Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku z długoterminówką na zimę dla naszej części Europy dość dobrze trafili Amerykanie z accuweather. Przewidywali, że zima będzie ciepła i nędzna, a na sam koniec przyjdzie fala chłodów.

edit: przewidywanie ciepłej zimy jest oczywiście wygodniejsze i obarczone mniejszym ryzykiem ze względu na trendy temperaturowe; oby w tym roku było jakieś odstępstwo od tego trendu i trafiła nam się śnieżna zima, z "rozsądnym" mrozem

Edytowane przez WojtekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku szalały takie oto artykuły https://polskatimes.pl/synoptycy-alarmuja-czeka-nas-zima-stulecia/ar/12503592 hehehe tak więc narazie trzeba z dużą ostrożnością podejść do tego typu zapowiedzi. Lepiej się pozytywnie zaskoczyć niż znowu zawieść jak poprzedniej zimy.. każdy z nas tutaj życzy sobie w końcu normalnej polskiej zimy ale klimat się mocno zmienił i z każdym rokiem coraz ciężej o normalną zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mamad napisał:

Metan

 

Metan jest gazem cieplarnianym, którego potencjał cieplarniany jest 72-krotnie większy niż dwutlenku węgla.

 

Pewnie już sporo z was widzi najnowsze rozdania modeli które od wtorku zaczynają się pojawić na temat dalszej części jesieni i zimy. Ciekawie ciekawie całkiem podobne do moich z maja. Zobaczymy do wtorku kiedy będzie komplet. 

Bzdura! (Z metanem). Wyrwana z kontekstu, nieprawdziwa - w sensie wielkości i niezrozumiana wiadomość. Nie pisz jak o czymś nie masz pojęcia.

 

 

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, vipowice napisał:

W zeszłym roku szalały takie oto artykuły https://polskatimes.pl/synoptycy-alarmuja-czeka-nas-zima-stulecia/ar/12503592 hehehe tak więc narazie trzeba z dużą ostrożnością podejść do tego typu zapowiedzi. Lepiej się pozytywnie zaskoczyć niż znowu zawieść jak poprzedniej zimy.. każdy z nas tutaj życzy sobie w końcu normalnej polskiej zimy ale klimat się mocno zmienił i z każdym rokiem coraz ciężej o normalną zimę.

Żyjemy w umiarkowanym klimacie o nieumiarkowanych zmianach pogodowych. I tego nic nie zmieni. Zmiany klimatu są rozciągnięte na dziesiątki lat więc to co było rok czy dwa lata temu nie ma znaczenia. Prognozy z sensem są do tygodnia a powyżej to są tylko statystyki i nie warto sobie nimi głowy zawracać. I tyle w temacie. Można cytować różne instytucje z których każda mówi o zupełnie innej zimie - któraś z nich zgadnie:;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2018 o 10:44, Zibi28 napisał:

Żyjemy w umiarkowanym klimacie o nieumiarkowanych zmianach pogodowych. I tego nic nie zmieni. Zmiany klimatu są rozciągnięte na dziesiątki lat więc to co było rok czy dwa lata temu nie ma znaczenia. Prognozy z sensem są do tygodnia a powyżej to są tylko statystyki i nie warto sobie nimi głowy zawracać. I tyle w temacie. Można cytować różne instytucje z których każda mówi o zupełnie innej zimie - któraś z nich zgadnie:;)

Zgadza się ale po to jest ten temat założony żeby sobie dywagować na temat nadchodzącej zimy. A nóż się komuś coś sprawdzi ☺ oczywiście ze to wszystko z przymrużeniem oka należy traktować ale mimo wszystko można się tym interesować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cosworth240 napisał:

Jeżeli to ma jakieś znaczenie, to stwierdzam, ze mój kot robi sie dość gruby, a to zwykle oznacza, ze w jego kocim mniemaniu idzie ziąb i trzeba sie nafutrowac na maksa 😀

Rozumiem, ze kot nie przytył od nadmiaru suchej karmy w misce tylko „czyści” okolice z myszek i innych zwierzątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Słubicach temperatura osiągnęła 30 stopni C i był to najpóźniejszy upał odnotowany na terenie naszego kraju od wielu lat. Jednak w kolejnych dniach tempratura dalej będzie wzrastać do 30 stopni, a w piątek nawet na zachodzie możemy odnotować 32 stopnie. Jednak poranki mamy zimne, dlatego duże dobowe wahania temperatury są niekorzystne dla naszego organizmu i można się łatwo przeziębić.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mamad dziękuję za ogólną prognozę, jadnak czy mógłbyś się w wolnej chwili, oczywiście hobbystycznie, ustosunkować do mojego pytania odnośnie pogody na lodowcach na przełomie października/listopada, jak na razie to lodowca wyglądają nadzwyczaj kiepsko na kamerach i nie chciałbym ich zastać w takim stanie na rozpoczęciu sezonu ;), z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Sariensis napisał:

@mamad dziękuję za ogólną prognozę, jadnak czy mógłbyś się w wolnej chwili, oczywiście hobbystycznie, ustosunkować do mojego pytania odnośnie pogody na lodowcach na przełomie października/listopada, jak na razie to lodowca wyglądają nadzwyczaj kiepsko na kamerach i nie chciałbym ich zastać w takim stanie na rozpoczęciu sezonu ;), z góry wielkie dzięki.

Mamad jest kolejarzem. Może zwróć się do jakiegoś specjalisty. Podobno meteorologia się tym zajmuje a może glacjologia...

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubię czytać i słuchać analiz pasjonatów :), a co do "myślenia" to myślę, że chyba przesadzasz, pewnych czynników niespodziewanych w górach nie przewidzisz, powinieneś to wiedzieć jeżdżąc wyczynowo na nartach, bo niby skąd tyle tragicznych kraks na zawodach, chyba nie powiesz, że z głupoty? Co do Marionena to są to oczywiście żarty, czasem można coś wziąć na luzie a nie ciągle na sztywno.

 

P.S. Mój wypadek był wypadkiem, splotem wielu niekorzystnych zdarzeń, nie miał miejsca na bardzo wymagających szlakach wysoko w górach, tylko na idealnie równej drodze asfaltowej, za zakrętem nagle przy dużej prędkości pojawiła się niespodziewanie przeszkoda nie do ominięcia, szczegółów już nie pamiętam i nie chcę drążyć tematu, ale skoro na miejscu była Policja i nie ukarała mnie mandatem za niebezpieczną jazdę czy złamanie jakichkolwiek przepisów, to wydaje mi się, że z mojej strony z myśleniem chyba nie było problemu przed zdarzeniem. Równie dobrze  mógłbyś napisać, że rowerzyści wrzucani do rowów nie myślą. Mógłbym oczywiście dalej drążyć temat i zmusić zarządcę do przynajmniej oznakowania ten strasznej bariery, ale po prostu nie chcę tam wracać, nie mam teraz na to czasu, zajmuję się innymi, przyjemniejszymi sprawami i myślę, że i tak problem został po moim wypadku został rozwiązany "z urzędu".

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mitek napisał:

Mamad jest kolejarzem. Może zwróć się do jakiegoś specjalisty. Podobno meteorologia się tym zajmuje a może glacjologia...

Pozdro

My jesteśmy specjalistami od wszystkiego 😉

5 godzin temu, JC napisał:

Prognoza pogody na przyszły tydzień. Nie ważne, czy się sprawdzi - miło popatrzeć 😃

 

Taaa....a na pewnej grupie na fb już szaleją ludzie:

 

Pilsko.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mitek napisał:

Mamad jest kolejarzem. Może zwróć się do jakiegoś specjalisty. Podobno meteorologia się tym zajmuje a może glacjologia...

Pozdro

Z diagramów aerologicznych wynika że izoterma zero znajduje się na ok 3500 metrów. Jest to wyjątkowo wysoko, jest to porównywalne z tym co zaobserwowałem, prognozując w lecie pogodę na zawodach szybowcowych. Jak na lato to było dość niezwykłe. Zazwyczaj izoterma zero przebiega na wysokości 2500 - 2800. Nie dziwota więc że ma to wpływ na lodowiec. Ale idące ochłodzenie obniży na sobotę rano  izotermę zero do dwóch tysięcy metrów. W następnych dniach izoterma zero powinna się obniżyć jeszcze bardziej. Co znaczy że na wysokościach powyżej dwóch tysięcy wróci zima. Więc pomysł z listopadowym wypadem na lodowiec jest jak najbardziej słuszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej aktualizacji październik jest już w normie, ale listopad i grudzień ciepłe http://www.klimat.ug.edu.pl/?page_id=914

Sądzę, że dwa ostatnie miesiące roku też mogą się schłodzić ostatecznie, bo aktualnie jest dość duża anomalia dodatnia. Pytanie czy, a jeżeli tak, to o ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...