Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

A jak jest z naśnieżaniem między Buczynką a Soliskiem? Bo za moich czasów ( 4-5 lat temu), o ile dobrze pamiętam, nie było.

Tadek

Temat do sprawdzenia. Na pewno nad Soliskiem, na dolnym odcinku trasy z Buczynki widziałem elementy systemu naśnieżanie, ale nie wiem jak to wygląda wyżej.

Na zdjeciu poniżej widać hydrant - po prawej stronie miedzy słupkiem, a kikutem złamanego drzewa.

img_1361.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazd do polany - brak, zaraz przy wjeździe stała armatka, później na polanie jeszcze ze dwie i na dole przy zwężeniu zawsze prosto w gogle. Ale i tak zawsze super jazda, a najlepsze były wywrotki przez lewy bark przed esem kiedy jeszcze śmigałem na slalomkach.

Na orczyku tempo było szalone, co osiem minut przy bramce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazd do polany - brak, zaraz przy wjeździe stała armatka, później na polanie jeszcze ze dwie i na dole przy zwężeniu zawsze prosto w gogle. Ale i tak zawsze super jazda, a najlepsze były wywrotki przez lewy bark przed esem kiedy jeszcze śmigałem na slalomkach.

Na orczyku tempo było szalone, co osiem minut przy bramce.

A mnie najbardziej odpowiadało na krechę z góry i potem na prawo na Buczynce, na lewo poniżej knajpy i na prawo w las.

Na esie w prawo ściąć zakręt (dopóki tam ścianka była) i dojazd :)

Ech piękne czasy młodości RC4 Race Made in Ukraine.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie najbardziej odpowiadało na krechę z góry i potem na prawo na Buczynce, na lewo poniżej knajpy i na prawo w las.

Na esie w prawo ściąć zakręt (dopóki tam ścianka była) i dojazd :)

Ech piękne czasy młodości RC4 Race Made in Ukraine.

Teraz da się pojechać na krechę prawie do Soliska... bez skrętów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazd do polany - brak, zaraz przy wjeździe stała armatka, później na polanie jeszcze ze dwie i na dole przy zwężeniu zawsze prosto w gogle. ...

Czyli to erzac, a nie naśnieżanie! Miejmy nadzieję, że inwestor nie zapomniał o takim drobiazgu jak bardzo porządne naśnieżanie całej trasy przy wydajnym krześle...

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licząc ostatniej zimy, z Buczynki dało się na ogół bez problemu zjeżdżać po naturalnym śniegu, a skromne naśnieżanie w dolnej części wystarczyło (trasa ma małe nachylenie, jedynie wąska końcówka przed Soliskiem była często pokryta bardziej błotem niż śniegiem).

Ogólnie jestem bardzo zadowolony ze zmian na Pilsku - modernizacja przebiega sukcesywnie, w odpowiedniej kolejności, przyjdzie pewnie czas i na górne odcinki. Infrastruktura jest idealnie dopasowana do możliwości tras, no może poza "piątką" którą zdecydowanie przydałoby się poszerzyć w dolnej części, ale to oczywiste.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z naśnieżaniem między Buczynką a Soliskiem? Bo za moich czasów ( 4-5 lat temu), o ile dobrze pamiętam, nie było.

