Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty skitoury/freeride


hermanisko

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze,

Zacząłem się interesować tematem skitourów w kontekście rozpoczęcia swojej przygody z tą dyscypliną. Z tego powodu na pierwszy ogień chciałbym dobrać dla siebie buty, resztę sprzętu będę wypożyczał, żeby się zorientować co mi najlepiej "leży". Jako, że będą to moje pierwsze takie buty, chciałbym kupić coś ekonomicznego. Po przeglądnięciu ofert sklepów wytypowałem kilka modeli, i tu moja prośba do doświadczonych kolegów, pomóżcie dobrać coś nowicjuszowi. Szukam czegoś wygodnego do podchodzenia, dłuższych wypraw turowych, co również będzie się dobrze sprawdzało do późniejszych zjazdów offpiste, ewentualnie do stawiania pierwszych kroków we freeridzie. Jednak większy nacisk kładę na toury. Propozycje:

- Dynafit Radical

-Atomic Hawx ultra XTD 100 - czytałem, że to bardzo uniwersalny but, wybrałem model o flexie 100, ponieważ niższy flex będzie wygodniejszy do podchodzenia? (mam 189cm, 86kg)

-Scarpa Maestrale RS

-Atomic Backland NC

 

Proszę o wyrozumiałość i dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hermanisko napisał:

Drodzy Forumowicze,

Zacząłem się interesować tematem skitourów w kontekście rozpoczęcia swojej przygody z tą dyscypliną. Z tego powodu na pierwszy ogień chciałbym dobrać dla siebie buty, resztę sprzętu będę wypożyczał, żeby się zorientować co mi najlepiej "leży". Jako, że będą to moje pierwsze takie buty, chciałbym kupić coś ekonomicznego. Po przeglądnięciu ofert sklepów wytypowałem kilka modeli, i tu moja prośba do doświadczonych kolegów, pomóżcie dobrać coś nowicjuszowi. Szukam czegoś wygodnego do podchodzenia, dłuższych wypraw turowych, co również będzie się dobrze sprawdzało do późniejszych zjazdów offpiste, ewentualnie do stawiania pierwszych kroków we freeridzie. Jednak większy nacisk kładę na toury. Propozycje:

- Dynafit Radical

-Atomic Hawx ultra XTD 100 - czytałem, że to bardzo uniwersalny but, wybrałem model o flexie 100, ponieważ niższy flex będzie wygodniejszy do podchodzenia? (mam 189cm, 86kg)

-Scarpa Maestrale RS

-Atomic Backland NC

 

Proszę o wyrozumiałość i dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam :)

 

 

1. Z tych butów tylko Backlandy nadają się do skituringu.

2. Znalezienie butów odpowiednich i do skituringu i offpiste raczej jest niemożliwe. Albo masz but do chodzenia albo jeżdżenia. Dobre buty do chodzenia ważą około 2 kg, do jazdy znajdziesz na poziomie 3 kg. Ale nie chodzi tylko o wagę ale raczej konstrukcję (użyteczny zakres ruchu - coś innego niż podają w materiałach).

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno, chodziło się w butach cięższych i mniej wygodnych niż dzisiejsze Freeride, a przy tym gorzej trzymających niż dzisiejsze do chodzenia.

Nie mniej jednak zacząłbym od zmierzenia dwóch par:

Scarpa Alien RS

oraz

Tecnica Zero G Tour Pro

To chyba najlepsze modele w swoich klasach.

Pamiętaj jednak, że kluczowe jest dopasowanie i nawet nie myśl o oszczędzaniu na butach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek mogą być  Salomon QST Pro  na pewno są wygodne, @andy-w przesiadł się z Baklandów na Hawx Ultra XTD i jest zadowolony.

Jak stwierdzisz że skitury to jest to, polecam Atomic Backland ale pamiętaj ten but w sklepie mało komu spasuje przy pierwszym przymierzaniu, Baclandy obowiązkowo trzeba wygrzewać a rozmiar dobrać według pomiaru nie po przymiarce- bo kupisz numer za duży.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Spiochu napisał:

Jeszcze niedawno, chodziło się w butach cięższych i mniej wygodnych niż dzisiejsze Freeride, a przy tym gorzej trzymających niż dzisiejsze do chodzenia.

Nie mniej jednak zacząłbym od zmierzenia dwóch par:

Scarpa Alien RS

oraz

Tecnica Zero G Tour Pro

W kwietniu b.r. prosiłeś o poradę, a teraz sam już doradzasz ? 

