Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim całkiem koniec sezonu , może jakieś przeceny ......kwestia FOK....czemu aż takie różnice cenowe,jak to konkretnie w praktyce  wygląda, jakich fok używacie/używaliście, czym się kierować.

 

Ja  trochę na ten temat czytałem , znam mniej wiecej teoretyczne rodzaje (skład) ale w tych opisach nieścisłości.

 

Przykładowo -https://8a.pl/8academy/jakie-foki-skiturowe-wybrac    ( wiadomo opisy pewnie sponsorowane itd )

Cytaty:

Moher : ''To materiał, który ma szerokie zastosowanie w środowisku narciarskim. Surowcem jest tutaj wełna, uprzednio poddana specjalnej preparacji. Foki moherowe charakteryzują się niską wagą, odpowiednią miękkością oraz poślizgiem. Wśród słabych stron można wymienić trwałość oraz przyczepność.''

i dalej 

''Przykładem fok wykonanych ze 100% moheru są Kohla Alpinist z klejem Smart Hot-Melt Adhesion o wysokiej wytrzymałości i niskiej podatności na wilgoć. To także zawodnicze foku  Grip TPomoca Race Proop FixaceR z technologią Grup gwarantującą wysoką przyczepność przy dużym nachyleniu stoku. ''

 

No to jak to  w końcu jest - słaba strona przyczepność a .......technologia Grup gwarantująca wysoką przyczepność ....... pytanie co konkretnie znaczy wysoka przyczepność.

 

Kupiłem teraz budżetowo do cięcia mieszankę 65-35% .

Podejście  Kopa dość ''stromo '' dokładnie nie wiem ale Strava  pokazuje max 50% czyli niecałe 27°, foki  dały rade bez żadnego problemu pytanie czy na  100% moherowych też nie było by problemu czy to już za duże nachylenie, (przyjmując inne dane za stałe tj. narty,wiązania, pogoda, technika, skład śniegu , kondycja co tam jeszcze .)

 

 Z mojego małego doświadczenia: Stare foki Pomoca Adventure skład z tego co wyczytałem 70-30%  lepiej zjeżdżają od tych co teraz, również jakby  lżej się szło na mniejszym nachyleniu a ta 50 % wa Kopa   też bezproblemowo , na pewno   nie tylko o stosunek moher/nylon idzie ale też o jakies tam dodatki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, agnel2748 napisał:

nie bez żadnych ''cyrków'' 

Trzymanie i poślizg to odwrotnie skorelowane parametry. Aby się nie powtarzać odeślę do

@agnel2748 - jak widzisz już na wszystkie Twoje pytania odpowiedzieliśmy dawno ;) 

 

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, agnel2748 napisał:

jakiś ''doktorat''

( ale czy znajdę ca .odpowiedz na pytanie czy przy nachyleniu 50 % sam moher da radę czy będzie się ślizgał  to nie wiem jeszcze, ale spróbuje przez to przejść )

Ha, ha

Foki moherowe używane są na zawodach a Ty się zastanawiasz czy dadzą radę???

Podstawowe jest to, że nie jest optymalne przekraczanie kąta podejścia większego od 15 stopni. Podchodzi się zakosami bo tak jest szybciej i bezpieczniej.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2021 o 23:12, Wujot napisał:

Ha, ha

Foki moherowe używane są na zawodach a Ty się zastanawiasz czy dadzą radę???

Podstawowe jest to, że nie jest optymalne przekraczanie kąta podejścia większego od 15 stopni. Podchodzi się zakosami bo tak jest szybciej i bezpieczniej.

Pozdro

Wiesiek

Ale te 15 stopni to tylko ca 26%, jak c 50% wtedy idac zakosami bedzie 35%.....nie beda sie takie foki slizgaly?

