Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart - pomoc


JC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 40

3. Waga - 85

4. Wzrost - 188

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonów, ( 10 dni w sezonie) - to jest taki ogólny obraz - od 4 sezonów systematycznie min 1 wyjazd tygodniowy, a reszta to pojedyncze dni - w tym roku pierwszy raz kilka dni w Alpach

6. Moje umiejętności określam na 5/6 - lubię niebieskie, czerwone też choć trudności sprawiają te ze zbitym/zlodzonym śniegiem, gdzie już jest to rozjechane. Na czarnych nie jeżdżę. Nigdy nie miałem dłuższych szkoleń z instruktorem

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Stare Salomony Alu coś tam - myślę że flex to 75, dołożona wkładka sidas

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczalnia, w tym roku jeździłem na Salomon Smax6 z 2019/2020r lecz nie byłem zadowolony, aczkolwiek łączę to z niedoskonałościami mojej techniki jazdy

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Przygotowane trasy nawet czerwone - szybko dłuższym skrętem, przy gorszych warunkach raczej krótki skręt i bezpiecznie dla innych narciarzy, na rekreacyjnych trasach długi skręt

10. Upatrzyłem sobie narty - nie mam typu

11. Mój budżet na narty to około - chciałbym używane, lecz nie po wypożyczalni, jeszcze nie zdecydowałem

 

Proszę o pytania do uszczegółowienia oraz propozycje. Narty chcę kupić po sezonie ze względu na cenę 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Płeć - M

2. Wiek - 27

3. Waga - 80

4. Wzrost - 188

5. Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, ( 7 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 7/10

7. Moje buty to -  Niestety nie pamiętam, a nie jestem aktualnie w domu od jakiegoś czasu, jedynie marka - Head

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - obecnie nie mam, ze starych dawno wyrosłem i ostatnie dwa razy wypożyczałem

9. Preferuję styl jazdy - carving, dosyć szybka jazda długimi łukami, momentami przemieszana z krótkim, szybkim slalomem

10. Upatrzyłem sobie narty - Head V-shape V5, Fischer Progressor, Elan Element, Rossignol Pursuit

11. Mój budżet na narty to około - 1200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Płeć - M

2. Wiek - 27

3. Waga - 80

4. Wzrost - 187

5. Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, ( 7 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 7/10

7. Moje buty to -  Niestety nie pamiętam, a nie jestem aktualnie w domu od jakiegoś czasu, jedynie marka - Head

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - obecnie nie mam, ze starych dawno wyrosłem i ostatnie dwa razy wypożyczałem

9. Preferuję styl jazdy - carving, dosyć szybka jazda długimi łukami, momentami przemieszana z krótkim, szybkim slalomem

10. Upatrzyłem sobie narty - Head V-shape V5, Fischer Progressor, Elan Element, Rossignol Pursuit

11. Mój budżet na narty to około - 1200

 

Na nartach czuję się pewnie, lubię szybką jazdę, wychodzi mi to dobrze choć technika nie jest idealna. Myślę o nartach 165 czyli delikatnie krótszych niż powinienem mieć, żeby zyskać trochę na skręcie, ale obawiam się o stratę w prędkości. Mieszkam w Warszawie, więc jeśli ktoś zna jakiś fajny outlet czy giełdę (starszych ale nieużywanych modeli lub zwrotów) to chętnie się dowiem. Nie zależy mi na modelu z tego roku ani nawet poprzedniego, nie jestem wymagający. Równie chętnie przyjmę propozycje innych modeli niż ww. Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Forumowicze - nosze się już od dłuższej chwili z zamiarem zakupu czegoś szybszego. W tej chwili mam slalomki sklepowe i chcę sobie dołożyć drugą parę. Oryginalnie myślałem o hybrydach - X9, Fischery CT lub coś podobnego, ale zastanawiam się czy różnica będzie wyraźnie zauważalna? Może hybrydy ale nieco dłuższe? Ok 180?

Czy może więcej sensu miałyby nieco krótsze gigantki sklepowe? W okolicy 175 - 17m promienia. Co myślicie? Z reguły jak jeździłem na gigantkach to na bardzo długich (190 np.) więc nie do końca wiem jak krótsze gigantki się sprawują.

