Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Bootfitting - zmiana kąta bootboard


darekas

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeszcze raz powtarzam: w dobrze dopasowanych butach narciarskich nie ma miejsca na jakieś istotne funkcjonalnie podniesienie pięty, jeżeli takie jest to znaczy, że but jest źle dopasowany lub dopasowanie nie było priorytetem. Wystarczy spojrzeć na rysunek wyżej, jak widać nie ma tam miejsca na podniesienie pięty, chyba że zrobi się rzeźbę czyli skrawanie materiału w okolicy Achilesa.

Ponieważ guseł i przesądów w narciarstwie jest po dostatkiem a nawet producenci  np. Dallbello dodają swoje, może być jeszcze jeden czyli leczenie palącej przedniej części stopy zadaniem klina pod piętore czyli zwiększeniem kąta rampowego.😁

Tak na poważnie, zastanówcie się jaki w tym wypadku byłby mechanizm działania, jaki kąt byłby istotny, samo zwiększenie  kąta rampowego spowodowałoby jeszcze większy ucisk na przednią część stopy? Jaki kąt, między którymi osiami byłby istotny, żeby cudowne działanie ozdrowieńcze klina w aspekcie pieczenia przedniej części stopy: było skuteczne?  Podpowiem, że kąt ten w wyniku działania kliniora uległ rozwarciu. 

Edytowane przez Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotrek napisał:

 

Jeszcze raz powtarzam: w dobrze dopasowanych butach narciarskich nie ma miejsca na jakieś istotne funkcjonalnie podniesienie pięty, jeżeli takie jest to znaczy, że but jest źle dopasowany lub dopasowanie nie było priorytetem. Wystarczy spojrzeć na rysunek wyżej, jak widać nie ma tam miejsca na podniesienie pięty, chyba że zrobi się rzeźbę czyli skrawanie materiału w okolicy Achilesa.

Ponieważ guseł i przesądów w narciarstwie jest po dostatkiem a nawet producenci  np. Dallbello dodają swoje, może być jeszcze jeden czyli leczenie palącej przedniej części stopy zadaniem klina pod piętore czyli zwiększeniem kąta rampowego.😁

Tak na poważnie, zastanówcie się jaki w tym wypadku byłby mechanizm działania, jaki kąt byłby istotny, samo zwiększenie  kąta rampowego spowodowałoby jeszcze większy ucisk na przednią część stopy? Jaki kąt, między którymi osiami byłby istotny, żeby cudowne działanie ozdrowieńcze klina w aspekcie pieczenia przedniej części stopy: było skuteczne?  Podpowiem, że kąt ten w wyniku działania kliniora uległ rozwarciu. 

W odniesieniu do problemów, które opisuje autor, zwiększenie kąta rampowego, zmniejszy zgięcie grzbietowe i tym samym ustawi stopę nieco bardziej w zgięciu podeszwowym. 

Nie mam pojęcia czy, a jeśli tak to jaki jest związek między słabą mobilnością stawu skokowego, a pieczeniem stopy...

W swoich wcześniejszych wypowiedziach skupiałem się tylko i wyłącznie na poprawie mobilności stawu skokowego, ponieważ temat jest mi bliski ze względu na przebytą kontuzję. Kąty w bucie to ostatnia rzecz, na którą zwracałbym uwagę w przypadku opisywanych przez autora dolegliwości. 

@darekas Poczytaj. Przede wszystkim strona nr 2. 

Potencjalne powody problemów Twojego syna: 

1) Technika

2) Źle dobrane buty 

3) Zbyt mocne dopinanie 

4) Problemy mięśniowo-stawowe 

Skłaniałbym się ku opcji nr 4, skoro była już taka diagnoza...

Edytowane przez FerraEnzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, yoss napisał:

Trochę dyskutujesz sam ze sobą.

Autor wątku, zanim go założył, wiedział, że na ból stóp - tylko podniesienie pięty.

A reszta nie polemizuje z oczywistościami. :D 

 

Wcale nie byłem ciekawy czy może ktoś na forum podnosił bootboard a jeżeli tak to jakiego powodu?

Poza bootfitterami ze ski fanatic nikt wcześniej nie poruszał tematu ograniczenia zgięcia w stawie skokowym. 

