Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody - Polska 2019/2020


WojtekM

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Zibi28 napisał:

Generalnie aż tak ciepło nie będzie. Ale, będzie trochę halnego.

Mam wielką nadzieję, że tak ciepło nie będzie. Już rozmyślam nad kolejnym małym kilkudniowym wyjazdem, więc pogoda mnie interesuje i na razie jeszcze nie wiem kiedy jechać. :)

Wg. pogodynki temperatura maksymalna, czyli popołudniowa dla Szczyrku (który interesuje wszystkich najbardziej z tego co widzę) ma oscylować przez te cieplejsze dni od 7°C do 10°C. Dla gradientu wilgotnoadiabatycznego temp. wraz z wysokością spada o 0.6°C na 100m czyli mamy 10°C - ((1200m n.p.m. - 500m n.p.m)/100)*0.6°C = + 5.8°C na szczycie Skrzycznego. Dla suchoadiabatycznego mamy 10°C - ((1200m n.p.m. - 500m n.p.m)/100)*1.0°C = + 3.0°C. Poczekamy, zobaczymy.

BEZ.png

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby halny zaistniał to musi być równowaga stała. Zazwyczaj takie cechy są w ciepłym powietrzu. A w napływającym powietrzu jest trochę ciepłego, ale są też wbudowane fronty z prognozowaną chwiejnością. Kierunek wiatru też się mocno zmienia, jak będzie wiało bardziej z północy to w górach wysypie się śnieg a jak bardziej od południa to zamiast śniegu zrobi się cieplej i śnieg ulegnie destrukcji. Wiem że trochę namieszałem:;) Ale najbliższe dni takie będą. A z konkretów to sobota będzie tym najcieplejszym i z największą szansą na halnego, również ze względu na kierunek wiatru. W niedzielę chłodniej a w poniedziałek może być kolejny dzień z halnym(50%). Za to we wtorek i środę spłynie do nas trochę zimna.

Sytuacja jest dość dynamiczna, tak to już jest przy adwekcji zachodniej. Ale za to jest bardzo ciekawie. Niekoniecznie z korzyścią dla nart.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że prognozy bergfex o bardzo wysoko położonej granicy opadów śniegu się sprawdziły. Na zbójeckiej kopie na 1200m pada deszcz.

W prognozach od Wtorku widać małe ochłodzenie i opady śniegu od 600m n.p.m. i trzymajmy za nie kciuki. :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsza pogoda narciarska w prognozie już od poniedziałku.  https://www.wetteronline.de/?gid=11787&lat=49.68&locationname=Skrzyczne&lon=19.03&pcid=pc_city_weather&pid=p_city_weather&stateid=PL&statename=Polen    Powinno powyżej 500m.n.p.m. sporo spaść śniegu przez kilka dni ,a od czwartku na COS  od Jaworzyny (może Dolin) po szczyt  Skrzycznego warunki powinny być dobre. Wstępnie , w planie mam wyjazd w czwartek 06.02. Oczywiście na COS .No bo gdzie😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, waldek~ napisał:

 Dziwne, aplikacja ma inną pogodę niż strona internetowa, a może ja źle patrzę 🤔

Też mnie to dziwi. Pozwoliłem sobie sprawdzić temat i widzę, że temperatury z aplikacji na Twoim telefonie idealnie pokrywają się z prognozą dla Szczyrku na tej samej stronie: https://www.wetteronline.de/wettertrend/szczyrk. Zrzut ekranu poniżej.

To co mi przychodzi na myśl jako pierwsze to jest to, że apka na telefonie nie uwzględnia wysokości szczytu Skrzyczne. Tak czy siak prognoza na dalsze dni wygląda bardzo nieciekawie, ale to jest jak wiemy mało sprawdzalna długoterminowa prognoza.

szczyrk.png

We Wtorek, Środę i Czwartek sypnie śniegiem w polskich górach. Potem... no cóż. Zobaczymy jak to się rozwinie.

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anomalia temperatur wg. NOAA na Luty zapowiadana jest taka, że zaczyna brakować skali. Na świecie 1°C powyżej normy, w Polsce miejscami ponad 4°C powyżej normy.

