Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk - Dolina Szczyrku (SON + COS)


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że tematy osobne dla COS i SON nijak pasują do relacji którą chcę przedstawić stąd uznałem że zasadnym w obliczu zmian jakie tam nastąpiły i będą następować wraz z utworzeniem wspólnego karnetu jest utworzenie osobnego tematu dla Doliny Szczyrkowskiej.

A teraz relacja:

W piątek 20.02.15 odwiedziłem Szczyrk - COS oraz SON jednocześnie.

KOMUNIKACJA

Z racji korzystania z komunikacji publicznej z dworca autobusowego w Bielsku Białej do Szczyrku pod wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne (COS) dotarłem przy pomocy busa (wysiadając na przystanku Szczyrk - Kolejka, przystanki oznaczone na mapce poniżej) koszt 4zł.

Pierwsze 3 godziny spędziłem w ośrodku na Dużym Skrzycznem (COS). Następnie przeniosłem się do SON. Opis przejazdu narciarskiego między COS a SON przedstawię w relacji (z uwagi iż wiele osób z którymi rozmawiałem miało obawy przed taką możliwością).

Droga powrotna również przy pomocy busa - tym razem już z przystanku znajdującego się obok Soliska(SON).

Jeśli chodzi o komunikację autobusową w Dolinie Szczyrku to muszę przyznać że jest ona na bardzo wysokim poziomie. Busy i autobusy PKS kursują bardzo często (zwykle nawet co pół godziny i od wczesnego rana aż do 22).

Ma to obecnie znaczenie dla wszystkich - także tych którzy zostawili samochód w okolicy COS, a kończą jazdę na nartach w SON i chcą powrócić do samochodu zaparkowanego pod COS właśnie komunikacją. Można to robić bez większych obaw.

Na początek mapa z iSKiTrackera która przedstawia moje osiągnięcia (bez ostatnich 1,5h ze względu na baterie smartfona) Łącznie 32 km na 5h 45 min.

mapa.jpg

Wczorajszy dzień to zarówno wspaniała pogoda jak i bardzo dobre (miejscami gorsze) warunki narciarskie.

POCZĄTEK W COS:

Wyjazd dolną koleją Szczyrk-Jaworzyna (długi czas spędzony na krzesełku umilało słoneczko):

Widok na końcówkę dolnej trasy (już ze sporą ilością przetarć):

P1100505.jpg

Wyżej trasy wyglądały już tylko lepiej:

P1100520.jpg

Kaskada - warunki głównie bardzo dobre/dobre - równo, twardo (miejscami zbyt twardo i lodzik)

P1100527.jpg

P1100541.jpg

Ondraszek - warunki bardzo dobre - śnieg nieco bardziej miękki - super.

P1100522.jpg

P1100532.jpg

FIS - u góry twardo, warunki bardzo dobre, miejscami oblodzone:

P1100546.jpg

FIS - okolice dolnego orczyka warunki rewelacyjne - alpejskie aż do godziny 12, twardo - bez lodu, super:

P1100551.jpg

Trasy poniżej poziomu dolnego orczyka już tylko coraz gorsze, miejscami nieprzejezdne.

Ok. 12 kolejka do krzesełka na Skrzyczne już powyżej 5 minut - stąd decyzja że pora na przenosiny do SON:

P1100556.jpg

CDN

  • Like 18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZEJAZD NARCIARSKI COS ->SON.

Dla niewtajemniczonych (a jak się zorientowałem jest ich wciąż wielu) między ośrodkami COS i SON występuje bezproblemowa komunikacja narciarska która pozwala na korzystanie z areału obu stacji w ciągu 1 dnia (wspólny Skipass od tego sezonu).

Komunikacja jest osiągalna w obie strony przy czym z COS do SON jest mniej wymagająca fizycznie.

