Narty - skionline.pl
Jump to content
JC

Dobór nart - pomoc

Recommended Posts

1 hour ago, Kubis said:

Ja też nie lubię czytać głupot, a jeszcze bardziej postów, które de facto nic do dyskusji nie wnoszą. Pojęcia są takie jakie ludzie wymyślą, i tak, jak tzw. "dłuższy skręt" jest pojęciem abstrakcyjnym (nie widziałem definicji), tak samo wymyślony przeze mnie "promień zawracania" jest pojęciem abstrakcyjnym (w sposób zamierzony, mającym przekazać pewną myśl).

Jeśli więc narciarz twierdzi, że RC4Speed jest dla niego dobrą nartą do skrętu który nazywa dłuższym, to domyślam się, że właśnie długość 165-170 (czyli max dla tej narty) będzie tą, która mu będzie leżeć. To jak nazwał skręt (i czy dla mnie lub Ciebie jest on długi) nie ma tu najmniejszego znaczenia. Nie bądź tak zero-jedynkowy :)

Ja nikogo nie namawiam na jeżdżenie "gigantowe" na narcie slalomowej, bo oczywistym jest to, że jak koń wysadzi z siodła przy większej prędkości, albo zacznie skrobać śnieg a nie jechać krawędzią i będzie to przypominało bardziej "rajdowy drift" niż "wyścigowe wycinanie zakrętów".

Peace ;)

Cześć

Oczywiście, że Peace! Ale... :)

Narciarz nie może sobie definiować pojęć indywidualnie bo wtedy nie dogadamy się nigdy. Dłuższy skręt to dłuższy skręt - z pełna fazą sterowania. Rozumie, że większość na stoku kupuje sobie narty o profilu SL i jeździ na nich łukami o promieniu takim jak Dominik Paris ale po to właśnie jesteśmy, żeby im uświadomić głupotę takiego postępowania - tak myślę.

Co do języka to każda działalność techniczna - a narciarstwo jest taką działalnością - ma stworzony pewien charakterystyczny język ze zdefiniowanymi pojęciami aby można było się porozumieć i każda osoba chcąca na ten temat rozmawiać albo musi się tego języka nauczyć albo niech na ten temat nie rozmawia - minimum wysiłku chociaż.

Pozdro serdeczne

• Like 2

On 20.03.2019 at 16:10, Mitek said:

Cześć

Oczywiście, że Peace! Ale... :)

Narciarz nie może sobie definiować pojęć indywidualnie bo wtedy nie dogadamy się nigdy. Dłuższy skręt to dłuższy skręt - z pełna fazą sterowania. Rozumie, że większość na stoku kupuje sobie narty o profilu SL i jeździ na nich łukami o promieniu takim jak Dominik Paris ale po to właśnie jesteśmy, żeby im uświadomić głupotę takiego postępowania - tak myślę.

Co do języka to każda działalność techniczna - a narciarstwo jest taką działalnością - ma stworzony pewien charakterystyczny język ze zdefiniowanymi pojęciami aby można było się porozumieć i każda osoba chcąca na ten temat rozmawiać albo musi się tego języka nauczyć albo niech na ten temat nie rozmawia - minimum wysiłku chociaż.

Pozdro serdeczne

Ja tam się nie znam, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z teorią, iż jazda nartami slalomowymi i większymi łukami jest głupotą. Każdy jeździ tak jak ma na to ochotę w jakimś tam momencie czy pod wpływem chwili lub też może ma "inny" dzień. Natomiast zdaje się błędem jest kupowanie slalomek do jazdy gigantowej po stokach bo chyba o to Ci chodziło.

Edited by Sławek Nikt
  • Like 1

9 hours ago, Sławek Nikt said:

Ja tam się nie znam, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z teorią, iż jazda nartami slalomowymi i większymi łukami jest głupotą. Każdy jeździ tak jak ma na to ochotę w jakimś tam momencie czy pod wpływem chwili lub też może ma "inny" dzień. Natomiast zdaje się błędem jest kupowanie slalomek do jazdy gigantowej po stokach bo chyba o to Ci chodziło.

Cześć

Może nie dość precyzyjnie się wyraziłem ale mnie więcej odczytałeś przekaz. Oczywiście - nich każdy jeździ sobie jak chce byle umiał to robić bezpiecznie dla siebie i innych.

Natomiast kupowanie SL by jeździć długim skrętem jest głupotą oczywistą. Na stokach powszechną jest jazda na SL skrętem średnim i długim ale nie wynika to z głupoty tylko z niewiedzy i braku umiejętności po prostu.

Pozdrowienia

• Like 2

8 minutes ago, romekjagoda said:

Panowie, a coś w sprawie konkretnych zapytań na poprzedniej stronie? Byłbym wdzięczny.