Chciałbym mieć coś szybkiego, ale uniwersalnego w tym sensie, żeby nawet na nieco bardziej zatłoczonym, lub stromszym stoku dało się przyciąć. Jestem ciekawy Waszego zdania w porównaniu hybryd i sklepowych gigantek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2022 o 10:02, matist1 napisał:

1. Płeć - Mężczyzna

2. Wiek - 40

3. Waga - 85

4. Wzrost - 188

5. Na nartach jeżdżę od 4 sezonów, ( 10 dni w sezonie) - to jest taki ogólny obraz - od 4 sezonów systematycznie min 1 wyjazd tygodniowy, a reszta to pojedyncze dni - w tym roku pierwszy raz kilka dni w Alpach

6. Moje umiejętności określam na 5/6 - lubię niebieskie, czerwone też choć trudności sprawiają te ze zbitym/zlodzonym śniegiem, gdzie już jest to rozjechane. Na czarnych nie jeżdżę. Nigdy nie miałem dłuższych szkoleń z instruktorem

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Stare Salomony Alu coś tam - myślę że flex to 75, dołożona wkładka sidas

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - wypożyczalnia, w tym roku jeździłem na Salomon Smax6 z 2019/2020r lecz nie byłem zadowolony, aczkolwiek łączę to z niedoskonałościami mojej techniki jazdy

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - Przygotowane trasy nawet czerwone - szybko dłuższym skrętem, przy gorszych warunkach raczej krótki skręt i bezpiecznie dla innych narciarzy, na rekreacyjnych trasach długi skręt

10. Upatrzyłem sobie narty - nie mam typu

11. Mój budżet na narty to około - chciałbym używane, lecz nie po wypożyczalni, jeszcze nie zdecydowałem

 

Proszę o pytania do uszczegółowienia oraz propozycje. Narty chcę kupić po sezonie ze względu na cenę 🙂

Chyba wszyscy forumowicze z wiedzą pomocną szusują na stokach 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2022 o 10:40, Tatita napisał:

Hej Forumowicze - nosze się już od dłuższej chwili z zamiarem zakupu czegoś szybszego. W tej chwili mam slalomki sklepowe i chcę sobie dołożyć drugą parę. Oryginalnie myślałem o hybrydach - X9, Fischery CT lub coś podobnego, ale zastanawiam się czy różnica będzie wyraźnie zauważalna? Może hybrydy ale nieco dłuższe? Ok 180?

Czy może więcej sensu miałyby nieco krótsze gigantki sklepowe? W okolicy 175 - 17m promienia. Co myślicie? Z reguły jak jeździłem na gigantkach to na bardzo długich (190 np.) więc nie do końca wiem jak krótsze gigantki się sprawują.

Chciałbym mieć coś szybkiego, ale uniwersalnego w tym sensie, żeby nawet na nieco bardziej zatłoczonym, lub stromszym stoku dało się przyciąć. Jestem ciekawy Waszego zdania w porównaniu hybryd i sklepowych gigantek.

Cześć

Mam wszystkie 3 modele jakie wymieniasz - SL + hybryda + gs sklep - osobiście jeśli miałbym kupować dla siebie 2- gą parę po SL - GS sklep - nie dla tego że jest np. lepszy niż hybryda - ale jest inny niż SL - ta różnica jest znacznie odczuwalna. Natomiast hybrydy to takie uniwersalne narty - jako jedyna para wyśmienite. Ja kupiłem bo może GS-y użytkuje żona - a drugich nie chciałem, bo i tak od czasu do czasu mogę z nich skorzystać - wybór padł na hybrydy- nie żałuję - świetne narty, jeśli chcesz mieć nartę podobną do SL ale dłuższą - lepiej prowadzącą się przy dłuższych skrętach i prędkościach, kup hybrydę, jeśli ma być inna, pancerna - kup GS. Długość - hybryda min 175, GS 180 cm, wtedy to jakaś namiastka GS jest, ja mam SL 157, GS 178 i hybrydę 175 przy 175 cm wzrostu. Takie akuratne. SL wolę damski rozmiar - w takich długo jeździłem po córce - dziwne co?

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekbtl napisał:

Cześć

Mam wszystkie 3 modele jakie wymieniasz - SL + hybryda + gs sklep - osobiście jeśli miałbym kupować dla siebie 2- gą parę po SL - GS sklep - nie dla tego że jest np. lepszy niż hybryda - ale jest inny niż SL - ta różnica jest znacznie odczuwalna. Natomiast hybrydy to takie uniwersalne narty - jako jedyna para wyśmienite. Ja kupiłem bo może GS-y użytkuje żona - a drugich nie chciałem, bo i tak od czasu do czasu mogę z nich skorzystać - wybór padł na hybrydy- nie żałuję - świetne narty, jeśli chcesz mieć nartę podobną do SL ale dłuższą - lepiej prowadzącą się przy dłuższych skrętach i prędkościach, kup hybrydę, jeśli ma być inna, pancerna - kup GS. Długość - hybryda min 175, GS 180 cm, wtedy to jakaś namiastka GS jest, ja mam SL 157, GS 178 i hybrydę 175 przy 175 cm wzrostu. Takie akuratne. SL wolę damski rozmiar - w takich długo jeździłem po córce - dziwne co?

pozdrawiam

Marek dobrze prawi, są sl, dla odmiany gs, a długość… lepiej jak dłuższe, choć niekoniecznie 190, może mastery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marekbtl napisał:

ortodoksi twierdzą że tylko 165cm

..ciekawe ilu z nich by zostało przy 165 gdyby nie fis..😄

10 minut temu, marekbtl napisał:

no i nie masz po córce na 99% :)

..no nie ....po córce "dojeżdżam" telefony.. :)

 

zdrawim..

