Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.11.2020 o 15:05, Paweł.B napisał:

Czy Blizzard Firebird TI s (160cm), 119-71-102, R 13m, to będzie dobry wybór? 

Dla Ciebie min. 172cm

 

W dniu 10.11.2020 o 15:05, Paweł.B napisał:

najlepiej czuję się na trasach niebieskich,

Tak jak pisałem skoro rozmiar dobry(nie za duże) to butów na razie nie zmieniaj, na tym forum jest duża grupa fanów twardego obuwia którzy nawet początkującym narciarzom będą polecać 140 ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich! 

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 20

3. Waga - 80

4. Wzrost - 184

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonów, raz tygodniowo 

6. Moje umiejętności określam na . 6

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Nordica one CX (flex 50)

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Rossignol Zenith Z8 170 

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - krótkim skrętem, czasem długim, sportową, po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty - brak

11. Mój budżet na narty to około - do 700/800 zł.

Z góry dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 32

3. Waga - 82

4. Wzrost - 182

5. Na nartach jeżdżę od 10 sezonów, ostatnie 4 sezony min 10 razy/sezon

6. Moje umiejętności określam na ??

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328) - niestety, link nie działa

7. Moje buty to - Head Vector Evo 130

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Salomon X-Drive 8.0 Ti 170cm

9. Preferuję styl jazdy - staram się jeździć długim szybkim skrętem ale bez przesadnej brawury, na ostrzejszych zjazdach doskonalę jazdę śmigiem, jeżdżę rekreacyjnie, ale dość dynamicznie, głównie przygotowane stoki na ile pozwalają warunki w PL i SK

10. Upatrzyłem sobie narty - Voelkl Racetiger RC UVO 170cm

11. Mój budżet na narty to około - ok 1500 zł.

Jeżdżę teraz na Salomonach, które kupiłem z myślą o jeździe rekreacyjnej w trudnych polskich warunkach jednak postęp umiejętności jest i teraz staram się jeździć dłuższymi skrętami i brakuje mi w tych nartach stabilności. W zeszłym roku testowałem Racetigery RC o długości 170 cm i strasznie spodobały mi się te narty, o niebo stabilniejsze od moich Salomonów, fajnie pracują przy przejściu między skrętami. Moje pytanie to czy nie zastanowić się nad 175? Ew czy ktoś zna te narty i mógłby wskazać dobrą/lepszą alternatywę do przetestowania.

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich,

1. Mężczyzna

2. Wiek - 40

3. Waga - 100

4. Wzrost - 180

5. Na nartach jeżdżę od 2 sezonów, buty dallbello DS MX 80

Narty głównie brałem z wypozyczalni.

Chciałbym kupić raczej dla początkującego.

Czy to będzie dobry wybór?

Narty zjazdowe z wiązaniami BOOST 100 męskie  163?

https://www.decathlon.pl/p/narty-zjazdowe-z-wi-zaniami-boost-100-m-skie/_/R-p-304678?mc=8522470&c=Biały

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, bzyku napisał:

Witam wszystkich,

1. Mężczyzna

2. Wiek - 40

3. Waga - 100

4. Wzrost - 180

5. Na nartach jeżdżę od 2 sezonów, buty dallbello DS MX 80

Narty głównie brałem z wypozyczalni.

Chciałbym kupić raczej dla początkującego.

Czy to będzie dobry wybór?

Narty zjazdowe z wiązaniami BOOST 100 męskie  163?

https://www.decathlon.pl/p/narty-zjazdowe-z-wi-zaniami-boost-100-m-skie/_/R-p-304678?mc=8522470&c=Biały

Chłopie, masz pare kilo, a chcesz jeździć na dwóch plastikowych linijkach ?!? Ja bym przeznaczył budżet najpierw na twardsze, dobrze dobrane buty, u mnie bardzo pomogło. A narty własne kupisz jak już się trochę nauczysz i jak będzie pełny sezon - szukaj z rdzeniem drewnianym, może nawet z jakimś titanalem (sztywniejsze). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mario33 napisał:

Chłopie, masz pare kilo, a chcesz jeździć na dwóch plastikowych linijkach ?!? Ja bym przeznaczył budżet najpierw na twardsze, dobrze dobrane buty, u mnie bardzo pomogło. A narty własne kupisz jak już się trochę nauczysz i jak będzie pełny sezon - szukaj z rdzeniem drewnianym, może nawet z jakimś titanalem (sztywniejsze). 