Czas jaki trzeba poświęcić na ten przejazd to ok. 10 minut spokojnym tempem i bez odpinania nart:

Trasa biegnie grzbietem szczytowym i rozpoczyna się nieco powyżej górnej stacji krzesełka na Skrzycznem (po wyjechaniu na Skrzyczne należy iść prosto wzdłuż budynków i wieży po prawej stronie):

P1100560.jpg

Następnie na poziomie oślej łączki skręcamy w prawo zgodnie ze strzałką (trasa 3):

P1100561.jpg

Tutaj czeka nas podejście (ok 50 metrów) które można pokonać zarówno w nartkach jak i bez (jak kto woli):

P1100564.jpg

Kolejne 50 metrów to delikatny zjazd w dół:

P1100565.jpg

Następnie mamy przed sobą piękne widokowe wypłaszczenie z minimalnym nachyleniem w dół (400-500 metrów) z widokiem na wszystkie strony świata:

P1100567.jpg

Docieramy do rozwidlenia gdzie najłatwiej wybrać trasę 3 która jest prawie w całości już nachylona w dół:

P1100578.jpg

Ostatni odcinek to długa trasa łagodnie nachylonym zboczem (stąd widać już wyciągi z Czyrnej):

P1100580.jpg

Po paru minutach docieramy do trasy narciarskiej z Małego Skrzycznego!!!!

P1100588.jpg

CDN

Edytowane przez shuger
  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P1100556.jpg

Kolejka na Jaworzynie "jak za starej polski" :stupid:

No,ale to podobno tylko 5 minut stania.

Za starej polski to było 30 do 40 minut jak była taka "buła" ludzi.

Bardzo ładnie pokazałeś połączenie COSu z SONem.

Widzę,że wzrosła skala trudności.:wink: :tongue: Bo zawsze to była trasa oznaczona na zielono.:smile:

Kiedy ostatnio ją pokonywałem (kilka,lub więcej niż kilka lat temu) w towarzystwie SB (bez kijów :eek:),a niestety nie była tak pięknie przygotowana jak na fotkach shugera,...myślałem,że umrę na tym płaskim odcinku.

Edytowane przez MB
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKOŃCZENIE W SON:

W SON na pierwszy rzut oka trasy bardziej miękkie - co zresztą bardzo mi się podobało.

Na początek moja ulubiona trasa nr 7 - nie zawiodła - warunki doskonałe, dużo śniegu, zero lodu - super:

P1100596.jpg

Trasa nr 1 w kierunku Hala Skrzyczeńska - Czyrna - początek warunki rewelacja, jednak ludzi brak co sugerowało dalsze kłopoty a w praktyce okazało się że właściwie jeden większy tj. odcinek z trudnością przejazdową ze względu na mieszankę ziemi, przetarć i kamieni, dalej było już nieźle:

P1100599.jpg

Trasa nr 5 - Bieńkula - Warunki dobre, miejscami trudne z kamieniami lub ziemią, ale sam śnieg bardzo dobry, zero lodu, jeździ się dobrze wszak moje nowe Progressory nie są na wystawę :biggrin::

P1100607.jpg

Trasy do Soliska też dobrze się mają - dużo śniegu, zero przetarć - jedynie lekkie muldy.

Na dole zauważyłem natomiast całkiem fajny bajer w stylu alpejskim tj. mapkę z czynnymi wyciągami i trasami oraz z warunkami na nich.

Ostatnio jak tutaj byłem informacje na ten temat wygłaszała przez głośniczki skądinąd sympatycznie brzmiąca pani. :biggrin: Teraz jest nowocześnie

P1100618.jpg

Na koniec jeszcze Golgota - tutaj śniegu dużo ale też więcej muld i oblodzeń.

P1100623.jpg

Trasy na Pośrednim przygotowane bardzo dobrze - dużo śniegu, równo i bez lodu, tyle że dość łagodnie - w sam raz do nauki i dla dzieci

Podsumowując wyjazd bardzo udany. Połączenie COS i SON idealne dla uatrakcyjnienia terenów SON (który osobiście uważam za atrakcyjniejszy)

Komunikacja bezproblemowa. Nic tylko korzystać :) Puki zima trwa... Mam nadzieję że w marcu za 68zł uda się podobnie poszusować choć wczorajsze 85zł (za 8h) też patrząc na obszerność i atrakcyjność SON i COS jest do przełknięcia.

*Do JC - Sądzę że warto byłoby też na stronie Skionline wrzucić artykuł o połączeniu ośrodków i jak wygląda obecnie możliwość przemieszczania się między nimi (w razie czego można wykorzystać fotki z tego tematu) :wink:

Edytowane przez shuger
  • Like 18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejka na Jaworzynie "jak za starej polski" :stupid:

No,ale to podobno tylko 5 minut stania.

Za starej polski to było 30 do 40 minut jak była taka "buła" ludzi.

