Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Plecak lawinowy,to masz na myśli ABS? :)

Plecaki lawinowe czyli mam na myśli ABS, Mammut, BCA (teraz to już jest chyba K2), Scott, AvaBag (Ortovox) itp. czyli plecak z poduszką lawinową uruchamianą rączką. Ja posiadam 2 plecaki Mammut RAS Ready 18l i 30l (przygotowane do zamontowania systemu poduszki lawinowej) + system Mammut RAS, który mogę przekładać pomiędzy 2 plecakami. Jednak najprawdopodobniej mniejszy plecak sprzedam, gdyż jest on tylko na warunki przystokowe takie jak Kasprowy i Chopok. Obecnie nowy plecak lawinowy z systemem można kupić już za 300e mniejszy (ok 20-25l) i ok 350e większy (30-35l).

Jednak trzeba mieć świadomość, że aby plecak był efektywny to musi wystąpić "sortowanie", posłużę się teraz przykładami z życia wziętymi (jak parówki z komisji Macierewicza :D) czyli opakowanie chipsów, albo orzeszki ziemne :P jeżeli chcemy mieć duże kawałki chipsów na wierzchu to potrzepujemy opakowaniem, przez co dochodzi do sortowania duże wychodzą do góry, a małe opadają na dół, to samo z orzeszkami i solą, jeżeli mamy drobinki orzeszków i sól na wierzchu (końcówka opakowania przesypana do pojemniczka) wystarczy ruszać pojemnikiem na boki, aż orzeszki wychodzą do góry, a sól i drobinki opadają na dół.

Największe szanse mamy jeżeli jesteśmy na górze obrywu bo jest czas aby nastąpiło sortowanie, jeżeli jesteśmy na dole i lawina na nas spada, a jest ona dosyć mała (tz. krótka), to może nie wystąpić ten efekt. I druga sprawa, jeżeli u wylotu stoku/żlebu jest "szyjka" przewężenie i nie ma piargów gdzie śnieg może się rozejść, albo najgorsza sytuacja gdy u wylotu żlebu jest głęboki jar/depresja/kotlinka/zagłębienie to nawet jeżeli wystąpi efekt sortowania, to na końcu zatrzymamy się w zagłębieniu i całe masy śniegu nas przysypią i w ten sposób możemy znaleźć się 2-3m pod śniegiem. Taki przypadek zasypania był śmiertelny wypadek z początku grudnia gdzie zginął Przewodnik IVBV i TOPR Józef M. lawina niby mała, ale właśnie na dole było zagłębienie terenu. Dlatego przestrzegam przed hura optymizmem i wierzeniem w cudowne działanie plecaków, a w szczególności w ich 100% (czy jak podają dane 97%) skuteczność, jest to mit i wszystko trzeba używać z głową.

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale, że się przygotowujesz, to na pewno bardzo ważne, ale jednak nie jeździj już sam...

Wiem, czasami trudno kogoś znaleźć, tylko chyba nie warto aż tak ryzykować.

No dobra, już nie marudzę... :smile:

Tadek

PS.

Zmieniając temat - Francuska Mulda to nieutrzymywana trasa, czy łatwy freeride?

Pytam, bo jeśli to łatwy freeride to można o mnie napisać: przyganiał kocioł garnkowi! :biggrin:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Major, chylę czoło co do przygotowań :applause:

Dodam jeszcze, że są na Chopoku prawie cały sezon ludzie z polski, którzy robią szkolenia lawinowe, freesking z przewodnikiem po żlebach, skitouring, wypożyczają odpowiedni sprzęt (narty, sprzęt lawinowy). Oczywiście trzeba zapłacić, ale warto. Znają dobrze teren i są fascynatami tego co robią, osobiście znam jednego. Można ich dość łatwo znaleźć na Facebooku, zresztą ich nazwa już tu padła. Jakby ktoś chciał namiar - na priv.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że łatwy freeride :) w samym, żlebie nachylenie dochodzi do ok 40-41st :)

Jesteś pewien? Nie miałem wtedy klinometru i na nosa oceniałem go na jakieś maks 35 stopni.

W pamięci miałem "kosmiczną" dla mnie stromiznę Żlebu Zawratowego czyli około 40 stopni. Ale Zawrat był dosłownie wieki temu (1986 rok) :smile: , a FM całkiem niedawno.

To pokazuje jak nie można ufać pamięci. :smile:

Tadek

Edytowane przez Tadeusz T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręki, ani głowy nie dam sobie uciąć. Zjeżdżałem nim kilka/kilkanaście razy ale nigdy nie robiłem pomiarów. Ta wartość utkwiła mi w głowie z kogoś relacji i pamiętam, że robiłem kiedyś pomiar na serwisie geocontext wyszło wtedy coś 65-70% czyli tak jak piszesz 35st, ale były krótkie fragmenty w granicach 90% czyli 40-41st, chyba bardziej w środkowej części. Zawrat może robić większe wrażenie, ponieważ najstromsza część jest w górnym fragmencie, często jest tam twardo, a po lewej stronie jeżeli jest słabo wyśnieżony to wystają skały przez co zawęża zjazd.

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się genialna pogoda jutro na Chopoku, dodatkowo chodzą słuchy, że na Kosodrevinie browar będzie miał wyjątkowy smak :wink: - z Jaśkiem chcemy to sprawdzić, może ktoś nas wspomoże w degustacji? :rolleyes::

Ja tez bede w liczbie szt. 2:-)wlasnie kupuje karneta :-) a o ktorej ta degustacja.my bedziemy w czerw.i zielonej kurtkach:-)startujemy z luckuf o 8.30 :-) fakt.jutro ma byc totalna lampa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...