Probowalem analizowac ,przelozyc na swoje te tabelki (glide/grip)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, surfing napisał:

Postawiłem na nowoczesność

Też mam ;) ale nie używam, bo dostanę oficjalnie dopiero na zajączka a wcześniej jest kategoryczny zakaz :)
Napisz coś więcej, te Czantorie to na nich dawałeś ? Czerwona po największym spadzie na wprost bez zakosów ?

Pozdrawiam
mirekn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, agnel2748 napisał:

Ale te 15 stopni to tylko ca 26%, jak c 50% wtedy idac zakosami bedzie 35%.....nie beda sie takie foki slizgaly?

Probowalem analizowac ,przelozyc na swoje te tabelki (glide/grip)

 

Podejdziesz na luzie, ale nauczysz się, że najstromiej nie znaczy efektywnie.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacekma napisał:

dlaczego bezpieczniej?

Bo jak Ci puszcza foka na podejściu frontalnym (a ma prawo) to lecisz w dół bez możliwości zatrzymania się. Na trawersach idzie się na mniejszych kątach i zareagować na uślizgi łatwiej (bo trzyma druga).

Aby nie wyważać otwartych drzwi warto popatrzeć jak chodzą inni (szczególnie zasuszeni Panowie co widać, że na skiturach spędzili wiele lat). Uwaga nie dotyczy młodych przecinaków na sprzęcie freeridowym ;)

Pozdro

Wiesiek

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, agnel2748 napisał:

Wiem ze czasem/przewaznie  szybciej skosem niz prosto.....ale pytanie czy sie nie beda slizgac na nachyleniu 35%.....czasami  nie da sie robic skosow.

 

( jak tu z tym edytowaniem, nie da sie tego poprawic jakos , kliknalem na tablecie przez przypadek i wszystko wcielo)

Nie będziesz. Jeszcze będziesz smarował foki (kosztem trzymania) aby lepiej szły.

Poza bardzo gęstym, stromym lasem zakosy da się robić zawsze. Czasem jest sytuacja, że ktoś przed nami założył ślad i mimo, że jest zbyt stromy opłaca się z niego korzystać. Ale zawsze można zrobić swój ślad.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@agnel2748spróbuj się trochę nauczyć trzymania tematu wątku,

tak dużo szczegółów o fokach to może warto już założyć osobny wątek albo znaleźć coś w historii i się podpiąć ?

generalnie powinieneś sobie przejrzeć cały ten wątek "W oparach minimalizmu ..", co Wujot już Ci podrzucał, tam jest mnóstwo naszej wiedzy

bardzo sensownie do wszystkiego podchodzisz, ale my też bardzo dużo rzeczy już opisaliśmy ... 🙂

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem tamte kilka stron o fokach ale odnioslem sie do postu Wujota z tego tematu....Nie wiem jak pisac tam a odpowiadac tutaj........Ktos kto tu rzadzi moze przeniesie we wlasciwe miejsce ,albo wogole nowy temar o fokach???powinienem zaczac tam ale ten rozklad taki troche nieczytelny, nie widzialem.

Wracajac do fok.

Tak w skrocie moje analizy tabelek.....przelozenie na watty( mam w rowerze miernik mocy , prosciej mi sie poslugiwac)

Roznica miedzy szybkimi fokami Pro Race 2.0 , a wolnymi Nylon wydaje sie b duza ca 70% wiekszy wydatek na godzinnym wysilku na tych wolnych.

ale porownujac z kalkulatorem rowerowym ( ski tourowego nie moge znalezc) to juz takie kosmiczne wartosci z ( dla turysty )to nie sa.....Na szybkich fokach Pro Race mniej wiecej 8 min szybciej przejdzie sie ten sam kawalek ,ktory godzine  idziemy na nylonowych , przy takich samych watach.

 

171 kcal /1h czyli 891 kjul....co daje srednia moc 198 watt

294 kcal/1h czyli 1230 kjul...co daje srednia moc 341 watt

Takie wyliczenia znalazlem 

Oszczednosc 18 watt to zaoszczedzone ca 1 min  przy 40km/h

albo 40 watt to ca 3min przy 35 km/h 

 

Pytanie na ile to mozna dopasowac do Ski Tourow

Ma te wyliczenie jakis sens ??

