Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Mieszk_Korbielowa napisał:

z tego co mi wiadomo ten tydzień roboczy + weekend na pewno. Po kamerach widać, że jeździ ze 100-200 osób dzisiaj.

Później wątpię bo zjazd Trasa Szczawiny będzie niemożliwy... Szczawina wolno, ale płynie przez odwilż. Najbliższe 10 dni zrobi game over z aktualna pokrywą śnieżną bo prognozy up 10 stopni. Komunikatów nie ma oficjalnych, ale na zdrowy rozsadek tak to raczej będzie wyglądać.

No bo tam trzeba inwestować, a nie tylko podnosić ceny karnetów, jak robi to obecny właściciel. 

Wystarczy:

1) Wymienić orczyk ze Szczawin na Miziową na krzesło (albo gondolkę z samego dołu) 

2) Przywrócić naśnieżanie na Miziowej

I w górnej części Pilska będzie można śmigać do maja. Po mimo cieplej pogody powyżej 1200 m wciąż leży naturalny śnieg. Nikt poza Kasprowym nie ma takich możliwości. 

Do tego na dole można zrobić trasy rowerowe i w przypadku takiej pogody jak teraz zarabiać dodatkowo na rowerzystach. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mieszk_Korbielowa napisał:

Koleją Strugi Szczawiny mozna zjechać turystycznie z nartami ze sobą. Myślałem, że to oczywiste bo to topic o Pilsku i ich miłośnikach ;)  Skoro każdy wie, że dolne partie wiosna , czyli trawa i kamienie.

Napisałeś to tak jakby można było zjechać... Byłem zdziwiony bo ta trasa już chyba nawet nie istnieje. Ale tylko zapytałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Jusik2002 said:

Napisałeś to tak jakby można było zjechać... Byłem zdziwiony bo ta trasa już chyba nawet nie istnieje. Ale tylko zapytałem...

W sumie racja. Człowiek się przyzwyczaja, że na Pilsku jeździ wąskie grono miłośników czy fantyków świetej góry, że wiedza o co kamam, a trzeba opisać dla każdego pełny opis. Pozdro ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Hextor said:

No bo tam trzeba inwestować, a nie tylko podnosić ceny karnetów, jak robi to obecny właściciel. 

Wystarczy:

1) Wymienić orczyk ze Szczawin na Miziową na krzesło (albo gondolkę z samego dołu) 

2) Przywrócić naśnieżanie na Miziowej

I w górnej części Pilska będzie można śmigać do maja. Po mimo cieplej pogody powyżej 1200 m wciąż leży naturalny śnieg. Nikt poza Kasprowym nie ma takich możliwości. 

Do tego na dole można zrobić trasy rowerowe i w przypadku takiej pogody jak teraz zarabiać dodatkowo na rowerzystach. 

Posiadam sporo wiedzy i odniose sie jak to w teori i praktyce wyglada :

1. Pozwolenie na budowę tego krzesełka kończy swój żywot 31.12.2023 albo 31.12.2024, albo musztarda po obiedzie albo ostatni rok. Miało być w 2021-2022 w tym miejscu krzesło firmy Tatarlift ,ale przez rok od oferty wartość jego poszła 100% i oferta była na 20 mln zł. Dla obecnych inwestorów to było za dużo na niepewne czasy gdy wybuchła wojna.  W tamtym roku firma Bartholet ze Swiss dawała ofertę na budowe krzeszla.

2. Naśnieżania nie da się zrobić ponieważ to od Hali Buczynka górnych jej strony jest Natura 2000 i nawet żeby naśnieżać trzeba mieć bardzo dużo dokumentów i opini środowiskowej- praktycznie nierealne gdzie już wcześniej Wody Polskie dały decyzje negatywną i ekolodzy z dobrze znanej pracowni ekologicznej też byli na nie. Zasada i jego developerka "EKO Park" nie wybudowała osiedla wart milard na Sarnim Stoku w Bielsku Białej i ta wlasnie jego pracownia zablkowała budowe jego 22 apartamtentów. Można sobie wygooglować. 

Trasy rowerowe podjeli próbę Inwestorzy i na spotkanie w roku 2023 nie wszyscy udziałowcy działek sie pojawili, a Ci co przyszli to niektórzy uznali "po wiejsku" że jak ktoś bedzie jezdził po naszych "niwkach" to może nam je pozniej sasiedziec :) wiec tutaj nie ma co mówic na inwestorów bo mieli checi.