Byleś w Alienach wiosną/latem na śniegu i się nie pochwaliłeś ? 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie opinie :)

Raczej nie szukam na ten moment hardcorowych butów turowych, w których walczę o każdy gram, lecz szukam czegoś bardziej uniwersalnego. 

Proszę też o wypowiedzi osoby, które miały do czynienia osobiście z modelami wymienionymi przeze mnie powyżej i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. 

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W kwietniu b.r. prosiłeś o poradę, a teraz sam już doradzasz ? 

Byleś w Alienach wiosną/latem na śniegu i się nie pochwaliłeś ? 😀

Skoro szukałem butów, to zorientowałem się w temacie i jestem na bieżąco.

Masz wątpliwości co do wymienionych butów? Są to topowe modele z dwóch różnych klas.

Po ich przymierzeniu będzie wiedział do której klasy mu bliżej, oraz czego od danej grupy oczekiwać.

Jak zacznie od przymierzania jakiś badziewi, spora szansa, że wyciągnie mylne wnioski.

Co Alienów RS, widziałem jak się jeździ na nich tyłem na krawędzi. ;)

 

Cytat

Raczej nie szukam na ten moment hardcorowych butów turowych, w których walczę o każdy gram, lecz szukam czegoś bardziej uniwersalnego. 

Przymierz podane wcześniej modele. Oba są względnie uniwersalne. Jeden bardziej do chodzenia, drugi bardziej do zjazdu, ale każdemu daleko do hardkoru.

 

Cytat

ale pamiętaj ten but w sklepie mało komu spasuje przy pierwszym przymierzaniu, Baclandy obowiązkowo trzeba wygrzewać a rozmiar dobrać według pomiaru nie po przymiarce- bo kupisz numer za duży.

Bardzo ryzykowna porada. Nie kupiłbym buta, który nie pasuje przy przymierzania.

Wygrzewanie może ale nie musi pomóc. Lepiej szukać takiego, który od razu w miarę dobrze leży, będąc przy tym dopasowanym.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Atomic Hawx ultra XTD 100 - czytałem, że to bardzo uniwersalny but, wybrałem model o flexie 100, ponieważ niższy flex będzie wygodniejszy do podchodzenia? (mam 189cm, 86kg)

ultra 100 XTD to gorsza wersja 130. Będą nie tylko gorzej trzymać, ale są też dużo cięższe, więc i podchodzenie będzie gorsze.

Jeżdżę w zjazdowych Hawx Ultra 110, buty bardzo wygodne i dobrze trzymają, ale na dość wąską stopę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spiochu napisał:

Skoro szukałem butów, to zorientowałem się w temacie i jestem na bieżąco.

Masz wątpliwości co do wymienionych butów? Są to topowe modele z dwóch różnych klas.

Po ich przymierzeniu będzie wiedział do której klasy mu bliżej, oraz czego od danej grupy oczekiwać.

Jak zacznie od przymierzania jakiś badziewi, spora szansa, że wyciągnie mylne wnioski.

Co Alienów RS, widziałem jak się jeździ na nich tyłem na krawędzi. ;)

Skoro się czepiam, to oczywiście mam wątpliwości.

Kolega określił że jest adeptem oraz szuka sprzętu ekonomicznego.

Model Alien RS jest sprzeczny z tymi dwoma wymaganiami 😉

Wg mojego oglądu Alien RS jest raczej dla doświadczonych użytkowników, którzy wiedzą już z własnego doświadczenia czego chcą i rozumieją funkcje tego buta. Ja bym koledze polecał coś klasycznego z linii stricte skiturowej, np. Scarpa F1.

 

Kolega jest trochę sprzeczny w zeznaniach, bo napisał że "większy nacisk kładę na toury" a większość wytypowanych modeli to freetoour. Trzeba się zdecydować na jedną specjalizacje. Albo but skiturowy (bardziej komfortowy do chodzenia) albo freetourowy (lepszy do zjazdu, ale gorzej się chodzi).

p.s. co do Tecnica to bardzo ciekawy but freeturowy, 1300g z 4 klamrami, ciekawe ile wytrzyma dni nawalanki freerajdowej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien RS to nie jest but racowy na zawody, on tylko tak wygląda.

To tylko lepsza (lżejsza) wersja klasycznego buta typu Scarpa F1 czy Atomic Backland Carbon.

F1 nie oferują prawie nic więcej, będąc sporo cięższe. Są jedynie tańsze. Kluczowe też jest dopasowanie. F1 są szersze od Alienów.

Jestem też przeciwnikiem kupowania tańszych (gorszych) modeli. Prowadzi to zniechęcenia lub kolejnych zakupów po sezonie (czyli straty kasy).

