Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk - Dolina Szczyrku (SON + COS)


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy orczyk na COS

Witam czy jest ktoś kto wie coś na temat nowego orczyka na Skrzycznem zamiast starego DOLINY II. Jest montowany jest już zamontowany czy będzie w tym samym miejscu czy może po drugiej stronie zostanie zamontowany i będzie dochodził wyżej żeby do podwójnego orczyka DOLINY III nie podchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cody3223, szkoda już nerwów na ten COS.

Tak, nowy talerzyk będzie dłuższy od Mullera (tego poprzedniego) i będzie stał po tej samej stronie.

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka

A jak będzie wyglądało skrzyżowanie zjazdu z Jaworzyny z trasą orczyka?

Wiesz coś na ten temat?

Bo jeśli miałoby się nie podchodzić do orczyka na Skrzyczne to wtedy trasa nowego orczyka musi skrzyżować się ze zjazdem od Jaworzyny.

Bezpieczniej byłoby gdyby to było "bezkolizyjne" skrzyżowanie.

Edytowane przez MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu jak byłe w Szczyrku to nic tam się jeszcze nie działo. Nie byłem na stoku ale rozmawiałem z kolegą, który tego dnia był tam na rowerze.

A czy go w ogóle postawią to się jeszcze okaże. Być może brak postępu robót jest związany z wystąpieniem ministrestwa do WUOZU i COSu o rewizję postanowienia o demontażu zabytkowego Mullera...

Kolega cody3223 ma w pewnym sensie rację... Ktoś się może mocno zagotować. Nie ja... :cheerful:

Edytowane przez MOSTOSTAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu jak byłe w Szczyrku to nic tam się jeszcze nie działo. Nie byłem na stoku ale rozmawiałem z kolegą, który tego dnia był tam na rowerze.

A czy go w ogóle postawią to się jeszcze okaże. Być może brak postępu robót jest związany z wystąpieniem ministrestwa do WUOZU i COSu o rewizję postanowienia o demontażu zabytkowego Mullera...

Kolega cody3223 ma w pewnym sensie rację... Ktoś się może mocno zagotować. Nie ja... :cheerful:

Mostostal, z pewnością wiele osób będzie ci bardzo wdzięcznych jeżeli tej zimy na Dolinach nie będzie żadnego czynnego wyciągu...

na co tak naprawdę liczysz - że zrekonstruują stary orczyk, który zniknął na złomowisku i który jak sam odowodniałeś nie składał się w większości z oryginalnych części tylko zbliżonych odpowiedników z późniejszych lat...

Jeżeli teraz uruchomi się na wiele miesięcy bezwład urzędniczy w paru instytucjach, bo nikt nie będzie chciał podjąć jakiejkolwiek decyzji (co jest przecież specjalnością polskich instytucji), to możesz sobie pogratulować uruchamiając cały ten raban i pisma ze skargami po fakcie demontażu.

Szkoda że twoja pasja do starych wyciągów którą nie tylko ja doceniam, może odnieśc taki skutek że nie będzie ani starego wyciągu ani nowego. Chyba nie o to ci chodziło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, nie o to mi chodziło! Zgadłeś. Jak już pisałem w innym poście, byłoby mi także bardzo przykro, jeśli poleci jakakolwiek głowa z tego powodu. Jedynym winowajcą (jeśli oczywiście do jakiegokolwiek bałaganu dojdzie!) będzie tu sam WUOZ, który sam sobie w kolano strzelił pytając się państwowego podmiotu o chęć ratowania zabytku a które to powinno było być nałożone nań z urzędu. Nie widzę tu żadnej swojej winy. Powtarzam, jeśli tak było, a wszystko wskazuje na to, że było, to zawinił ktoś z WUOZ puszczając cynk by "ustrzec" COS przed ochroną zabytku, do której byłby zobligowany. To tak jakby ostrzegać smażalnię ryb przed inspekcją sanepidu. Wiadomo o co chodzi.

Gdyby WUOZ zachował się profesjonalnie i nie kombinował to wszystko byłoby pewnie OK. Muller pozostałby jako muzeum a nowy szybszy wyciąg można było bez problemu postawić równolegle bez większej straty dla szerokości stoku. Pocwaniaczyli to mogą mieć kłopot i tyle...!

