Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czy Alpy zbankrutują? - artykuł


Akartman

Rekomendowane odpowiedzi

oj, oj, oj, śmiała teza, której zupełnie nie potwierdzają moje obserwacje. O ile można mieć obawy o to jak będą wyglądać najbliższe zimy, to przy założeniu, że one będą, o klientelę bym się nie obawiała. Nie wiem skąd wzięły się te wizje tłumów latających na narty do Kanady czy Holendrów stroniących od tradycyjnych apartamentów. Na razie ci ostatni stadami walą w Alpy. Poza tym, wiele ze starszych apartamentów przechodzi remonty, gruntowne renowacje, zmienia się wystrój, jest dużo hoteli/pensjonatów w nowoczesnym stylu. Tak naprawdę wedle uznania. Imprez towarzyszących też mnóstwo dla tych co mają jeszcze czas i siłę. Bardzo dziwny artykuł..

Edytowane przez idealist
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto to napisal, raczej malo wie o tym co pisal ;)

Sytuacja moze byc wrecz odwrotna. Ze wzgledu na slabe zimy, ceny beda rosly a klientela bedzie sie bila o najlepsze osrodki i mjejsca w hotelach.

A z mych prywatnych obserwacji rowniez wynika ze coraz wiecej ludzi zaczyna przygode z nartami.

Edytowane przez artix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam sobie szybki research prasy niemieckojęzycznej i wygląda mi na to, że ktoś napisał ten artykuł z palca, czy raczej z du.... Być może na konferencji jesiennej w Innsbrucku rozmawiano o przyszłości branży, o możliwych scenariuszach, ale cała reszta jak mniemam to bogata wyobraźnia autora.

A jeśli ktoś chciałby przeczytać po niemiecku jak przyszłość narciarstwa widzą wydawcy biuletynu z Tyrolu zapraszam do przeczytania tego opracowania. http://www.tirolwerbung.at/wp-content/uploads/2016/06/saison_a36_6.5.pdf Omawiane jest 9 tez związanych z narciarstwem (3 teza brzmi: coraz mniej osób jeździ na nartach i brakuje narciarskiego narybku ;) ) i to w sposób O WIELE bardziej rzetelny niż zrobił to autor artykułu z GW - z podaniem konkretów, wyników, cyfr i opinii ekspertów.

Edytowane przez idealist
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie jest prawdą, że zachodnia Europa coraz mniej podróżuje w Alpy, a lodowce rozmarzają, to faktycznie można zakładać, że w dalszej przyszłości świetność alpejskich kurortów może nieco podupaść. O ile faktycznie w samej Polsce narciarzy przybywa w zastraszającym tempie z roku na rok, to nie oznacza, że będzie ich stać na wyjazdy w Alpy, a nawet jeśli, to nie wydadzą na stoku tyle Euro, co zachodni europejczyk. Wnioski, które wyciągnęłam z mojego pierwszego wyjazdu w Alpy są takie, że przeważa tam polski turysta. Czułam się we Włoszech bardziej w Polsce niż w Białce. No i meritum wydawania pieniędzy na stoku przez polskiego narciarza - górują kanapki z plecaka, herbatka z termosu i lubelska z piersiówki :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza, znowu mam zupełnie inne obserwacje. Na grudniowym wyjeździe nie słyszałam polskiego języka, a ludzi było sporo, wiadomo - Polacy spędzają święta raczej przy stole, w rodzinnym gronie, a nie na stoku, nadrabiały za to inne nacje mniej przywiązane do tradycji. To samo na lutowym wyjeździe w terminie feryjnym, tutaj już tygiel narodów - Polacy, Niemcy, Holendrzy, Brytyjczycy dominowali, a knajpy dosłownie pękały w szwach. Zapewne jak w każdym temacie wszystko zależy od tego gdzie ucho przyłożyć, ale ten alarmistyczny ton jest w mojej ocenie grubo przesadzony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, idealist napisał:

Prawo nagłówków prawem nagłówków, ale sęk w tym, że autor chyba postawił sobie z punkt honoru obronę tej tezy.

Oczywiście lecz z honorem nie ma to nic wspólnego, taki artykulik robi się "na kolanie" w 5 minut. Znajomy kiedyś pracował jako dziennikarz w "szanowanej gazecie",

pisał czasami coś naprędce, na moje pytanie "przecież to bzdety nikt w to  nie uwierzy" odpowiedział, pewnie że bzdety lecz: 

"uwierzy 90% z pozostałych 10 , 5% uwierzy bo przecież 90% nie może się mylić, pozostaje nieistotne 5%":D

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale autor artykułu nie wiąże upadku branży ze zmianami klimatycznymi, tylko z faktem, że narty przestają być "cool" i "trendy", a to jest dla mnie bzdurą, a argumenty mające wspierać tę tezę są co najmniej nieudolne i mogłabym podać dziesiątki kontrargumentów. Jeszcze raz odsyłam osoby znające niemiecki do przeczytania podlinkowanego przeze mnie opracowania.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealist, na pewno byłam w bardzo popularnym ośrodku i to w środku ferii, więc możliwe, że mam nieco zaburzony obraz całości. Niemniej jednak takie poczyniłam obserwacje i byłam mocno dziwiona tym stanem rzeczy. No ale zgadzam się z tym, że tak katastrofalne prognozy wydają się być mocno przesadzone.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, idealist napisał:

autor artykułu nie wiąże upadku branży ze zmianami klimatycznymi

Artykuł jest typowym przykładem współczesnego "dziennikarstwa". Jednak gdyby był merytoryczny nikt by go nie przeczytał, ludzie oczekują takiej pisaniny. Gdyby były wzory, dane statystyczne, szacowanie ryzyk, analiza swot klikalność byłaby 10x niższa.

Reasumując nie mamy żadnych (prawie) danych pozwalających na wyciąganie wniosków.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, idealist napisał:

Zgadza się, ale autor artykułu nie wiąże upadku branży ze zmianami klimatycznymi, tylko z faktem, że narty przestają być "cool" i "trendy", a to jest dla mnie bzdurą, a argumenty mające wspierać tę tezę są co najmniej nieudolne i mogłabym podać dziesiątki kontrargumentów. Jeszcze raz odsyłam osoby znające niemiecki do przeczytania podlinkowanego przeze mnie opracowania.

Musisz napisać własny artykuł, chętnie przeczytam:D.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Alpach nie byłem ale wypowiem się. 
Nie patrzmy na ten problem z punktu widzenia narciarza tylko inwestorow którzy chcą szybko i dużo zarobić.
Duża konkurencja, zmienne warunki pogodowe na które nie mają wpływu, wysokie koszty utrzymania, inny profil konsumenta no i ostatni, katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne czy inne zdarzenia mają na to wszystko wpływ, na ich coraz mniejszy zysk, dramat się zacznie gdy będą musieli do interesu dokładać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Akartman napisał:

Nie patrzmy na ten problem z punktu widzenia narciarza tylko inwestorow którzy chcą szybko i dużo zarobić.

Przecież to jasne. Liczy się czas zwrotu. Ciekawym przykładem jest BSA, 120 milionów zainwestowane lub inwestowane. Kiedy będzie zwrot, czy konto terminowe w PKO BP nie byłoby lepszą inwestycją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...