Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czarny Groń koło Andrychowa


SKIer

Rekomendowane odpowiedzi

nalezy pilnowac jak źrenicy, by ktos nie dopisał tych okolic do natury 2000 bo bedzie jak na Saharze (szyndzielnia). Czy gmina ma cos do gadania w tej kwestii?

Obszary N2000 są dawno określone. W przeciwnym wypadku UE nie dała by nam złotówki na inwestycje. Szczegółowe informacje na temat powoływania nowych obszarów oraz gospodarowania na nich można znaleźć tutaj: http://natura2000.org.pl/e-szkolenia/e3-podstawy-prawne-tworzenia-i-funkcjonowania-sieci-natura-2000-2/streszczenie_e3/

Generalnie gmina może tylko opiniować, ale nie jest organem decyzyjnym w tej kwestii tak samo jak kudłaci z lasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cyklu "chcieć to wy sobie możecie" a my i tak uj*biemy:http://pracownia.org.pl/aktualnosci,891
Jeszcze jedna ciekawostka na temat Pracowni: przy próbie wejścia na tę stronę, Kaspersky mi ją zablokował i wyświetlił komunikat jak poniżej!Czy możecie powiedzieć co pod tym linkiem jest?Bo kilka dni temu znalazłem w internecie link do komunikatu o przegranym przez Pracownie procesie, który Pracownia wyrokiem sądu była zobowiązana umieścić na swojej stronie. Komunikatu nie mogłem przeczytać, bo Kaspersky wówczas też zablokował mi dostęp do tej strony.

Trojan3.jpg

PS:Jest coś dziwnego z tą stroną bo z głównej strony Pracowni wszedłem tam bez żadnego alarmu ze strony Kasperky'ego.

Trojan3.jpg.bb5cc30ab339a30a5cbb2175bde9fc93.jpg

Edytowane przez Chris_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszary N2000 są dawno określone. W przeciwnym wypadku UE nie dała by nam złotówki na inwestycje.

Nie mam żadnej wiedzy na temat N2000, ale z tekstu umieszczonego na stronach Pracowni można by wnioskować, że ten wyciąg został wybudowany właśnie na obszarze N2000!

Oto cytat:

Ośrodek narciarski powstał na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, naruszając przy tym granice rezerwatu przyrody „Madohora”. Ponadto, rejon Czarnego Gronia objęty jest ochroną prawną w postaci obszaru Natura 2000 „Beskid Mały”

Więc jak to jest z tą "Naturą 2000"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośrodek narciarski powstał na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, naruszając przy tym granice rezerwatu przyrody „Madohora”. Ponadto, rejon Czarnego Gronia objęty jest ochroną prawną w postaci obszaru Natura 2000 „Beskid Mały”

bez tytuĹu.jpg

czyli typowo dla Pracowni- "prawda inaczej"...

57da818b0935c_beztytuu.jpg.1ab55072bd668c6ca64f59d9a784d797.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naśnieżanie na Pracicy

. Co do sposobu gromadzenia w nim wody to nie nie znam szczegółów , ale prawdopodobnie jest to system pomp , które tłoczą wodę z dużo niżej biegnącego potoku górskiego . Napełnianie zbiornika odbywa się w czasie tzw. wielkiej wody , więc specjalnie nie utrudnia to życia mieszkańcom Praciaków ( przysiółek Rzyk ) , którzy poniżej , tuż przy parkingu mają lokalne ujęcie wody i raczej pilnują ,żeby im wody w kranach nie zabrakło . Zresztą , w zeszłym roku jak była susza , Czarny Groń miał szlaban na naśnieżanie , nie mogli czerpać wody z potoku i pomimo mrozów armatki stały na stoku i nie produkowały śniegu . Ktoś więc tego pilnuje i raczej nie rządzi tam dziki kapitalizm . Zarówno właściciel jak i większość pracowników to ludzie z tych terenów , więc nie na rękę jest im wojowanie z miejscowymi władzami czy też mieszkańcami