Tadek

Naśnieżanie pomiędzy wzdłuż dotychczasowych wyciągów III i IV (Solisko - Buczynka) funkcjonuje już od blisko 10 lat! System sięga pierwszego zakrętu w prawo (czyli dość wysoko, bo blisko 11000 m n.p.m.) na trasie zjazdowej nr 1 ze szczytu Buczynki do hali Buczynka i dalej do Soliska i Kamiennej. Jedynie pierwszy odcinek (od górnego peronu do tego zakrętu; taka pierwsza prosta), położony na terenie Lasów Państwowych nie jest naśnieżany, choć w miarę możliwości rozciągane są tam węże i kable zasilające armatki. U podnóża Hali Buczynka na rurociągu zabudowana jest pompa pozwalająca na dosył wody pod odpowiednim ciśnieniem pod szczyt Buczynki. Główna pompownia znajduje się przy zbiorniku obok Jontka, który to zbiornik zostałzrealizowany przez obecnego inwestora w oparciu o pomysł, pozwolenie budowlane i projekty powstałe jeszcze w latach 2006 - 2008...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naśnieżanie pomiędzy wzdłuż dotychczasowych wyciągów III i IV (Solisko - Buczynka) funkcjonuje już od blisko 10 lat! System sięga pierwszego zakrętu w prawo (czyli dość wysoko, bo blisko 11000 m n.p.m.) na trasie zjazdowej nr 1 ze szczytu Buczynki do hali Buczynka i dalej do Soliska i Kamiennej. Jedynie pierwszy odcinek (od górnego peronu do tego zakrętu; taka pierwsza prosta), położony na terenie Lasów Państwowych nie jest naśnieżany, choć w miarę możliwości rozciągane są tam węże i kable zasilające armatki. U podnóża Hali Buczynka na rurociągu zabudowana jest pompa pozwalająca na dosył wody pod odpowiednim ciśnieniem pod szczyt Buczynki. Główna pompownia znajduje się przy zbiorniku obok Jontka, który to zbiornik zostałzrealizowany przez obecnego inwestora w oparciu o pomysł, pozwolenie budowlane i projekty powstałe jeszcze w latach 2006 - 2008...

Hmm.

Podczas mojego ostatniego pobytu w Korbielowie, po tygodniu odwilży nie było po czym jeździć, oprócz trawy oczywiście. Ostatniego dnia pojechaliśmy do Szczyrku i tam na 7,4, Golgocie i Julianach było sporo ponad pół metra śniegu.

Z Twojego opisu, a także z poprzedniego opisu Górala i moich wspomnień wynika, że albo był i jest to erzac, albo naśnieżanie nie było używane, w myśl zasady - trochę napadało to wystarczy, co się będziemy z armatkami szarpać.

Albo jedno i drugie.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że nawet SB da się wyciągnąć do Korbielowa.Jak już to krzesło będzie gotowe i warunki śniegowe będą OK.

Będąc nieświadom co To MB(dawniej Figo) napisał, wykręciłem wczoraj rano do niego i mówię że jednak pojedziemy na narty na Pilsko, na razie nie na samą górę ale pojedziemy, takie wypady w tygodniu od 0800 na 2-3 godzinki i do domu:smile:, a on na to że napisał na forum że może dam się namówić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.

Podczas mojego ostatniego pobytu w Korbielowie, po tygodniu odwilży nie było po czym jeździć, oprócz trawy oczywiście. Ostatniego dnia pojechaliśmy do Szczyrku i tam na 7,4, Golgocie i Julianach było sporo ponad pół metra śniegu.

Z Twojego opisu, a także z poprzedniego opisu Górala i moich wspomnień wynika, że albo był i jest to erzac, albo naśnieżanie nie było używane, w myśl zasady - trochę napadało to wystarczy, co się będziemy z armatkami szarpać.

Albo jedno i drugie.

Tadek

Jedno i drugie. Przed budową zbiornika zawsze brakowało wody, ośrodek ma (miał?) za mało armatek no i zawsze liczono na hojność natury.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, robota wre. W Korbielowie chyba wszyscy zrozumieli, że rozwój ośrodka to jedyna szansa dla miejscowości:

IMG_20140810_131641.jpg

IMG_20140810_131728.jpg

Widzę też możliwość wytyczenia nowej trasy dla free`rajdowców:

IMG_20140810_131714.jpg

IMG_20140810_133223.jpg

no przecież chyba nie ogrodzą miejsca pod słupami kanapy, ciekawe tylko czy oświetlenie będzie.

