Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie pisało w którym grudniu.:crazy:

Bo w grudniu 2013 to z pewnością nie. :stupid:

Ja tam będę wyjeżdżał nową kanapą w czasie mojego pierwszego pobytu w tym pięknym Ośrodku narciarskim (oglądałem fotki i filmiki) w połowie stycznia 2014 tak więc proszę MB mnie nie dołować:biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam będę wyjeżdżał nową kanapą w czasie mojego pierwszego pobytu w tym pięknym Ośrodku narciarskim (oglądałem fotki i filmiki) w połowie stycznia 2014 tak więc proszę MB mnie nie dołować:biggrin:

Nie dołuję,tylko patrzę realnie na te fotki.

Oczywiście ,że będziesz wyjeżdżał,tego Ci życzę.

Jak nie tą nową to tą na "Babie". A potem króciutki spacerek i już jesteś na Solisku.

Wówczas masz już cały ten piękny ON na wyciągnięcie ręki.

Ta połowa stycznia,na odpalenie nowej kanapy, przy pomyślnych wiatrach jest realna. (mało realna ale jest)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowości....

W najbliższy poniedziałek t.j. 2 grudnia Radio Katowice poprowadzi o g. 17:15 audycję "Wszystko na temat" na żywo z Korbielowa. Mowa będzie o modernizacji ON Pilsko, planach inwestora i.... ekologach.

Ciekawe czy "eko-brodaci" z Pracowni tym razem przyjmą zaproszenie i odważą się przyjechać do Korbielowa...:laughing:

Wóz satelitarny Radia Katowice ma stanąć przed remizą strażacką w Korbielowie.

Jeśli ktoś jest poza zasięgiem Radia Katowice a chciałby posłuchać to player on line jest na ich stronce:

www.radio.katowice.pl

Pozdrawiam.

Spróbuję wysłać do prowadzących audycję maila żeby zapytali inwestora o realny termin otwarcia krzesła na Solisko przy obecnym stanie realizacji...:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do inwestora

Ja na 99% pojawie sie na tej audycji, z tego co sie dowiedzialem, byc moze bedzie mozliwosc zadania pytan od spolecznosci narciarzy, wiec jak macie pomysly to piszcie, a moze mi sie uda dojsc do glosu.

Pytanie do inwestora. Czy jest możliwe utworzenie platformy kontaktu pomiędzy narciarzami a inwestorem?? Na forum Skionline pojawiają się często ciekawe pomysły, sugestie dot. modernizacji ON Pilsko. Czy byłoby możliwe uwzględnienie części z nich?

Edytowane przez tobiasz7777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na 99% pojawie sie na tej audycji, z tego co sie dowiedzialem, byc moze bedzie mozliwosc zadania pytan od spolecznosci narciarzy, wiec jak macie pomysly to piszcie, a moze mi sie uda dojsc do glosu.

Ja mam pytanie odnośnie trasy nr 5 Szczawiny - Strugi. Czy są jakieś większe plany jej rozbudowy, czy dalej ma służyć tylko jako nartostrada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja: czy jest planowana budowa nowych tras na Buczynce?

Na dzień dzisiejszy nie ma na to najmniejszych szans i dotyczy to całej Polski. Wyłączenie gruntów z gospodarki leśnej wiąże się ze sporą opłatą naliczaną każdego roku. Musi przejść ustawa zmieniająca te stawki, tak by koszty wylesienia mogły się zwrócić w sensownym terminie. Między innymi dlatego stacja w Myślenicach nie może wyjść na prostą, ponieważ jej główna trasa powstała poprzez wycięcie lasu i wyłączenie terenu z gospodarki leśnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nie ma na to najmniejszych szans i dotyczy to całej Polski. Wyłączenie gruntów z gospodarki leśnej wiąże się ze sporą opłatą naliczaną każdego roku. Musi przejść ustawa zmieniająca te stawki, tak by koszty wylesienia mogły się zwrócić w sensownym terminie. Między innymi dlatego stacja w Myślenicach nie może wyjść na prostą, ponieważ jej główna trasa powstała poprzez wycięcie lasu i wyłączenie terenu z gospodarki leśnej.

