Narty - skionline.pl
Jump to content

Recommended Posts

Ostatnio na forum pojawiały się dyskusje na temat różnych technik jazdy a także TAKTYKI. W związku z tym chciałbym pokazać fajny filmik, na który trafiłem jakiś czas temu, gość pokazuje jak optymalnie zjeżdżać, jak dobierać skręty, bierze pod uwagę ilość ludzi, nachylenie, rodzaj śniegu itd. Jest cała seria tego - bodajże 4 filmy, sam kanał na YT też dosyć ciekawy. Obejrzyjcie zresztą.
P.S. Filmik po francusku ale są napisy PL. Wystarczy kliknąć przycisk.
 

 

 • Like 7
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, christof napisał:

a  obejrzałeś? 

Zadawanie pytania bez obejrzenia filmu byłoby głupie. Facet kilkukrotnie radzi by się "zginać pod koniec skrętu", "nie prostować pomiędzy skrętami" i w trakcie jazdy "zostawać najniżej jak się da", oraz "ważna jest możliwość ugięcia trzech stawów, czyli ugięcia stawu skokowego, kolan i bioder" i facet siada mówiąc te słowa.

Edited by Ziemowit
Link to post
Share on other sites

To nie jest film szkoleniowy, tylko wskazówki. Bierz poprawkę na to tłumaczenie. W filmie bardziej chodzi o strategię zjazdu i to chciałem zaakcentować prezentując te video.

Edited by gruchauho
Link to post
Share on other sites
58 minut temu, gruchauho napisał:

Ostatnio na forum pojawiały się dyskusje na temat różnych technik jazdy

Dzięki za film. Zachodziłem przez kilka ostatnich nartowań na BSA w głowę co mnie tak tu przyciąga. Krótki czarny stok, długo się wciągasz a już jesteś na dole i tak kilka godzin. Zrozumiałem kiedy co kilka zjazdów miałem cały stok dla siebie, czasem 1 lub 2 osoby do ominięcia prawą lub lewą stroną stoku. Ale nie tak jak na filmie. W zasadzie Jego styl jazdy ograniczał się do zachowania ogromnej liczby innych użytkowników stoku i był od tego mocno uwarunkowany. :)

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Spoko, facet potrafi jeździć i pokazuje jak dobrać technikę do stoku i do ilości ludzi na nim. Szkoda ,że zdecydowana większość narciarzy na rodzimych stokach nie ma pojęcia ci to śmig... co bardzo dobrze widać na stromszych fragmętach.

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Ten pierwszy filmik to taka moja jazda - oczywiście technicznie jestem w lesie w stosunku do tego gościa ale staram się właśnie tak jeździć i te same techniki wykorzystywać. Czyli jak płasko to carving a jak stromo to krótkim skrętem. Wtedy czuję że mam kontrolę nad nartami.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 1.02.2020 o 17:32, gruchauho napisał:

W związku z tym chciałbym pokazać fajny filmik, na który trafiłem jakiś czas temu, gość pokazuje jak optymalnie zjeżdżać, jak dobierać skręty, bierze pod uwagę ilość ludzi, nachylenie, rodzaj śniegu itd. Jest cała seria tego - bodajże 4 filmy, sam kanał na YT też dosyć ciekawy. Obejrzyjcie zresztą.

Oglądałem w weekend niezależnie :) Chyba algorytm YouTube podobne sugestie wrzuca oglądającym filmy narciarskie ;) 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Optymalna jazda na nartach w skrócie polega na tym, aby;

- na zatłoczonym stoku nie zrobić krzywdy innym(szczególnie dzieciom), ale także sobie,

- na pustym stoku i poza stokiem, w dowolnych miejscu, i  w dowolnych górach,  sobie nie zrobić przykrości.

Rzecz nie sprawdza się tylko do idealnych skrętów(szczególnie na sztruksiku). Nie ma też żadnej szczególnej recepty, jak skręcać, na jakich nartach itp.  Receptą  jest odpowiednia ocena swoich możliwości.  Kultura i szcunek dla innych użytkowników stoku, szczególnie tych słabszych ode mnie.

Podnoszenie poziomu własnej jazdy, co głównie propaguje "jak jeździć",  bardzo ułatwia optymalne poruszanie się na stoku.  Optymalna jazda to jednak coś więcej.

 Zagronie

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Pierwszy film. Może to jest "ścianka"  do tego silnie zmrożona i twarda ja tego nie widzę,Pewnie jest twardo ale widać że śniegu jest sporo i wyrażnie pozwala to na wyhamowanie i kontrole i do tego nie ma żadnych muld . Chiciąłbym zobaczyć film z zjazdu taką typowa Polska lub Czeska ścianka pod koniec dnia.. W drugim filmie juz jest troche wieksze wymagania. Wiekszość filmów szkoleniowych itp jest jednak nagrywanych na dobrych płaskich stokach. Weryfikacja następuje  na stokach bardziej stromych i zjężdzonych z muldami i tu warto by pokazać jak to optymalnie pojechać. Podoba mi sie wypowiedż kolegi Zagronie i przychylam sie do tego.