Mimo, że jest bardzo niezadowolony, że Korbielów to narciarski skansen, to trzeba wyluzwać gacie bo każdy widzi jak krótkie są zimy... Obecnie w Polsce buduje się tylko za kasę Państwa, czyli za nasze podatki, PKL albo COŚ w Szczurku. Żaden prywatny inwestor nie wyda 50 mln na krzesło w czasach jakich nam przyszło życ. Dodatkowo procnet narciarzy w Polsce z 6% społeczeństwa mogl spac na polowe( pamietam 10 lat temu wywiad prezesa TMR jak wchodzili w Polske) , to prad drogi do nasniezania i 100tki zmiennych gdzie ten biznes staje sie po prostu nierentowny.

Jedyna szansa na Korbielow to PKL i zrobi krzesło/Godnole jako dobro społeczne albo TMR co jest poukladany z zielonymi mocno. Inaczej nie napinajmy się na coś wiecej i korzystajmy z tego co jest. 

 

Edytowane przez Mieszk_Korbielowa
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mieszk_Korbielowa napisał:

Posiadam sporo wiedzy i odniose sie jak to w teori i praktyce wyglada :

1. Pozwolenie na budowę tego krzesełka kończy swój żywot 31.12.2023 albo 31.12.2024, albo musztarda po obiedzie albo ostatni rok. Miało być w 2021-2022 w tym miejscu krzesło firmy Tatarlift ,ale przez rok od oferty wartość jego poszła 100% i oferta była na 20 mln zł. Dla obecnych inwestorów to było za dużo na niepewne czasy gdy wybuchła wojna.  W tamtym roku firma Bartholet ze Swiss dawała ofertę na budowe krzeszla.

2. Naśnieżania nie da się zrobić ponieważ to od Hali Buczynka górnych jej strony jest Natura 2000 i nawet żeby naśnieżać trzeba mieć bardzo dużo dokumentów i opini środowiskowej- praktycznie nierealne gdzie już wcześniej Wody Polskie dały decyzje negatywną i ekolodzy z dobrze znanej pracowni ekologicznej też byli na nie. Zasada i jego developerka "EKO Park" nie wybudowała osiedla wart milard na Sarnim Stoku w Bielsku Białej i ta wlasnie jego pracownia zablkowała budowe jego 22 apartamtentów. Można sobie wygooglować. 

Trasy rowerowe podjeli próbę Inwestorzy i na spotkanie w roku 2023 nie wszyscy udziałowcy działek sie pojawili, a Ci co przyszli to niektórzy uznali "po wiejsku" że jak ktoś bedzie jezdził po naszych "niwkach" to może nam je pozniej sasiedziec :) wiec tutaj nie ma co mówic na inwestorów bo mieli checi.

Mimo, że jest bardzo niezadowolony, że Korbielów to narciarski skansen, to trzeba wyluzwać gacie bo każdy widzi jak krótkie są zimy... Obecnie w Polsce buduje się tylko za kasę Państwa, czyli za nasze podatki, PKL albo COŚ w Szczurku. Żaden prywatny inwestor nie wyda 50 mln na krzesło w czasach jakich nam przyszło życ. Dodatkowo procnet narciarzy w Polsce z 6% społeczeństwa mogl spac na polowe( pamietam 10 lat temu wywiad prezesa TMR jak wchodzili w Polske) , to prad drogi do nasniezania i 100tki zmiennych gdzie ten biznes staje sie po prostu nierentowny.

Jedyna szansa na Korbielow to PKL i zrobi krzesło/Godnole jako dobro społeczne albo TMR co jest poukladany z zielonymi mocno. Inaczej nie napinajmy się na coś wiecej i korzystajmy z tego co jest. 

 

Czyli biedak przejął Pilsko  ? To na kiego ch...a go kupił??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Jusik2002 said:

Czyli biedak przejął Pilsko  ? To na kiego ch...a go kupił??

Tak bym tego nie nazwał. Kupili to przed "covidem" i przed wojną, mieli dobre zamiary. Świat w 4 lata od tych wydarzeń mocno się zmienił. Do tego pogoda w te 4 lata również za szybko się zmieniła, co by nie mówić za szybko to wszystko postępuje.

Na ich miejscu skupiłbym się na rzeczach realnych, czyli rozbudowa zbiornika wodnego koło Jontka , dokupeinie aramtek i dośnieżenie trasy Soliska i Buczynki na maxa jak to jest możliwe przy mrozach. Dostosowanie cen do oferowanego produktu, dalej te cenniki są po prostu nierynkowe.  Dopełnienie formalności by buczynka mogła być oświetlona, to teren natury 2000 i na oświetlenie też trzeba bardzo dużo biurokracji przejść. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, cysiu said:

wiadomo do kiedy będzie chodziła góra? czy będą przerwy w tygodniu?

rozpedziłem sie z prognonza, ze caly tydzien będzie chodzić. Piszę z Korbielowa i jest u nas dzisiaj aż 14 stopni w dolinie ! szok. To ciepło płynie z południa Europy. Prognozy do weekendu również upalne jak na luty.