Omalże masz rację. Ci z Was, którzy byli na Pracicy powinni zauważyć trochę dalej za miejscem gdzie wysiada się z ski busa drewniana ścianę z budką. W budce znajduje się przyłącz do stacji pomp, która to pompuje wodę do zbiornika. Sam widziałem kilka razy jak przyjeżdżała cysterna i pompowano wodę na górę, która grawitacyjnie płynie do armatek. Wiecie, mam już dość tej pseudo dyskusji, pseudo ekologów i pseudo dziennikarzy, którzy nigdy nie widzieli Pracicy na oczy i ciągle sieją dezinformacje i wymądrzają się w sposób niewiarygodny, a po prosty są merytorycznie słabi,że aż żal. Konkludując, Pracica ma jedne z nowocześniejszych systemów naśnieżania i nie pobiera wody ze źródliska obok zbiornika, równie dobrze zbiornik mógłby lewitować w powietrzu, a jego wpływa byłby taki sam na źródlisko obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do miśka, to ja jestem prowodyrem tej informacji, bo i sam go widziałem obok bacówki, powyżej górnej stacji wyciągu. A że, 3-letni alaskańskie spotkania z miśkami mnie do nich przyzwyczaiły to nie żaden fake internetowy. To był zdrowy młody samiec, znaczący terytorium.

My też chcemy wiedzieć jakie to zioło........:stupid::biggrin:

W 1986 sam widziałem ślady w Okrajnik/Kocierz ale on nie miał GPS-u i się po prostu zgubił- biedne pszczoły :angel: ale to w Beskidach zdarza się ale żadko:applause:

Edytowane przez magelan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziano niedźwiedzia

hej GrizzlyMan ...

skoro mali alaskanie nauczyli Cię jak zachować się przy niedźwiedziu to nie spanikowałeś i na pewno zrobiłeś zdjęcie ..... aaaa nie zrobiłeś właśnie taki był przekaz, że ze strach spi..... z tamtąd na złamanie karku.

Wyjaśnij nam proszę jak to było. Bo rozniosło się że go widziałeś ale są różne wersje co do Twojego zachowania.

Poza tym to była Niedziela i jak wiemy mnóstwo ludzi w tej okolicy, grzybiarze, rowerzyści itd.. dlaczego tylko Ty go widziałeś.

Mam pewną teorię ale nie chcę nic sugerować, ostatnio tam często widziałem gości co do papierowych torebek takie małe grzybki zbierali, i po nich widzieli smoka .... coś wiesz w temacie ??

pozdrawiam

Mieszkaniec i narciarz.

P.S. co do inwestycji to może Panowie krytycy się pochwalą co w życiu osiągnęli, zbudowali, bo najłatwiej skrytykować zwyzywać od złodziei a wy komu i ile dajecie zarobić ???

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do miśka, to ja jestem prowodyrem tej informacji, bo i sam go widziałem obok bacówki, powyżej górnej stacji wyciągu. A że, 3-letni alaskańskie spotkania z miśkami mnie do nich przyzwyczaiły to nie żaden fake internetowy. To był zdrowy młody samiec, znaczący terytorium.

No Michał (Mig12345), ale komplementy Ci prawią... :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że długo nie odpowiadałem, ale braki czasu...

A)

...

AD2)Wiedza na poziomie licealnym jakoby zbiorniki sprzyjały wyrównaniu przepływu. Owszem, tylko niestety już nie wiesz jak te zbiorniki funkcjonują spełniając tą funkcję. Przede wszystkim sprawa dotyczy budowy zbiorników na mniejszych/większych ale RZEKACH, a woda może byc gromadzona jedynie w trakcie dużych przepływów m.in po roztopowych i wtedy oczywiście sprzyja regulowaniu przepływu, natomiast czym innym jest budowanie zbiornika z możliwym dopływem z potoku w trakcie ekstrymalnego przybrania wody, a czym innym budowa "na potoku". Polecam postudiowanie trochę literatury na temat przepływów wód na terenach podgórskich...

B)

Nigdzie nie stwierdziłem że zbiornik na potoku nie spełnia funkcji retencyjnej, ale ty oczywiście stosujesz socjotechnike w której tłumaczysz wszystkim co autor miał na myśli, mimo, że sami mogą sobie przeczytać co napisałem.

Stwierdziłem jedynie, że ze względu na niewielki przepływ regularny potoków nie można bezingerencyjnie pogodzić interesu jakim jest naśnieżanie tras z dobrem mieszkańców jakim jest regularny dopływ wody...

Chyba plączesz się w zeznaniach :rolleyes::, ale mniejsza z tym.