Cześć

Na nartach jeżdżę od.... i gdzie jeździsz?

Pozdro

8 minutes ago, romekjagoda said:

Panowie, a coś w sprawie konkretnych zapytań na poprzedniej stronie? Byłbym wdzięczny.

Z takimi umiejętnościami jakie opisujesz to dasz sobie radę na każdej narcie i wybór zależy raczej tylko i wyłącznie od Ciebie. Dlaczego nie ode mnie ? Bo na żadnej z tych nart nie jeździłem to się wypowiadać nie zamierzam. Bierz te, które Ci najbardziej pasują najlepiej oczywiście po uprzednim pojeżdżeniu na nich, ale jazdy testowe masz już chyba za sobą. Powyżej @Mitek dodał kilka słów jak wygląda świadomy wybór narty.

Cześć,

celowo nie wpisałem od kiedy jeżdżę na nartach, bo nie chcę niepotrzebnych dyskusji na temat umiejętności moich, które oceniam wg forumowej skali na 6+. Podstawy nart łapałem na 3 wyjazdach w liceum i na studiach. Potem przerwa 15 lat i powrót na narty w 2014 r. Od tego czasu co roku wypad na tydzień, w tym sezonie 2 razy tydzień, zaliczone kilka kursów, ostatnio instruktaż indywidualny, bo sam czułem i instruktor potwierdził, że marnuję czas na kursie zaawansowanym. Jeżdżę na narty z grupą ludzi, wśród których jest instruktor (poziom 8 ) więc mam na bieżąco dostęp do porad. Wspomniane narty należą raczej do nart dla zaawansowanych i nie chcę niczego poniżej tego poziomu, bo wiem, że mnie to będzie ograniczać. Pracuję intensywnie nad techniką, lubię sprzęt o profilu sportowym/profi bo daje najlepszy feedback i precyzyjne odczucia. Ufff, chyba tyle.

Jeżdżę wyłącznie w Alpach (Austria, Francja).

Z góry dziękuję za wszelkie porady i podpowiedzi.

Romek

5 minutes ago, Sławek Nikt said:

Z takimi umiejętnościami jakie opisujesz to dasz sobie radę na każdej narcie i wybór zależy raczej tylko i wyłącznie od Ciebie. Dlaczego nie ode mnie ? Bo na żadnej z tych nart nie jeździłem to się wypowiadać nie zamierzam. Bierz te, które Ci najbardziej pasują najlepiej oczywiście po uprzednim pojeżdżeniu na nich, ale jazdy testowe masz już chyba za sobą. Powyżej @Mitek dodał kilka słów jak wygląda świadomy wybór narty.

Dzięki, takiej odpowiedzi się obawiałem ;)

A na serio, to masz rację pewnie. Racjonalnie rozumując sądzę, że na żadnej narcie się nie zawiodę (Blizzard Quattro RS, Supershape rally) i frajda będzie. Dotąd jak pożyczałem,, byłem otwarty na wszelkie propozycje w sklepie, ale teraz kupując nie chcę tylko czegoś dobrego - chcę najlepszej możliwie dostępnej dla mnie opcji :) I tu jest pies pogrzebany. Jedyną niewiadomą, na której nie jeździłem jest Quattro RX, która ma trochę bardziej uniwersalny profil (wg. recenzji), i może być bardziej przydatna gdy po południu pojawiają się muldy na stokach. Niemniej w tych warunkach Quattro RS dawało radę (także w świeżym puchu), a Head Rally b. dobrze (choć może wynika to z tego, że rally mam świeżo w pamięci).

51 minutes ago, romekjagoda said:

Cześć,

celowo nie wpisałem od kiedy jeżdżę na nartach, bo nie chcę niepotrzebnych dyskusji na temat umiejętności moich, które oceniam wg forumowej skali na 6+. Podstawy nart łapałem na 3 wyjazdach w liceum i na studiach. Potem przerwa 15 lat i powrót na narty w 2014 r. Od tego czasu co roku wypad na tydzień, w tym sezonie 2 razy tydzień, zaliczone kilka kursów, ostatnio instruktaż indywidualny, bo sam czułem i instruktor potwierdził, że marnuję czas na kursie zaawansowanym. Jeżdżę na narty z grupą ludzi, wśród których jest instruktor (poziom 8 ) więc mam na bieżąco dostęp do porad. Wspomniane narty należą raczej do nart dla zaawansowanych i nie chcę niczego poniżej tego poziomu, bo wiem, że mnie to będzie ograniczać. Pracuję intensywnie nad techniką, lubię sprzęt o profilu sportowym/profi bo daje najlepszy feedback i precyzyjne odczucia. Ufff, chyba tyle.