Szczawina płynie w oczach:

Korbielów Kamery - Hala Szczawiny pod Pilskiem. (korbielow.net)

Szczerze nie wiem i w tym tempie do weekendu może to pozamiatać...  A Trasa Szczawina jest kluczowa by narciarze mogli się dostać do górnej stacji KL Strugi-SZczawina aby mogli turystycznie zjechac na parking.

Edytowane przez Mieszk_Korbielowa
  • Like 1
  • Sad 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczawina i Pilsko walczy do końca 👊 Wygląda na to, że skoro dzisiaj czwartek uda się do Niedzieli sezon dociągnać.

Na kopcu super warunki, ale wiadomo cała gra się toczy o Szczawnie jak tam długo śnieg wytrzyma.

Taka refleksja jakby byla Gondola na miziowa to taki sezon mógłby trwać o kilka tygodni dłuzej, nie mówiąc jakby ktoś miał odpowiednie podejście i sprawił, że Ekolodzy czy Wody Polskie nie robiły problemów z dośniezniem hali miziowej podczas zbierania opini srodowiskowych nad naśnieżaniem na terenie obszaru Natury 2000- kopiec. TMR by to spokojnie zrobił. Szkoda, żę Grunotwicze ich odstraszyli jak przymierzali sie do kupna Pilska.

Screenshot 2024-02-29 0801523.png

Edytowane przez Mieszk_Korbielowa
  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mieszk_Korbielowa napisał:

Szczawina i Pilsko walczy do końca 👊 Wygląda na to, że skoro dzisiaj czwartek uda się do Niedzieli sezon dociągnać.

Na kopcu super warunki, ale wiadomo cała gra się toczy o Szczawnie jak tam długo śnieg wytrzyma.

Screenshot 2024-02-29 0801523.png

Uda się. Byłem wczoraj warun do Szczawin. 

  • Like 5
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłam z Pilska. Potwierdzam, rano bardzo dobre warunki. Czynne zarówno orczyk, jak talerzyk na Kopiec. 5a rozmiękała trochę (w cieniu dużo mniej), trasy z Kopca trzymały świetnie niemal do południa. Zjazd do Szczawin niestety marny, może nawet nie płynie, ale śniegu bardzo mało i trawa nie wyłazi tylko po prawej z boku. Pani w kasie powiedziała, że wątpi, czy będą działali w niedzielę...

Gdyby jednak wytrzymali, jest szansa na ochłodzenie w przyszłym tygodniu - można by jeszcze zdrowo pojeździć. Oby.

Edytowane przez Maria
  • Like 6
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Maria napisał:

Właśnie wróciłam z Pilska. Potwierdzam, rano bardzo dobre warunki. Czynne zarówno orczyk, jak talerzyk na Kopiec. 5a rozmiękała trochę (w cieniu dużo mniej), trasy z Kopca trzymały świetnie niemal do południa. Zjazd do Szczawin niestety marny, może nawet nie płynie, ale śniegu bardzo mało i trawa nie wyłazi tylko po prawej z boku. Pani w kasie powiedziała, że wątpi, czy będą działali w niedzielę...

Gdyby jednak wytrzymali, jest szansa na ochłodzenie w przyszłym tygodniu - można by jeszcze zdrowo pojeździć. Oby.

Dzięki - mamy plan na sobotę - może się uda ;)

pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że źle użyłam nazwy Kopiec. Zawsze mi się wydawało, że to ta górka, na którą idzie talerzyk - i tam się dzisiaj najfajniej jeździło. Rzuciłam okiem na stronę Pilska, czy nie ma tam nowych komunikatów, i przekonałam się, że Kopiec to to miejsce, na które wjeżdża się orczykiem. Przepraszam za błąd.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze użyłaś, na kopiec wjeżdża się talerzykiem z pod goprówki. Podwójny orczyk dojeżdża pod szczyt góry pięciu kopców. Mapy tras na pilsku są strasznie nieczytelne po skala zmniejsza trasy powyżej Miziowej.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez lata (rowerów), przejazdów turystycznych - ten biznes nie będzie dochodowy. Muszą pójść inwestycje w infrastrukturę - to przyciągnie klientów. 

p.s.

A jak nie, to pozostanie fajna miejscówka do turystyki górskiej lub na Skitury.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekbtl napisał:

Never! Pilsko tylko dla wybrańców😉. Stara infrastruktura ma swoje plusy.

pozdrawiam

Bardzo lubię tę starą infrastrukturę! Nie wyobrażam sobie czegoś innego na Miziowej, brr. Tyle że dawniej można było się tam dostać i jeździć do końca kwietnia, a teraz co mamy na koniec lutego… W sumie jakby od Szczawin do Miziowej była jakaś stara kanapa z demobilu, byłoby najlepiej. Snobów by nie skusiło, a człek by sobie pojeździł. Wiem, fantazjuję. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki na pilsku całkiem niezle. Powyżej HM z rana nawet dobre plus. Nawet da jeździć spokojnie 5A.

