018-2019.html
      Salomon piszę np. o swoich QST PRO 130 tak: "Touring ISO 9523 The touring pads are premounted and inter-compatible with touring bindings ISO 13992 and standard tech bindings. The alpine pads are available in the box and inter-compatible with alpine bindings ISO 9462." - czyli można teś wymienić podeszwy, co mi się podoba bo żona będzie mniej marudziła na ilość nart
      Dynafit BEAST mają tylko napisane "Master Step" i tyle. Więc nie wiadomo z czym będą kompatybilne (na pewno z wiązaniami Dynafit
      Obrazek z kompatybilnością poniżej oczywiście znam
      @MarioJ - może miałbyś chwilkę na podpowiedź? ten wątek niżej przejrzałem:  ale przez 3 lata może coś się zmieniło/wyklarowało. 

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
  • Create New...