Bardzo ładnie pokazałeś połączenie COSu z SONem.

Widzę,że wzrosła skala trudności.:wink: :tongue: Bo zawsze to była trasa oznaczona na zielono.:smile:

Kiedy ostatnio ją pokonywałem (kilka,lub więcej niż kilka lat temu) w towarzystwie SB (bez kijów :eek:),a niestety nie była tak pięknie przygotowana jak na fotkach shugera,...myślałem,że umrę na tym płaskim odcinku.

Kolejka do krzesła Jaworzyna-Skrzyczne utrzymywała się gdzieś już od 10.30 ale wtedy ja korzystałem z orczyków stąd nie doskwierała mi zupełnie.

Spodobał mi się natomiast łącznik między dolnym a górnym krzesłem na Skrzyczne czyli taśma transportująca. Bardzo ułatwia komunikację między krzesłami. Mimo że ok. 12 taśma z jakiegoś powodu nie działała to wychodzenie po niej pieszo też było w porządku i dało niewielką namiastkę wspinaczki na skitourach bo narty nie uciekały w dół :).

Co do ciekawostek to zauważyłem już wpływ zarządzania TMRu:

1) W kasie wydawane są karty GOPASS i to także po stronie COS (karty które można wykorzystywać w słowackich ośrodkach JASNA i VT). Można także załadować karnet na własny GOPASS którego nawiasem mówiąc nie wziąłem ze sobą nie przypuszczając że taka opcja istnieje, ciekawe czy punkty by się dopisały na konto GOPASS...

2)Niektórzy panowie z obsługi są już wyposażeni w wystrój słowacki tj. Czapeczki z napisem "Jasna Chopok" i kurtki TMR.

3)Panowie po stronie SON starają się poprawić jakość niektórych torów pod orczykami (choć mi osobiście to w niczym nie przeszkadza to dla początkujących ma to większe znaczenie)

4)Wracając autobusem miałem okazję przysłuchiwać się rozmowie panów z COS którzy omawiali plan budowy łamanego orczyka. W którym miejscu? pewności nie mam, ale sądzę że chodzić może o orczyki łączące SON i COS.

5)Coś mi się wydaje że dołączę do grona osób które z sentymentem będą wspominały stare orczyki i nieprzeludnione trasy w SON i COS przed modernizacjami. Miejmy nadzieję że inwestycje będą tam rozsądne i komfort szusowania na trasach niewiele się pogorszy...

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciekawostek to zauważyłem już wpływ zarządzania TMRu:

1) W kasie wydawane są karty GOPASS i to także po stronie COS (karty które można wykorzystywać w słowackich ośrodkach JASNA i VT). Można także załadować karnet na własny GOPASS którego nawiasem mówiąc nie wziąłem ze sobą nie przypuszczając że taka opcja istnieje, ciekawe czy punkty by się dopisały na konto GOPASS...

2)Niektórzy panowie z obsługi są już wyposażeni w wystrój słowacki tj. Czapeczki z napisem "Jasna Chopok" i kurtki TMR.

Widać że Slovaki na dłużej zagoszczą w Szczyrku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Miasto Szczyrk to......

A na serio to można by zbudować drogę do Brennej lub obwodnicę miasta (chociaż ciasno, stromo i gorole nie pozwolą pod domami drogi budować), ale to by za dużo $$ kosztowało.

Rozwiązanie?

Parking na początku miasta oraz SkiBus co 5-10 minut, ale chyba mało osób by z tego korzystało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się cały czas jak Szczyrk rozwiąże problem dojazdu do tych ośrodków, już w tej chwili tworzą się korki a co będzie z chwilą uruchomienia nowych kolejek.

Od dawna miałem taką wizję:

-duży parking w Buczkowicach i z tego parkingu kolejka gondolowa przez cały Szczyrk.

Przynajmniej do kolejki na Skrzyczne lub nawet w rejon Czyrnej.

Coś na wzór połączenia Ponte di Legno z Tonale,czy też Pinzolo z Madonna di Campiglio.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Miasto Szczyrk to......

A na serio to można by zbudować drogę do Brennej lub obwodnicę miasta (chociaż ciasno, stromo i gorole nie pozwolą pod domami drogi budować), ale to by za dużo $$ kosztowało.

Rozwiązanie?