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sstar napisał:

Marek dobrze prawi, są sl, dla odmiany gs, a długość… lepiej jak dłuższe, choć niekoniecznie 190, może mastery?

Cześć

Ponadto, zauważyłem i nawet dla delikatnego przypomnienia zakładałem długie narty aby inicjować skręt z właściwej nogi, na długich wg mnie już trzeba, na SL, a  ja jeżdzę raczej krótkimi skrętami, bo to mnie cieszy i nieraz się złapałem że przesiadka na GS i próba jazdy jak na SL w pierwszych 2-3 skrętach była nieoczywista, oczywiście po chwili pamięć mięśniowa wracała i wszystko było ok, natomiast chyba SL takie błędy wybaczają i nie jest to takie odczuwalne i jeśli któryś tam skręt zainicjujesz ze złej nogi, bo na nartach SL dzieje się to szybciej. Toteż potwierdza się chyba utarty kanon, że jednak naukę powinno się zaczynać na nartach dłuższych o większym promieniu, aby wypracować właściwą technikę skrętu.

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Lexi napisał:

..ciekawe ilu z nich by zostało przy 165 gdyby nie fis..😄

..no nie ....po córce "dojeżdżam" telefony.. :)

 

zdrawim..

Te 165 nie takie głupie, stają się uniwersalne, moje fis bardzo stabilne, dobrze jezdzi się tez dłuższym, na wprost, nie ma tak ze ciagle szukają krawedzi i znienacka ja łapią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swój własny problem z decyzją jeżeli chodzi o długość. Mam 175 cm wzrostu. SL 160, ale od zeszłego roku nie wyjąłem ich z pokrowca. Hybryda 173 cm, GS sklepowy 175 cm. Cały zestaw leży dobrze. Teraz jestem na etapie doboru masterów, objeździłem Rossi i Dynastar w wersjach master, ale o długości 173 cm. Następne są 179 cm. Te 173 cm jeżdżą wyśmienicie, więc jeżeli teraz jeżdżą świetnie, co będzie za jakiś czas, jeżeli pojawi się progres? 

Edytowane przez waldek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, waldek71 napisał:

Mam swój własny problem z decyzją jeżeli chodzi o długość. Mam 175 cm wzrostu. SL 160, ale od zeszłego roku nie wyjąłem ich z pokrowca. Hybryda 173 cm, GS sklepowy 175 cm. Cały zestaw leży dobrze. Teraz jestem na etapie doboru masterów, objeździłem Rossi i Dynastar w wersjach master, ale o długości 173 cm. Następne są 179 cm. Te 173 cm jeżdżą wyśmienicie, więc jeżeli teraz jeżdżą świetnie, co będzie za jakiś czas, jeżeli pojawi się progres? 

Cze

To Ty jak ja standardowy Polak :), zestaw nieomal identyczny jak mój, ale co do masterów to chyba bliżej 180cm bym brał, dla mnie master to narta przede wszystkim długa, ale przy naszej karłowatej nieco posturze te 180cm wystarczające - może 185 max. Wydaje mi się że przy 175cm będzie bardzo podobna do GS sklep, ten 1 m (nawet nie wiem czy tyle jest) różnicy w promieniu nie będą miały aż takiego znaczenia.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sstar napisał:

Te 165 nie takie głupie, stają się uniwersalne, moje fis bardzo stabilne, dobrze jezdzi się tez dłuższym, na wprost, nie ma tak ze ciagle szukają krawedzi i znienacka ja łapią.

Cze

To jak już staną się uniwersalne to daj znać, chętnie coś po Tobie odziedziczymy co by Ci nie graciły ;)

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się z uwagą, bo sam powoli przyglądam się dłuższym nartom. Taka uwaga z mojej strony - gdybyś wybrał "hybrydę" to koniecznie przetestuj przed zakupem. Do tej pory miałem okazję pojeździć na Headach eRace Pro i Atomicach X9 (na tych trochę dłużej bo miałem je na cały dzień do testów), obie w identycznej długości 175 cm i teoretycznie z tej samej grupy, a jadą całkiem inaczej.

