skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

ISPO 2019: Nordica prezentuje nowe modele butów na sezon 19/20

2019.03.02
Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus
Kliknij, aby powiększyć.
Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus
Jeszcze nie skończył się bieżący sezon zimowy, a producenci już budzą zainteresowanie i kuszą nowinkami, które dostępne będą przed przyszłym sezonem zimowym. Na targach ISPO w Monachium mieliśmy okazję przyjrzeć się nowościom sprzętowym wiodących marek narciarskich. W niniejszym artykule prezentujemy modele butów włoskiej firmy Nordica, jednego z największych i najchętniej wybieranych producentów butów narciarskich na świecie.
Nordica od wielu lat jest jedną z firm przodujących w produkcji butów narciarskich, niejednokrotnie kształtujących nowe trendy i technologie. Pod koniec lat 60. była jednym z liderów zwrotu producentów ku wykorzystaniu plastiku i technologii wtryskowych do produkcji butów, a w połowie lata 70. należało do niej prawie 30% światowego rynku sprzedaży butów narciarskich. Nic więc dziwnego, że produktom tej firmy zawsze przyglądamy się z wnikliwością i zaciekawieniem.

W tym sezonie obok modeli butów obecnych już na rynku od kilku lat, a jedynie poddanych kosmetycznym zmianom stylistycznym, Nordica zaprezentowała tez kilka nowości. Należy do niej cała nowa linia butów Cruise, przeznaczonych dla początkujących narciarzy, którzy narty traktują przede wszystkim jako sposób spędzania czasu w rodzinnym gronie i odpoczynku połączonego z relaksem na stoku. Drugi obszar asortymentu butów narciarskich, w którym pojawiło się parę nowości w tym sezonie to buty juniorskie, gdzie na szczególną uwagę zasługują buty Speedmachine J3 Plus, nagrodzone na tegorocznym ISPO - pierwsze buty juniorskie, które można w pełni personalizować.

Nowa linia butów Crusie to odpowiedź Nordici na wielkie zapotrzebowanie rynku na buty amatorskie, dobrze wykonane i perfekcyjnie dopasowane, których główną zaletą jest komfort i "łatwość obsługi". Cóż - narciarstwo staje się coraz popularniejsze, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowania na sprzęt solidny, ale niekoniecznie wyrafinowany. Co nie znaczy, że buty z linii Crusie to produkt, któremu nie należy się przyjrzeć z pewną dozą przychylności. Kilka rozwiązań, które Nordica zastosowała przy projektowaniu tej linii zasługuje na szczególną uwagę.

Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus
Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus

Przede wszystkim - należy zwrócić uwagę na genialnie proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, jakim jest specjalna wkładka IVC (Instep Volume Control). Jest to plastikowa wkładka z ruchomym elementem zamocowanym pod piętą. W ciągu kilku sekund przekładając ruchomy element można podwyższyć lub zniżyć położenie pięty w bucie, a tym samym nieco zmniejszyć lub zwiększyć jego objętość bez potrzeby ingerowania w skorupę. Można w ten sposób zyskać 4 mm, czyniąc but zdecydowanie bardziej komfortowym. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o butach amatorskich, które z natury rzeczy mają nieco większą objętość.

Drugie ciekawe rozwiązanie to dwie ruchome, stosunkowo miękkie klapy przy wlocie skorupy, ukształtowane w ten sposób, że rozszerzają się o 50 % bardziej niż w normalnych butach. Dzięki temu wkładanie i wyciąganie buta jest bardzo proste, a cały system można by nazwać z angielska "Easy On, Easy Off". Do tego dochodzi anatomiczny kształt skorupy wykonane w technologii Tri-Force Frame - czyli kombinacji trzech twardości rodzajów tworzywa w poszczególnych częściach butów. Klapy wlotowe wykonane są z miękkiego plastiku (biały), nieco sztywniejszy, ale zapewniający komfort materiał tworzy dobrze dopasowującą się do stopy ramę (czarny), sztywny grzbiet i podeszwa (czerwony materiał) natychmiast przenoszą energię ze stóp na narty. Do tego dochodzi podeszwa typu Grip Walk.

Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus
Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus

Nordica przygotowała 8 modeli w linii Cruise - po cztery damskie i męskie. Podstawowy model The Cruise w linii męskiej ma flex 50 i szerokość aż 104 mm - od razu widać więc do kogo jest kierowany. Kolejne modele przy tej samej szerokości mają odpowiednio twardość 70, 90 i 120. Podobnie także ukształtowane są buty damskie, przy czym tutaj model podstawowy The Cruise W ma flex 45 przy szerokości 104 mm, a kolejne coraz twardsze skorupy mają flex 65, 75 i 95. Buty damskie posiadają także znacznie miększą wyściółką buta.

Tak jak już wspomnieliśmy - nie są to buty wyrafinowane, ale mamy wrażenie, że odpowiadałyby one około 75% narciarzy, jakich spotkać możemy na polskich (i nie tylko) stokach. Czas pokaże, czy linia ta odniesie sukces komercyjny.

Jeśli chodzi o buty juniorskie - na pierwszym miejscu wymienić trzeba przede wszystkim wspomniany już, w pełni kustomizowalny but juniorski Speedmachine J3 Plus. W jego konstrukcji zastosowano zaawansowaną technologię termoformowania skorupy Infrared, a także bardzo ciekawy system zmiany twardości fleksu w zależności od masy dziecka Wright Adjuster. Jest to umieszczony z tyłu cholewki przełącznik, który można ustawić w trzech pozycjach, dostosowując twardość buta w zależności od wagi ciała w trzech przedziałach - < 25 kg, 25-45 kg i > 45 kg. Buty te posiadają także fantastycznie wygodny, formowalny liner, a także podeszwy Grip Walk. No po prostu "full wypas" !!!

Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus
Buty narciarskie Nordica Speedmachine J3 Plus

W budach juniorskich Nordica zaprezentowała także nowy model Promachine J90, typowy zawodniczy but jurorski o dużej sztywności (jak łatwo się domyśleć - flex 90), szerokości 98 mm i wygodnemu, dobrze trzymającemu paskowi o szerokości 35 mm. Do tego dochodzą także przepracowane modele Speemachine J1, J2, J3 i J4, opracowane zarówno w odmianie dla chłopców, jak i dla dziewcząt. W modelach J2 i J3 zastosowano znany z opisanego wyżej modelu J3 Plus przełącznik zmiany twardości flexu Wright Adjuster.

Na koniec warto jeszcze tylko zaznaczyć, że Nordica trzyma cały czas trudno osiągalny dla innych firm poziom innowacyjności i po raz kolejny dostała nagrodę ISPO Awards - za wspomniany model Speedmachine J3 Plus. To trzecia nagroda dla Nordici w ciągu ostatnich pięciu lat (w 2015 roku nagrodzono model Nordica Dobremann GP 130, a w 2017 toku - Strider 130 DYN). Osiągnięcie naprawdę imponujące!

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #nordica #ispo #buty narciarskie #ispo award #speedmachine

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 21/22
Porady
WorldSkitest 19/20