Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty pod choinkę dla niecałkowitego nowicjusza


michalewina

Rekomendowane odpowiedzi

To jednak nie tak, dam przykład mojej żony i jej kumpeli, jedna (wzrost 165) jeździła na jakimś Rossignolu Unique 4 (147 cm), druga na czymś podobnym, narta jakoś dziwnie nie chciała trzymać, potem jedna się przesiadła na Volkl Flair SC 155 (rdzeń z drewna), a druga wręcz na nartę jej syna Volkl SC 160 cm, przeskok spory i narty nagle zaczęły trzymać u obu. A przecież i dłuższe, i cięższe i twardsze. Dużo więcej da się na nich robić. I jazda zaczęła sprawiać więcej frajdy przy większym poczuciu bezpieczeństwa. Po prostu poniżej pewnego poziomu narta zachowuje się niepewnie, nieprzewidywalnie. 

@adimaka11 opisz co to znaczy bardziej wymagające? Bo przykładowo nie odbieram np. Head Magnum jako bardziej wymagającej od przykładowo Blizzard SRC 165, Stockli SX 184 czy ostatnio jeżdżonej Fischer WC RC 180, owszem, jest bardziej skrętna przy mniejszych prędkościach i nie odbije bardzo tak przy dociśnięciu w pewnych punktach skrętu, ale do tego etapu osoba początkująca nie dojdzie, a długa i stabilna narta w jeździe klasycznej będzie po prostu lepsza, bo nie będzie się ślizgać bez sensu i rotować delikwenta.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Chertan napisał:

opisz co to znaczy bardziej wymagające?

Musiałem używać więcej siły żeby skręcać i przy małej prędkości nie wchodzily tak łatwo w skręt jak Head i Speed supershape ale dawały większe poczucie stabilności przy dłuższym skręcie i większej prędkości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalewina - jeżeli mocno nie zmienisz statystyki "dni na śniegu" to pod choinkę proponuję voucher do rozsądnych wypożyczalni a różnicę zainwestować w szkolenie. W wypożyczalni zwrócić uwagę na stan nart i celować w modele "hybrydowe" bądź wyższą półkę all-around. Nie bać się zmiany objechania 2-3 par jednego dnia. Kupowanie nowych nart, które Cię zakotwiczą ze swoimi "zadami i waletami" nie wydaje mi się rozsądne. 

M.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagające od narciarza narty? One  wymagają szybkości. Szybkości do skrętu zawsze narty wymagały.  Szybkość była decydująca w postępach. Kto się odważył na szybszą jazdę, pod okiem dobrego instruktora, to szybko robił postępy. Jeśli nie wiedział, jak skręcać, to też robił postępy w opanowaniu strachu, ale wjeżdżał w ślepą uliczkę. Z której jest się trudno potem wydostać.

Narta dłuższa zawsze będzie stabilniejsza, ale wymaga tej szybkości,  by włożyć jak najmniej siły w rozpoczęcie skrętu.  Bojąc się szybciej jechać(wiadomo jak rośnie ryzyko z szybkością) wybiera się narty krótsze, za krótkie.  Jest jakieś optimum doboru na początek. Tylko tego doboru trudno dokonać, ponieważ się jest początkującym w nartach.

Kwadratura koła?  Łatwiej rozwiązać ten dylemat, gdy się trafi na dobrego instruktora, lub dobrego narciarza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, adimaka11 napisał:

Musiałem używać więcej siły żeby skręcać i przy małej prędkości nie wchodzily tak łatwo w skręt jak Head i Speed supershape ale dawały większe poczucie stabilności przy dłuższym skręcie i większej prędkości. 

Być może kwestia innej długości i charakterystyki profilu, w tym i promienia skrętu, innej szerokości dziobów, rockera, bo przy podobnym nie powinno mieć znaczenia. Samo skręcenie na narcie z wyższej półki nie wymaga więcej siły tylko z powodu "porządniejszej" narty, oczywiście nie mówimy tu o poziomie sportowej narty. Zacieśnienie skrętu już może, ale zostawiam bardziej zaawansowanym rozważanie na ten temat. Natomiast przyzwoita narta po prostu będzie stabilna. Przy czym seria supershape jest niezła. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marxx74 napisał:

@michalewina - jeżeli mocno nie zmienisz statystyki "dni na śniegu" to pod choinkę proponuję voucher do rozsądnych wypożyczalni a różnicę zainwestować w szkolenie. W wypożyczalni zwrócić uwagę na stan nart i celować w modele "hybrydowe" bądź wyższą półkę all-around. Nie bać się zmiany objechania 2-3 par jednego dnia. Kupowanie nowych nart, które Cię zakotwiczą ze swoimi "zadami i waletami" nie wydaje mi się rozsądne. 

M.

Bardzo mocny głos w dyskusji. Niestety do tej pory miałem do czynienia raczej ze słabymi wypożyczalniami. Polecicie "rozsądne wypożyczalnie" w okolicach Chochołowa (tam jadę na ferie) lub Kielc (mieszkam blisko)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, że mocny. Po prostu przy twoim objeżdżeniu cudne porady co trafi sens mają umiarkowany. Dobrych wypożyczali jest kilka - ważny jest stan narty i to jak jest przygotowana (odwieczny problem testów). W rejonie Zako znam jedno miejsce z rozsądnie przygotowaną kolekcją Elan, na pewno jest dużo innych fajnych. Każda narta ma inny smaczek - mam możliwość korzystania z kilku par własnych i rozmaitych zapinanych ad-hoc, warto się tak pobawić. Konserwatywny jestem w zakresie butów ;) i w buty oraz wkładki warto zainwestować. Ze względu na czas spędzany codziennie na śniegu kompromisem dość fajnym okazał się flex 120 pewnej włoskiej marki z wkładką pod stopę. Przy +8 godzinach na stoku nie odczuwam potrzeby zdejmowania a i w warunkach trudnych bądź sportowo trzymają prawie emeryta ;).

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Odświeżę temat. Zgodnie z sugestiami zmienił się pomysł na prezent. Zdecydowałem, że nie będę na razie kupował nowych nart a zainwestuję w szkolenie.

Oglądam jednak lokalne ogłoszenia i szukam alternatywy dla nart z wypożyczalni. Znalazłem ogłoszenie dot. sprzedaży nart austriackiej firmy Differences. Google są bardzo oszczędne w informacjach, na forum nic nie znalazłem. Czy możecie się na ich temat wypowiedzieć?

 

Narty zjazdowe 170 cm Kielce • OLX.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...