Parking na początku miasta oraz SkiBus co 5-10 minut, ale chyba mało osób by z tego korzystało

Dlaczego mało osób? Poszedłbym dalej . Zakaz ruchu samochodów osobowych w Szczyrku za wyjątkiem mieszkańców Szczyrku w miesiącach zimowych (grudzień,styczeń,luty). Zwiększenie częstotliwości komunikacji publicznej z Bielska-Białej (Już teraz można bez problemów z B-B do Szczyrku dojechać) i wspomniany wyżej SkiBus. Jak powszechnie wiadomo obywam się bez auta i nie zamierzam tego stanu zmieniać ,a na narty (jak zdrowie pozwoli0)mam zamiar jeszcze ze dwa sezony pojeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mało osób? Poszedłbym dalej . Zakaz ruchu samochodów osobowych w Szczyrku za wyjątkiem mieszkańców Szczyrku w miesiącach zimowych (grudzień,styczeń,luty). Zwiększenie częstotliwości komunikacji publicznej z Bielska-Białej (Już teraz można bez problemów z B-B do Szczyrku dojechać) i wspomniany wyżej SkiBus. Jak powszechnie wiadomo obywam się bez auta i nie zamierzam tego stanu zmieniać ,a na narty (jak zdrowie pozwoli0)mam zamiar jeszcze ze dwa sezony pojeździć.

Z całym szacunkiem, ale jak przyjedzie "miastowa szlachta" której od orczyka tyłek boli, i do sklepu za rogiem jeżdżą autem, to sam pomyśl: ,,Zaparkować, czekać na SkiBus, jechać SkiBusem(pełnym zatłoczonym?) i potem wysiadać, łoo panie, ile to roboty" więc znając życie - Pomysł dobry, ale ludziom się nie chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio ją pokonywałem (kilka,lub więcej niż kilka lat temu) w towarzystwie SB (bez kijów :eek:),a niestety nie była tak pięknie przygotowana jak na fotkach shugera,...myślałem,że umrę na tym płaskim odcinku.

W 2004 roku to było:cool::

Do dzisiaj pamiętam:eek:

....i choć wierzę Shugerowi to mimo to nie skusiłem się:tongue:

A że się nie skusiłem, to miałem również niespotykaną atrakcję szczyrkowską, a mianowicie 2 razy DZIEŃ DOBRY, 10 ZŁ:mad::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale jak przyjedzie "miastowa szlachta" której od orczyka tyłek boli, i do sklepu za rogiem jeżdżą autem, to sam pomyśl: ,,Zaparkować, czekać na SkiBus, jechać SkiBusem(pełnym zatłoczonym?) i potem wysiadać, łoo panie, ile to roboty" więc znając życie - Pomysł dobry, ale ludziom się nie chce

Sam do takiej "szlachty" pozwolę ci się zaliczyć. :angel:

I jaki problem w związku z tym?

Jak tej "szlachcie nie będzie pasowało i nie będzie się chciało,to nie przyjedzie.

O tylu będzie mniej,a więc luźniej.:applause:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole zauważyłem natomiast całkiem fajny bajer w stylu alpejskim tj. mapkę z czynnymi wyciągami i trasami oraz z warunkami na nich.

Jeśli dobrze widzę tą mapkę, to nie tylko "3", ale wszystkie zielone trasy zmieniły kolor na niebieski. Może i słusznie, bo zielone istnieją podobno tylko we Francji i w Polsce (w coraz mniejszej ilości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio ją pokonywałem (kilka,lub więcej niż kilka lat temu) w towarzystwie SB (bez kijów :eek:),a niestety nie była tak pięknie przygotowana jak na fotkach shugera,...myślałem,że umrę na tym płaskim odcinku.

Doskonale Cię rozumiem! Jak byłem w tym roku, to jak szedłem na nartach na tym płaskim odcinku (też bez kijów!!!) podczas śnieżycy, myślałem, że zostanę na gorze :stupid:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie trasa zielona już według Polskich oznaczeń nie istnieje.

Najłatwiejsza trasa ma kolor niebieski stąd też trasy zielone zmieniły kolor na niebieski.