Jezli uważasz że nie sa dobre na początek a wiesz  jakie narty mam kupić dla początkującego ( dla mnie )  to podaj lnka.

Edytowane przez bzyku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, bzyku said:

Jezli uważasz że nie sa dobre na początek a wiesz  jakie narty mam kupić dla początkującego ( dla mnie )  to podaj lnka.

Będąc na podobnym do ciebie poziomie zaawansowania i posiadając podobne parametry wzrost/waga jeździłem na takich:

https://www.freeride.com/gear/skis/head-chip-monster.html

o długości 177.

To narta sprzed 10 lat, poszukaj czegoś podobnego, byle miało rdzeń drewniany i przynajmniej jedną blachę. Co do butów, to jeśli są dobrze dobrane (nie za duże i dopasowane), to możesz zostawić, sam kilka pierwszych sezonów jeździłem na 90tkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Plywak napisał:

Będąc na podobnym do ciebie poziomie zaawansowania i posiadając podobne parametry wzrost/waga jeździłem na takich:

https://www.freeride.com/gear/skis/head-chip-monster.html

o długości 177.

To narta sprzed 10 lat, poszukaj czegoś podobnego, byle miało rdzeń drewniany i przynajmniej jedną blachę. Co do butów, to jeśli są dobrze dobrane (nie za duże i dopasowane), to możesz zostawić, sam kilka pierwszych sezonów jeździłem na 90tkach.

Dzięki wielkie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć koleżanki i koledzy - chciałem Was poprosić o zdanie co do rozwojowych nart dla mojej drugiej połowy, bo nie do końa wiem jak ugryźć temat.

Odpowiedz na poniższe pytania. Będzie nam łatwiej Ci pomóc.

1. Płeć - Kobieta

2. Wiek - 25

3. Waga - 58

4. Wzrost - 170cm

5. Na nartach jeździ od 4 sezonów, (10 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 5 (skala forumowa nie działa, więc nie pamiętam jej dokładnie) Jeździ bez żadnych problemów po każdym przygotowanym stoku, niezależnie od stromości, skrętem NW, zaczyna pracę nad skrętem ciętym na niebieskich i łatwych czerwonych)

7. Jej buty to - Do tej pory Rossignole dla początkujących, od tego roku Fischery RC4 GT 95

8. Teraz jeździ na - co roku wypożyczamy coś innego, co roku bardziej zaawansowanego (ostatnie dwa lata różne średnie narty o konstrukcji sportowej)

9. Preferuje styl jazdy - krótkim/średnim skrętem

10. Upatrzyłem sobie narty - Zastanawiamy się czy dla dalszego rozwoju i pracy nad skrętem ciętym najlepsza będzie po prostu sklepowa slalomka w długości 155-160, czy raczej iść w coś lżejszego/odchudzonego w stylu supercarvery etc? Chcemy narty bardzo rozwojowej, ale też nie chcemy przesadzić żeby nadal było miejsce na błędy postawy, czy zbyt wolne reakcje. Ponadto szukamy narty w miarę chętnej do ześlizgu, jeżeli nachylenie i umiejętności nie pozwolą na cięte skręty.

11. Mój budżet na narty to około - Używki poniżej 1000, nówki 1600

Będę mega wdzięczny za pomoc! 💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

1. Płeć - mezczyzna

2. Wiek - 34 prawie

3. Waga - okolo 75

4. Wzrost - 175 cm

5. Na nartach jeżdżę od 4 roku zycia. Byly lata, ze nie bylem nigdzie, ale tak to miedzy tydz a 3 tyg w sezonie.

6. Moje umiejętności określam na: nie pamietam kiedy ostatnio jezdzilem na tyczkach. A tak to mysle, ze zjade kazda trasa, w kazdych warunkach, kazda narta i sie zbytnio przy tym nie zmecze. 6-8.