Obarczanie mnie za czyjąś głupotę jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.

Mimo wszystko życzę wszystkim (sobie też, bo w lutym jadę do Szczyrku na narty), żeby ta sprawa znalazła pozytywne rozwiązanie. Pozytywne dla narciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny matei, WUOZ albo nie wie, że ten wyciąg został przetopiony albo udaje głupiego, że niby teraz się dowiedział o demontażu. Mullera nie da się już postawić z powrotem, bo go fizycznie nie ma. Chyba, że podpory zrobią z żyletek, klamek czy na co oni go tam przetopili. Mi osobiście to się nie podoba, że nie będzie żadnego wyciągu na Dolinach. Już skoro wywalili Mullera to tego Tatralifta mogli postawić. Wydaje mi się też, że gdyby nie było wątpliwości czy Muller z Dolin był zabytkiem, to WUOZ teraz nic by nie robił w tej sprawie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogli i zapewne postawią. Być może jeszcze go niema bo zrobili sobie pod górkę i teraz pewnie się pobujają nieco z WUOZem i ministerstwem, no ale jak ktoś krętymi drogami chodzi to tak ma. Postawienie takiego talerzyka to betka. Zrobią to w pół tygodnia jak się sprężą. Ja bym jeszcze niczego nie przekreślał i nie wieszał psów na mnie...

Po prostu "ordnung muss sein" i tyle!

A co do dziękowania przez "wiele osób" to nie do mnie te wycieczki. Nie mnie "dziękować" tylko tym co ściemy walą.

Poza tym gdyby całe to działanie i zamieszania dotyczyło np krzeseł na Skrzyczne czy nawet orczyka Doliny III to może bym próbował zrozumieć, w końcu zablokowany byłby FIS czy może całe Skrzyczne ale te 500m oślej łączki, bo umówmy się, Doliny to nie jest jakiś wybitny stok, to ja Was proszę...

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mogę potwierdzić, orczyk na Dolinach powstaje:

WP_20151108_004.jpg

WP_20151108_008.jpg

WP_20151108_009.jpg

WP_20151108_013.jpg

WP_20151108_016.jpg

WP_20151108_017.jpg

Konsumując kiełbaskę u Józka w Hiltonie, dowiedziałem się że przy dolnej stacji orczyki mają być chowane w hangarze (wyprzęgane?). Na górze oczywiście wyczepiamy się i zjeżdżamy do orczyka Doliny III bez podchodzenia. No i ponoć dolny odcinek Fis-u na razie nie będzie oddany, coś spieprzyli przy mostku i muszą go przebudować.Pozdrowienia

WP_20151108_004.jpg.792ecf74c7f63442536e6510c2fa2de2.jpg

WP_20151108_008.jpg.76a4f1895da5c29f36b2b9b3d541f1ce.jpg

WP_20151108_009.jpg.908e18d8c386bbc51182b04def16e267.jpg

WP_20151108_013.jpg.70886c7276ca1b5574774e16e6625ddc.jpg

WP_20151108_016.jpg.e89678fa277583ed0cea85dece974f2a.jpg

WP_20151108_017.jpg.95d7783362bfae7e5aa4dbf13e48bfbf.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprzęgany, wyprzęgany. Klasyczna Poma tyle, że krótka. Jej stacja przewojowa umożliwia wyczepianie się niemal pod samym kołem. Trasa wyciągu nie będzie zatem przecinać trawersu a jedynie kończyć się na jego granicy. Ze wyprzęgana widać po tych rysunkach ujętych w BiPie:[ATTACH=CONFIG]24050[/ATTACH]Ma pochylnię w której "odkładają" się wyprzężone teleskopy. pc310112.jpgTo pierwszy wyciąg tego systemu w Szczyrku. Najbliższy w Wiśle na Soszowie.

nowy doliny II.JPG

57da83b3c6462_nowydolinyII.JPG.37c80424700f49e35f03ef473159e1e7.JPG

Edytowane przez MOSTOSTAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze Kluszkowce, Jaworzyna, Czarny Groń (do ubiegłego sezonu) i jeszcze kilka innych + cała Słowacja, Francja i miejscami we Włoszech i Szwajcarii.