Nie zgadzam się też  z ideą, że początkujący ma wybrać gorszy sprzęt.

Napisałem zresztą, żeby autor nie tyle kupił, co przymierzył oba buty. Będzie wtedy miał jakieś rozeznanie.

Jeśli przymierzy tylko tanie (słabe) modele, będzie myślał że wszystkie takie są.

Jeśli autor nie jest pewien czy będzie chodził na turach, najlepiej wypożyczyć cały sprzęt.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na forum. Chciałem założyć nowy temat ale widzę że akurat trafił się podobny to napiszę tutaj. 

Na nartach już długo jeżdżę i postanowiłem spróbować czegoś nowego. W tamtym roku zacząłem jeździć po snowparku, a od tego roku zamierzam zająć się też freeridem  i skitouringiem. Pytanie mam takie: Jakie polecicie buty tzw. ,,do wszystkiego,,, Oczywiście wiem że nie ma butó które są idealne do jazdy po stoku, w puchu, chodzenia itd, ale chodzi mi o to żeby buty były po prostu jak najbardziej uniwersalne.

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Revect napisał:

żeby buty były po prostu jak najbardziej uniwersalne.

https://sport2002.pl/pl/c/BUTY/203/1/default/3/priceto/2000

Do tej listy dodałbym Salomon QST Pro

13 godzin temu, Spiochu napisał:

Bardzo ryzykowna porada. Nie kupiłbym buta, który nie pasuje przy przymierzania.

I tu się mylisz ja tak kupiłem i przeszedłem całe Tatry bez obtarć, współczesne buty mają bardzo duże możliwości dopasowania podczas wygrzewania. Gdyby nie porady forumowiczów i dobry sklep w Bielsku to pewnie chodziłbym w butach o numer za dużych i po każdej turze leczył obtarcia stopy.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Spiochu napisał:

Bardzo ryzykowna porada. Nie kupiłbym buta, który nie pasuje przy przymierzania.

Wygrzewanie może ale nie musi pomóc. Lepiej szukać takiego, który od razu w miarę dobrze leży, będąc przy tym dopasowanym.

Rada dokładnie przeciwna do ustalonego już od paru lat consensusu. Kupuje się buty mniejsze i dopasowuje poprzez odbarczanie i/lub termoformowanie. Ja np mam lewą stopę krótsza o 0,5 cm od prawej więc kupiłem buty na... lewą stopę a prawy rozciągnąłem o około 3 mm (co wystarczyło). Do tego poprawiłem 6 innych punktów i jest idealnie. Wychodzi się z założenia, że powiększyć można wszystko a zmniejszyć nie. Zrobić można naprawdę dużo. Warto podjąć ten wysiłek bo jak słusznie zauważyłeś dobry but to absolutna podstawa.

Zgadzam się za to z opinią, że na początek należy kupić but najlepszy. Te Alieny mają bardzo dobre opinie. Z kolei ja mogę polecić TLT7 (jako użytkownik) niewiele cięższe ale z doskonałym zakresem ruchu i bardzo wygodne w obsłudze.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Spiochu napisał:

Jeśli przymierzy tylko tanie (słabe) modele, będzie myślał że wszystkie takie są.

Jeśli autor nie jest pewien czy będzie chodził na turach, najlepiej wypożyczyć cały sprzęt.

Ja tam nie znam tanich butów skiturowych, chyba że jakieś starocie na wyprzedaży ;)

To rzeczywiście jest ciekawa porada: przymierzyć zupełnie różne kategorie butów. Ja bym jednak dodał trzeci model, klasyczny skitur z pełną obudową i klamrami. Jak takie coś kolega poprzymierza, będzie mu się chciało poszukać tych modeli, to może poczuje znaczące różnice ...

Z ciekawością będę obserwował czy jesteś w stanie przekonać początkującego do Alien RS 🙂

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I tu się mylisz ja tak kupiłem i przeszedłem całe Tatry bez obtarć, współczesne buty mają bardzo duże możliwości dopasowania podczas wygrzewania. Gdyby nie porady forumowiczów i dobry sklep w Bielsku to pewnie chodziłbym w butach o numer za dużych i po każdej turze leczył obtarcia stopy.

Tobie się udało, co nie znaczy że nie jest to ryzykowne.  Nie tak dawno w "najlepszym" sklepie w Bielsku polecano mi formowane Fischery (zjazdowe), mimo moich wątpliwości, sugerując że się dopasują. Na szczęście nie kupiłem, a w DOBRYM sklepie w W-wie poinformowano mnie, że tamtego modelu nie udało by się dopasować do mojej stopy. (Mieli na stanie i był jeden z najdroższych!)