W tej chwili gospodarka leśna i ochrona środowiska jest priorytetem w UE i niech tak zostanie. Szerokie trasy to w Alpach ponad granicami lasów. Mnie w Polsce wąskie i niezbyt strome trasy nie przeszkadzają . Tam gdzie stromo powinno być bardziej szeroko dla bezpieczeństwa. Część lasów jest objęta programem Natura2000 , przy którym to pracowała dobrze znana mi osoba . Trochę zbyt obszerny ten program ,ale ogólnie dobry dla wszystkich i na pokolenia. Nowe wyciąg krzesełkowy w Korbielowie na pewno poprawi status ośrodka. Dobrze utrzymywać istniejące trasy a wycinać lasy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mnie to wystarczy.Na Pilsku nie byłem ,ale wąskie odcinki tras w SON nie przeszkadzają mi wcale . Trochę się czuje jakbym jeździł off piste. Również na Czantorii na czerwonej uważam ,ze jest wystarczająco szeroko. Trasy są słabo zabezpieczone ,szczególnie w Szczyrku ,ale to inna kwestia.Musimy pamiętać ,ze Beskidy to w porównaniu z Alpami pagórki. W Alpach dolne stacje znajdują sie często wyżej niż najwyższe szczyty Beskidów czyli 1200-2000 m.n.p.m. Chyba się niektórym naraziłem ,ale pozdrawiam wszystkich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slucham, slucham - dali ..... ciała eko-bloko - tacy sa - "jęczeć cicho z kąta, z ukrycia" zamiast przyjść - dobrze ich też na poczatku okreslili-wszystko co wydane,to od razu musi byc na nie, niezgodne z prawem. Ja tam Rysia na (a i z kopuły), tym bardziej niedźwiedzia czy wilka nigdy nie widziałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy pamiętać ,ze Beskidy...

Ale chyba nikt by nie chciał całych Beskidów zaorać?

Mówimy tutaj o istniejących ośrodkach, lub ośrodkach leżących blisko siebie (Jaworzyna i Wierchomla) które warto rozbudować, bądź też połączyć kosztem kilkunastu hektarów lasu. Nikt normalny nie zbuduje ON na Babiej Górze - prawda?

Na Pilsku są już trasy narciarskie i jakaś tam infrastruktura narciarska - czy uważasz, że wytyczenie w obrębie tego ośrodka nowych wariantów zjazdu i kolejnych wyciągów wyrządziło by taką szkodę przyrodzie? Idąc dalej, jeśli nowe wyciągi powstałe w miejscu tych starych pozytywnie wpłynęły na rozwój ośrodka i okolicy, to czy nie warto poświęcić kolejnych hektarów lasu graniczącego z ośrodkiem by stworzyć nowe trasy i kolejne warianty zjazdu.

Zgadzam się, że wartości drzewa praktycznie nie da się oszacować, ale do dzisiaj nikt nawet nie próbuje znaleźć rozwiązania kompromisowego, a takie zawsze drogą negocjacji można wskazać.

Przykładowo za wycięcie 1 ha dorosłego lasu świerkowego, sadzimy 10 ha młodnika na terenach, gdzie występują szkody górnicze. Brzmi to jak Science Fiction w naszym kraju, ale dopóki nie wypracujemy na tym polu kompromisu, to tacy ludzie jak ci z "Pracowni..." będą żyli kosztem innych, którzy w pojedynkę walczą z aparatem państwowym i kupą ustaw, które stworzono nie zawsze z należytym pomyślunkiem.

