Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kraków - narciarstwo w obrębie miasta.


Gerald

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, WojtekM napisał:

To właśnie widzę w lesie. Wycięte duże drzewo, a w jego miejsce rachityczne sadzonki. Lesistość wzrasta? Ha ha. No, statystycznie tak. 

Wzrasta zarówno lesistość czyli powierzchnia lasów jak i zasobność  i  zapas na pniu., wszystko to możesz sprawdzić w statystykach.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, Obecnie przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 280 m sześc./ha.  Średni wiek drzewostanów w lasach zarządzanych przez LP  kształtuje się na poziomie 59 lat.
Polskie lasy charakteryzując się ponad dwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy w Europie.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, surfing napisał:

Wzrasta zarówno lesistość czyli powierzchnia lasów jak i zasobność  i  zapas na pniu., wszystko to możesz sprawdzić w statystykach.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, Obecnie przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 280 m sześc./ha.  Średni wiek drzewostanów w lasach zarządzanych przez LP  kształtuje się na poziomie 59 lat.
Polskie lasy charakteryzując się ponad dwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy w Europie.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu”

 

Pięknie, ale to jest wykopiowane ze strony lasów państwowych, czyli tych, którzy te lasy rąbią i zarabiają miliony:

https://zielonagora.zielonagora.lasy.gov.pl/uzytkowanie-lasu/-/asset_publisher/1M8a/content/uzytkowanie-lasu/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print#.XpSaXW4a-M8

https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/uzytkowanie-lasu#.XpSZFW4a-M8

Zaraz poszukam i ze strony producenta mięsa wykopiuję jak świnki mają się u nich bajkowo.

Dałbyś spokój i nie robił sobie ze mnie żartów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, WojtekM napisał:

Pięknie, ale to jest wykopiowane ze strony lasów państwowych

I co z tego, wszystkie te dane są do sprawdzenia , to nie ja napisałem że Lesistość w Polsce stale wzrasta  a konkret24.tvn24.pl  , reszta to tylko liczby, a wszystko to możesz sprawdzić w statystykach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@surfing w naszych górach też wzrasta lesistość? Jak miałeś w latach 80-90-ch na jednym hektarze powiedzmy z 2 tys świerków a teraz masz 10 to to też jest statystycznie las. Tylko ten las nie pełni obecnie żadnej funkcji w tym retencyjnej. Kiedyś jak byś szedł na przykład z pod schroniska na Lipowskiej niebieskim do Złatnej to byś nie zobaczył grama widoków. Idz sobie teraz i dodaj jeszcze te szerokie drogi co to je porobili w okolicy. I znajdz mi plan urządzania lasu w wielu miejscach naszych gór z lat które wymieniłem. 

Edytowane przez Author
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, surfing napisał:

I co z tego, wszystkie te dane są do sprawdzenia , to nie ja napisałem że Lesistość w Polsce stale wzrasta  a konkret24.tvn24.pl  , reszta to tylko liczby, a wszystko to możesz sprawdzić w statystykach.

Tak, lesistość wzrasta. To już potwierdziłem przecież. Jeżeli u siebie na działce wytniesz duże drzewo i w jego miejsce posadzisz dwie sadzonki, to też wzrośnie u Ciebie - i to aż o 100%. Z tym nie da się dyskutować, nie da się temu zaprzeczyć.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Author napisał:

@surfing w naszych górach też wzrasta lesistość? Jak miałeś w latach 80-90-ch na jednym hektarze powiedzmy z 2 tys świerków a teraz masz 10 to to też jest statystycznie las. Tylko ten las nie pełni obecnie żadnej funkcji w tym retencyjnej. Kiedyś jak byś szedł na przykład z pod schroniska na Lipowskiej niebieskim do Złatnej to byś nie zobaczył grama widoków. Idz sobie teraz i dodaj jeszcze te szerokie drogi co to je porobili w okolicy. I znajdz mi plan urządzania lasu w wielu miejscach naszych gór z lat które wymieniłem. 

Nie wiem i nie chce mi się szukać, góry to inny temat bo tu mało co się opłaca uprawiać, w Beskidach dewastacja jest potężna z powodu kornika.

Możecie poszperać w Rocznik Statystyczny Leśnictwo 2019 jest też tam że w lasach przybywa rocznie ponad  30 000 000 m3 drewna. 

Ja już kończę dyskusję o lasach.

 

Edytowane przez surfing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hextor napisał:

(...)

BTW skoro wyciąg działał tam w latach 90 to nie mogą tam rosnąć te stare drzewa, kotore tak chcecie chronić, tylko młode samosiejki.

Kolego, mówimy o różnych rzeczach i mylisz pojęcia. W Krakowie istniały dwa wyciągi narciarskie w dwóch różnych miejscach.

Wesoła Polana była faktycznie użytkowana narciarsko do lat 90tych. Zarosła samosiejkami, nie ma na niej jeszcze silnego, starego drzewostanu. To płaski stok do nauki jazdy tak naprawdę. Z mojej wiedzy stok został zamknięty, ze względu na problemy z gruntem i spór o to (wydaje mi się że własność kościoła katolickiego - ale nie jestem pewien!). Z dzisiejszej perspektywy brakuje tam miejsca na jakikolwiek parking, choć bez problemu można dotrzeć tam autobusem. 

