Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Słowacja, Czechy - warunki narciarskie 2010/2011


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ZA.

Z innej beczki: nie wybieracie się gdzieś w tą sobotę?

w ubiegłą niedzielę wyciągnąłem rower :) ale prawdopodobnie 2,3-04. będę miał wolne i myślałem że wyskoczę np. na Chopok.

Rohacze też ok. tylko co z warunkami po tych ociepleniu będzie jeszcze śnieg na ściankach?? bo na głównej trasie przy +15*C to będzie ciężko

pozdr.Torres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ubiegłą niedzielę wyciągnąłem rower :) ale prawdopodobnie 2,3-04. będę miał wolne i myślałem że wyskoczę np. na Chopok.

Rohacze też ok. tylko co z warunkami po tych ociepleniu będzie jeszcze śnieg na ściankach?? bo na głównej trasie przy +15*C to będzie ciężko

pozdr.Torres

Myślę, że koło piątku coś będzie można więcej powiedzieć gdzie i czy na pewno się wybiore, zobaczymy jaka pogoda będzie a o Rohace bym się nie martwił na bank przetrwa do niedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lawin to teoria bardzo dobrze jest opisana tu:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/oddzialy/krakow/lawiny/o_law.html#osiad

Wiosną, jesli nic świeżego nie spadło to zagrozeniem są lawiny gruntowe wywoływane przez odwilż bądź słońce, są bardzo niebezpieczne z powodu ciężaru i gęstości śniegu oraz tego co on ze sobą niesie. Ich uniknięcie jest w miarę proste i głównie chodzi o planowanie i rozsądek, unikanie głupisch miejsc w niewłaściwym czasie i warunkach.

W warunkach zagrożenia lawinowego zimą (czyli gdy jest ogłoszone 3 lub więcej) to należy unikać w miare możliwości poruszania sie wszelakimi formacjami wklęsłymi lub przechodzenia pod nimi (np słynny Żleb Żandarmerii - lawiny z niego wyjeźdżające zabierały ludzi z drogii do Moka). Dużo zależy od sniegu, jak jest zmrożony, jak pokrywa jest związana, jakie były sekwencje opadowe, miejsca nawiane, nawisy itd. Generalnie duży swieży opad to zawsze wzrost ryzyka, to samo przy odwilży, wtedy to nawet jest gorzej i bardziej należy sie strzec. Więcej teorii niz w tym artykule i tak nie napiszę, Ameryki nie odkryję - a i na sucho to ciężko pisać, trochę to wymaga doświadczenia i obserwacji, najlepiej jakiegoś szkolenia prostego.

A zasady poruszania są ogólnie takie, w warunkach zagrożenia staramy sie poruszać formacjami wypukłymi, żleby i wklęsłości pokonujemy jak najszybciej, zawsze po skosie w dół jeśli jest taka mozliwość, pokonywac je pojedyńczo - nigdy w kilka osób na raz, generalnie najlepiej poruszać sie w miejscach gdzie spod pokrywy wystaja jakieś kosówki, skałki itp. W szerszych formacjach staramy sie nie przechodzić pod różnymi zboczami czy miejscami, ktore mogą wyjechać - oczywiście jak sie da. Do tego dochodzi możliwość wywołania lawiny samemu lub przez grupę (wypadek na Rysach) więc tu też sa pewne zasady poruszania się tak by jeden nie narażał innych ale to już zalezy od terenu. Na nartach możliwość podcięcia lawiny jest większa niż podczas chodzenia ale tu to juz moje doświadczenia się kończą.

Generalnie ryzyko trzeba ograniczać jak tylko się da ale .... Są dwa pozekadła wspoinaczkowe:

- jest ryzyko, jest zabawa, albo piargi albo sława"

a drugie rosyjskie:

" z alpinizmom to kak tigra jebat - i smieszno i straszno"

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyki lawinowej co prawda nie mam żadnej, jeno malutką teorię w głowie i opowieści przeczytane lub obejrzane na szybie, ale ze swojej strony mogę polecić "Wołanie w górach" Jagiełły. Najnowsze wydanie jest rozszerzone i ma także opisaną akcję z przytoczonego wypadku z lawiną na Rysach. Zawsze coś cennego dla siebie można wyciągnąć z tej lektury.

Edytowane przez ravick97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie , znając realia , trudno będzie się skrzyknąć:rolleyes: ,ale ja bym chętnie, pod przewodnictwem kogoś bardziej doświadczonego (np Mihu;) ), zaliczył zjazd którymś z wymienionych żlebów

Też bym spróbował,ale koniecznie z doświadczoną osobą i na początek nie koniecznie takim stromym żlebem jak na zdjęciu. ;) Ale przypuszczam,że trza by mieć choć raki,może też czekany,o poślizg podczas wspinaczki nie trudno.

Jestem ZA.

Z innej beczki: nie wybieracie się gdzieś w tą sobotę?

Na razie bez planów i... pewnie znów bez wypłaty będę. :mad:

Poza tym nie wiem czy nie rozpocznę sezonu wędkarskiego... ;)

... a powiem szczerze że Rohace zaliczyłbym jeszcze raz :D

JA TEŻ!!! :D

Rohacze też ok. tylko co z warunkami po tych ociepleniu będzie jeszcze śnieg na ściankach?? bo na głównej trasie przy +15*C to będzie ciężko

pozdr.Torres

Mam podobne obawy - przy takiej temperaturze może nieźle "łapać" narty,przynajmniej na płaskim.