A czy Natura2000 jest "dobra dla wszystkich i na pokolenia" to się dopiero okaże jak kilka tych pokoleń się wymieni. Myślę, że nie nam to przyjdzie oceniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Sprawa Pilska jest jednym z najgłośniejszych w ostatnich latach konfliktów między rozwojem infrastruktury narciarstwa zjazdowego a przepisami prawa ochrony środowiska. Budzi ona wiele emocji, ze względu na nadzieję na poprawę sytuacji ekonomicznej, jaką daje mieszkańcom Korbielowa realizacja inwestycji, a także ze względu na wartości przyrodnicze tego miejsca, które łatwo można zniszczyć. Pilsko jest miejscem szczególnie cennym przyrodniczo – znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie na terenie obszaru Natura 2000 „Beskid Żywiecki" (funkcjonują tu równolegle dwa obszary naturowe, utworzone na podstawie tzw. Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Siedliskowej). Na stokach tej góry znajduje się również rezerwat przyrody „Pilsko". Jest to miejsce występowania ściśle chronionych ssaków drapieżnych, takich jak np. wilki i niedźwiedzie brunatne oraz rzadkich ptaków, jak m.in. cietrzewie i głuszce. W znacznej mierze zachowała się tu także typowa górska roślinność. Pilsko to najwyższy, po Babiej Górze, szczyt w Beskidzie Żywieckim i najwyższy w województwie śląskim. W parze z unikatową przyrodą, występują tu bardzo korzystne warunki do uprawiania narciarstwa. Ciężko pogodzić te dwa walory Pilska. Ostatecznie w tej kwestii zadecydują przepisy prawa, które jasno regulują w jaki sposób i w jakim zakresie prace inwestycyjne mogą być wykonywane, aby nie wyrządzały znaczącej szkody w środowisku.''

Po rozmowie z pracownikiem RDOŚ ,która odbyłem przed chwilą wytyczenie dodatkowych tras narciarskich na Pilsku wiążących się ze znacznym przeobrażeniem środowiska naturalnego (np. wycinka większej ilości drzew) będzie prawie niemożliwe. Dlaczego . Proszę przeczytać powyższy tekst .Z fragmentami dotyczącymi przyrody Pilska całkowicie się zgadzam.W SON takich przeszkód nie mają i przynajmniej dwa wyciągi krzesełkowe mogły już funkcjonować i to SON powinien być największą S.N. w woj. śląskim. Z mojej strony ostatnia wypowiedź w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Sprawa Pilska jest jednym z najgłośniejszych w ostatnich latach konfliktów między rozwojem infrastruktury narciarstwa zjazdowego a przepisami prawa ochrony środowiska. Budzi ona wiele emocji, ze względu na nadzieję na poprawę sytuacji ekonomicznej, jaką daje mieszkańcom Korbielowa realizacja inwestycji, a także ze względu na wartości przyrodnicze tego miejsca, które łatwo można zniszczyć. Pilsko jest miejscem szczególnie cennym przyrodniczo – znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie na terenie obszaru Natura 2000 „Beskid Żywiecki" (funkcjonują tu równolegle dwa obszary naturowe, utworzone na podstawie tzw. Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Siedliskowej). Na stokach tej góry znajduje się również rezerwat przyrody „Pilsko". Jest to miejsce występowania ściśle chronionych ssaków drapieżnych, takich jak np. wilki i niedźwiedzie brunatne oraz rzadkich ptaków, jak m.in. cietrzewie i głuszce. W znacznej mierze zachowała się tu także typowa górska roślinność. Pilsko to najwyższy, po Babiej Górze, szczyt w Beskidzie Żywieckim i najwyższy w województwie śląskim. W parze z unikatową przyrodą, występują tu bardzo korzystne warunki do uprawiania narciarstwa. Ciężko pogodzić te dwa walory Pilska. Ostatecznie w tej kwestii zadecydują przepisy prawa, które jasno regulują w jaki sposób i w jakim zakresie prace inwestycyjne mogą być wykonywane, aby nie wyrządzały znaczącej szkody w środowisku.''

Po rozmowie z pracownikiem RDOŚ ,która odbyłem przed chwilą wytyczenie dodatkowych tras narciarskich na Pilsku wiążących się ze znacznym przeobrażeniem środowiska naturalnego (np. wycinka większej ilości drzew) będzie prawie niemożliwe. Dlaczego . Proszę przeczytać powyższy tekst .Z fragmentami dotyczącymi przyrody Pilska całkowicie się zgadzam.W SON takich przeszkód nie mają i przynajmniej dwa wyciągi krzesełkowe mogły już funkcjonować i to SON powinien być największą S.N. w woj. śląskim. Z mojej strony ostatnia wypowiedź w tym wątku.

dla mnie nie ma znaczenia kto będzie nr 1 na Śląsku, istotne by 80 % narciarzy jeździło u nas w kraju w dobrych ON i zostawiało w nich kasę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...