IMG_20140810_131714.jpg

IMG_20140810_131752.jpg

Pozdrowienia, ja już na śniegu byłem: Zawrat, przy Zmarzłym Stawie

IMG_20140802_122305.jpg

IMG_20140802_122324.jpg

IMG_20140810_131641.jpg.8a2eb9c39898337e290a77eb9405a03f.jpg

IMG_20140810_131728.jpg.8b3fe4bba8b1237f4681a834a882e4b2.jpg

IMG_20140810_131714.jpg.e0024ac5920c556e067124e93e21cebf.jpg

IMG_20140810_133223.jpg.a62e0c9678f289eed82d3332f04d8536.jpg

IMG_20140810_131752.jpg.20e3cd45e1a715397948f7dde7c4de93.jpg

IMG_20140802_122305.jpg.553c89d9bfc21554faf9c712a8bfc290.jpg

IMG_20140802_122324.jpg.801641592d7f57b753459e65d9a670db.jpg

  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w 'Interwencji" na Polsacie, był materiał z Pilska, dotyczący sporu pomiędzy pracownią, a góralami wypasającymi owce na stokach Pilska.

Może z wyciągami nie do końca ma to wiele wspólnego, ale jest problem Natury2000 wspólny dla obu tematów.

Kto nie oglądał, to materiał już jest na stronie:

http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1371046

w dziale "najnowsze" niestety nie mam pojęcia jak wrzucić bezpośredni link do filmu.

Edytowane przez JC
Wstawiony link do filmu
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

Christofer30, a z czegóż to miałyby wynikać takie podwyżki?

Po to inwestuje się w nowoczesne technologie, infrastrukturę, sprzęt, narzędzia, aby obniżyć koszty jednostkowe, podnieść poziom obsługi, zwiększyć obroty, wprowadzić szerszą paletę i dostępność usług itp, itd.

Mając na uwadze ogólną sytuację w kraju ( obecnie notuje się już deflację- co niektórzy, pożal się boże ekonomiści, określają mianem ujemnego wzrostu inflacji :confused:: bądż ujemnym wahnięciem wzrostu cen :shocked:) nie należy się spodziewać zadowolonych zasobnością portfela tłumów narciarzy na stokach. Zobaczymy jeszcze jak potoczy się sytuacja na wschodzie, jak będzie z gazem, ropą.

Oby był spokój, NO I DUŻO ŚNIEGU W GÓRACH. OD POCZĄTKU GRUDNIA DO WEEKENDU MAJOWEGO!!!! Gdyby tak było,można by ceny karnetów obniżyc o połowę a ośrodki narciarskie i tak zarobiłyby więcej niż obecnie!

Ale , rozmarzyłem się..... To jest jednak Polska, tu z reguły wszelkie prognozy i rozwiązania uzyskuje się ze ssania palca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

1.

Christofer30, a z czegóż to miałyby wynikać takie podwyżki?

Po to inwestuje się w nowoczesne technologie, infrastrukturę, sprzęt, narzędzia, aby obniżyć koszty jednostkowe, podnieść poziom obsługi, zwiększyć obroty, wprowadzić szerszą paletę i dostępność usług itp, itd.

Mając na uwadze ogólną sytuację w kraju ( obecnie notuje się już deflację- co niektórzy, pożal się boże ekonomiści, określają mianem ujemnego wzrostu inflacji :confused:: bądż ujemnym wahnięciem wzrostu cen :shocked:) nie należy się spodziewać zadowolonych zasobnością portfela tłumów narciarzy na stokach. Zobaczymy jeszcze jak potoczy się sytuacja na wschodzie, jak będzie z gazem, ropą.

Oby był spokój, NO I DUŻO ŚNIEGU W GÓRACH. OD POCZĄTKU GRUDNIA DO WEEKENDU MAJOWEGO!!!!

2.

Gdyby tak było,można by ceny karnetów obniżyc o połowę a ośrodki narciarskie i tak zarobiłyby więcej niż obecnie!

Ale , rozmarzyłem się.....