Wiem o tym i dlatego dałem te emotikony.:tongue: :wink:

Doskonale Cię rozumiem! Jak byłem w tym roku, to jak szedłem na nartach na tym płaskim odcinku (też bez kijów!!!) podczas śnieżycy, myślałem, że zostanę na gorze stupid.png

Myśmy wtedy szli w śniegu zbitym nawianym.:cool::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się cały czas jak Szczyrk rozwiąże problem dojazdu do tych ośrodków, już w tej chwili tworzą się korki a co będzie z chwilą uruchomienia nowych kolejek.

Najlepszym rozwiązaniem jest to z Chopoka - kilka mniejszych parkingów przy wyciągach oraz parkingi w dolinie Demanowskiej, z których można podjechać skibusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest to z Chopoka - kilka mniejszych parkingów przy wyciągach oraz parkingi w dolinie Demanowskiej, z których można podjechać skibusem.

Dla mnie to jedno z gorszych rozwiązań.Z zaznaczeniem dla mnie.

Bo nie lubię segregacji wg.posiadanych tablic rejestracyjnych lub wg. humorków parkingowego.

I dlatego nie lubię Demanovskej Doliny i Oscadnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyrk - Dolina Szczyrku (SON + COS)

Witam wszystkich,

Na temat korków w Szczyrku chciałem tylko dodać że w takim szwajcarskim Zermatt jest zakaz wjazdu samochodem i bardzo dobrze to działa. Nawet tą wspomnianą 'szlachte' taki zakaz nie odstrasza.

Edytowane przez SPGöral
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jedno z gorszych rozwiązań.Z zaznaczeniem dla mnie.

Bo nie lubię segregacji wg.posiadanych tablic rejestracyjnych lub wg. humorków parkingowego.

I dlatego nie lubię Demanovskej Doliny i Oscadnicy.

nie spotkałem się z jakąś segregacją ostatnimi czasy :) zazwyczaj jestem tam ok. 8 rano i nie problemów z wjazdem na Bielą Put

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Na temat korków w Szczyrku chciałem tylko dodać że w takim szwajcarskim Zermatt jest zakaz wjazdu samochodem i bardzo dobrze to działa. Nawet tą wspomnianą 'szlachte' taki zakaz nie odstrasza.

Już by "nasi" poradzili sobie z takim zakazem. Sam miałem do niedawna Uno na blachach SBI...

Ten pomysł jest zgoła niezły ale jakoś nie widzę miejsca na gigantyczny parking dla setek aut przed Szczyrkiem, chyba, że jeszcze przed Buczkowicami, gdzieś w rejonie zjazdu z DSR (w Łodygowicach??) Ale komu będzie się chciało dyrdać taki kawał z buta... ?? A te parkingi to jak niby.. Niestrzeżone..? Strach! Tu musiałaby być wysoce rozwinięta sieć skibusów jeżdżących za friko i co pięć minut. Jakoś ja tego nie widzę w naszych realiach. Wątpię także, żeby TMR w coś takiego zainwestował bo wtedy ceny skipasów byłyby z kosmosu.. a co z lukami którzy mimo wszystko poczłapali by z buta lub pojechali np rowerem..? Tez mają bulić za skibus w cenie skipasu..?

Moim zdaniem układ jaki jest jest OK choć w weekendy te korki to masakra! Poszerzyłbym przelotówkę do węższych ale 4 pasów kosztem chodnika z jednej strony. Po kiego te trotuary..? Kto tam chodzi...? Puste są a większości zasypane zwałami śniegu! Śnieg powinni wywozić i zwalać do rzeki. Tylko te koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spotkałem się z jakąś segregacją ostatnimi czasy :) zazwyczaj jestem tam ok. 8 rano i nie problemów z wjazdem na Bielą Put

Łomatko, to o której Ty wyjeżdżasz na te narty... ??

Ja na "wczasy" w góry jadę odpocząć i pojeździć na nartach a nie męczyć się i mieć katorgę... 8 rano to ja normalnie muszę się zrywać i dla mnie to najgorsze co w życiu spotyka człowieka oprócz śmierci.

Fuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomatko, to o której Ty wyjeżdżasz na te narty... ??

Ja na "wczasy" w góry jadę odpocząć i pojeździć na nartach a nie męczyć się i mieć katorgę... 8 rano to ja normalnie muszę się zrywać i dla mnie to najgorsze co w życiu spotyka człowieka oprócz śmierci.

Fuj!

Ja na co dzień budzę się koło 6stej, bez budzika, więc nie mam z tym problemów. Z wiekiem potrzebuję co raz mniej snu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...