Ja wstępnie mam w planach 2 dni nartowania od Czwartku w Kotlinie Kłodzkiej bo mam blisko i mam też nadzieję, że warunki w te dni dopiszą.euT2mMonInd1.gif

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ziemowit napisał:

Też mnie to dziwi. Pozwoliłem sobie sprawdzić temat i widzę, że temperatury z aplikacji na Twoim telefonie idealnie pokrywają się z prognozą dla Szczyrku na tej samej stronie: https://www.wetteronline.de/wettertrend/szczyrk.

 

Faktycznie, mam też Szczyrk w tej aplikacji i pogoda jest identyczna. Musi być jakiś błąd bo kiedyś pokazywało dobrze. W Polsce i tak macie fajnie bo w Szczyrku i innych miejscowych można jeździć. U mnie dzisiaj leje i nawet sztuczny śnieg został wyniszczony. W tym sezonie byłem tylko raz na nartach a prognozy - lepiej nie patrzeć. W tym roku nigdzie się nie wybieramy i myślałem że chociaż u nas trochę pojeździmy, narazie nie wygląda to optymistyczne.

Tak wygląda pogoda dla ośrodka na 950m

 

 

Screenshot_20200201_133130_de.wetteronline.wetterapp.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ziemowit napisał:

We Wtorek, Środę i Czwartek

W czwartek (06.02)  i chyba piątek oraz sobotę na COS od Jaworzyny (może od Dolin) do szczytu powinno być dobrze . Prognoza na dalsze dni jest mało sprawdzalna . Dwa miesiące tej zimy mają anomalie  w Beskidzie śląskim +3 do +4 stopni C. ( w stosunku do średniej wielolecia 1981-2010) Takie zimy ,gdy sprawdzą się modele dotyczące AGW będą standardem za 100, może już 80 lat. Do tego czasu zimy mroźniejsze i bardziej śnieżne nie będą taką rzadkością. Mnie interesuje najbliższe 3-6 lat (licząc obecny sezon narciarski) i tym bardziej wkurza mnie te 13 stopni na plusie za oknem zamiast 0 lub -1  w dniu 01.02 .2020 r. Wtedy na Skrzycznem około -5 do -7 by było, a dzisiaj nawet tam 2-3 stopnie na plusie. Można by pojechać nawet na Skolnity czy Czantorię. Tak COS pozostał. Dobre i to.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, janek57 napisał:

Dzisiaj spacer po lesie ,około 8km. ,,Czuć'' wiosnę ,chociaż zimy nie było. W grudniu na rowerze jeździłem. Teraz maja być narty! Do końca lutego !

Pamiętam czasy, jak do pracy jeździłem na rowerze, nawet przy minus 25.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już chyba spisuje tę zimę całkiem na straty. Jest już luty, a śniegu nie było nawet przez jeden dzień. Do tego prognozy nie zapowiadają mrozu. Foch. Od marca już będę trzymał kciuki żeby było +20 i żeby się na rowerze miło jeździło.

Edytowane przez Hextor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa prognoza na 16 dni:

Widać tylko kilkudniowe ochłodzenie czyli szanse na naśnieżanie, potem znowu ciepło. ... co za zima jeszcze takiej nie bylo:

Screenshot_2020-02-02-18-08-52-1.png.c6e9993c9b413badcaea1a72413ec837.png

Co do sprawdzalnosci tych prognoz to sprawdza się raczej generalna tendencja bo dokładność co do dnia jest nie duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nic w tym zaskakującego. Zima 1989/90 jeszcze przez tydzień będzie najcieplejsza w historii pomiarów w Polsce. Przez tydzień, bo obecna z pewnością ją przebije. Pewnie podobnie było w Niemczech. Rok wcześniej (88/89), też było bardzo ciepło. 

Właśnie znalazłem coś aktualnego w temacie:

https://blog.meteomodel.pl/prognoza-anomalii-zimowej/

Edytowane przez tresor
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Hextor said:

Jaka będzie pogoda na 1 tydzień Marca na Podhalu? Cześć stron podaje snieg, a część deszcz. Mam jechać na ferie, wiec dla mnie najlepszy był by śnieg, albo brak opadów...

https://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Poland/Białka_Tatrzańska/long.html

czasem słońce, czasem deszcz ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...