7. Moje buty to zajechane salomony o nieznanym mi flexie, wiec butow tez bede szukal.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - mam salomony street racery 10, mam je dlugo, maja chyba 155 albo 165 cm (nie pamietam).

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - 60% krotki, 30% dlugi, 10% poza trasa

10. Upatrzyłem sobie narty - zastanawiam sie nad "all mountain" albo dluzszymi SL (170cm?). A moze po prostu cos dluzszego i twardszego (tez bez przesady z twardoscia, nie waze duzo), a te salomony brac na zapas? Chociaz maja tyle lat, ze chetnie bym sie ich pozbyl, szczerze mowiac. Troche mnie irytuje brak stabilnosci przy wyzszej predkosci, bo te salomony miekkie sa. Kiepsko tez sie trzymaja lodu. Nie jestem zainteresowany dluga, super twarda narta - to maja byc narty na Polske i Alpy i na dzien, srodek dnia i koncowke. Na srodek zimy, jak i na kwiecen. Duzo jezdze, jak juz jezdze, chcialbym, zeby narta nie byla super wymagajaca. Dane podalem, moge zrobic krok, dwa w strone czegos bardziej wymagajacego, ale tez nie chce dostac jakiegos szoku i spedzic 3 dni na tygodniowym wyjezdzie uczac sie narty.

 

Z modeli, ktore widzialem to (nie szukalem jeszcze SLow, te sa chyba wszystkie all mountain):

Nordica Enforcer 88
Rossignol Experience 88 Ti
Rossignol Experience 80
Blizzard Rustler 9 (94)

Myslalem, zeby wziac dluzsza narte all mountain z wezsza talia, ale jestem otwarty na wszystkie propozycje.

11. Mój budżet na narty to około - im mniej tym lepiej, ale jak bedzie cos git to powiedzmy, ze do 3000 +/-

O propozycje butow tez poprosze. No i mieszkam kolo Wroclawia, wiec jak ktos zna we Wrocku dobre sklepy z dobra obsluga to poprosze tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aydar napisał:

1. Płeć - mezczyzna

2. Wiek - 34 prawie

3. Waga - okolo 75

4. Wzrost - 175 cm

5. Na nartach jeżdżę od 4 roku zycia. Byly lata, ze nie bylem nigdzie, ale tak to miedzy tydz a 3 tyg w sezonie.

6. Moje umiejętności określam na: nie pamietam kiedy ostatnio jezdzilem na tyczkach. A tak to mysle, ze zjade kazda trasa, w kazdych warunkach, kazda narta i sie zbytnio przy tym nie zmecze. 6-8.

7. Moje buty to zajechane salomony o nieznanym mi flexie, wiec butow tez bede szukal.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - mam salomony street racery 10, mam je dlugo, maja chyba 155 albo 165 cm (nie pamietam).

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - 60% krotki, 30% dlugi, 10% poza trasa

10. Upatrzyłem sobie narty - zastanawiam sie nad "all mountain" albo dluzszymi SL (170cm?). A moze po prostu cos dluzszego i twardszego (tez bez przesady z twardoscia, nie waze duzo), a te salomony brac na zapas? Chociaz maja tyle lat, ze chetnie bym sie ich pozbyl, szczerze mowiac. Troche mnie irytuje brak stabilnosci przy wyzszej predkosci, bo te salomony miekkie sa. Kiepsko tez sie trzymaja lodu. Nie jestem zainteresowany dluga, super twarda narta - to maja byc narty na Polske i Alpy i na dzien, srodek dnia i koncowke. Na srodek zimy, jak i na kwiecen. Duzo jezdze, jak juz jezdze, chcialbym, zeby narta nie byla super wymagajaca. Dane podalem, moge zrobic krok, dwa w strone czegos bardziej wymagajacego, ale tez nie chce dostac jakiegos szoku i spedzic 3 dni na tygodniowym wyjezdzie uczac sie narty.

 

Z modeli, ktore widzialem to (nie szukalem jeszcze SLow, te sa chyba wszystkie all mountain):

Nordica Enforcer 88
Rossignol Experience 88 Ti
Rossignol Experience 80
Blizzard Rustler 9 (94)

Myslalem, zeby wziac dluzsza narte all mountain z wezsza talia, ale jestem otwarty na wszystkie propozycje.