Ad A)

Gdybyś przez chwilę się zastanowił nad moim postem i punktami, to nie miał byś wątpliwości, że mała retencja zawsze stabilizuje przepływ. Również w potokach o małym przepływie i bardzo dużych różnicach przepływu. Jak mi nie wierzysz – masz prawo – zapytaj bobry. One właśnie na takich strumieniach robią to od ładnych paru milionów lat z nieprawdopodobną dokładnością. Oczywiście w górskich strumieniach nie dają rady, bo tam maksymalne przepływy niszczą ich konstrukcje a także dlatego, że bobry wymagają stabilizacji przepływu, której na górskim strumieniu nie da się osiągnąć. Ale zasada pozostaje. Każda mała retencja w mniejszym lub większym stopniu stabilizuje przepływ wody.

Ad B)

Ciekawe skąd bierze się takie nieprawdopodobne niezrozumienie praw fizyki u wszystkich „specjalistów” zabierających głos w sprawie naśnieżania…

Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale woda trafiająca do zbiornika z przeznaczeniem do śnieżenia, nie wpada do czarnej dziury, a następnie nie jest jetami ekspediowana poza naszą galaktykę. Z niej powstaje śnieg! I to nie w przestrzeni międzygwiezdnej ale w zlewni z której ta woda została zmagazynowana. Wiosną topi się w większości już po roztopach, zwiększa poziom wód gruntowych i przedłuża okres wysokiego przepływu w górskich potokach. Wtedy też można ją zmagazynować w zbiorniku na czarną godzinę – czyli np. letnie susze, czy w razie mokrego lata zachować nawet do zimy i ponownego naśnieżania. Magazynowanie wody do naśnieżania i naśnieżanie to też forma małej retencji, nikomu wody nie zabiera, a stabilizuje przepływ wody.

Kurcze, od paru postów piszę tak prosto, chyba na poziomie przedszkola, że aż mi czasami wstyd, a mimo to część czytelników nie rozumie tak banalnie prostych zagadnień….

Tadek

PS. Piszę ogólnie - nie konkretnie o Pracicy

Edytowane przez Tadeusz T
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosną topi się w większości już po roztopach, zwiększa poziom wód gruntowych i przedłużając okres wysokiego przepływu w górskich potokach.

Powiem więcej: Śnieg na stokach narciarskich topi się wręcz o wiele później niż śnieg leżący na pozostałych stokach!

Najlepiej widać to we Włoszech, gdzie stoki są wręcz perfekcyjnie ratrakowane.

W zeszłym roku w połowie lutego byłem na Kronplatzu. Od strony San Vigilio jest taka ośla łączka dla dzieci, leżąca na wysokości ok. 1300-1400 m n.p.m.

Na sąsiednich zboczach nie było już nawet grama śniegu, można było wręcz owce wyganiać, ale na stoku narciarskim leżała gruba warstwa śniegu, który w dodatku bynajmniej się nie topił!

Wracając do Krakowa to samo mogłem zaobserwować przejeżdżając przez Sillian, gdzie stacja kolejki jest przy samej drodze; dookoła zielone łąki, a na ubitym stoku narciarskim gruba warstwa śniegu.

Wydaje mi się że trudno o bardziej przekonywujący dowód korzystnego oddziaływania naśnieżania stoków narciarskich na gospodarkę wodną.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no Panowie, palenie zostawmy na po treningu:biggrin: Tak się złożyło,że późno tam byłem i już się ściemniało, więc nie dziwno,że nikt go nie widział, no chyba,że preferujecie zbiór grzybów z czołówką....no tak też można. Cóż w naszej naturze leży,że jesteśmy wyśmiewni, ale czy zawsze trzeba. Co do zdjęcia to go nie mam, bo na rower rzadko jeżdżę z aparatem, a Ci co wątpią w moją odwagę to jeśli będą mogli obejrzeć moje alaskańskie fotki,lub poczytać o wyprawach tam to raczej nie popełnią tego błędu raz kolejny...

Mieszkaniec, bywalec i etc. :cool::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
na kamerkach skywindows widać ,że są robione próby kanapy , więc nadzieja jest :smile:

byłoby świetnie, powinni wysłac Ślusarczykowi z Pracowni jakiś darmowy karnecik

EDIT:

napisałem do nich maila i dostałem odp:

Witam,

nie mamy dokładnych informacji czy kolejka ruszy w tym sezonie. Zachęcam do zaglądania na naszą stronę internetową, tam na pewno będą informacje gdyby ten wyciąg miał ruszać.

więc na dniach raczej nie ruszy...

Edytowane przez wi999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...