3.

To jest jednak Polska, tu z reguły wszelkie prognozy i rozwiązania uzyskuje się ze ssania palca!

Na p. 1 wieczorem. Teraz nie mam czasu

Ad. 2

Co tak cienko???

Ja czekam na to, że będą mi płacili za jazdę na Pilsku.

Ad. 3.

Pasuje jak ulał! Do Twojego postu - gdybyś się nie domyślił.

Zgodnie z obietnicą uzupełniam.

Ad. 1.

Inwestycje w nową wyprzęganą kanapę i nowy system naśnieżania (nie wyobrażam sobie, że tego nie zrobią) nie optymalizuje ani kosztów jednostkowych, ani ogólnych. I jedne i drugie koszty ulegną powiększeniu. Przepustowość 4 osobowej kanapy i 2 podwójnych orczyków jest w praktyce podobna.

Obie inwestycje podwyższają atrakcyjność ośrodka zapobiegając odpływowi klientów.

A bardziej atrakcyjna usługa to z reguły wyższa cena. Tym bardziej, że okupiona wyższym kosztem przygotowania.

No i klient (np Krzysztof) jest skłonny zaakceptować wyższą cenę widząc, radykalnie większą atrakcyjność usługi.

Tadek

Edytowane przez Tadeusz T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Pewnie że tak! Ja także jestem w stanie zaakceptowć te 5 zł wiecej jak juz tam będę. A nie byłem tam ładnych parę lat. No cóż, Alpy lepsze a i w Polsce są miejsca gdzie infrastruktura lepsza, dojazd krótszy ( jak dla mnie) no i nocleg tańszy. A specjalnych sentymentalnych wspomnień z Pilska i Korbielowa, które by mnie tam gnały, nie mam. Pamiętam natomiast komercyjne wejścia do kolejek za podwójną opłatę!!!! Taka komercyjna narciarska kiełbasa gierkowska. Komercyjna, znaczy się ze sklepów tzw. komercyjnych, gdzie sprzedawano kiełbasę po około dwukrotnie wyższych cenach niż w "zwykłych" sklepach. ( To dla poinformowania młodszych którzy tego nie przeżyli)

A mnie sie wydawało, że z nartami może być tak jak z telefonia komórkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno i drugie. Przed budową zbiornika zawsze brakowało wody, ośrodek ma (miał?) za mało armatek no i zawsze liczono na hojność natury.

No właśnie, brakowało wody... dlatego integralną częścią rozpoczętego w 2001 roku procesu inwestowania w system naśnieżania w ówczesnym ON Pilsko, była budowa zbiornika. Problem w tym, że cała woda z potoku Szczyrbok... była już rozdysponowana od 2000 roku, nie wchodząc w szczegóły jak, gdzie i dla kogo...

Po wielu staraniach udało się w 2008 r. uzyskać pozwolenie wodno-prawne na pobór wody i uzyskać pozwolenie na budowę zbiornika. Niestety w tymże 2008 roku w Korbielowie wiele zmieniło się na niekorzyść i projekt zbiornika trafił do szuflady...

Nowy inwestor mógł już więc zbudować zbornik w jego obecnym kształcie tuż po przejęciu kompleksu w 2012 roku i była by to najlepsza decyzja wówczas... w zamian poczynił inne ruchy... jak wyszło - wiadomo. Tak czy tak ten zbiornik, to kropla w morzu potrzeb Pilska i sprawę w dłuższej perspektywie podratować może jedynie budowa dużych zbiorników gromadzących wodę... z potoku Glinne. Każdy (są tacy?), kto wie ile wody dla potrzeb naśnieżania pobiera w ciagu godziny np. Kotelnica Białczańska, ten wie o czym mówię...

To, że na Pilsku było za mało armat, liczono na hojność natury, etc., to tylko część prawdy, prawdziwą przyczyną był i jest w dalszym ciągu (tylko w nieco mniejszym wymiarze) - brak wody!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...