Edytowane przez agnel2748
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, agnel2748 napisał:

Czytalem tamte kilka stron o fokach ale odnioslem sie do postu Wujota z tego tematu....Nie wiem jak pisac tam a odpowiadac tutaj........Ktos kto tu rzadzi moze przeniesie we wlasciwe miejsce ,albo wogole nowy temar o fokach???powinienem zaczac tam ale ten rozklad taki troche nieczytelny, nie widzialem.

Wracajac do fok.

Tak w skrocie moje analizy tabelek.....przelozenie na watty( mam w rowerze miernik mocy , prosciej mi sie poslugiwac)

Roznica miedzy szybkimi fokami Pro Race 2.0 , a wolnymi Nylon wydaje sie b duza ca 70% wiekszy wydatek na godzinnym wysilku na tych wolnych.

ale porownujac z kalkulatorem rowerowym ( ski tourowego nie moge znalezc) to juz takie kosmiczne wartosci z ( dla turysty )to nie sa.....Na szybkich fokach Pro Race mniej wiecej 8 min szybciej przejdzie sie ten sam kawalek ,ktory godzine  idziemy na nylonowych , przy takich samych watach.

 

171 kcal /1h czyli 891 kjul....co daje srednia moc 198 watt

294 kcal/1h czyli 1230 kjul...co daje srednia moc 341 watt

Takie wyliczenia znalazlem 

Oszczednosc 18 watt to zaoszczedzone ca 1 min  przy 40km/h

albo 40 watt to ca 3min przy 35 km/h 

 

Pytanie na ile to mozna dopasowac do Ski Tourow

Ma te wyliczenie jakis sens ??

Nie wiem, ale każda produkowana foka spełnia swoje zadanie. Podejrzewam jednak, że ze względu na cykliczność ruchu model będzie nieadekwatny. 

Różnice w oporze są bardzo dobrze widoczne (pisałem o naszych "testach"). Skutek był taki, że wszyscy przerzucili się na foki z górnej (sportowej) półki. I to jest logiczne bo przy 7 godzinnym podejściu faza podejścia jest kluczowa. Wnioski są na podejściu następujące:

- foka i szerokość narty generuje opór, ruch ma charakter cykliczny

- waga zestawu na nogach ma duże znaczenie ze względu na cykliczny charakter. Przyjmuje się, że 1 kg na nogach równa się 3-5 kg w plecaku.

- waga plecaka ma stosunkowo mniejsze znaczenie

W jeździe jest o tyle inaczej, że tam plecak nabiera znaczenia, możesz przyjąć, że 15% wagi ciała to strefa komfortu, 20% lekki kloc, powyżej każdy kilogram odbiera Ci 10% sprawności narciarskiej.

Wracając do fok. Te sportowe są mało trwałe. Za to cienkie. Jeśli traktujesz te 400 - 500 zł jako składnik eksploatacyjny (ja tak robię) to nie rusza mnie prognozowany 3 letni resurs. To koszt jednego dnia w Alpach (z kawałkiem dojazdu). Po prostu na wszystkie wydatki patrzę w relacji całościowych kosztów. I nie mam stresu przepłacić coś o powiedzmy 200 zł gdy uznaję, że skutek jest zauważalny lub stały (jednorazowe zakupy). Oszczędzam więc na nartach (bo potrafię je zniszczyć w sezon) a na innych rzeczach oceniam zysk do skutku i przeważnie wychodzi górna półka.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Wujot napisał:

Różnice w oporze są bardzo dobrze widoczne (pisałem o naszych "testach"). Skutek był taki, że wszyscy przerzucili się na foki z górnej (sportowej) półki. I to jest logiczne bo przy 7 godzinnym podejściu faza podejścia jest kluczowa. Wnioski są na podejściu następujące:

nie wszyscy, ja się nie przerzuciłem na race 🙂 

przerabiałem trzy pary i kupuję je dość przypadkowo, dwie pary w zestawie z nartami a trzecią adhezyjną żeby zobaczyć jak to działa

 

mi osobiście najbardziej podobają się pomoci które sprzedaje Dynafit ze względu na:

bardzo dobre klejenie za trzecim-piątym razem, oraz membrana która zabezpiecza przed moknięciem warstwy klejonej,
natomiast te foki są najbardziej pancerne, trochę cięższe, ale też najbardziej trwałe

 

adhezyjne są kiepskie przy trzecim klejeniu, nie polecam tego badziewia wogóle,

w przyszłości chętnie bym nabył foki racowe które są jednocześnie wyposażone w dobrą membranę, jest coś takiego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne doplacic te 2 stowki za foki jak sie sporo i sportowo chodzi to zdecydowanie warto....szczegolnie jesli wychodzi ze jedyny minus to te szybsze scieranie, ale 

3 Lata to mozna multum km zrobic.

 

Ja wiekszego znaczenia nie przywiazywalem do sprzetu ,co bylo to korzystalem.....az tak duzo nie dreptalem,ale teraz nowy sprzet to sprobuje nadrobic.

A temat fok mnie zastanowil bo mialem jakis czas temu taka akcje i bylem ciekawy.

Szedlem Puchatkiem (plan Szrenica zoltym szlakiem, przez Schr.pod Labskim), generalnie w miare szybko  chodze ,czesto szybciej od pieszych bez nart no ale niektorzy tak sie wleka ze moze wcale nie chodzi o to ze ja szybko ide.

Ide  a tu z tylu mnie knos myknal z ""predkoscia swiatla."Ja mialem ciezkie ,szerokie jak dla mnie 84narty brata (2,6kg narta +wiazanie,buty nowe 1kg) i te moje stare foki.....ale to wszystko chyba nie mialo decydujacego znaczenia.

Serce od razu +20 uderzen wiecej chcialem jakos" przyspieszyc "ale i tak ostro sie oddalal.

Potem widzialem za chwile siedzial przy wyciagu i cos tam majstrowal przy fokach ( mial wlasnie te rozowe, wtedy nie kojarzylem oczywiscie )Oczywiscie mogl to tez byc jakis amator kozak,czy nawet bardziej ale tak czy siak wrazenie bylo kosmiczne,fruwal.

 

 

 

Edytowane przez agnel2748
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MarioJ napisał:

nie wszyscy, ja się nie przerzuciłem na race 🙂 

przerabiałem trzy pary i kupuję je dość przypadkowo, dwie pary w zestawie z nartami a trzecią adhezyjną żeby zobaczyć jak to działa

 

mi osobiście najbardziej podobają się pomoci które sprzedaje Dynafit ze względu na:

bardzo dobre klejenie za trzecim-piątym razem, oraz membrana która zabezpiecza przed moknięciem warstwy klejonej,
natomiast te foki są najbardziej pancerne, trochę cięższe, ale też najbardziej trwałe

 

adhezyjne są kiepskie przy trzecim klejeniu, nie polecam tego badziewia wogóle,

w przyszłości chętnie bym nabył foki racowe które są jednocześnie wyposażone w dobrą membranę, jest coś takiego ?

 

Jednak te nasze rozmowy mają czasem nieoczekiwany skutek. Postanowiłem sprawdzić czy te moje mają membranę (bo nawet nieźle się kleją tak 5-6 razy) i ze zdumieniem dowiedziałem się, że są adhezyjne. :)

Co lepsze można je myć w wodzie z mydłem (co właśnie zrobiłem) :)

https://www.polarsport.pl/foki-pomoca-race-pro-2-0-tipon-tfrace-62mm.html

Ten klej jest jednak kompletnie inny od drugich adhezyjnych co je mam (contour) a foki bez porównania lżejsze.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, agnel2748 napisał:

Ide  a tu z tylu mnie knos myknal z ""predkoscia swiatla."Ja mialem ciezkie ,szerokie jak dla mnie 84narty brata (2,6kg narta +wiazanie,buty nowe 1kg) i te moje stare foki.....ale to wszystko chyba nie mialo decydujacego znaczenia.