Sikornik, którego zbocza są dużo bardziej wymagające, to już w zasadzie drzewostan około 30 letni. Nie wiem gdzie szukać informacji - ale wydaje mi się że ten wyciąg działał maksymalnie do połowy lat 80tych. Tam jakakolwiek ingerencja moim zdaniem nie wchodzi w grę.  

Już kiedyś tłumaczyłem i odnosiłem się sceptycznie do stworzenia ON w Krakowie w innym wątku.

@surfing  @WojtekM nie chcę sprowadzić tej dyskusji do ogółu lasów w Polsce. Kraków jest pod tym względem specyficzny. Nieodpowiednia polityka miasta spowodowała chaotyczną zabudowę. Tutaj każdy las jest teraz na wagę złota.

Edytowane przez Gerald
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WojtekM napisał:

W uprawach.

Na pniu

Wojtek twierdziłeś że w Polsce jedyne co potrafią to wycinać lasy i strzelać do zwierząt, teraz manipulujesz  mimo że podałem ci suche liczby, dyskusja z Tobą zaczyna przypominać dialog z ekoterorystą. Czy sądzisz że prąd bierze się z gniazdka a  pożywienie ze sklepu? W czasie żniw koniecznie zablokuj kombajny w imię obrony istot  zamieszkujących w zbożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, surfing napisał:

Na pniu

Wszelkie dane ze źródeł niezależnych od lasów państwowych temu zaprzeczają. Oczywiście są to dane ekoterrorystów, informacje rozpowszechniane przez Wajraka i innych "stukniętych" ekologów. 

Odbiję piłkę - dyskusja z Tobą zaczyna przypominać dyskusję z klakierem rządowym.  Możemy tak bez końca. 

Ja widzę co dzieje się w lasach. Niech każdy wierzy w te dane, w które chce, ok? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, surfing napisał:

Wojtek twierdziłeś że w Polsce jedyne co potrafią to wycinać lasy i strzelać do zwierząt, teraz manipulujesz  mimo że podałem ci suche liczby, dyskusja z Tobą zaczyna przypominać dialog z ekoterorystą. Czy sądzisz że prąd bierze się z gniazdka a  pożywienie ze sklepu? W czasie żniw koniecznie zablokuj kombajny w imię obrony istot  zamieszkujących w zbożu.

Może inaczej. Co do zasady masz rację ale błagam nie wmawiaj, że ostatnimi laty nie tną wszystkiego i wszędzie na potęgę. Ludzi sam fakt wycinki nie denerwuje tak bardzo jak to w jaki sposób jest robiona. Demolki drug, ścieżek i szlaków to standard. W górach zdemolowali nieodwracalnie setki km szlaków. Swego czasu widziałem co zrobili w Lasku Tynieckim. Potem wchodzisz do takiego lasu Krzyszkowickiego koło Wieliczki i wkraczasz w inny świat. Tu nie ma wycinki, drzewa są łamią i próchnieją a w wielu miejscach jest jak w jakimś rezerwacie. 

Stok w Krakowie? Nie wiadomo czy w ogóle ruszy sezon 2020/21 nawet jak spadnie z 2 metry śniegu a tu takie rozważania. Zejdzmy na ziemię bo na razie lewitujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

Wojtek - jak już teoretyzujecie to załóżcie inicjatywę budowy hali narciarskiej

Nie my teoretyzujemy, tylko prezydent Krakowa oficjalnie chce coś takiego wybudować.

Zresztą teraz mamy środek kwietnia, wiosna w pełni i w Krakowie pada śnieg XD

 

A na serio to nie wiem jaki sobie model biznesowy założyli, być może naśnieżą tylko na ferie i tyle.

Technicznie się da co już pokazało BSA otwierając wyciąg w sierpniu i maju, a że nieekonomicznie?

Przecież prezydent Majchrowski zapłaci z naszych podatków, a nie ze swojej kieszeni XD

 

Skoro Sikornik już zarósł całkiem, to wciąż utrzymuje, że lepiej wykupić tą Wesołą Polanę, czy wywalić ogródki działkowe przy Perofiego niż budować bida platformę...

BTW z własnych obserwacji widzę, że na zamieszkałych pagórkach w Krakowie jest zimą jeden albo dwa stopnie zimniej niż w centrum, więc kolejny argument

Edytowane przez Hextor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jeeb napisał:

Wojtek - jak już teoretyzujecie to załóżcie inicjatywę budowy hali narciarskiej

Bardzo chętnie - w takim Krakowie chyba zresztą jedynie taka hala ma sens. Tam nie da się naśnieżyć ze względu na to, że Krk jest plamą ciepła, a ostatnie zimy, to już zupełnie pustynia. W innych miastach też robi się powoli to samo, szczególnie na zachodzie Polski śniegu nie widzieli od dawna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pawelb91 napisał:

Właśnie, tylko hala ma sens, do tego miałaby dużą frekwencję. W Polsce były już przynajmniej 3 pomysły z różnymi lokalizacjami. Wszytko się rozmyło.

Przedstawiłem już w innym wątku swój punkt widzenia. Hala ma sens, jeśli daleko jest w obszary górskie (np. Druskienniki czy gdzieś na Białorusi itp). Kraków ma góry de facto za miedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...