Kupowanie od razu dobrych butów, absolutnie nie oznacza za dużych. Mają być na styk, nawet lekko ciasne, ale wcale nie muszą nigdzie cisnąć punktowo. Jeśli masz w miarę standardową stopę, może kupić but na styk, który od razu dobrze leży.

 

Cytat

Rada dokładnie przeciwna do ustalonego już od paru lat consensusu. Kupuje się buty mniejsze i dopasowuje poprzez odbarczanie i/lub termoformowanie. Ja np mam lewą stopę krótsza o 0,5 cm od prawej więc kupiłem buty na... lewą stopę a prawy rozciągnąłem o około 3 mm (co wystarczyło). Do tego poprawiłem 6 innych punktów i jest idealnie. Wychodzi się z założenia, że powiększyć można wszystko a zmniejszyć nie. Zrobić można naprawdę dużo. Warto podjąć ten wysiłek bo jak słusznie zauważyłeś dobry but to absolutna podstawa.

Sposób jaki opisałeś, to ratowanie się w przypadku posiadania nietypowej stopy lub jakiś zniekształceń. Zacząć należy od szukania dobrego buta, który nie wymaga modyfikacji. Dopiero gdy się to nie uda, można formować/odbarczać. Ale nawet wtedy, lepiej wybrać taki, który wymaga jak najmniejszych modyfikacji. Ludziom nie chce się szukać i mierzyć, lub nastawiają się na konkretny model z uwagi na wygląd/cenę/parametry. Dlatego modyfikacje są tak popularne.

I przypominam, że nigdzie nie sugerowałem zakupu butów większych. Mają być dopasowane czyli na styk. Ani za małe ani za duże. Z uwagi na ubijanie się botka nawet lekko ciasne, ale też nie za krótkie czy za wąskie na naszą stopę. Z reguły taki sam rozmiar jak na miarce lub 0,5cm mniejsze.

 

Cytat

Ja tam nie znam tanich butów skiturowych, chyba że jakieś starocie na wyprzedaży 

Zajrzyj na Allegro.

W sklepach też są gorsze modele Np Dynafit Neo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spiochu napisał:

Nie tak dawno w "najlepszym" sklepie w Bielsku polecano mi formowane Fischery (zjazdowe), mimo moich wątpliwości, sugerując że się dopasują. Na szczęście nie kupiłem

@Spiochu kup wreszcie te buty - koniecznie w Warszawie, powiem tak że cieszę się że nie znasz w Bielsku dobrego sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

kupiłem i przeszedłem całe Tatry bez obtarć

Czy to, że dało się przejść jakąś trasę bez obtarć, świadczy o doskonałości buta?

Swego czasu używałem butów Scarpa  Matrix (i to celowo za dużych - pod kątem niskich temperatur). Zrobiłem w nich kilka poważniejszych tur w Tatrach i Alpach. Wszedłem w nich również na 7k. Nie przypominam sobie jakiś specjalnych obtarć. Mimo tego uważam, że te buty były beznadziejne. Kiepskie zarówno na podejściu jak i w zjeździe.

Poza tym polecasz buty, które uległy Ci awarii na pierwszej wycieczce. Nie jestem przeciwnikiem Backlandów. Nawet bardziej przemawia do mnie ich konstrukcja niż "sznurki" Scarpy. Niestety opinie o trwałości nie są najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Czy to, że dało się przejść jakąś trasę bez obtarć, świadczy o doskonałości buta?

Oczywiście, że nie. To sprawa zbyt indywidualna aby o tym dyskutować. Poza tym po paru sezonach okaże się, że but lata używany i idealny też może obetrzeć.

Są inne istotne i przede wszystkim obiektywne cechy, do najważniejszych należałoby:

- funkcjonalność w warunkach polowych (czyli m.in szybkość przepinek)

- rzeczywisty zakres ruchu cholewki (podchodzenie z buta i na nartach)

- sztywność podczas jazdy

- trwałość, niezawodność

- lekkość

I tak np po latach używania zdejmowanych języków uważam, że but bez tego patentu to podstawa. Stojąc jedną nogą na grani w przenikliwym wietrze człowiek jest najbardziej szczęśliwy, że nie musi wyciągać tych j...ych języków. Nie kupię już innych.

Zakres też kluczowa sprawa - to on decyduje o ergonomii podchodzenia i wygodzie łażenia po skałach z nartami na garbie.

