Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Techniki jazdy oraz nasze filmiki


Boogie

Rekomendowane odpowiedzi

Hotrok - ale ja jeżdżę na slalomkach!

Na gigantkach może być ciekawie, ale będziesz potrzebował trochę więcej wolnego miejsca, a z tym bywa trudno - niestety.

Dlatego tak lubię miejsca/chwile gdy jest to możliwe i można się pobawić.

Bo na slalomkach tez mozna.

A probowales na gigantkach? Jezeli nie, to szczerze polecam. Takie skrety nawet na duzej predkosci sa na takich nartach bardzo stabilne.

Gigantki zostawiam sobie na pusty stok i na jazde w tygodniu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przed/przy inicjacji skrętu Ggregre0 wbija kijek :)

Mimo wszystko początek skrętu jest już na krawędzi bez uślizgu.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli:confused:

Sugerujesz połączenie wbijania kijka z ześlizgiem.

Dla mnie nie ma tu powiązania.

Kij nie stanowi jak kiedyś "punku obrotu" narciarza, ale zaczyna przeniesienie ciężaru ciała jednocześnie w przód ,w dół stoku, oraz w górę (odciążenie). Wysunięcie ręki z kijem to pierwszy etap zmiany krawędzi. Jednocześnie jest to pewne ułatwienie dociśnięcia przodów nart (reszta idzie za ręką)w tym istotnym momencie kiedy, nie są one prowadzone/stabilizowane krawędzią.

Nie robię też wbicia kijka tylko zadowalam się muśnięciem (jak się trafi) bokiem kija stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie wbijania kija szkoła amerykańska mówi o tym, aby wijać go w wierzchołek trójkąta równobocznego, którego pozostałe wierzchołki tworzą: dziób i przód wiązania.

Cholernie wymagająca ta amerykańska szkoła!:eek:

Trzeba mieć niezłe oko żeby tak w ten wierzchołek trafić.:D

Andy - zatrzymaj filmik na 11 sek.

Fajnie pochylone do przodu kolana pozawalają Ci zmieniać krawędzie, ale wysoko podniesione ręce i wyprostowany tułów sprawiają, że siedzisz jak na krześle.

Kiedyś jeden instruktor krzyknął za mną na stoku: Ręce do przodu i goń je!

Spróbowałem, narty same zaczęły skręcać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemi wprawdzie jestem dopiero pomocnikiem instruktora (obym tylko w tym sezonie jeszcze zdążył zrobić Instruktora) ale może przyda Ci się kilka uwag: Więc po pierwsze szerzej na nartach to chyba najważniejsza uwaga :D (mniej więcej na wysokość bioder). Jak jeździsz na krawędziach to nie wbijaj kijków, bo to destabilizuje całą postawę i powoduje odciążenie NW oraz postaraj się trzymać kijki na jednej wysokości) Bardziej dokręcaj skręty pod stok (szczególnie na ostatnim filmiku widać to że jedziesz w miarę w linii spadku stoku, dlatego przyspieszasz bardzo) Na tym ostatnim filmiku widać też że nie włożyłeś prawie w ogóle biodra w skręt, czyli bardziej pracuj biodrami. Tyle z mojej strony. Życzę powodzenia:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jestem samoukiem ale chetniue wysłycham jakis uwag:)

Właśnie takie filmiki się do tego świetnie nadają. Samemu można zobaczyć jak to na prawdę na stoku wyglądamy.

Zatrzymaj trzeci film na 14 sek, a zobaczysz chyba wszystko, co warto by skorygować.

1. Zostałeś zupełnie na tyłach. Kostki masz bardziej z przodu jak kolana. Twoje slalomki powinny w tym momencie ciąć stok na krawędzi, ale luźne czuby nie prowadzą, a obciążone tyły obsuwają się. Na temat sylwetki było już wcześniej w tym wątku oraz fajny filmik instruktarzowy.