Serce od razu +20 uderzen wiecej chcialem jakos" przyspieszyc "ale i tak ostro sie oddalal.

Potem widzialem za chwile siedzial przy wyciagu i cos tam majstrowal przy fokach ( mial wlasnie te rozowe, wtedy nie kojarzylem oczywiscie )Oczywiscie mogl to tez byc jakis amator kozak,czy nawet bardziej ale tak czy siak wrazenie bylo kosmiczne,fruwal.

to może mieć kilka przyczyn że gość tak myknął: 

  • sportowiec, wytrenowany
  • lekki sprzęt zawodniczy odpowiednio dobrany
  • foka z dobrym poślizgiem

i na moje wyczucie to ta foka jest w tym najmniej istotna, ale oczywiście też będzie pomagać

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

 

Skutek był taki, że wszyscy przerzucili się na foki z górnej (sportowej) półki. I to jest logiczne bo przy 7 godzinnym podejściu faza podejścia jest kluczowa. 

 

Zapytam.....7h podejscie , sa takie w pl......czy chodzilo o 7h wysilek.

Tatry nie znam z nartowej strony ale wiecej niz 1500 m w pionie chyba tam nie ma, a moze jest cos takiego .Znaczy wiadomo wazne VAM predkosc wnoszenia ale to zalezne od dlugosci podejscia,nachylenia,sniegu ,sprzetu,kondycji itd.

U nas tez max ca 1000( Szyszak niebieskim)

( Alpy czy inne wysokie gory na pewno by sie znalazlo....)

Teraz skojarzylem - pewnie idzie o to ze w sumie 7 h pod gore a nie jedna gorka taki monster

 

 

Edytowane przez agnel2748
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, agnel2748 napisał:

Zapytam.....7h podejscie , sa takie w pl......czy chodzilo o 7h wysilek.

Tatry nie znam z nartowej strony ale wiecej niz 1500 m w pionie chyba tam nie ma, a moze jest cos takiego .Znaczy wiadomo wazne VAM predkosc wnoszenia ale to zalezne od dlugosci podejscia,nachylenia,sniegu ,sprzetu,kondycji itd.

U nas tez max ca 1000( Szyszak niebieskim)

( Alpy czy inne wysokie gory na pewno by sie znalazlo....)

Teraz skojarzylem - pewnie idzie o to ze w sumie 7 h pod gore a nie jedna gorka taki monster

 

7 godzin podejścia i 1,5 godz zjazdu tak to z grubsza wychodzi w ciągu skiturowego dnia. W jednym kawałku w Alpach (w środku) też rzadziej bo z reguły jest do 1500 deniwelacji. Ale niektóre popularne dojścia to nawet więcej np. z Fischertal do Finsteraarhorn Hutte czyli z 1100 na 3050. Szczególnie biorąc pod uwagę tempo aklimatyzacyjne. Podobnie na GrossVenedigera (dojście do Neue Prager hutte). W Polsce czy Słowacji dłuższe podejścia to na Rysy, Krywań i parę innych. Zależy skąd się idzie ale mogą być to długie podejścia. 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mirekn napisał:

Napisz coś więcej, te Czantorie to na nich dawałeś ? Czerwona po największym spadzie na wprost bez zakosów ?

Zakupiłem Foki Dynafit Speedskin Speed w 2018 kompletując sprzęt na THR, dalej dobrze się trzymają, klej jak nowy i dają radę na mokrym z ponownym klejeniem.

Czantoria i Poniwiec w niedzielę spokojnie bez zakosów.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...