Narty - skionline.pl
Jump to content
kmj291

Mosorny Groń vs Kasprowy Wierch trudności oznaczenie tras

Recommended Posts

Witam 

Jak oceniacie trudności na  Mosornym Groniu (czerwona FIS)  w porównaniu np. z czarnymi trasami na Kasprowym. Jeżdżę właśnie na Mosornyn Groniu i wydaje mi sie ze te na Kasprowym są łatwiejsze. O czerwonych np. w Białce nie wspomnę. 

Jeżeli trasa na Mosornym może być trudniejsza to tylko ze względu na szybką degradację stoku z powodu południowej wystawy stoku. Jak dla mnie nie ma porównania. Na korzyść Kasprowego oczywiście.

Co nie zmienia faktu, że Mosorny to bardzo przyjemna trasa, o zróżnicowanym nachyleniu, z super ścianką na końcu i odcinkiem do szusowania na płaskim w środku😉

• Thanks 1

1 godzinę temu, kmj291 napisał:

te na Kasprowym są łatwiejsze.

oczywiście - te na Kasprowym bez porównania

• Thanks 2

Na Kasprowym są wspaniałe trasy zjazdowe. Nie ma trudnych tras, są tylko źle zjechane, ewentualnie...

Edited by marionen
  • Like 1
  • Confused 1

43 minuty temu, marionen napisał:

Na Kasprowym są wspaniałe trasy zjazdowe. Nie ma trudnych tras, są tylko źle zjechane, ewentualnie...

Jasne, kolejny filozof :) Na mapach masz takie kolorki i chyba coś one oznaczają.

• Like 4

2 godziny temu, szplukasz napisał:

Jasne, kolejny filozof :) Na mapach masz takie kolorki i chyba coś one oznaczają.

Z filozofią niewiele to ma wspólnego. Kolorki na mapach oznaczają tylko nachylenie tras. To nie to samo co trudność. Trudność to wiele różnych czynników, nachylenie jest tylko jednym z nich i nie najważniejszym. Jak trochę pojeździsz, nabierzesz praktyki, doświadczenia to zrozumiesz...

Pozdrawiam serdecznie.

• Like 5

8 minut temu, marionen napisał:

Z filozofią niewiele to ma wspólnego. Kolorki na mapach oznaczają tylko nachylenie tras. To nie to samo co trudność. Trudność to wiele różnych czynników, nachylenie jest tylko jednym z nich i nie najważniejszym. Jak trochę pojeździsz, nabierzesz praktyki, doświadczenia to zrozumiesz...

Pozdrawiam serdecznie.

Kolory tras wbrew Twojej opinii mówią bardzo dużo. Nie trzeba mieć wiele praktyki i doświadczenia żeby stwierdzić, że im stromiej tym trudniej. Inne składowe jak szerokość trasy, przygotowanie, ilość ludzi na stoku to zmienne które mogą tylko zwiększyć trudność wynikającą z pochylenia.

Stwierdzenie że nie ma trudnych tras tylko źle zjechane to filozofowanie i nic więcej. Jeśli ktoś Ci się pyta czy warunki na drodze były trudne to jak odpowiesz? Może tak: "Na drodze nie możne być trudnych warunków tylko źle dobrany środek transportu" Takie odpowiedzi nic nie wnoszą do dyskusji. Pozdrawiam

• Like 1
  • Thanks 1

Kolory czasem mówią, a czasem nie mówią. Jeżeli spojrzysz np. na mapki Złotego Gronia oraz Nowej Osady, wtedy dostrzeżesz czerwone kolory tras. Jeżdżąc w tych ośrodkach tego nie odczujesz - będzie raczej płasko.

Kolory więc może i coś mówią - ale pod warunkiem, że są dobrze dobrane, a nie marketingowo.

• Like 1

:) .. kolor mówi to, co ma powiedzieć plus dodatek marketingowy. A mówi o :

- nachyleniu średnim,

- nachyleniu maksymalnym,

- ukształtowania terenu/zalesieniu/zabudowaniach etc.

Zabawa nachyleniem średnim i maksymalnym pozwala na marketingowe zabiegi - nikt nie otworzy stacji, w której jedyny stok określono jako "czarny", podobnie jak czasem na niebieskich na siłę dodaje się elementy czerwonego i część tras jest "dwukolorowa" aby podkreślić powagę sytuacji ;).

O trudności kolory nic nie mówią z przyczyny prostej - nachylenie oraz inne ujęte w Rozporządzeniu elementy stanowią jedynie część układanki. Dobrze wylodzona niebieska (np. dawne okolice mostku na Gubałówce, które nachyleniem jakoś nie porażały) sprawia więcej problemu niż sztruksik na lekko naciąganej czarnej. Wracając do pytania - indywidualnie odczuwana trudność Mosornego może być większa bądź też mniejsza od tras na KW. Zależy od umiejętności, warunków, pogody, widoczności, nastawienia, humoru i fazy księżyca.

Pozdrawiam,

M.

p.s.

Cytat

Jeśli ktoś Ci się pyta czy warunki na drodze były trudne to jak odpowiesz? Może tak: "Na drodze nie możne być trudnych warunków tylko źle dobrany środek transportu" Takie odpowiedzi nic nie wnoszą do dyskusji.