Dziś patrzyłem też na Tatrzańską Łomnicę;śnieg od 0-60cm,trochę mało,a to miejsce też mnie ciągnie... :D

Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopok

nie chcę wybrzydzać ... Rohace ok. ale tak na dobrą sprawę jest tam jedna trasa i to dość płaska :rolleyes: ścianki zaczynają się jak zjeżdżamy do kanapy(a kanapa do szybkich nie należy)

ale przy tych temp. to ta czarna może nie "dożyć" do soboty więc :D przechodząc do meritum -Chopok nie jest w kręgu zainteresowań :confused:

wiem że to dalej ale urozmaicenie większe i jazda trochę bardziej "jarna" :D:D:D

pozdr. Torres

P.S-u mnie układa się sobota i niedziela free :D na razie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę wybrzydzać ... Rohace ok. ale tak na dobrą sprawę jest tam jedna trasa i to dość płaska :rolleyes: ścianki zaczynają się jak zjeżdżamy do kanapy(a kanapa do szybkich nie należy)

ale przy tych temp. to ta czarna może nie "dożyć" do soboty więc :D przechodząc do meritum -Chopok nie jest w kręgu zainteresowań :confused:

wiem że to dalej ale urozmaicenie większe i jazda trochę bardziej "jarna" :D:D

pozdr. Torres

P.S-u mnie układa się sobota i niedziela free :D na razie :cool:

Nie byłem jeszcze na Chopoku,więc jak coś,to ja się piszę! :D:cool:

No to gdzie panie i panowie?Trza by ładnie zamknąć sezon! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem jeszcze na Chopoku,więc jak coś,to ja się piszę! :D:cool:

No to gdzie panie i panowie?Trza by ładnie zamknąć sezon! :cool:

Dokładnie to będzie zamkniecie sezonu dla mnie u mnie wchodzi tylko niedziela w grę piątek sobota zobaczymy, co nam pogoda przyniesie jak dla mnie to jest warunek żeby gdzieś dalej uderzyć, bo w niepogodę to mam Praciaki niedaleko stok przygotowany perfekcja jak na tą porę roku ludzi praktycznie brak dzisiaj się tam w dwie godziny zajechałem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę wybrzydzać ... Rohace ok. ale tak na dobrą sprawę jest tam jedna trasa i to dość płaska :rolleyes: ścianki zaczynają się jak zjeżdżamy do kanapy(a kanapa do szybkich nie należy)

ale przy tych temp. to ta czarna może nie "dożyć" do soboty więc :D przechodząc do meritum -Chopok nie jest w kręgu zainteresowań :confused:

wiem że to dalej ale urozmaicenie większe i jazda trochę bardziej "jarna" :D:D:D

pozdr. Torres

P.S-u mnie układa się sobota i niedziela free :D na razie :cool:

Jak będzie tak to wyglądało to biorę tę opcje pod uwagę

Pogoda

Edytowane przez nurek1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się ustawiam wstępnie na niedzielę.

W grę wchodzi w zależności od warunków: Białka, Jurgów, Bachledova, Rohace i może coś jeszcze po słowackiej stronie. Chopok raczej odpada, gdyż wyjdzie mi więcej targania się samochodem niż jazdy na nartach.

Ale jestem otwarty na wszelkie propozycje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez :) na 99%

Wprawdzie wydawało mi sie ze sezon zakończyłam w niedziele zeszłą, ale ale:)

Ja się ustawiam wstępnie na niedzielę.

W grę wchodzi w zależności od warunków: Białka, Jurgów, Bachledova, Rohace i może coś jeszcze po słowackiej stronie. Chopok raczej odpada, gdyż wyjdzie mi więcej targania się samochodem niż jazdy na nartach.

Ale jestem otwarty na wszelkie propozycje :).

No no no,wszystko wskazuję,że na Rohacach zakończymy sezon... ;) Trza by jeszcze baner skionline wydębić od DżejSii... :rolleyes:

Ciągle Chopok i Tatrzańską Łomnicę trzymam w rezerwie... ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,właśnie wróciłem z trzydniowego pobytu na Chopoku:D

Chodzą 4 wyciągi Zahradky-Rovna Hola,tutaj czynne obie trasy:FIS i Turystyczna.Drugi Zahradky-Priehyba,czynne obie trasy czerwone.Trzecia Biela Put-Lukova,tutaj najlepsza jazda,na czarnej twardo do popołudnia:D.czwarta;nowa gondola Otupne;płasko i miękko:(,dużo snowbordzistów.

Temperatury robą swoje,w miarę twardo wszędzie jest do 10-11 później już tyko dobra jazda na 1 i 7 z Lukowej,i częściowo na Fisowskiej.Ludzi mało.Do łykendu powinno się utrzymać:D.Ja wybieram się do Strbskiego,chyba już ostatni raz na narty w Tatry, w tym roku.

Cza uważać na policję,przy wyjeździe z Liptowskiego w kierunku Tatralandi ustawili białego opla po prawej stronie na parkingu pod kościołem z fotoradarem,a policmajstry stali kilometr dalej i kasowali dosłownie wszystkich.Ja miałem 51 km/h,dazwolone 40km/h - 30E pokuty:mad:

pozdrawiam

A tak było trzy tygodnie temu https://picasaweb.google.com/101724630203270906131/Chopok?feat=directlink#

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...