Co ostatnio rzuciło mi sie w oczy przy kolejce( górka małe nachylenie) do wyciagu +-40% nie posiada kijków. myślę ze raczej nie zmieniaja stoków. w rozmowie z jedna osoba na krześle dlaczego nie ma kijów -"nstruktor tak mi mówił".ja myslę że jednak była na 1-2 lekcje  początkowych i źle go zrozumiała i tak zostało

.

 

Link to post
Share on other sites

Parę lat temu coś mnie podkusiło by zjechać  ze Skrzycznego na Jaworzynę dawna "damską" trasą zjazdową. Fajnie szło z początku. Płasko, ładny widok na Szczyrk i okolice. Dotarłem do słynnej ścianki. A tu  w połowie ścianki lodowisko. Właściwie lód wodny, z jakiegoś ocieplenia, od skraja do skraja. Ambicja nie pozwala podejść i przedrzeć się na "męską".  Chojrak by powiedział- co za sprawa - w dół, niedaleko jest wypłaszczenie. Ale ja jestem cykor. Ostrożnie w skos stoku, by nie zerwać resztek przyczepności. Pod koniec na  śladach śniegu przeskokiem o prawie 180 stopni i znowu delikatnie na krawędziach... 

Na Kasprusiu jakiś Zakopiańczyk postanowił  wyjść na szczyt góry pod dzwon. I zjechać  w stronę górnej stacji  na Goryczkowej. Na trawersie nad Cichą było wtedy więcej kamieni niż śniegu.  Wysiadłem z  krzesełka na Goryczkowej i patrzyłem na faceta. Tam był beton,  wyślizgany wiatrem. Jechał bardzo ostrożnie w skos stoku. Zerwanie przyczepności to wspaniała jazda na ubraniu, i upadek na  trawers od kolejki, i dalej z rozpędu  po stoku, na którym  były głównie kamienie.

Ktoś powie to przecież ekstrema, nie dla  "normalnych" narciarzy.  Z tą ekstremą to gruba przesada.  Zjechać nieraz  się musi. Optymalnie.  Jaki to będzie styl, to nie jest ważne, byle był optymalny.  

Zagronie

 

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Content

  • By Arek1982
   Myślę o Ischgl, S- F- L, Sankt Anton, Solden, Obergurgl .
   Ktoś ww terminie był w tych ośrodkach?
  • By Munder
   Dzień dobry.
   Potrzebuję porady od praktyków (nie chodzi mi o porównanie parametrów czy tego co dany producent pisze).
   Obecnie jeżdżę na nartach Fischer progressor 800 (to chyba to samo co F18), długość 174, przy wzroście 185 i wadze 89kg. Jeżdżę tylko po trasach. Moje umiejętności oceniam na 6/10. Przeważnie jestem na stoku z córka, wiec wtedy głównie staram się poprawiać w technice. Jak jeżdżę sam, lubię nieco szybciej zjechać. Na obecnych nartach czuję się dobrze.
   Chciałbym prosić o opinię jak w porównaniu do tej narty zachowuje się Salomon SForce 11? Widziałem różne zestawienia, gdzie bardzo chwalony jest ten model.
   Inne sugestie też mile widziane. Przyszłe jeżdżenie raczej dalej będzie wyglądało jak opisałem powyżej. Głównie zabawa i komfort. Startować w zawodach nie zamierzam.
    
    
  • By Bumer
   W tych trudnych czasach staram się szukać  dla nas narciarzy czegoś co moglibyśmy uznać za pozytywne. Jak sądzicie, czy w dobie ograniczeń spowodowanych pandemią możemy spodziewać się znaczących obniżek cen sprzętu narciarskiego? Jeśli tak, to może  uda sie nam uzupełnić, lub zmienić sprzęt, kupując po obniżonych cenach? 
  • By JC
   Lodowiec Stubai - to największy teren narciarski na lodowcach w Austrii. Przyjazny dzieciom oraz rodzinom ma także bogatą ofertą dla dobrze i bardzo dobrze jeżdżących narciarzy.
   Odwiedzjący, ten położony w centrum Tyrolu ośrodek, znajdą wspaniałe miejsce dla dzieci i początkujących, ale także potężny snowpark, czy trasy freeride. Do tego restauracje oferujące menu dla każdego od dzieci do smakoszy owoców morza. Do tego najwyżej w Austrii powożona fabryka pasty.
   Zapraszam na wyprawę po 5 lodowcach Lodowca Stubai.
    
  • By JC
   Narty w Soelden... to dla wielu spełnienie narciarskich marzeń. To pierwsza liga wśród ośrodków narciarskich w Alpach. Po wizycie u James'a Bonda oraz odpoczynku w Aqua Dome zapraszam Was do świata wiecznych śniegów, na lodowce Tiefenbach i Rettenbach w Soelden.
   PREMIERA piatek 13.11 godz. 20:00 na YouTube
    
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...