Jeżdżę wyłącznie w Alpach (Austria, Francja).

Z góry dziękuję za wszelkie porady i podpowiedzi.

Romek

Cześć

Uważam, uwzględniając powyższe, że nie ma co się bawić w półśrodki tylko szukaj narty sportowej najlepszej jak to tylko możliwe, Czy to będzie SL czy GS czy np Master to już - podobnie jak pisał kolega - jest raczej Twój wybór, zwłaszcza, że masz zaprzyjaźnioną osobę, która w sposób kompetentny, znając Twoje zaawansowanie techniczne ale przede wszystkim, Twój styl jazdy i charakter może doradzić. Na odczucia z jazdy wpływa tyle zmiennych, że każda opinia o takich czy innych nartach będzie wysoce subiektywna i dla Ciebie praktycznie bezużyteczna.

Jako narciarz doświadczony i świadomy z pewnością zaadaptujesz technikę do każdego sprzętu.

Pozdrowienia serdeczne

Dzięki za porady, luzuje to faktycznie trochę ciśnienia, które sobie nakładam. Zastanawiam się, czy kupować już teraz, czy może jeszcze jeden wyjazd wypożyczyć kilka sprzętów, no ale to są wszystko pytania, na które nikt poza mną samym mi nie odpowie :)

Pozdrawiam.

5 hours ago, romekjagoda said:

Jedyną niewiadomą, na której nie jeździłem jest Quattro RX, która ma trochę bardziej uniwersalny profil (wg. recenzji), i może być bardziej przydatna gdy po południu pojawiają się muldy na stokach

Jako że spędziłem w styczniu 2 tygodnie na tych nartach to może dodam moje wrażenia - żeby Ci bardziej zamieszać w głowie:D

Do tej pory jeździłem na R Power'ach Blizzarda które są poprzednikami Quattro RS. Uwielbiam jazdę średnimi, mocno podkręcanymi,czysto na krawędzi łukami.

Te narty sprawdzały się w tym znakomicie. Jednak to narta wąska w talii i kiedy robiło się mokro/miękko jazda stawała się cięższa. Szukałem jako dodatkowej nart czegoś ponad 80 pod butem. Przed zakupem rozmawiałem z ludzi z demo teamu Blizzard'a. Mówili, że sami się przesiedli na RX. Narta jest tak samo sztywna, dynamiczna ja R power, ale zdecydowanie bardziej uniwersalna. Tak więc nabyłem ją i praktycznie przesiadłem się na RX'a. Przez dwa tygodnie zapiąłem R Powera tylko dwa razy.

RX chodzi jak rasowa masterka - tnie dynamiczne łuki niezależnie od stanu podłoża. Sztywna, świetnie trzyma na twardych i stromych stokach.

On 3/22/2019 at 4:28 PM, gregre0 said:

Jako że spędziłem w styczniu 2 tygodnie na tych nartach to może dodam moje wrażenia - żeby Ci bardziej zamieszać w głowie:D

Do tej pory jeździłem na R Power'ach Blizzarda które są poprzednikami Quattro RS. Uwielbiam jazdę średnimi, mocno podkręcanymi,czysto na krawędzi łukami.

Te narty sprawdzały się w tym znakomicie. Jednak to narta wąska w talii i kiedy robiło się mokro/miękko jazda stawała się cięższa. Szukałem jako dodatkowej nart czegoś ponad 80 pod butem. Przed zakupem rozmawiałem z ludzi z demo teamu Blizzard'a. Mówili, że sami się przesiedli na RX. Narta jest tak samo sztywna, dynamiczna ja R power, ale zdecydowanie bardziej uniwersalna. Tak więc nabyłem ją i praktycznie przesiadłem się na RX'a. Przez dwa tygodnie zapiąłem R Powera tylko dwa razy.

RX chodzi jak rasowa masterka - tnie dynamiczne łuki niezależnie od stanu podłoża. Sztywna, świetnie trzyma na twardych i stromych stokach.

Gregre0, dzięki za odpowiedź. Bardzo cenna i trochę potwierdza to co próbowałem wydumać dotychczas odnośnie RX. Na pewno biorę ją pod uwagę nadal, i super, że ktoś na niej pojeździł i ma takie pozytywne wrażenia. Uff, nie będzie łatwo z wyborem :)

Cześć, postanowiłem sprawić sobie "nowe" (używane) narty, i padło na X9 od Atomica. Cały czas tylko zastanawiam się nad długością desek...

Mam 194 cm wzrostu, ważę 120kg (do sezonu planuję ważyć 100... trzymać kciuki ;) ) W każdym razie, brać 175? Czy może 182?