Ze sztywnością jest tak, że to cecha w opozycji do poprzednich ale to nie tylko sztywność jest ważna ale też wysokość cholewki. Te może 4 cm w stosunku do butów freeride robi kolosalną różnicę. W skiturach trzeba z pewnym wstrętem przyjąć, że czujesz jak deformujesz but przy agresywniejszej jeździe. Trochę to deprymuje.

Trwałość to podstawa, zostanie z rozwalonym butem w środku tygodniowego trawersu to fatalny scenariusz. Z tego powodu nie mam zaufania do nowych marek (Atomic). Poczekam aż się trochę wyrobią.

Waga. Ta cecha jest przez nas trochę, raczej nieświadomie, wyolbrzymiana. Jeśli pozostałe cechy są OK to 200-300 g (na parze) jest do przeżycia. W sumie to najłatwiej mówi się o wadze i to łatwo porównać a np. o języku już gorzej bo jednemu to nie przeszkadza a drugi uważa to za dużą wadę.

Pozdro

Wiesiek

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Spiochu napisał:

polecasz buty, które uległy Ci awarii na pierwszej wycieczce

 

9 godzin temu, Wujot napisał:

Trwałość to podstawa, zostanie z rozwalonym butem w środku tygodniowego trawersu to fatalny scenariusz. Z tego powodu nie mam zaufania do nowych marek (Atomic).

Naprawdę tak mało uważnie czytacie forum, sworzeń klamry został wyrwany po uderzeniu w skałę i raczej świadczy to dobrze o wytrzymałości skorupy bo nie pękła i nie wyrwało mocowania klamry, a uderzenie było naprawdę mocne-cieszyłem się że nic sobie nie złamałem.

To trochę tak jakby wyciągnąć wniosek że obręcz rowerowa Mavic jest słabej jakości bo wykrzywiła się po wpadnięciu w wielką dziurę w asfalcie.

Wiesiek też chciałem kupić Dynafit bo mam do nich sentyment, ale skutecznie zniechęcił mnie brak dziobu w TLT 7, kumpel na THR miał Dynafit 7 i bez plasterków się nie obyło,

20190408_101935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2019 o 13:42, hermanisko napisał:

lecz szukam czegoś bardziej uniwersalnego

Z góry zaznaczam, że to co piszę to na podstawie moich osobistych doświadczeń.
Też posiadając już TLT 5 i 6 zacząłem szukać "uniwersalnego", znajomi skierowali mnie w stronę karbonowych butów z typu  "guide". U mnie padło na model (choć rozważałem też Winter Guide Dynafita i Zero G Guide Tecnici) poprzedzający ten (inne rozwiązanie górnej klamry)  https://www.sport-conrad.com/en/products/scott/superguide-carbon-sc-3.html i od tego czasu TLT 6 poszły w odstawkę. Minęły 2 lata i ... dokupiłem Lange  XT 130 Freetour Green ;) do nowych nart.
Znając swoje ograniczenia raczej już nie pójdę w stronę super lekkiego obuwia.
Pamiętaj, nie ma butów uniwersalnych a i linia "guide" powoli znika z oferty różnych producentów. 

 

ps. co do cen to starocie ;) czyli modele sprzed 2 sezonów  dorwałem odpowiednio za Scotta 1500 Langi 1100 :)
      ten link do Conrada to nie spam

 

Pozdrawiam

mirekn

Edytowane przez mirekn
dopisałem o cenach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, mirekn napisał:

ps. co do cen to starocie ;) czyli modele sprzed 2 sezonów  dorwałem odpowiednio za Scotta 1500 Langi 1100 :)
      ten link do Conrada to nie spam

przez starocie to uważam buty starsze niż 5 lat i tańsze niż 1000zł :-)

każdy buty o cenie 1000+ to but drogi, patrząc z punktu widzenia narciarstwa alpejskiego,
zwykle użytkownicy tego forum wchodzą do skiturów z przeszłością boiskową

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, surfing napisał:

 

Naprawdę tak mało uważnie czytacie forum, sworzeń klamry został wyrwany po uderzeniu w skałę i raczej świadczy to dobrze o wytrzymałości skorupy bo nie pękła i nie wyrwało mocowania klamry, a uderzenie było naprawdę mocne-cieszyłem się że nic sobie nie złamałem.

W w swojej wypowiedzi w ogóle nie odnosiłem się do Twoich doświadczeń (bo o nich nie pamiętałem). Była to ogólna uwaga, że przy trawersach niezawodność jest kluczowa. O tym, że Backland jest awaryjny wiem z innych relacji.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...