Do Szczawin zjazd bezpieczny, dolna część po boku pod samą kolej, do orczyka trzeba podejść kawałeczek.

Jeździłem środę i czwartek. Na nartach praktycznie żadnych ubytków.

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Hextor napisał:

Nie ma co czarować, że Natura 2000. Za GATu był mini zbiornik na wodę i armatki na Miziowej i problemu nie było. 

Cze

Ty tak poważnie odebrałeś moja wypowiedź. Przecież to żart. Naturalnie kanapa by się przydała zamiast orczyków ze Szczawin na Miziową, czy tez dodatkowa kanapa z Buczynki na Miziową. Bo to ogranicza korzystanie ze szczytu i ogranicza ośrodek do jakiejkolwiek innej formy funkcjonowania zarówno  w zimie jak i w lecie.

Co do GAT-u to mam zupełnie inne zdanie, przespał okres prosperity i doprowadził stację do tego co jest. Klientów było w bród, góra fajna i można było wówczas coś zmienić. Było zdecydowanie łatwiej. Teraz to trochę po zawodach. Wszędzie pod górę. Załatwienie czegokolwiek graniczy z cudem.

pozdro

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, marekbtl said:

Cze

Ty tak poważnie odebrałeś moja wypowiedź. Przecież to żart. Naturalnie kanapa by się przydała zamiast orczyków ze Szczawin na Miziową, czy tez dodatkowa kanapa z Buczynki na Miziową. Bo to ogranicza korzystanie ze szczytu i ogranicza ośrodek do jakiejkolwiek innej formy funkcjonowania zarówno  w zimie jak i w lecie.

Co do GAT-u to mam zupełnie inne zdanie, przespał okres prosperity i doprowadził stację do tego co jest. Klientów było w bród, góra fajna i można było wówczas coś zmienić. Było zdecydowanie łatwiej. Teraz to trochę po zawodach. Wszędzie pod górę. Załatwienie czegokolwiek graniczy z cudem.

pozdro

Niestety wniosek trafny dałes, ze okres kiedy mozna było robić i jedynym ogarnicznemiem była grubość porfela i skala fantazji. Teraz nawet pieniadze nie wystarczą i sa inne blockery. 

Dlatego też GAT w komunikacje o prywatyzacji dal informacje , ze nie sa statnie rozwijać już tego ośrodka.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

W sobotę po 21 latach tam byłem i zobaczyłem, tylko fragment niewielki, ale obraz już jest, jako taki. Potrzebne są 2 rzeczy, dostęp dla wszystkich do hali Miziowej oraz letnie atrakcje. Bez tego nic się nie uda. Bardzo trudno ten podzielony ośrodek będzie skomunikować. Najsensowniejsza byłaby gondola (albo super szybkie 6-cio lub nawet 8-mio osobowe krzesło) od Jontka, a najlepiej z Kamiennej na halę Mizową. Oczywiście to nierealne. Olbrzymi koszt, nie mówiąc już o papierologii. Sama góra i infrastruktura jest ok. Ale to króciutkie stoki (do Miziowej i nie ma tam co cudować). Atutem jedynym jest wysokość. Ani nie są trudne, ani nie są długie. 5A dla ambitniejszych, a 5 do Hali Miziowej to taka raczej niebieska niż czerwona. I to może funkcjonować - tylko tam jest słaby dostęp. Ta archaiczna dwójka - to kosmos. Tutaj raczej Kanapa z Buczynki na Miziową. Rozwijać jak najbardziej prawa część ośrodka, ze swobodnym dostępem dla każdego do Hali Miziowej. Bike parki w lecie obowiązkowo. Trasa ze Szczawin do Strugi to przecinka w lesie, zrobic Bike Park, a wówczas krzesło dwuosobowe wystarczy. W Zimie to olać. Bo to nie trasa a zjazd do parkingu. Trudny temat. Bez ludzi nie ma kasy, Miziowa to atut, tak jak sam szczyt. W dzisiejszych czasach nie może to leżeć odłogiem ponad pół roku, albo i dłużej. Pingwin w Krynicy pokazał, że da się. Sama góra na początek zimy i na sam koniec. Jeśli byłaby kanapa z Buczynki na Miziową, to tam trasy bardzo długie można wyznaczyć, a i pewnie ruch na Hali się zwiększy, jak tam każdy dojedzie. W pełnej krasie Pilsko pewnie jest super. W przyszłym sezonie tam pewnie zawitam.

pozdrawiam

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...