.. i właśnie o warunki chodzi. Bo jeżeli ktoś zapyta "jak droga" to odpowiem asfalt jak asfalt, widoki ładne, może trochę dziur i źle wyprofilowanych zakrętów. A dalej to już kwestia warunków, umiejętności kierowcy i dobrze dobranego środka transportu.

Edited by Marxx74
  • Thanks 3

Panowie, ale jeśli w danym ośrodku mam trasy niebieskie, czerwone i czarne, to trasy czarne będą trudniejsze od tych niebieskich. Dla użytkownika stoku który przejmuje się nachyleniem to wystarczająca informacja.

.. to trasy niebieskie będą mniej nachylone - i tyle. O ile przy porównaniu niebieska-czarna można założyć, że obiektywna trudność będzie po stronie czarnej to już czerwona-czarna bywa różnie i mocno subiektywnie (warunki śniegowe, ekspozycja, ilość osób na stoku itd.). Prowadząc dzieciaki w dużych ośrodkach - fakt, jeżdżące - zdarza mi się wybierać odcinki czarne właśnie dlatego, że odczuwam je jako łatwiejsze a brak tłoku czyni je obiektywnie bezpieczniejszymi. 

M.

P.s. Tak, dla użytkownika stoku, który przejmuje się nachyleniem to informacja. Tyle, że informacja na temat nachylenia a nie trudności. W czasach mocno minionych wylodzony trawers nad Cichą zbierał żniwo choć wg. nachylenia bardziej pasuje do zielonego.

• Like 1
  • Thanks 3

W takim Zlotym Groniu masz smialo wyrysowane trasy czerwone i niebieskie. Tak samo w NO.  Natomiast ja zadnych roznic nie zaobserwowalem. 

Dnia 11.02.2019 o 11:05, artix napisał:

Mosorny vs  KW to raczej niepoważne porównanie. 

Na czym polega" niepoważność porównania ?

Dnia 11.02.2019 o 12:53, szplukasz napisał:

Kolory tras wbrew Twojej opinii mówią bardzo dużo. Nie trzeba mieć wiele praktyki i doświadczenia żeby stwierdzić, że im stromiej tym trudniej. Inne składowe jak szerokość trasy, przygotowanie, ilość ludzi na stoku to zmienne które mogą tylko zwiększyć trudność wynikającą z pochylenia.

Stwierdzenie że nie ma trudnych tras tylko źle zjechane to filozofowanie i nic więcej. Jeśli ktoś Ci się pyta czy warunki na drodze były trudne to jak odpowiesz? Może tak: "Na drodze nie możne być trudnych warunków tylko źle dobrany środek transportu" Takie odpowiedzi nic nie wnoszą do dyskusji. Pozdrawiam

@marionen jako doświadczony narciarz ma absolutną rację, jako potwierdzenie podam slogan z mojej dyscypliny: "Nie ma niepokonanych, są tylko źle trafieni" , mam nadzieję, że jest to zrozumiałe, poziom zaawansowania w danej dyscyplinei rzuca nowe światło na pewne sprawy i kolory ;).

• Like 1

Cześć

Oczywista oczywistość!.

Każda trasa jest łatwa jak jest szeroka pusta i dobrze przygotowana. Po przygotowanych przez ratrak polach w kotłach na Kasprowym przy piękny kontrastowej pogodzie zjedzie każdy. Gdy na Mosornym czy nawet w takiej Białce będziesz miał pole muld przy mgle - jak nie umiesz nie zjedziesz.

Kolor jest tylko wskazówką czego ewentualnie można się spodziewać w sensie nachylenia i tyle. Szeroka dobrze przygotowana, krótka czarna z wybiegiem jest łatwiusieńka w porównaniu na przykład z długim na dwa kilometry trawersem na jedną nogę o szerokości 3-4 metrów oznaczonym jako niebieski.

Pozdrowienia

• Like 3
  • Thanks 1

1 godzinę temu, kmj291 napisał:

Cześć

A czy widzisz różnicę pomiędzy Beskidami a Tatrami w sensie terenowym, pogodowym, zagrożeń lawinowych itd.?

Pozdrowienia

49 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

A czy widzisz różnicę pomiędzy Beskidami a Tatrami w sensie terenowym, pogodowym, zagrożeń lawinowych itd.?

Pozdrowienia

2 godziny temu, kmj291 napisał:

1 godzinę temu, artix napisał:

Nie chce mi sie ...

Temat jaki zaproponowałem brzmiał  "jak oceniacie trudności" ... wiec inne kwestie pominąłem (w domyśle :)!!!). Przypominam bo było to parę dni temu  a ja przez pomyłkę wyłączyłem powiadomienia i nie uczestniczyłem w dyskusji "on -line". Zupełnie nie rozumiem co post Artix 'a miał wnieść do tematu - wiec po co cokolwiek pisać?

Dla mnie jednak Tatry to kwintesencja narciarstwa przynajmniej w PL.

Dzięki Mitek za Twoją odpowiedz (tą wcześniejszą) bo uświadomiła mi kwestie niby oczywiste a jednak nie zwróciłem na nie uwagi pisząc temat  (chodziło mi o kolory pisząc trudności).

pozdrawiam

Edited by kmj291
  • Like 2