Więc to żadna kosmiczna technologia :smile:

no raczej!!! kosmiczna ale z zeszłego wieku wtedy gdy u nas "wirwyrączka" była rewelacją!:biggrin: ale ważne że będzie połączenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczna..?? To technologia podobna do tego Mullera co go zniszczyli. Pomagalski ten typ wyciągu opatentował w początku lat 50. Tu wyciąg z w roku '59:

base-of-poma-lift-lg-e1335232667709.jpg

pluto?state=30303470616765303037576562506167653030  32696430303438363530%5D

a tu z 1954:

PomaLiftS6.jpg?itok=wWQ2-IRH

Jest szybki, to fakt! Duże koła w miejscu baterii małych rolek na podporach sprawiają, że jest nieco mniej roboty serwisowej - wytrzymują o wiele dłużej. System wyprzęgania sprawia że wyciąg jest ekonomiczniejszy, nie trzeba magazynować orczyków a ich zdjęcie z liny jest banalnie proste. Ponadto ten system pozwala na dowolność przebiegu trasy wyciągu. To lekka ale bardzo solidna konstrukcja. Produkcja: Pomagalski, Tatarapoma, Montaz Mautino, Giovanola.

Film - jak korzystać z Pomy:

Zakręt trasy:

valdherens068.jpg

images?q=tbn:ANd9GcQpNj8iHoU5wEAppW7iL57xn9BDW1QJA  eQi31uaNFox766bwP90n1_Ikw

Stacja przewojowa górna (taka będzie na Dolinach):

cransmontana217.jpg

48nau7x.jpg

labresse106.jpg

A tu starsza wersja z "pływającym" kołem:

09_01_02_muggenbrunn_03.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyciagi sa w Dolnym Kubinie. Stoja po przeciwnych stronach do 4 osobych ławek. Za dzieciaka jaj tam jezdzilem byly tylko one.Jak bylem tam 3 lata temu to tylko na nich jezdzilem bi paradoks jest taki ze jada prawie dwa razy szybciej niz krzesla :-) Swoja droga z Kubinskiej Holi COS powinien rowniez skopiowac ich rozwiazania nasniezania. Z samej gory do dolnej stacji jest chyba 4 km a lance stoja chyba co 50 metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomy są powszechnie stosowane na Słowacji. Ja je bardzo lubię, bo ... są szybkie, ale znam ludzi, co ich unikają - szczególnie kobiety. Dobre dla dzieci, ale w miarę dobrze jeżdżących (lepsze niż orczyk, gdzie nierównowaga wzrostu i wagi to tragedia).

Wada: przy ustawieniu maksymalnych prędkości (nawet 5 m/s) strasznie szarpie przy starcie.

Kolejna wada: częste awarie (np. Rohacze przed przebudową).

Jeszcze jedna wada: słaby narciarze wypadają z trasy przy maks. prędkościach.

Przykład Kubińskiej jest bardzo ciekawy. Ale tam po prostu zainstalowano bardzo wolne krzesła, stąd pomy są zdecydowanie szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc mało który wyciąg jest różnie szybki jak Poma oprócz wyprzęganych krzeseł i to też nie wszystkich. Czemu kobiety ich unikają.. hmmm.. powinny być zadowolone... :rolleyes::

Co do Po,my na Dolinach to m am nadzieję, że będzie ustawiona na full power. Inaczej stok zapełni się cieniasami i będzie jak na BK w południe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wyciąg potrafi być szybki. Jeżeli jego start jest na płaskim to wystrzeliwuje delikwenta (każdego) tak, że wyprzedza on (delikwent) talerzyk o kilka metrów, zabawa jest przednia :biggrin: Ja ten wyciąg nazywam "wyrwijajkiem" :wink:Poniżej przykład takiej procy w Oravskiej Lesnej na Słowacji.

20130303_101624.jpg

20130303_111341.jpg

20130303_111348.jpg

20130303_101619.jpg

20130303_101619.jpg.95c20ad7da8f167fcee533dc50ed3e57.jpg

20130303_101624.jpg.d99f3606d0f4b019ea4041a78404aeb6.jpg

20130303_111341.jpg.3cfa6116d23958e11901df6c9c282163.jpg

20130303_111348.jpg.47b0268b973deaee35f16e23db5b5c59.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...