Heady są bardzo stabilne i jadą dość szerokim łukiem, Atomici na początku mnie zaskoczyły, bo nie spodziewałem się że narty z tej grupy będą chciały aż tak ciasno kręcić. Na początku mnie to trochę denerwowało, ale jak się wjeździłem to coraz bardziej mi się podobało. Heady prowokują do szybszej jazdy (choć nie tak jak mastery), a Atomic do bardziej dynamicznej, ciągle chcą skręcać. Są trochę nerwowe gdy chcemy pojechać na kreskę na przykład na wypłaszczeniu, gdzie Heady jadą jak po sznurku. Z tego powodu chętnie pojeździłbym dla porównania na obu tych modelach w długości 180 cm, zwłaszcza na Atomicach żeby sprawdzić czy przybędzie im stabilności na prostej.

Podsumowując - na obu tych modelach jeździło mi się super, chociaż każdy z nich ma odczuwalnie inny feeling i jazda jest trochę inna. Gdybym miał kupować dzisiaj, to bym nie wiedział co wybrać (no może po kolorze, bo Heady mi się podobają, a ten odcień zielonego w Atomicach wyjątkowo paskudny jest jak dla mnie 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, waldek71 napisał:

Mam swój własny problem z decyzją jeżeli chodzi o długość. Mam 175 cm wzrostu. SL 160, ale od zeszłego roku nie wyjąłem ich z pokrowca. Hybryda 173 cm, GS sklepowy 175 cm. Cały zestaw leży dobrze. Teraz jestem na etapie doboru masterów, objeździłem Rossi i Dynastar w wersjach master, ale o długości 173 cm. Następne są 179 cm. Te 173 cm jeżdżą wyśmienicie, więc jeżeli teraz jeżdżą świetnie, co będzie za jakiś czas, jeżeli pojawi się progres? 

Marek dobrze mówi, mastery gs do gnania są, dłuższe lepsze, a te rossi i dynki łatwo zacieśniają skręty; ja właśnie do 175 dokupuje 180, takie same bo się trafiają w dobrej cenie, te 175 tez bez głębszych przemyśleń, bo się trafiał edit ps najlepsze pewno 185, choć w pewnych warunkach mogą być kłopotliwe, bo ja czasem w coś się wpakuje…

Edytowane przez sstar
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekbtl napisał:

Cze

To jak już staną się uniwersalne to daj znać, chętnie coś po Tobie odziedziczymy co by Ci nie graciły ;)

pozdrawiam

Co ty. Raz dałem. Teraz jestem już biznesmemem, bez przejęzyczeń. PS wszystkie narty które miałem mi się podobały. Choć niektóre w pewnych warunkach maja jednak pewne wady.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lexi napisał:

..no i wtedy po zawodach - nie masz dalszych podstaw do powiększania kolekcji.:)

Mam swoje marzenia. Choć pragmatyka podpowiada, ze najwcześniej skitury zajeźdżę. Rozkład 50 na 50 w prowownaniu do zjazdowych których trochę mam i zmieniam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sstar napisał:

Choć pragmatyka podpowiada, ze najwcześniej skitury zajeźdżę. Rozkład 50 na 50 w prowownaniu do zjazdowych których trochę mam i zmieniam.

Całe szczęście ze mnie do skitórów nie ciągnie (narazie)..ale już nartki trekkingowe..hmmm :).

Co do zjazdowych to do użytku mam SL i  hybrydę - raczej sie nie pokrywają bo ta hybryda robiłaby za GS gdyby była nieco dłuższa.......myślę jeszcze o czymś szerszym i może bardziej egzotycznym jak któreś Kastle albo Volkl V-Werks.

Z drugiej strony rozsądek i doświadczenie mówi ze będzie jak z wędkami - jak masz dużo to nie wiesz co zabrać na łódż ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lexi napisał:

Całe szczęście ze mnie do skitórów nie ciągnie (narazie)..ale już nartki trekkingowe..hmmm :).

Co do zjazdowych to do użytku mam SL i  hybrydę - raczej sie nie pokrywają bo ta hybryda robiłaby za GS gdyby była nieco dłuższa.......myślę jeszcze o czymś szerszym i może bardziej egzotycznym jak któreś Kastle albo Volkl V-Werks.

Z drugiej strony rozsądek i doświadczenie mówi ze będzie jak z wędkami - jak masz dużo to nie wiesz co zabrać na łódż ;)

Albo gorzej przestajesz łowić, u mnie w tym roku same złe decyzje wyborowe…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...