11. Mój budżet na narty to około - im mniej tym lepiej, ale jak bedzie cos git to powiedzmy, ze do 3000 +/-

O propozycje butow tez poprosze. No i mieszkam kolo Wroclawia, wiec jak ktos zna we Wrocku dobre sklepy z dobra obsluga to poprosze tez.

Zacząłbym od butów, sklep https://ski4you.pl/?v=9b7d173b068d co do nart i oczekiwań to trochę za szeroko mierzysz, choć dobrze główkujesz tu masz jakaś listę https://www.ntn.pl/najlepsze-narty-2019-2020/ może tamtejsze rossignole?

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć, od dwóch sezonów próbuję swoich sił w jeździe na nartach. Myślę nad tym, aby na najbliższy sezon kupić swoje pierwsze narty. Czy możecie coś polecić dla drobnej osoby zaczynającej jazdę :D Myślę o budżecie ok 1000 zł.

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 29

3. Waga - 48 kg

4. Wzrost - 162 cm

5. Na nartach jeżdżę od 2 sezonów, (kilka dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na początkujące

7. Moje buty to - jeszcze brak

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczane

9. Preferuję styl jazdy jestem początkująca

10. Upatrzyłem sobie narty - myślałam np nad czymś takim: https://mcksport.pl/produkt/narty-fischer-rc-one-lite-72-ws-slr-pro-2021-rs9/

11. Mój budżet na narty to około - 1000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PaulaPol napisał:

Cześć, od dwóch sezonów próbuję swoich sił w jeździe na nartach. Myślę nad tym, aby na najbliższy sezon kupić swoje pierwsze narty. Czy możecie coś polecić dla drobnej osoby zaczynającej jazdę :D Myślę o budżecie ok 1000 zł.

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 29

3. Waga - 48 kg

4. Wzrost - 162 cm

5. Na nartach jeżdżę od 2 sezonów, (kilka dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na początkujące

7. Moje buty to - jeszcze brak

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczane

9. Preferuję styl jazdy jestem początkująca

10. Upatrzyłem sobie narty - myślałam np nad czymś takim: https://mcksport.pl/produkt/narty-fischer-rc-one-lite-72-ws-slr-pro-2021-rs9/

11. Mój budżet na narty to około - 1000 zł

Do 1000zl kup sobie dobrze dopasowane  buty. Dosc ciasne (w zadnym wypadku 0.5 rozmiaru wieksze, dlugosc i szerokosc tak jak stopa na miarce). Narty natomiast wypozyczaj. Kupisz jak bedziesz czesciej jezdzic. Polecam tez wziac instruktora.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Spiochu napisał:

Do 1000zl kup sobie dobrze dopasowane  buty. Dosc ciasne (w zadnym wypadku 0.5 rozmiaru wieksze, dlugosc i szerokosc tak jak stopa na miarce). Narty natomiast wypozyczaj. Kupisz jak bedziesz czesciej jezdzic. Polecam tez wziac instruktora.

Popieram, pierwsza rzecz to dobre buty i od tego zacznij. Dopiero jak będziesz miała buty pomyśl o nartach, nie wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich serdecznie!
Od razu z góry dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi i chęć pomocy.

A więc tak, przygodę z nartami zacząłem jakieś 20 lat temu i jeździłem regularnie przez około 15 lat. 

Niestety miałem kontuzję i dopiero teraz po 5 latach przerwy wracam do gry.

Chciałbym się doradzić co do sprzętu bo sam nie wiem czy iść od razu w mocno zaawansowany czy nie?

1. Płeć - M

2. Wiek - 26

3. Waga - 75

4. Wzrost - 185 

5. Na nartach jeżdżę od 15 sezonów, ( 20 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na ( Wczesniej to mysle ze jakies 8,5/10 teraz ciezko powiedziec jak bedzie po przerwie ) 

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Tutaj właśnie też prosiłbym o poradę. Zastanawiam się nad Rossignol HERO 100 albo 110. Czy będą ok czy powinienem wziąć mniejszą twardość?