2. Opuszczasz zupełnie prawą rękę, co powoduje obrót ramienia do stoku.

3. Lewa ręka za wcześnie i za głęboko wyciągnięta nad narty (za bardzo w prawo), co dodatkowo obraca twoje ramiona do stoku. Obrót ramion do stoku powoduje wypychanie bioder na zewnątrz. Skompensowałeś w ten sposób początkowe włożenie bioder i wyszedłeś na zero. Zakrawędziowanie pozostało tylko z pochylenia całego ciała do stoku.

Sorry za ten wykładzik, ale powtórzyłem tylko słowa instruktorki, która jakiś czas temu próbowała skorygować efekty mojej radosnej twórczości samouka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z "używaniem" biodra to nie wszyscy się zgadzają :D:D

Jasne, szkoły są różne. Np: amerykańska::D

Spójrz na PS giganta czy slalomu. Z własnych prób wiem ze nie byliby w stanie wykręcić z bramki na bramkę bez porządnego ataku biodrem.

Owszem można robić piękne czyste cięte skręty tylko pochylając cały prosty tułów. Wejście biodrem pozwala zwiększyć zakrawędziwanie oraz obniżyć środek ciężkości, a co za tym idzie zacieśnić łuk. Jednocześnie wykorzystanie biodra pozwala na szybsze przeniesienie środka ciężkości przy zmianie krawędzi.

To tak przy gigantowych skrętach a co ze slalomem?

Tu narciarz nie ma czasu na przenoszenie całego ciała - góra musi pozostać stabilna, pracują tylko nogi, czyli atak biodrem.

Podobnie przy śmigu hamującym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... sorry ;) ... jednak ja tylko powtórzyłem obowiązujący program nauczania i tego jak nas uczyli zarówno na kursie kwalifikacyjnym jak i na pomocniku.:)

http://narty.gazeta.pl/narty/1,76028,3766771.html

Trafiłem tu bezpośrednio ze strony SITN.

Popatrz na trzeci film – opanowanie jazdy na krawędziach – Carving’.

Połowa ćwiczeń ma na celu naukę wkładania biodra!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Nagralem Cos wczoraj, i prosze o porady, co zmienic, co dopracowac, a z czego zrezygnowac czy tez być zadowolonym :P

Filmik krotki, bo krotki ale jest :/

Przy koncu nie do konca wyszlo jak chcialem ale kamerzysta jak i ja zyjemy xD

http://pl.youtube.com/watch?v=v5gka3w4QD0

Edytowane przez Qukiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik krotki, bo krotki ale jest :/

Jedziesz na wprost kamery, więc niewiele poza rozstawem nóg (jak napisał Marcin) oraz faktem, że się ślizgasz bez złapania krawędzi nie widać.

Po efekcie końcowym można tylko przypuszczać, że byłeś mocno odchylony do tyłu i na nierówności narty wyjechały spod Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pełną aprobatą "młodego" (11 lat) przedstawiam do oceny jego zjazdy.

Pierwszy filmik to skręty długie i krótkie, a drugi to już same dłuższe.

Ten mały co się plącze na drugim filmie to mój następny kandydat na narciarza.

[YOUTUBE]0ggiyNzmaTY[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]hQqUzYUAniQ[/YOUTUBE]

Edytowane przez andy-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Na drugim filmiku (na pierwszym może trochę mniej) zauważyłem za wąsko prowadzone narty w długich skrętach, natomiast prawa ręka na 1 filmie zostaje z tyłu. Reszta wydaje mi się w porządku, choć instruktorem jeszcze nie jestem ;) Gratuluje Ci takich narciarzy :) A co do łuków płużnych to niech mały narciarz postara się bardziej obciążać nartę zewnętrzną i postarać się nie ruszać całym ciałem (kontrrotacja) oraz kijki prowadzić grotami w dół w skos "do siebie" tzn żeby tak żeby nie odstawały na boki.

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...