Dlatego temat tak mnie zaciekawił. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, darekas napisał:

Poza bootfitterami ze ski fanatic nikt wcześniej nie poruszał tematu ograniczenia zgięcia w stawie skokowym. 

Dlatego temat tak mnie zaciekawił. 

Twojego tematu nie czuję, ale być może zainteresuje Cię, że są buty w których można regulować kąt pochylenia cholewki. Te które mam to 14, 18, 22 stopnie. Trochę z tym eksperymentowałem (po czym powróciłem do 18).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, darekas napisał:

Wcale nie byłem ciekawy czy może ktoś na forum podnosił bootboard a jeżeli tak to jakiego powodu?

 

 

 

Najwyraźniej nikt nie podnosił, powinno to dać Ci do myślenia...

W pierwszym poście  ze zdjęciem miałeś odpowiedź w jakim kierunku mogą zachodzić ewentualne korekty. 

Zaskakujące jest, że eksperci ze Skifanatic nie zaproponowali w pierwszej kolejności wymiany wkładki, jest to lek z wyboru na palące stopy z fabryczną wkładką i inne dolegliwości🙂

Ps.

Szczerze mowiąc ja kiedyś w starych zużytych butach podniosłem, tylko o jakieś 2 mm, myśląc że w ten sposób zlikwiduje luz nad piętą, efekt był taki, że luz jakby się zmniejszył ale cały czas czułem, że pięta nie jest na swoim miejscu, koniec końców wolałem mieć luz ale piętę tam gdzie trzeba.

Edytowane przez Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek napisał:

Najwyraźniej nikt nie podnosił, powinno to dać Ci do myślenia...

W pierwszym poście  ze zdjęciem miałeś odpowiedź w jakim kierunku mogą zachodzić ewentualne korekty. 

Zaskakujące jest, że eksperci ze Skifanatic nie zaproponowali w pierwszej kolejności wymiany wkładki, jest to lek z wyboru na palące stopy z fabryczną wkładką i inne dolegliwości🙂

Ps.

Szczerze mowiąc ja kiedyś w starych zużytych butach podniosłem, tylko o jakieś 2 mm, myśląc że w ten sposób zlikwiduje luz nad piętą, efekt był taki, że luz jakby się zmniejszył ale cały czas czułem, że pięta nie jest na swoim miejscu, koniec końców wolałem mieć luz ale piętę tam gdzie trzeba.

Tutaj musze napisać sprostowanie oprócz zmiany kąta bootboard miala tez byc wkladka i to taka termoformowalna firmy Sidas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek napisał:

Najwyraźniej nikt nie podnosił

;) ja podnosiłem klinami Sidasa 4 mm w wersji hard. :) jak źle zrobiłem to przepraszam ;)  Powód, krótsza noga,  korekta ułożenia kostki i lekka zmiana ułożenia obręczy biodrowej. Ostatecznie poszedł korektor pod linera Sidasa 3 mm też hard i custom wkładki.

Pozdrawiam
mirekn 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darekas napisał:

Tutaj musze napisać sprostowanie oprócz zmiany kąta bootboard miala tez byc wkladka i to taka termoformowalna firmy Sidas

Trochę to dziwne, że dopiero teraz piszesz o wkładce. Możecie stosować sobie kliny dowolnie wg. uznania, najlepiej te na drugi dzień, na zdrowie😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirekn napisał:

;) ja podnosiłem klinami Sidasa 4 mm w wersji hard. :) jak źle zrobiłem to przepraszam ;)  Powód, krótsza noga,  korekta ułożenia kostki i lekka zmiana ułożenia obręczy biodrowej. Ostatecznie poszedł korektor pod linera Sidasa 3 mm też hard i custom wkładki.

Pozdrawiam
mirekn 

Możesz robić jak chcesz Twoja sprawa, z mojego doświadczenia wynika, że problem krótszej nogi rozwiązuje się raczej przykręcanym lifterem pod butem, na którym dodatkowo możemy zbudować sobie kąty wg. potrzeby. Jedyny warunek to zakup butów z dedykowanymi lifterami, samoróbki pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...