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Przerwa 5 lat

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Raczej agresywny krótki skręt, sportowo, body carving. No i lubie też wyjechać poza traske. 

10. Upatrzyłem sobie narty - Rozglądam się za Rossignol HERO no i właśnie sam nie wiem czy SL czy GS...  Czy może nie powinienem od razu wchodzić w HERO i np kupić REACT ? Bardzo proszę o pomoc

11. Mój budżet na narty to około - 2000zl

Jeszcze raz z góry dzięki wielkie za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mike90 przerwa 5 lat to obiektywnie długo gdy nic nie robiłeś z formą fizyczną. NIE WIEM JAKA KONTUZJA WŁĄCZYŁA CIĘ na 5 lat, więc wszystkie działań mierz z uwzględnieniem szczególnej wiedzy o zdrowiu jaka Ty posiadasz. Biorąc pod uwagę zdefiniowane preferencje "agresywny krótki skręt, sportowo, body carving." to ewidentnie pasują do nart slalomowych, no bo po co długa narta o dużym promieniu skrętu (GS) jeżeli chcesz bo tak lubisz "ciąć ciasno, krótko i agresywnie skręty" . ALE słabo na narcie SL (GS zresztą też) jeździ się "poza traską".

Narty - jak to ma być Hero ze sklepu to nawet może być GS (nie sprawdzałem ale mają pewnie R ~18 - 19 m dla długości ok 185 cm i dłuższych w sklepowych SG pewnie nie znajdziesz). Porównaj swoje ostatnie narty do swoich oczekiwań, potrzeb i aktualnych możliwości (5 lat to nie przepaść) i pewnie się okaże, że podążając za ich parametrami znajdziesz swoje narty.

Buty - jak chcesz "ciąć ciasno, krótko i agresywnie skręty" i do tego mieć dużą precyzję kontroli toru jazdy to potrzebujesz zdecydowanie butów twardszych, ale bez przesady. Wg mnie flex 110 we wskazanych przez Ciebie butach wystarczy (jeżeli wskazałeś buty bo pasują do stopy na długość i szerokość itd, a nie dopasowując buty i narty wg marki i modelu bez mierzenia)  Sprawdź buty sprzed przerwy jeżeli Twoje preferencje się nie zmieniły to znów podążając za parametrami poprzednich butów dobierz nowe wg poprzednich dobierając ich flex do nart i stylu jazdy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mike90 napisał:

6. Moje umiejętności określam na ( Wczesniej to mysle ze jakies 8,5/10 teraz ciezko powiedziec jak bedzie po przerwie ) 

Jeśli dotarłeś faktycznie do poziomu ~8,5 to 5 lat przerwy zniwelujesz błyskawicznie jeśli tylko przygotowanie fizyczne Ci pozwoli - pamięć mięśniowa / pamięć ruchowa to cos niebywałego. Kup dobre buty.. a narty wypożyczaj - za dwa tygodnie będziesz w jako takiej formie i dokładnie będziesz wiedział na jakie narty wydać pieniądze.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie !

Co do kontuzji to miałem połamany kręgosłup. Jeżeli chodzi o sprawność fizyczną to już jest ok.

Czyli najlepiej SL. A jak z długością - 170cm?

@Lexi - Jak mówisz o dobrych butach to czy te, które wymieniłem się zaliczają czy może byś polecił coś innego? I jak z flexem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mike90 napisał:

@Lexi - Jak mówisz o dobrych butach to czy te, które wymieniłem się zaliczają czy może byś polecił coś innego? I jak z flexem ? 

Mówiąc o dobrych mam na myśli dobrze dobrane rozmiarowo i dobrze dopasowane - marka to kwestia gustu. Flex nie jest pojęciem zunifikowanym i potrafi różnić sie nawet w obrębie jednej firmy w różnych modelach/latach. Przy Twoich umiejętnościach szukałbym 120 i więcej a już na pewno nie mniej. Dobór buta to bardzo indywidualna sprawa, kwestia na ile jesteś w stanie wyrzec sie precyzji kosztem komfortu lub odwrotnie i wielu innych kwestii z dostępem do dobrego "speca" od butów włącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...